Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

De unde sunt bani pentru majorarea alocatiilor?

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
banii vin din impozite, datoria publica e prevazuta sa scada
eu zic sa ne mai indatoram pentru niste vaccinuri inutile, ca atunci nu comenta nimeni nimic, ca nu era psd la guvernare Posted Image

Edited by Labargo, 08 January 2024 - 17:42.


#38
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
bani vin si din majorarea salariului minim ;)

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLabargo, on 08 ianuarie 2024 - 17:41, said:

banii vin din impozite, datoria publica e prevazuta sa scada
eu zic sa ne mai indatoram pentru niste vaccinuri inutile, ca atunci nu comenta nimeni nimic, ca nu era psd la guvernare Posted Image
las ca mai baga niste miliarde prin dotari militare, pe care apoi le vor da cadou la vecini..

#40
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Posttfmercedez, on 19 ianuarie 2024 - 21:00, said:

las ca mai baga niste miliarde prin dotari militare, pe care apoi le vor da cadou la vecini..
vrei sa scoti ce e mai rau din mine? :)))
tratatul NATO zice 2% din PIB in conditiile in care majoritatea tarilor au buget peste 40% din PIB, deci cheltuiala ar fi la un 5% din buget
Noi am ajuns la 2,5% din PIB, cu un buget mai mic de 30% din PIB, deci cheltuiala ar fi de vreo 8% din buget
In loc sa spunem ca la noi se face evaziune si ca putem da tot 5% din buget, adica 1,5% din PIB (cum dau multe alte tari, fara sa le dea Trump afara din NATO), noi ne ducem la 2,5% din PIB. Fara ca aceste chetuieli sa fie pe productie in tara noastra, fara ca aceste cheltuieli sa fie pe tehnica militara primita imediat. Nu, noi am platit si urmeaza primim avioanele peste cativa ani. Plus niste tancuri nu foarte utile, daca ne uitam la razboiul din Ucraina

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcata32, on 08 ianuarie 2024 - 14:39, said:

Nici nu-mi vine să cred că există topicul ăsta. Inițiator, te-ai gândit mult?

E pe același calapod cu topicul legat de plată asigurărilor obligatorii de sănătate.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLabargo, on 20 ianuarie 2024 - 11:41, said:


vrei sa scoti ce e mai rau din mine? :)))
tratatul NATO zice 2% din PIB in conditiile in care majoritatea tarilor au buget peste 40% din PIB, deci cheltuiala ar fi la un 5% din buget
Noi am ajuns la 2,5% din PIB, cu un buget mai mic de 30% din PIB, deci cheltuiala ar fi de vreo 8% din buget

Poate imi faci o schita, ca am recitit de doua ori si tot nu imi pica fisa .  Ai omis niste termeni.

Edited by tfmercedez, 20 January 2024 - 13:23.


#43
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Plec de la premiza ca stii ca in tratatul NATO scrie ca fiecare tara sa dea apararii 2% din PIB.
Avem PIB de ~200 mld dolari. 2,5% inseamna 5 mld dolari.
La noi bugetul statului, este de vreo 27% din PIB. Asta vine 54 mld dolari
Cat inseamna 5 mld din 54 mld? 8,33%
Rezulta ca 8.33% din bugetul statului se duc la aparare.

Alte state care au acelasi PIB dar au buget de 45% din PIB (media europeana) cheltuie 4 mld dar dintr-un buget de 90 mld
cat inseamna ca procent 4 mld din 90 mld? ~4,45%, rezulta ca altii cheltuie 4.45% din buget

Sesizezi acum discrepanta? 4,45% vs 8,33%
Daca am cheltui acelasi procent din buget pentru aparare ar fi 4% din buget in plus pt cresteri de alocati sau pensii.
Sa mai explic ce s-ar intampla daca bugetul ar ajunge la nivelul Bulgariei, respectiv 40% din PIB?
Ca anual bugetul ar fi de 80 mld nu 54 mld, adica am avea bugetul cu 50% mai mare?
Datoria externa este de vreo 100 mld. Daca am colecta la buget cum colecteaza Bulgaria, adica anual cu vreo 25 mld mai mult, in 5 ani am plati datoria.
Dar la noi evaziunea e maxima! Avem buget de stat paradis fiscal. In Europa doar Irlanda mai are asa buget, unde au sediul toate corporatiile care si-au negociat impozitarea. In rest, de la 40% in plus

p.s. nu pot edita, 8,33% este pentru un 30% din PIB, nu 27

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate