Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Cu masina electrica prin Europa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Salutare!

Din 2021 detin un VW ID3. Pana acum am mers cu cu el doar in Grecia, in Thassos si Salonic.
Prin Bulgaria se poate merge fara emotii deoarece au o retea de incarcare pentru masini electrice suficient de bine pusa la punct si disponibila.
In Grecia lucrurile stateau destul de prost, cel putin pana in august 2023. Am vazut insa ca si ei incep sa investeasca in statii de incarcare.

In vara aceasta intentionez sa fac cateva drumuri si prin vestul Europei, pana in Italia, prin Ungaria, Austria si retur prin Slovenia si apoi, daca nu apare vreo problema, spre Germania, prin Slovacia si Cehia.


Deoarece vad ca sunt deja multi posesori de masini electrice si aici pe forum, va intreb pe cei care poate aveti deja astfel de experiente, cum ati facut cu incarcarile? Ce furnizori de servicii ati folosit?
Ionity, chiar si cu Passport, este destul de scumpa. Reteaua Tesla, acolo unde este dechisa si pentru alte masini cum este? Stiu ca preturile sunt diferite pentru Tesla/non-Tesla.


Multumesc!

#2
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
vezi aici,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FIiZnZWVXa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CfangGJ3lXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by collina1976, 07 January 2024 - 21:24.


#3
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Topicul(sau intrebarea ta) nu stiu daca se incadreaza la aceasta categorie, poate ar fi de intrebat si aici
Forumul Softpedia > Pasiuni Comune   > Auto > EV: masini electrice si hibride

View PostFane, on 07 ianuarie 2024 - 20:36, said:

care-i faza sa mergi in concediu cu bataia de cap a range-ului si incarcarii masinii electrice? voi mergeti in concediu ca sa va relaxati...
-Faza e ca el gandeste mai mult in viitor ca multi dintre noi.
-Concediile pentru unii nu sunt odihna. Odihna o fac seara dupa servici sau in weekend/zile libere. Daca vreau sa ma odihnesc, o pot face acasa, nu pe drum spre/la Florenta. Plus ca s-ar putea pe o distanta de 700-1000 km un posesor de electrica sa ajunga mai " odinhit" fizic decat cel care face raliu fara pauza ca are "autonomie".
Cu toate ca nu vorbim de aceeasi autonomie ca la o Tesla, din clip-ul de aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dKhWPL4qON0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am inteles ca daca stii curba de incarcare a masinii unde are zona optima(unde la un charger de putere mare primesti cea mai mare autonomie in cel mai scurt timp(20-80% in 30min =autonomie+ 200km), iti poti face traseul si opririle(adica pauzele) dupa statii/starea de incarcare a bateriei(bine, sunt convins ca asta stii deja Posted Image ).
Fa-i o intrebare si lui @foxbat, el are Zoe si cred ca a ajuns (cel putin) in TR cu ea.

Edited by AdrianHH, 08 January 2024 - 10:24.


#4
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View PostAdrianHH, on 08 ianuarie 2024 - 10:21, said:

Fa-i o intrebare si lui @foxbat, el are Zoe si cred ca a ajuns (cel putin) in TR cu ea.
Daca mergea cu Zoe in Turcia inca era in Turcia si nu in RomaniaPosted Image . A folosit Duster-ul in Turcia.

View Postjohnny bravo, on 07 ianuarie 2024 - 19:19, said:

Salutare!

Din 2021 detin un VW ID3.
In vara aceasta intentionez sa fac cateva drumuri si prin vestul Europei, pana in Italia, prin Ungaria, Austria si retur prin Slovenia si apoi, daca nu apare vreo problema, spre Germania, prin Slovacia si Cehia.

Eu am fost cu Kia e-Niro anul trecut pe traseul Corbeanca(Ilfov) - Viena - Salzburg - zona Bavaria(drumul romantic) - Alsacia si retur. Totul in 17 zile, sper sa nu gresesc.
Este putin obositor daca faci +600-700 km/zi, asa cum am facut la plecare si intoarcere. In Austria, Germania si Franta am avut cazari aproape in fiecare zi in alta locatie si nu faceam mai mult de 200-300km/zi, asa a fost super ok.
Am folosit statii/aplicatii Renovatio, Ionity, Plugsurfing, Smatrics, cu preturi intre 2,xx-3 lei Renovatio si 0,79 euro Ionity si restul.
Acum nu as mai face atatia km cu electrica, 5500 de km, din cauza costurilor( in strainatate) si a timpului pierdut la statii(in Romania). Pretul kw-ului a batut chiar si pretul la combustibil daca mergeam cu termica si vestici au autostrazi care nu tin cu electrica daca mergi in regim de autostrada.

View Postjohnny bravo, on 07 ianuarie 2024 - 19:19, said:

Deoarece vad ca sunt deja multi posesori de masini electrice si aici pe forum, va intreb pe cei care poate aveti deja astfel de experiente, cum ati facut cu incarcarile? Ce furnizori de servicii ati folosit?
Ionity, chiar si cu Passport, este destul de scumpa. Reteaua Tesla, acolo unde este dechisa si pentru alte masini cum este? Stiu ca preturile sunt diferite pentru Tesla/non-Tesla.

Eu am folosit foarte des Ionity, foarte buna reteaua. Nu am avut posibilitatea sa fac abonament, nu se putea daca erai din romanik.
Abia dupa ce m-am intos in tara am primit oferta de abonamentPosted Image  cu pret 0,24 sau 0,29 euro/kW fata de 0,69-0,79 euro/kW

View Postjohnny bravo, on 07 ianuarie 2024 - 19:19, said:

Reteaua Tesla, acolo unde este dechisa si pentru alte masini cum este? Stiu ca preturile sunt diferite pentru Tesla/non-Tesla.

Instaleaza aplicatia si acolo vezi preturile pentru fiecare locatie.
Vezi si aplicatia Be Charge, o recomanda cineva. Eu am folosit des Plugsurfing, acolo unde nu aveam Ionity.

View Postjohnny bravo, on 07 ianuarie 2024 - 19:19, said:

In vara aceasta intentionez sa fac cateva drumuri si prin vestul Europei, pana in Italia, prin Ungaria, Austria si retur prin Slovenia si apoi, daca nu apare vreo problema, spre Germania, prin Slovacia si Cehia.
Vacanta dureaza o luna? Ce autonomie are masina in regim de autostrada?
Au zic sa te joci putin cu aplicatiile ABRP sau/si PlugShare si sa iti faci traseele. O sa ai un soc legat de timpii de incarcare, preturi, etc.

Edited by 2cata, 09 January 2024 - 10:22.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Post2cata, on 09 ianuarie 2024 - 10:19, said:

Eu am fost cu Kia e-Niro anul trecut pe traseul Corbeanca(Ilfov) - Viena - Salzburg - zona Bavaria(drumul romantic) - Alsacia si retur. Totul in 17 zile, sper sa nu gresesc.

Bravo tie. E nevoie de pionieri d-astia ca voi

#6
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
@2cata multumesc! Intre timp am vazut ca Tesla a deschis in multe tari reteaua catre toate masinile electrice si preturile par sa fie OK daca faci si abonament.
Abia acum am descoperit ca Renovatio are roaming in multe tari insa nu vad si preturile decat la statiile de la Lidl.

Momentan se pare ca m-as putea descurca cu Tesla iar unde nu sunt ei, e Ionity.
Si da, daca lucrurile ies bine, ar trebui ca plimbarea sa dureze vreo 3 saptamani.

#7
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
Pana la iesirea din RO cred ca merge cu Renovatio 2.49/kWh
In schimb chiar si cu roaming, din HU incolo e no-go (ex: Ionity Budapesta 3.97/kWh pe cand cu Ionity Direct fara abo e 3.43 de exemplu)
Ce recomandati ca single app/abo pt. HU/AT/DE?

Powerpass Charge Faster se poate lua la noi (64 RON/luna + 2.96/kWh pt toate DC si 2.47/kWh la parteneri, incl. Aral Pulse si Ionity) dar Ionity Passport din cate vad nu.

Edited by zeroice, 23 April 2024 - 13:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate