Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Lucruri ce ar trebui să revină

* - - - - 13 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#253
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 31 martie 2024 - 23:50, a scris:

Poate oamenii au uitat de unele chestii, s-au lăsat duşi de marketing. Altele, cine ştie, poate ar fi supravieţuit dacă oamenii ar fi avut acces la informaţie.

Nu conteaza, "poate" nu merita luat in calcul. Traitul in trecut este lucrul cel mai daunator pentru om in particular si pentru umanitate in general. Desigur, trebuie sa ne cunoastem istoria si sa nu mai repetam greselile facute, dar asta e o alta discutie.

#254
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajrichelieu, pe 01 aprilie 2024 - 11:08, a scris:

Nu conteaza, "poate" nu merita luat in calcul. Traitul in trecut este lucrul cel mai daunator pentru om in particular si pentru umanitate in general. Desigur, trebuie sa ne cunoastem istoria si sa nu mai repetam greselile facute, dar asta e o alta discutie.

Ba poate merită luat în calcul. Că dacă nu eşti informat şi nu-ţi dai seama de unele lucruri, poţi să nu faci o alegere bună. Şi nu e cu poate asta, că la achiziţionarea unor produse, nu am luat în seamă unele lucruri.
Nu vrei să trăiască oamenii în trecut. Fă aşa încât lucrurile să fie faine şi să nu prea existe motive să se agaţe oamenii de trecut. Dacă prezentul ar fi altfel, nu aş fi aşa de nostalgic şi aş vorbi mai mult despre prezent.

Vizualizare mesajlely, pe 31 martie 2024 - 13:17, a scris:

Așa-i, domnule. Faci o călătorie de trei etaje și nu apuci sa admiri peisajele.     Posted image


Senzaţia de claustrofobie îţi spune ceva?

#255
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 01 aprilie 2024 - 11:11, a scris:

Scuse moi, daca pana in 2019 am fost destul de futuristic, lucrurile evoluand firesc, dupa acest an simt nevoia sa fiu in trecut, muzical, cultural si din punct de vedere al politicii energetice, pentru ca lumea prea repede se schimba, prea repede o ia razna, aberatiile au devenit lege, nebunii au ajuns la putere, se pune botul la orice se zice la TV si pe site-urile de socializare.

Nu am decat Whatsapp si Youtube, nu am alte retele de socializare. Alea prostesc in loc sa informeze si sa deschida mintile. TikTok e prosteala pe fata, pentru copii mai ales.

Stai putin, nu ma refeream la cultura, sau la aberatii, ci la lucruri/obiecte. Cultura nu moare si nici nu ar trebui sa moara. Si eu ascult cu precadere muzica compusa in urma cu 400-40 de ani, dar sunt cateva trupe actuale care chiar canta bine. E vorba despre tehnologie, design, etc. La masini de exemplu....daca exista un design sau o tehnolgoie care sa merite pastrata, ar fi fost pastrata.

Vizualizare mesajdjl, pe 01 aprilie 2024 - 11:55, a scris:


Ba poate merită luat în calcul. Că dacă nu eşti informat şi nu-ţi dai seama de unele lucruri, poţi să nu faci o alegere bună. Şi nu e cu poate asta, că la achiziţionarea unor produse, nu am luat în seamă unele lucruri.
Pai ce alegere sa faci, daca respectivele lucruri nu mai exista/au fost inlocuite cu altele? :)

Citat

Nu vrei să trăiască oamenii în trecut. Fă aşa încât lucrurile să fie faine şi să nu prea existe motive să se agaţe oamenii de trecut. Dacă prezentul ar fi altfel, nu aş fi aşa de nostalgic şi aş vorbi mai mult despre prezent.
Nostalgici vor exista tot timpul, indiferent cat de faine lucruri vei face. Tu nu vrei lucuri faine, tu vrei lucruri pe care TU le consideri faine. Acest "fain" este foarte subiectiv. De-asta am si spus, ca lucrurile care disparut, au pierdut proba timpului.....din mai multe motive, pentru ca schimbarea se face in baza unui cumul de factori.


Citat

Senzaţia de claustrofobie îţi spune ceva?

Da, o am si eu uneori....da' ce legatura are?

#256
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 03.02.2010

Vizualizare mesajdjl, pe 01 aprilie 2024 - 11:55, a scris:

Senzația de claustrofobie îți spune ceva?
Absolut nimic. Cunosc doar termenul, nu și senzația.

#257
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,652
  • Înscris: 01.10.2010

Vizualizare mesajdjl, pe 17 martie 2024 - 14:08, a scris:

Pe vremuri era să înveți ca să devi cineva și eventual să nu-ți faci de rușine părinții, acum e și să fii la modă: să ai telefon performant, să ai țoale și încălțăminte dă firmă, deci stres în plus.
iar vorbesti prostii degeaba.

ce cool era in trecut sa stii sa canti la chitara, sa ai cusuta o dunga in plus la tenisi sa creada lumea ca ai adidas in picioare, sa-l ai pe tata la Salvamont cu acces la cabana...
numai cineva rupt de realitate crede ca erai cool daca erai premiant la chimie :lol:

#258
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,106
  • Înscris: 02.08.2021
Referitor la lucruri care ar trebui să revină, vreau tastaturi complete peste tot. Mai nou apar tot felul de ciudățenii, ba lipsește o tastă de Windows, ba apare un buton de Fn, ba lipsesc butoanele de Home, End, Delete, Pg up, Pg down, ba lipsește tasta de meniu contextual, mai lipsesc LED-urile de prezență Scroll Lock, Caps Lock și Num Lock, la altele dispare numpad-ul de tot, la Apple au dispărut F-urilePosted image.
Și nu-mi plac cele low-profile.

#259
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,933
  • Înscris: 14.10.2008
Routerele cu multe leduri, cu led la fiecare port. S-au uratit si simplificat prea mult routerele, chiar si ONT-urile de fibra optica. Si s-au albit carcasele, mie imi plac negre.

ZTE vechi si Luster noi, ca ONT-uri, au leduri faine. Dar routerele sunt praf. Prea simpliste la design, dar mai usor de configurat.

Si felul in care palpaie ledurile la trafic, iarasi e prea simplist, imi plac cele care dardaie (ZTE F 625; Luster TBEG; Asus AC-56-U si N-56-U care din pacate mi s-a ars, imi mai merge AC-56-U). Se simte cat de intens e traficul de date la cele vechi, la astea noi nu prea, licare lesinat acolo, de forma.

Nu se mai da silinta pentru unele chestii, the design that performs nu mai e demult o deviza.

Edited by Neaceasca85, 01 April 2024 - 16:17.


#260
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 01 aprilie 2024 - 16:15, a scris:

Routerele cu multe leduri, cu led la fiecare port.

https://mikrotik.com...ct/rb4011igs_rm

#261
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
@ richeleu : dacă oamenii nu au fost informaţi sau nu şi-au dat seama de unele lucruri, atunci au renunţat la anumite chestii.
La mine: luat (nu de către mine) chiuvetă nouă cu dulap. Scos aia veche cu picior, din fericire nu aruncat. Pus aia vech la loc ca la aia nouă se aduna apă pe buza chiuvetei.

#262
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,933
  • Înscris: 14.10.2008
Eu inlocuiesc chiuveta cu dulap pana jos din 2010 (a putrezit nasol) cu chiuveta cu dulap suspendat sub ea, sa nu mai aiba contact cu apa de pe jos. Cu picior e fain ca nu se umfla, nu putrezeste, dar pozitionarea si fixarea piciorului sunt problema.

#263
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 01 aprilie 2024 - 22:06, a scris:

@ richeleu : dacă oamenii nu au fost informaţi sau nu şi-au dat seama de unele lucruri, atunci au renunţat la anumite chestii.
Pai si cine e de vina pentru asta?!

#264
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Marketingul şi moda: unele chestii bune au ajuns la modă, dar au şi dispărut din cauza modei. Oamenii se copiază între ei şi când nu trebuie.
Lipsa de informare: dacă nu-ţi dai seama de unele chestii, poţi lua decizii greşite, de exemplu sub influenţa modei.

Vizualizare mesajbritishpub, pe 01 aprilie 2024 - 13:51, a scris:

iar vorbesti prostii degeaba.
ce cool era in trecut sa stii sa canti la chitara, sa ai cusuta o dunga in plus la tenisi sa creada lumea ca ai adidas in picioare, sa-l ai pe tata la Salvamont cu acces la cabana...
numai cineva rupt de realitate crede ca erai cool daca erai premiant la chimie     Posted image

Conta să arăţi decent/bine. Fireşte că dacă aveai haine bune era un plus, dar nu era mania că trebuie neapărat să fie de firmă.
Am făcut I-XII în 1989-2001. La liceu, hai că era industrial, dar 1989-1997, şcoala generală, o şcoală destul de bună. Era de apreciat să arăţi mai bine, dar nu auzit discuţii despre fiţe. Nu neg că erau medii cu fiţe, dar nu mă învârteam în ele.
Dacă erai premiant la Chimie puteai fi cool dacă avea nevoie cineva de tine.   :)

Edited by djl, 02 April 2024 - 11:51.


#265
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Majoritatea chestiilor “la modă” nu trec proba timpului.
Iar marketingul, are rolul lui foarte important în economie. E foarte important și pentru informare, dar mai sunt și alte canale. Doar să nu vrei mură în gură :)
Tot ce spui tu, tine de om, e ceva subiectiv.


#266
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajnico99900, pe 31 martie 2024 - 13:33, a scris:

Adevărul e că nici nu mai fumează (copii/tinerii) de când cu legea.

Da, si nici soferii nu se mai urca la volan beti/drogati, nu mai conduc cu viteza, nu se suie nimeni la volan daca n-are permis etc din cauza ca exista legea... :ciocan:

Eu ma bucur ca a aparut aceasta lege, chiar daca nu se va aplica la sange. E bine macar ca, daca exista un magazin langa scoala de unde copiii cumpara energizante in pauza, cineva din scoala poate face o sesizare la politie, iar ei sa amendeze magazinul daca le mai vand elevilor. Si cum comoditatea e mare, iar o doza de energizant e mai greu de ascuns decat un pachet de tigari (nu imposibil, dar mai greu), sunt sigur ca multio elevi se vor gandi de 2 ori inainte sa-si mai cumpere porcarii din alea.

#267
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,786
  • Înscris: 15.06.2007
Conservele de carne, cum se faceau pe vremuri..
Imi amntesc de conserva de Comtim, din carne de vita, avea gelatina, se vedea fibra, textura carnii, avea gust bun.
Am luat azi din nostalgie, curiozitate, de pofta o conserva de vita de la LIDL "pikok".. ce vorbim.. mancare de pisici nu alta. O pasta cu "65%" carne. Totusi producatorul  de pe eticheta "Scandia Sibiu", aia candva faceau conserve decente. Dar csf, face cat costa, la sub 7 lei, la ce ma puteam astepta. Am lasat-o in curte, daca n-o haleste cainele, o gasesc aricii la noapte.

[ https://i.postimg.cc/Gmn6YXMW/20240409-225439.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 09 April 2024 - 23:36.


#268
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,106
  • Înscris: 02.08.2021
Mai bine luai o tobă de carne.

#269
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,786
  • Înscris: 15.06.2007

 Neaceasca85, on 02 aprilie 2024 - 09:43, said:

Eu inlocuiesc chiuveta cu dulap pana jos din 2010 (a putrezit nasol) cu chiuveta cu dulap suspendat sub ea, sa nu mai aiba contact cu apa de pe jos. Cu picior e fain ca nu se umfla, nu putrezeste, dar pozitionarea si fixarea piciorului sunt problema.
chiar ma uitam ca si jaful meu s-a umflat pe canturi. Material de duzina, sa fie acolo ceva de vanzare. Dar cine sta sa-si bata capul sa caute o mobila soeciala de baie, durabila. Si cand gasesti vezi ca este de 10 ori mai scumpa decat oferta de la dedeman.
Dulapioarele de baie masca de chiuveta ar trebui facute din altceva decat acel rumegus presat, PAL lacuit. Din tabla ar arata nasol, din plastic nu stiu sa existe, cel mai bine din sticla colorata. Dar dulap sau masca de chiuveta din sticla nu am vazut asa "casual" la raft.

 Valy_User, on 09 aprilie 2024 - 23:36, said:

Mai bine luai o tobă de carne.
ma fortau bunicii cand taiau porcul sa mananc sangerete, toba si alte porcarii gretoase. Aveam pofta de o conserva de vita ca in copilarie. Totusi, conserva de sunca de praga "premium" cu 13 lei este mult mai comestibila, dai un ban si stai in fata, costa dublu.
Sau file de anșoa, cele mai bune raport pret calitate, sunt la Lidl, cu 9 lei 60g. Prin alte magazine sunt mult mai scumpe, iar pestele e mai naspa, mie nu-mi place sortimentul de la mega sau alte magazine.

Edited by tfmercedez, 09 April 2024 - 23:49.


#270
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,106
  • Înscris: 02.08.2021
Eu mi-aș dori o mască de chiuveta din plastic.

Edited by Valy_User, 10 April 2024 - 01:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate