Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Lucruri ce ar trebui să revină

* - - - - 13 votes
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,574
  • Înscris: 13.06.2004
Ce lucruri considerați că ar trebui să revină?
Părerea mea:
1) Rulourile exterioare de la clădiri, dar tipul acela care putea fi împins și afară, precum la cele din lemn;
2) Prismele Luxfer pentru iluminatul garajelor subterane;
3) Sticelele de bere și de suc puse vara între calupuri de gheață. Au devenit ieftine frigiderelele, s-a renunțat, apoi s-a scumpit corentul;
4) La auto să ai schimbătorul la volan (cel puțin la automate) ca să poți trece ușor stânga-dreapta și prin față. Mi se pare măsură de siguranță, că te poți sui de pe trotuar:
5) Cum emisiunile tv de calitate nu prea cred că vor reveni la posturile private (la radio mai am ceva speranțe), măcar să avem parte de cărți sau site-uri de popularizare a științei și tehnicii. Că mulți oameni nu înțeleg anumite lucruri și fac alegeri greșite. În materie de chestii sanitare, am văzut destule aiureli;
6) Compartimentele la vagoanele de tren. Să fie și necompartimentate pentru cei care vor o anume siguranță, dar și compartimentate, pentru cei care vor confort. Fiecare după alegere;
7) Micile magazine în diverse zone;
8) Să fie mai multe târguri de vechituri în București;
9) Biletele ieftine la ștrand;
10) Tarife la electricitate în funcție de scopul consumului.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Din toate alea nu vad decat un singur lucru util, pct 9... doar ca nu se va intampla, au distrus si Strandul Tineretului, singurul cu preturi civilizate si fara reguli stupide.

Edited by andreic, 07 January 2024 - 12:20.


#3
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Pt un om care ar trebui să se adapteze vremurilor, niciun punct de mai sus nu are vreo importanță sau relevanță. Poate doar pt cei fără viață socială, simț al realității și dorință de adaptare. Ai putea trăi dacă s-ar întâmpla ceva cu Softpedia așa cum s-a întâmplat cu CG?

#4
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
1. Vechile masini Dacia 1310, 1300, Tico,adica multe cum erau in anii 2000
2. Moda hainelor clasice, cum se purtau in 2000.
3. Muzica veche

#5
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
11. Cupa Campionilor Europeni la fotbal in vechiul format.
Nu cupa bogaților cum e astazi.


#6
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Omule incearca sa traiesti in prezent si sa privesti spre viitor... Lasa trecutul in spate.
Daca vrei sa traiesti ca in anii 90 mergi si traieste in Rusia.

Edited by Matrix40, 07 January 2024 - 12:36.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Nicoleta Luciu ar fi frumos sa mai fie cum era odata.

#8
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Sau sigla veche de la PROTV :)

#9
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Ai uitat motorul pe abur si arderea vrajitoarelor pe rug.

Edited by blogeranonim, 07 January 2024 - 12:38.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 djl, on 07 ianuarie 2024 - 12:08, said:

4) La auto să ai schimbătorul la volan (cel puţin la automate) ca să poţi trece uşor stânga-dreapta şi prin faţă. Mi se pare măsură de siguranţă, că te poţi sui de pe trotuar:
ce ai vrut sa spui aici?  de ce ai vrea sa te urci cu masina pe trotuar? de cand urcatul cu masina pe trotura e o masura de siguranta?
n-ar fi bine ca, in materie de masini, sa ii lasi pe soferi sa decida?

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cablurile pe stâlpi.
Laptop-urile cu procesor detașabil.
Telefoanele cu baterie detașabilă, slot de card microSD, mufă jack și căști și încărcător în pachet.
Mașini noi dar mai ales SH la prețuri decente.
Motorină la preț decent. Până în 6 lei.
RCA la preț decent.
Sucuri la preț decent.
Inovația în IT și telefoane.
Ceasurile de mână.
Calendarele de perete și de birou. Le mai folosește cineva?
Pereții tencuiți, nu din rigips.
PET-urile de calitate.
Internetul liber, fără abonamente pentru orice, chiar și pentru starea vremii mai nou (meteoblue)
Aspiratoarele casnice puternice. Acum trebuie să iei umed-uscate ca să poți aspira cum trebuie un covor. Nu mai spun că luase tatăl meu de la cineva împrumut un aspirator cordless Rowenta să tragă mizeria din mașină. Nu făcea nimic.
Algocalminul fără rețetă.
Browsere concurente Chrome.
Apa la preț decent, nu 15 lei mc la RAJA.
Iluminatul stradal cu lămpi pe sodiu la presiune înaltă.
Bateriile alcaline ieftine. Alea Varta Value Pack.
Call centerele și asistența de claitate, nu boti inutili ca pe Scribd, cu care nu rezolvi nimic.
Și cel mai important. Ploaia. Nu mai plouă deloc în regiunea Moldovei.

Edited by Valy_User, 07 January 2024 - 12:49.


#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Vaccinurile !
:D

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 djl, on 07 ianuarie 2024 - 12:08, said:

Ce lucruri consideraţi că ar trebui să revină?
Părerea mea:

1) Rulourile exterioare de la clădiri, dar tipul acela care putea fi împins şi afară, precum la cele din lemn;
- acum un mai mult rol antiefractie si sunt din aluminiu.
Nu vad sa mai monteze cineva de lemn, pentru ca trebuie si ingrijite, iar acum vopseaua e ECO, abia mai rezista 1-2 ani.


2) Prismele Luxfer pentru iluminatul garajelor subterane;
A trebuit sa caut ce sunt alea.
- adesea parcarile au deasupra cladiri, deci nu merg puse, apiu e mult mai economic din orice punct de vedere sa pui becuri LED si senzori de miscare.


3) Sticlele de bere şi de suc puse vara între calupuri de gheaţă. Au devenit ieftine frigiderelele, s-a renunţat, apoi s-a scumpit corentul;
- chiar nu inteleg rostul.
Pe vremuri frigiderele erau rare, curentul era scump si exista fabrica de gheata.
Acum ai vitrine frigorifice, doar ca majoritatea sunt reglate pe 12-15C si au prea multe sticle la interior, de aceea bautura nu e rece la altadata.
Cost cutting/eficienta.


4) La auto să ai schimbătorul la volan (cel puţin la automate) ca să poţi trece uşor stânga-dreapta şi prin faţă. Mi se pare măsură de siguranţă, că te poţi sui de pe trotuar.
Stai sa vezi ca la Tesla a disparut de tot maneta, acum e pe ecran/buton.
Asteptam sa dispara si consola centrala, sa avem bancheta, cume rau la masinile americane vechi.


5) Cum emisiunile tv de calitate nu prea cred că vor reveni la posturile private (la radio mai am ceva speranţe), măcar să avem parte de cărţi sau site-uri de popularizare a ştiinţei şi tehnicii. Că mulţi oameni nu înţeleg anumite lucruri şi fac alegeri greşite. În materie de chestii sanitare, am văzut destule aiureli;

E plin Youtube de informatii practice si chestii educative, dar sunt mai atractive barfele.

6) Compartimentele la vagoanele de tren. Să fie şi necompartimentate pentru cei care vor o anume siguranţă, dar şi compartimentate, pentru cei care vor confort. Fiecare după alegere;
Trenul e open space, nu se mai puna problema teoretic de siguranta.

7) Micile magazine în diverse zone;
Nu scot banii, se va trece din ce in ce mai mult pe automatizare si chiar vending machine.
Magazinul implica oameni, chirie, cheltuieli mari.


8) Să fie mai multe târguri de vechituri în Bucureşti;
Doamne fereste! Ce sa se vanda in ele? Noi nu avem nimic vintage.

9) Biletele ieftine la ştrand;
Spalatul la comun cu tot cartierul, civilizatie.
Nu e de mine; fac eczema nu mai cand vad ce personaje vin sa se "spele" la Therme.


Avand in vedere normele sanitare si ca ai 2-3 luni de functionare/an maxim (daca nu e acoperit), cheltuielile au devenit ff mari pentru orice chestie de acest gen.
Ai nevoie de oameni angajati doar 3 luni/an, iar apoi ei ce fac?

10) Tarife la electricitate în funcţie de scopul consumului.
Asta s-ar putea sa vezi, doar ca nu asa cum iti inchipui tu, mai ales nu e un curent special pentru TV, altul pentru incalzire si al 3-lea pentru EV.

O sa vezi probabil pe paliere de consum, adica gospodarie medie in Romania nu trece de 300 kWh/luna, atata timp cat nu se incalzeste cu curent.
Cand pompele de caldura vor deveni populare, vor incepe problemele la cotele de consum.




#14
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Traian Basescu. Se pune?

#15
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 popadanut1997, on 07 ianuarie 2024 - 12:33, said:

1. Vechile masini Dacia 1310, 1300, Tico,adica multe cum erau in anii 2000

Cu asta ai pus gaz pe foc! Sa vezi ce vor sari sustinatorii UE cum ca poluezi si distrugi planeta!

#16
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 djl, on 07 ianuarie 2024 - 12:08, said:

Ce lucruri consideraţi că ar trebui să revină?
4) La auto să ai schimbătorul la volan (cel puţin la automate) ca să poţi trece uşor stânga-dreapta şi prin faţă. Mi se pare măsură de siguranţă, că te poţi sui de pe trotuar:
la modelele noi automate schimbatorul este o rotita inalta de 2 cm, la unele mercedes schimbatorul e la volan, dar tot nu se renunta la tuneluyl median, nu stiu motivul

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
15 postari pe zi vreme de 20 de ani.Te-ai gandit vreodata ce s-ar intampla daca doamne fereste ? Si nu cu tine sau SP.

#18
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010
Eu as vrea sa se revina la circulatia pe stinga a masinilor pe strazi si a oamenilor pe trotuare, ca sa poti conduce cu stinga si impusca cu dreapta pe cine vrei in trafic (glumesc si nu prea, n-ati vazut poiltisti americani nevoiti sa traga prin parbriz?)

Pe linga asta, it just makes sense, cind ieseai din saloon si te astepta calul parcat in fata usii, pe care parte a lui te urcai, si in care parte o luai fara sa mai tragi de haturi, stinga sau dreapta. Cind mergi pe jos si te intilnesti cu cineva care vine din directia opusa, pe ce parte trebuie sa vina ca sa va dati mina. Si cind esti cu o femeie, nu e mai bine sa treaca de tine mai intîi cineva pina sa ajunga la ea?

Si nu in ultimul rind ASA SE CIRCULA IN LUMEA CIVILIZATA, inainte sa schimbe Napoleon regula (ideea n-a fost a lui, a fost ceva fuck you la adresa circulatiei trasurilor si aristocratilor inainte de Revolutia Franceza).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate