Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De unde sunt bani pentru majorarea alocatiilor?

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:15, said:

Este bine?
Elevii nu o sa fie afectati in decursul anilor daca statul se indatoreaza acum ?
In subiect ai intrebat de unde sunt bani; raspuns: din datorii, evident!
Normal ca nu e bine, dar la cati bani arunca anul asta guvernul in toate partile macar sa se bucure copiii de ei. Bine ar fi fost sa se reduca numarul de bugetari, sa se comaseze si sa creasca salariile doar la cei competenti.
Dar intre bine si "anul asta se voteaza" au ales-o pe a doua! Posted Image

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
E an electoral, important e să câștige alegerile, apoi au 4 ani la dispoziție să găsească raspumaul la întrebarea "de unde sunt bani ".

Edited by george_alexandru, 08 January 2024 - 15:01.


#21
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:15, said:

Am vazut ca alocatiile se majoreaza cu 13%.
Desi datoria pe cap de locuitor a romanilor este de 8000 euro, se fac noi imprumuturi pentru a platii alocatiile marite?
Este bine?
Elevii nu o sa fie afectati in decursul anilor daca statul se indatoreaza acum ?


"Perfect" as indrazni sa spun. Elevii vor fi afectati dupa ce vor fi devenit adulti si vor trebui sa plateasca "oalele sparte". Asta daca vor mai ramane prin tarisoara, ceea ce nu cred ca se va intampla. Esti elev? Asa se pare dupa cum pui intrebarile.

#22
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:15, said:

Am vazut ca (..nu conteaza..) se majoreaza cu (..nu conteaza..) %.
Desi datoria pe cap de locuitor a romanilor este de (..nu conteaza...) euro, se fac noi imprumuturi pentru a platii (...orice...)?
Este bine?
Elevii nu o sa fie afectati in decursul anilor daca statul se indatoreaza acum ?

Ti-am corectat putin pe sus una-alta ca sa fie mai acoperitor. Este bine pentru clasa politica, castiga capital electoral si nu este bine pentru cine plateste taxe si impozite, acum si in viitor.
Elevii si oricine va plati taxe si impozite sigur ca vor fi afectati. Si tu (daca platesti taxe si impozite) si eu si altii care platim suntem deja afectati de banii luati imprumut in anii anteriori. Uita-te prin presa si vezi cate miliarde de $ s-au platit anul trecut doar pe dobanzi la imprumuturile angajate de stat. Asa, vreo 7-8 miliarde. Si cifra merge doar in sus. Si asta de cateva zeci de ani.

#23
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:49, said:

8 miliarde lei se cheltueie anu asta,

View Postpasilla, on 08 ianuarie 2024 - 14:51, said:

292 lei
Atatia copii sunt in Romania?


ON: de la banca.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De-aici:
Attached File  1 gKj_eb7HGLOuwj96TPyT9g.gif   5.13MB   4 downloads

#25
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Nu cumva sa fie prea multi,ca si cumpara copiii droguri cu banii de alocatie.

Noroc ca e an electoral,altfel USL are grija de educatia ta. Are grija sa te tina prost.

#26
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012

View PostMatrix40, on 08 ianuarie 2024 - 14:33, said:

Impactul bugetar pentru aceasta crestere este extrem de mic, pentru ca sunt putini copii iar suma de bani pentru alocatie este mica
Corect, mizeria este la pensiile speciale si pensionarea timpurie a unora.
Am văzut recent un film american. Personajul polițist se pensiona la 60 ani.
Deci se poate!

#27
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:49, said:



8 miliarde lei se cheltueie anu asta, pentru economia tarilor de trilioane$ este mic, dar pentru economia României eu cred ca nu este chiar neglijabil, hai ca mai vin cu o intrebare cat are România excedent bugetar? Sau cati bani raman in plus la sfarsitul anului dupa ce se impart banii ?
8 miliarde cheltuie cu ce anume? Cu aceasta crestere de alocatie?

E vorba de cativa lei in plus la un numar limitat de copii.
Deci topicul asta e mai degraba din seria "sa moara capra vecinului care are copii" nu din marea grija fata de bugetul statului.

Edited by Matrix40, 08 January 2024 - 15:49.


#28
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Mai bine mareau mai putin pensiile si mai mult alocatiile. Efectul in societate/social era mult mai bun.

#29
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Suntem o tara bolnava cu oameni bolnavi daca vedem ca mare problema a bugetului statului cei 13 lei la alocatie...

#30
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:49, said:



8 miliarde lei se cheltueie anu asta, pentru economia tarilor de trilioane$ este mic, dar pentru economia României eu cred ca nu este chiar neglijabil, hai ca mai vin cu o intrebare cat are România excedent bugetar? Sau cati bani raman in plus la sfarsitul anului dupa ce se impart banii ?
Intrebarea e SF. Deci nici nu se pune de ani buni problema unui excedent bugetar. Problema care se pune e cât de mare e deficitul,  nu se pune problema de excedent.

#31
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostAndreY2u, on 08 ianuarie 2024 - 14:49, said:


, dar pentru economia României eu cred ca nu este chiar neglijabil, hai ca mai vin cu o intrebare cat are România excedent bugetar? Sau cati bani raman in plus la sfarsitul anului dupa ce se impart banii ?


Ce ne mai place sa ne plangem...
Hai sa iti dau o veste, Romania nu mai e o tara saraca, anul asta Romania depaseste la PIB/cap de locuitor toate tarile din Europa de Est, deci putem sa spunem ca Romania e cea mai bogata tara din Europa de Est

#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Si mai e o sursa de bani: tiparnita. Da Isărescu drumul la tiparnita si sunt bani. E simplu. Cerneala si hartia nu costă mult.

Edited by Testosteron, 08 January 2024 - 16:01.


#33
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Ducem euro la 5.2 si se mai rezolva din datorie :D

Ca apoi tu din 2 paini mai mananci 1 si jumatate, ghinion.

#34
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
@initiator, la cati bani se dau parandaraturi si comisioane pentru licitatii manarite si lucrari cu dedicatie, majorarea alocatiei copiilor e furtuna intr-un pahar cu apa, aflat pe un transatlantic in mijlocul oceanului. Si totusi, unii nu vad mai departe de paharul ala... unii nu pot, altii nu vor, altora le e lene, ca ar trebui sa-si puna neuronu' la munca...

#35
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

View Postvis_constructiv, on 08 ianuarie 2024 - 15:40, said:


Corect, mizeria este la pensiile speciale si pensionarea timpurie a unora.
Am văzut recent un film american. Personajul polițist se pensiona la 60 ani.
Deci se poate!

Cu pensiile speciale daca calculam pe anul 2023 s-au cheltuit 15 miliardei lei, ai intuit bine ca se cheltuie mult si sunt perfect de acord ca ar trebuii sa mai taie si din ele, functionarii care stau aiurea dati afara si aia.


View PostMatrix40, on 08 ianuarie 2024 - 15:50, said:

Suntem o tara bolnava cu oameni bolnavi daca vedem ca mare problema a bugetului statului cei 13 lei la alocatie...
1. 13% nu reprezinta 13 lei e ceva mai mult
2. Eu aduceam in discutie suma totala, ca nu se da la un singur elev

#36
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
La ce rata de depopulare are România, alocatiile ar trebui cel puțin dublate, simultan ci reducerea cumulativa per copil a impozitului pe salariu pentru părinți.

Ce dracu o tot țineți landra si prevestiti apocalipsa de vreo 20 de ani, eu nu pot înțelege.

România are una din cele mai mici datorii externe
https://www.google.c...ari-ale-ue/amp/

Totodată are si cea mai mare creștere economică:

https://cursdeguvern...ua-decenii.html

Crește pib de 8 ori si noi ne tot văităm.
Treabă neserioasă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate