Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Lucruri ce ar trebui să revină

* - - - - 13 votes
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#235
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Majoritea oamenilor probabil că nici nu se obosesc să le ducă la automate.
Oricum, la cât au ajuns să coste sucurile cred că doar oamenii foarte bogați își permit cu regularitate să bea suc.
Eu unul, de anul trecut nu am mai dat pe la raionul de sucuri. Am mai băut dacă mă servea cineva. Sau dacă îmi mai luam un meniu de la Fast-Food.

Edited by Valy_User, 16 March 2024 - 01:46.


#236
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Ai fi mirat sa afli cati copii de gimnaziu beau sucuri si chiar energizante aproape in fiecare pauza. Bine macar ca se lucreaza la o lege care sa interzica vanzarea energizantelor catre minori. Mai ramane sa sper ca se va si aplica...

#237
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Eu nu inteleg de ce beau copiii energizante. Au un gust oribil!
Mai beau cand plec la un drum lung cu mașina.
Sau a doua zi, după un exces de alcool și trebuie să merg la munca. Din pacate, s-a cam rarit chestia asta cu alcoolul...

#238
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
De ce beau? Că probabil e la modă. Plus persiune socială. Pe vremuri era să înveţi ca să devi cineva şi eventual să nu-ţi faci de ruşine părinţii, acum e şi să fii la modă: să ai telefon performant, să ai ţoale şi încălţăminte dă firmă, deci stres în plus.
Aia cu cerutul de bani în plus pentru garanţie, mă enervează şi pe mine. Ar fi trebuit să primeşti automate reducere dacă duci înapoi... poate 20 de Bani, nu 50, dar tot nu s-ar fi încurcat cu prostia aia de S.G.R. Şi s-ar fi dus şi pentru 20 de Bani. Se duc destule la automate.
Să revină, cel puţin la magazine, reducere la tarif dacă cosnumă frigiderele mai mult, ca să fie berea rece ca pe atunci când era pusă în calupuri de gheaţă.

Edited by djl, 17 March 2024 - 14:09.


#239
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Nu inteleg de ce te deranjeaza!
Dusul sticlelor la centre de colectare se făcea si înainte de '90.
Deci o chestie care "a revenit"!
Imi aduc aminte ca furam sticle si borcane goale de acasa si le duceam la centrul de colectare. Strângeam 10 Lei si jucam fotbal pe bani. Fiecare bloc își facea echipa si jucam intre blocuri. Arbitrul tinea banii.
Un fel de pacanele...
Existau și pacanele adevarate. Noi, copii de clasele 1-4, stăteam intre toți golanii la sala de jocuri mecanice. Nu am avut niciodată probleme. Cred ca atatea Miliția pe aproape...

#240
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Desi in bucuresti sint un vagon de programe radio in UUS-FM, in majoritatea timpului cind ascult la radio, o fac pe unde medii sau pe scurte!

#241
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti greu cu recepţia A.M. (M.A.), că multă poluare electromagnetică. Seara sau la periferie se pot recepţiona mai multe posturi.
Motoare cu aburi există la termocentrale, dar nu-s cu piston, sunt cu turbină. La termocentrale sunt mai eficiente turbinele.
Lifturile cu geam la uşile cabinei. Pe lângă că le fac argintii acuma, nici nu au geam la uşi.

#242
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Păi sunt două posturi AM.
Unul e Radio România Actualități pe 855khz în București.
Și Radio Antena Satelor , care nu știu cât de bine e recepționat în București.


#243
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Extrem de util si de actualitate punctul 6.
La cati consumatori de droguri sunt la noi ar fi util sa existe asa ceva.

 djl, on 31 martie 2024 - 12:18, said:

În București greu cu recepția A.M. (M.A.), că multă poluare electromagnetică. Seara sau la periferie se pot recepționa mai multe posturi.
Motoare cu aburi există la termocentrale, dar nu-s cu piston, sunt cu turbină. La termocentrale sunt mai eficiente turbinele.
Lifturile cu geam la ușile cabinei. Pe lângă că le fac argintii acuma, nici nu au geam la uși.
Mai ai vreun radio antic de 50 kg care consuma cat un frigider de clasa A si nu ai semnal?
Acum si boschetarii au smartphone.
Un abonament la yoxo e 19 lei si sunt aplicatii gen "radio online Romania" unde gasesti toate posturile posibile din Romania si chiar sortate.
Iti cumperi o boxa portabila de 50 lei si ai volum mai tare.

#244
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010

Vizualizare mesajdjl, pe 31 martie 2024 - 12:18, a scris:

Lifturile cu geam la ușile cabinei. Pe lângă că le fac argintii acuma, nici nu au geam la uși.
Așa-i, domnule. Faci o călătorie de trei etaje și nu apuci sa admiri peisajele. Posted image

#245
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 pufonel, on 16 martie 2024 - 22:17, said:

Ai fi mirat sa afli cati copii de gimnaziu beau sucuri si chiar energizante aproape in fiecare pauza. Bine macar ca se lucreaza la o lege care sa interzica vanzarea energizantelor catre minori. Mai ramane sa sper ca se va si aplica...
Adevărul e că nici nu mai fumează (copii/tinerii) de când cu legea.

#246
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,593
  • Înscris: 15.06.2007

 pufonel, on 16 martie 2024 - 00:55, said:

Sunt curios cata lume se bucura pentru ca a revenit ceva care aparuse pe vremea comunismului, iar neo-comunistii de azi ni-l baga din nou pe gat: porcaria cu garantia la PET-uri si doze. Chipurile in numele ecologiei, complica viata tuturor: si a consumatorilor, si a comerciantilor, din cate observ, si a producatorilor de apa minerala si suc. Cred ca singurii care au de castigat sunt dirma care detine toata sandramaua si aia care umbla prin gunoaie sa recupereze ambalajele si sa le vanda.
eu as vrea sifon din ala comunist, cu patroane  ieftine. Ca ce se vinde la nobila casa cu 100 de lei mi se pare  obscen de scump. Cat costa pe vremuri un set de 10 patroane cu CO2?
Se vindea sirop de fructe, si cu un sifon rece, mama sa suc fain iesea.
Poate ca as renunta la cola daca ar reveni sifonul pe scara larga.  
Cu 100 de lei tot iau doua baxuri de cola. Cu un  tub de CO2 nu fac atatea sticle  de carbogazoase. Pur si simplu nu merita.

 nico99900, on 31 martie 2024 - 13:33, said:


Adevărul e că nici nu mai fumează (copii/tinerii) de când cu legea.
mda.. se f#t in baie ca sa filmeze pe tiktok..

 Crmn, on 17 martie 2024 - 15:30, said:

Nu inteleg de ce te deranjeaza!
Dusul sticlelor la centre de colectare se făcea si înainte de '90.
Deci o chestie care "a revenit"!
Imi aduc aminte ca furam sticle si borcane goale de acasa si le duceam la centrul de colectare. Strângeam 10 Lei si jucam fotbal pe bani. Fiecare bloc își facea echipa si jucam intre blocuri. Arbitrul tinea banii.
Un fel de pacanele...
Existau și pacanele adevarate. Noi, copii de clasele 1-4, stăteam intre toți golanii la sala de jocuri mecanice. Nu am avut niciodată probleme. Cred ca atatea Miliția pe aproape...
toata lumea avea prin beci, pod,spais o lada cu borcane si sticle.
La unele locatii nu iti vindea fara sticla la schimb. Ori luai o naveta intreaga.

#247
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,593
  • Înscris: 15.06.2007

 Crmn, on 17 martie 2024 - 07:28, said:

Eu nu inteleg de ce beau copiii energizante. Au un gust oribil!
Mai beau cand plec la un drum lung cu mașina.
Sau a doua zi, după un exces de alcool și trebuie să merg la munca. Din pacate, s-a cam rarit chestia asta cu alcoolul...
pentru ca marketing. Sunt niste oameni care isi storc mintile sa inventeze niste nevoi noi.
Redbull cat a investit in competitii sportive ca sa isi faca reclama?
Apoi au venit cei de la hell, le facea reclama Bruce Willis, la pret de dumping.  Au mult zahar si dau energie repede, pentru cei care au nevoie, desi nu toti suntem in situatia alpinistilor, care nu pot lua masa dar au imediat nevoie de energie.
Daca va mai amintiti, cand va punea mama pachetel in ghiozdan sa mancati in pauza, dar pachetelul se i torcea de la scoala, ca nu era cool sa manci un sandwich impachetat in servetele. Dar cand deschizi o doza de aluminiu, esti cool.

 Valy_User, on 16 martie 2024 - 01:38, said:

.
Oricum, la cât au ajuns să coste sucurile cred că doar oamenii foarte bogați își permit cu regularitate să bea suc.
Eu unul, de anul trecut nu am mai dat pe la raionul de sucuri. Am mai băut dacă mă servea cineva. Sau dacă îmi mai luam un meniu de la Fast-Food.
am un sac mare in care adun PETurile. Cand se umple il pun in portbagaj si la urmatoarea tura de cumparaturi il duc la aparat. Ultima data se facuse coada,  un angajat de la lidl vine cu un carucior si duce toate ambalajele stranse ca sa faca spatiu in instalatie.
Nici nu ne imaginam noi cat plastic se vinde, si cat trebuie preluat inapoi. Mereu ziceam ca e o solutie proasta. Plasticul de unica folosinta trebuie interzis, cu exceptia seringilor.

Cat despre sucuri.. din februarie la LIDL aveau o promotie de cola la sticla de 0,33l cu 3,5lei. Cel mai bun cola este la sticla. Acuma vad ca l-au scumpit cu 1 leu desi tot "promotie este". La concurenta costa un pic sub 6 lei iar la benzinarie costa 9 lei o sticluta.
Nu am date din fabrica, daca a scazut sau nu cererea, dar se fac jonglerii mereu la preturile de la cola.  
La mega era ultima data cand am trecut pe acolo 11 lei pet de 2L de cola, aseara cu cardul de reducere costa 6,8 lei.
Eu le am pe toate in apropriere asa ca nu am nici o jena sa ma duc separat pentru diverse produse in alt magazin. Carefur mi se pare cel mai slab la oferte.

Edited by tfmercedez, 31 March 2024 - 15:06.


#248
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Posttfmercedez, on 31 martie 2024 - 14:24, said:

eu as vrea sifon din ala comunist, cu patroane  ieftine.
Vezi că au la kitchenshop aparat de făcut sifon. https://rb.gy/l89fs3
Și poți să aduagi și aromele alea de acolo.
Eventual poți folosi siropurile Cămara Noastră de la Lidl. Merg perfect cu apa carbogazoasă.

Edited by Valy_User, 31 March 2024 - 17:17.


#249
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 djl, pe 07 ianuarie 2024 - 12:08, a scris:

Ce lucruri considerați că ar trebui să revină?
Părerea mea:
1) Rulourile exterioare de la clădiri, dar tipul acela care putea fi împins și afară, precum la cele din lemn;
2) Prismele Luxfer pentru iluminatul garajelor subterane;
3) Sticelele de bere și de suc puse vara între calupuri de gheață. Au devenit ieftine frigiderelele, s-a renunțat, apoi s-a scumpit corentul;
4) La auto să ai schimbătorul la volan (cel puțin la automate) ca să poți trece ușor stânga-dreapta și prin față. Mi se pare măsură de siguranță, că te poți sui de pe trotuar:
5) Cum emisiunile tv de calitate nu prea cred că vor reveni la posturile private (la radio mai am ceva speranțe), măcar să avem parte de cărți sau site-uri de popularizare a științei și tehnicii. Că mulți oameni nu înțeleg anumite lucruri și fac alegeri greșite. În materie de chestii sanitare, am văzut destule aiureli;
6) Compartimentele la vagoanele de tren. Să fie și necompartimentate pentru cei care vor o anume siguranță, dar și compartimentate, pentru cei care vor confort. Fiecare după alegere;
7) Micile magazine în diverse zone;
8) Să fie mai multe târguri de vechituri în București;
9) Biletele ieftine la ștrand;
10) Tarife la electricitate în funcție de scopul consumului.
Niciunul, exceptând poate biletele ieftine la ștrand. Ce nu a rezistat probei timpului, nu e de dorit. Nimic util nu a rămas în urmă.
Adaptare și evoluție - asta ne ghidează.

#250
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Poate oamenii au uitat de unele chestii, s-au lăsat duşi de marketing. Altele, cine ştie, poate ar fi supravieţuit dacă oamenii ar fi avut acces la informaţie.

#251
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,593
  • Înscris: 15.06.2007

 Valy_User, on 31 martie 2024 - 17:07, said:


Vezi că au la kitchenshop aparat de făcut sifon. https://rb.gy/l89fs3
Și poți să aduagi și aromele alea de acolo.
Eventual poți folosi siropurile Cămara Noastră de la Lidl. Merg perfect cu apa carbogazoasă.
tu ai vazut ce preturi au acolo? Mai mult de 5 lei nu face. Cum sa dai 65 de lei pe o reincarcare cu co2? Trebuie sa fii dus cu pluta.

#252
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,593
  • Înscris: 15.06.2007
Am vazut niste "automate" cu sifon, parca era 50 de bani sticla de apa. Nu am luat niciodata, pentru ca mi se pare prea riscant, sa nu zic prea ieftin.  Totusi apa aia este adusa de undeva, trece prin niste instalatii relativ complicate, deservite de niste oameni prost platiti, si care sunt utilizate de tot felul de oameni, mai mult sau mai putin curati. De unde stiu eu ca nu a pus gura pe sticla incarcata un bosketar care incarca  la aparat, si atinge instalatia aparatului?  

Exact cum banuiam, l-a pozat si google maps pe client la aparat, la sifon

[ https://i.postimg.cc/vZGx0Fdr/Screenshot-20240401-091351-Maps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vazut niste "automate" cu sifon, parca era 50 de bani sticla de apa. Nu am luat niciodata, pentru ca mi se pare prea riscant, sa nu zic prea ieftin.  Totusi apa aia este adusa de undeva, trece prin niste instalatii relativ complicate, deservite de niste oameni prost platiti, si care sunt utilizate de tot felul de oameni, mai mult sau mai putin curati. De unde stiu eu ca nu a pus gura pe sticla incarcata un bosketar care incarca  la aparat, si atinge instalatia aparatului?  

Exact cum banuiam, l-a pozat si google maps pe "mohican" la aparat, la sifon

[ https://i.postimg.cc/vZGx0Fdr/Screenshot-20240401-091351-Maps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate