Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Lucruri ce ar trebui să revină

* - - - - 13 votes
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#37
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
TV-ul 3D pasiv

#38
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de sunt puse pe stâlpi, încă sunt la liber. Ceea ce e normal, dacă vrei civilizaţie.  Posted image   @ Dany_Darke
Telefoanele precum "Nokia" 3310 şi "Siemens" A55 nu erau mari şi erau o.k. Am văzut şi mai avansate, de mărimea unui "Nokia" 3310 sau un pic mai mare. Astea noi, parcă sunt o paletă. Folosesc cu încredere telefonul fix, că încă are rolul lui. Despre ce aparatură am prin casă, poate într-un post viitor.
La mine în Sectorul 2 (3 în perioada 1968-1979), Obor - Iancului încă sunt magazine mici, deşi sunt şi din alea mari. Dar mă referam la zonele din centru şi semicentru, unde au cam dispărut uneori astea mici şi trebuie să mergi aiurea.
Cutia de viteze cu manetă la volan, cu mişcare continuă a manetei, aşa cum vreau eu, a existat. Şi nu, nu a fost automată, ca la multe maşini Americane, ci semiautomată. Wilson gearbox, preselector gearbox.
Oamenii preferă noul adeseori doar pentru că e nou sau li s-a indus că e mişto. Eu aleg şi pe bază de ce spun oamenii, şi pe bază spirituală (lucruri vechi), dar şi pe baza experienţei. Deci degeaba îmi spui că ceva e bun, dacă eu am ajuns la concluzia că nu e.   Posted image
Alea care sunt doar de nu lasă imagine clară se numesc cărămizi Nevada, deşi probabil tot compania aia le-a făcut. Prismele Luxfer schimbă direcţia luminii.
https://luxferprismg...tor.weebly.com/
Eu ştiu un garaj subteran care avea prisme din astea şi rotativă (ca la locomotive adică!   :w00t:   ) sub. Nu am reuşit să intru.

Attached File  Prisme Luxfer.jpg   34.56K   10 downloadsAttached File  widev.jpg   32.7K   10 downloads

Cât despre haine mai largi, eu port, că am o formă mai ciudată a corpului şi cu greu găsesc ceva care să-mi vină.   Uneori e bine că mai sunt bazaruri, că pe acolo mai pot găsi haine protivite.

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 30.11.2021
Erau dragute magazinele de cartier, de balcon, de apasai pe intrerupator si se aprindea sau stingea lumina in casa.
Fiecare magazin avea dulciuri sau ceva altfel.

Cred ca "caldura" aia a anilor 90 nu o sa se mai intoarca vreodata, ne americanizam, ne racim ca englezi.
Imi aduc aminte cum era sa mergi la magazin, la chioscul de ziare, sa zambeasca toata lumea.

Acum parca fiecare isi doreste sa fie lasat in treaba lui.

Edited by MindArchitect, 07 January 2024 - 13:58.


#40
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009
In plm, am stat cu telefonul in mana 5 minute sa ma gandesc, ce lucruri as vrea cu adevarat sa revina? Greu de spus...

Eu as vrea sa dau tot timpul inapoi, macar vreo 10 ani!

#41
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Mi-e dor și de revista Chip.

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E trist ce adunatura de bosorogi digital sunt majoritati acum pe forum :(

#43
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Cluburile, sau discotecile, cum le zicea.
Cu mersul în turmă, rivalități, dezmăț, tot tacâmul, până în zorii zilei.
Acum, românii caută soluții de antifonare din cauza copiilor vecinilor care le destramă ”distracția” pe smartfon :D

#44
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
1. chioscurile cu inghetata Polar
2. statiunea Mamaia sa revina la starea "initiala" de acum 35 de ani
3. greutatea mea as vrea sa revina la 80+
4. as vrea sa revina bragagii, au ramas prea putini


#45
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,361
  • Înscris: 28.07.2008
Tot ce vreți voi sa revina era la momentul apariției noutate absoluta
Toate au fost la vremea lor ceva exagerat
Timpul a trecut in zbor si totul s-a uitat
Singurul lucru constant este nostalgia, asa ca priviti-va cu atentie, drag si respect device-urile de pe care scrieți pe Softpedia
Pentru macipp-degeaba ar reveni Nicoleta Luciu la forma de odinioară, nu mai revii tu la forma necesara pentru acea Nicoleta :)
Nu de Nicolete duce lumea lipsa azi

Edited by Atreides, 07 January 2024 - 14:21.


#46
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

Vizualizare mesajCosti_68, pe 07 ianuarie 2024 - 14:02, a scris:

In plm, am stat cu telefonul in mana 5 minute sa ma gandesc, ce lucruri as vrea cu adevarat sa revina? Greu de spus...

Eu as vrea sa dau tot timpul inapoi, macar vreo 10 ani!
Da' sa ramăi cu banii câstigați, asa-i? :D


ON: articolu' 200 si legea ilicitului.

Edited by futurist, 07 January 2024 - 14:24.


#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 07 ianuarie 2024 - 13:06, a scris:

Dubioase sunt ideile tale.  Posted image



Nu vreau să trăiesc economic ca în anii '90. Din alte puncte de vedere da, vreau.
Pe mine mă enervează că dispar lucrurile bune, frumoase, utile şi rămân alea proaste, precum lipsa de edcuaţie.
Când viitorul va oferi ce ar trebui să ofere, nu voi mai fi aşa de nostalgic.  Posted image
........................
   Poate ca ar trebui sa contribui si tu cu ceva la acest viitor. A critica continuu pe cei care muncesc si produc ceva in tara asta, nu este ceva onorabil! Nu-ti place sa muncesti, e dreptul tau, problema ta! dar nu-i fitila continuu pe cei care o fac, pentru ca nu respecta gusturile tale!

#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Uite, dacă ar fi să iau un D.S.L.R., aş prefera unul mai recent decât unul mai vechi. Mă refer la aparatul în sine, nu la obiective. Idem computere, aş vrea ceva mai nou decât am.
Poate mă fascinează faptul că cu mai puţin oamenii puteau realiza mai multe.   Posted image
Ah, vreau maşini de spălat care să spele şi să clătească cu multă apă, nu cum se prefac astea de acuma. Nu-mi pune restricţii, pune-mi un buton de reglaj, ca să aleg cantitatea de apă în funcţie de ce tip de rufe şi câte rufe pun.   Posted image
tytyşoare, dacă îţi place să o faci pe băgăreţul în seamă, unde i-am criticat eu pe cei care munesc (respecând calitatea) în construcţia de autostrăzi sau la reparat căi ferate. Ori pe profesorii care încearcă să educe. Ori pe mecanicii de locomotivă. Ori pe cei care încearcă să facă anumite produse sau servicii de calitate.
În Bucureşti se mai găsesc ateliere de depanări.

Edited by djl, 07 January 2024 - 14:29.


#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 07 ianuarie 2024 - 13:13, a scris:

Libertatea a alege unele produse. Înţeleg că marii comercianţi nu pot avea câte produse vrei tu, dar dacă cauţi o mufă D.I.N. de calitate (încă găseşti destule aparate o.k. cu mufa asta) sau un adaptor fasung de calitate de la E14 la E27, nu vei găsi în magazine sau pieţe. De ce?   Posted image
Pentru ca nu se cauta, nu intereseaza pe nimeni! desi, pentru un pret corect, se gasesc si astea.

#50
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Ia-ți Ariston. Ți-am mai spus. Ai un buton magic de clătire extra.
Și la mașina pe care o ai tu sigur ai un program doar de clătire. De ce nu-l folosești după terminarea ciclului de spălare?
Sau poate ar trebui să treci la detergent lichid/capsule. Ăla pudră e cam afurisit, mai rămâne mai ales dacă pui mai mult decât e cazul, nu se dizolvă cum trebuie.

Edited by Valy_User, 07 January 2024 - 14:28.


#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajDany_Darke, pe 07 ianuarie 2024 - 13:29, a scris:

eu astept peste 5-7 ani urmatorul topic de genul, cand va include si pubelele de gunoi

deja au inceput si astea sa fie folosite cu cartele si nu se mai poate arunca la liber gunoiul
De ce atunci? va reaparea peste 2-3 zile, cu un alt nume, sub un alt pretext!

#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Că nu pune câtă apă vreau. Folosesc şi clătire extra. Dar tot nu pot umple maşina pe jumătate, că ar trebui să bag prea multe clătiri, dacă pun de exemplu 6 tricouri polo.
@ tytyşor : sigur nu se caută fasunguri adaptoare? Că am fost eu la Obor şi nu mai aveau. Văd că mă crtici, dar o faci tu pe autoştiutorul.

#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 07 ianuarie 2024 - 14:25, a scris:

Ia-ți Ariston. Ți-am mai spus. Ai un buton magic de clătire extra.
Și la mașina pe care o ai tu sigur ai un program doar de clătire. De ce nu-l folosești după terminarea ciclului de spălare?
  Cred ca este singura chestie unde sint de acord cu el. Si eu cred ca economia de apa este dusa la extrem in cazul masinilor de spalat actuale. Iar mai multa apa este necesara si la spalare, nu doar la clatire.

#54
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010

Vizualizare mesajdjl, pe 07 ianuarie 2024 - 14:23, a scris:

Poate mă fascinează faptul că cu mai puţin oamenii puteau realiza mai multe.   Posted image

bre, cin' te-o pacalit in halul asta cu siguranta se amuza copios :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate