Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Gard bordurat ECO

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Amnar15

Amnar15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2019
Salutam comunitatea.

Am un teren pe care doresc sa îl împrejmuiesc. Tot caut de ceva vreme soluții cum sa fac asta și am ajuns sa aleg intre plasa impletita la sul cu sarma de 2mm sau gard bordurat. Soluția cu bordurat îmi surâde mai mult că nu trebuie sa stai să întinzi plus că arată și mai ok. Problema este următoarea. Ce înseamnă ECO?? Am găsit nenumărate o mulțime de anunțuri cu panouri de vânzare ECO. Am și văzut la cineva care a împrejmuit de curând cu panou bordurat, sarma 3.5, dar sincer nu pare atât de groasa. Mă gândesc că este ECO. Problema nu ar fi că flambează între stâlpi, dar oare merg sudate vergelele de stâlpi și cadrul porții fiind subțiri?? El le are fixate cu bride tip U, nu as vrea așa ceva.
Deci, dacă poate cineva să mă lumineze ce înseamnă ECO?
MULȚUMESC

#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu ma pricep, doar imi dau cu parerea: sa nu fie doar o vrajeala de marketing acel ECO.
Procedeul nu e nou.

#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
ECO o veni de la ECOnomic?!  Posted Image

#4
Amnar15

Amnar15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2019
Mă gândeam și eu că ar fi ceva economic, dar unde nu prea reușesc să înțeleg. Făcusem anterior comanda la o firma pentru produsul 1700*2500*3.5 eco și când am sunat îmi spune că de fapt este gros de 3.1,3.2. Că este ECO. Am înnebunit. Nu a știut să îmi spună de ce. Deci, in continuare mai caut info, dacă nu găsesc, trec pe plasa impletita de 2, că ăia nu este ECO

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Da, se poate suda, cu electrod normal, nu-i nicio problema.

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Eco vine de la economic, nu ecologic.
Mai subtire/mai rara/mai prost sudata, dupa caz.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sarma subtire si ochiuri mari.

#8
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Uite aici exemplu, aceeasi grosime la sarma dar, ala ECO are ochiurile un pic mai mari (de aceea este si un pic mai ieftin) :

https://mathaus.ro/p...#specifications
vs.
https://mathaus.ro/p...#specifications

#9
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eco= economic. Adică fără pretenții. Prost făcut. Eu am avut inspirația să iau un șubler, să măsor grosier. Mult sub cei 3,1 declarați de vânzător. Undeva la 2,5-2,7 mm. Foarte slabe calitativ. Practic, dacă prindeam cu mâna 2 sârme, puteam foarte ușor să le deformez.
Apoi am vrut să iau plasă sudată de 8 mm. Tot eco era. Adică 6,2-6,5. Nici ochiurile nu erau egale. Variau între 13 cm și 17.
Ba chiar la un moment dat am vrut să fac o sesizare la ANPC pe această temă.
La fel de înșelătoare sunt și cele cu "toleranță negativă".
Eu am sfârșit prin a comanda plase sudate de 8 mm Premium.🤣🤣🤣 Adică atât avea fierul beton și ochiurile erau la 10x10 cm.
Plasele îmi trebuiau pentru un teren, unde băteau copiii mingea, să nu se deformeze sau să se desprindă din suduri sârmele.

#10
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

View Postsacos, on 07 ianuarie 2024 - 16:03, said:

Eco= economic. Adică fără pretenții. Prost făcut. Eu am avut inspirația să iau un șubler, să măsor grosier. Mult sub cei 3,1 declarați de vânzător. Undeva la 2,5-2,7 mm. Foarte slabe calitativ. Practic, dacă prindeam cu mâna 2 sârme, puteam foarte ușor să le deformez.
Apoi am vrut să iau plasă sudată de 8 mm. Tot eco era. Adică 6,2-6,5. Nici ochiurile nu erau egale. Variau între 13 cm și 17.
Ba chiar la un moment dat am vrut să fac o sesizare la ANPC pe această temă.
La fel de înșelătoare sunt și cele cu "toleranță negativă".
Eu am sfârșit prin a comanda plase sudate de 8 mm Premium.🤣🤣🤣 Adică atât avea fierul beton și ochiurile erau la 10x10 cm.
Plasele îmi trebuiau pentru un teren, unde băteau copiii mingea, să nu se deformeze sau să se desprindă din suduri sârmele.

Da. Sunt niste plase sudate făcute de un producător din Bacău. E bătaie de joc. Alea de 4 MM au 2,3 MM etc. Pasul longitudinal și transversal al barelor e in lună, nu și respectă nici propriul agrement tehnic.
Oricum prin agrmlementul lor nu sunt recomandate la armări, dar romanu face economie și le folosește...

La ISC trebuie făcută sesizarea...

Edited by legeamist, 07 January 2024 - 17:04.


#11
Amnar15

Amnar15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2019
Mulțumesc. M-am cam lămurit. Trec pe plasa impletita. Cum ajunge, o masor cu șublerul. Dacă nu este 2 mm, retur imediat.

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Vezi ce masori cum cum interpretezi. Sa nu confunzi diametrul cu mmp.

#13
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Din experiență, nu aș mai lua plasă împletită decât dacă trebuie neapărat ochiuri mici.
Am făcut un perimetru de 100 de metri din plasă sudată de 1,6 mm. Mult mai rezistentă decât plasa împletită din Dedeman, cea verde. Cea verde s-a deformat imediat. Cea sudata este pusă pe trei sârme de 2,5mm, întinse cu întinzătoare. Este foarte bună. Sârma pare ceva mai oțelită. Am întins-o cu un vinci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate