Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Frica de nou?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.06.2006
Acte pentru emigrare: Canada, Australia...
https://www.canada.c...ate-canada.html
https://www.immigrat...X0aAhiaEALw_wcB
Ma suni cand ajungi, vorbim.

Edited by gvincentiu, 06 January 2024 - 16:05.


#20
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Tine banii adunati pentru zile grele.Daca ai avut un job suficient de bun incat sa economisesti, sigur mai gasesti alceva fara probleme.Cat despre emigrare, banii care iti ajung aici 5 ani, acolo iti ajung maxim 1 an.

Edited by fqx, 06 January 2024 - 16:06.


#21
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.06.2006
Mai mult decat suficient...

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,384
  • Înscris: 28.10.2018
Deci nu mai faci fata in Romania din cauza noutatilor in domeniu, deci te-ai gandit sa te duci in UK la inapoiatii aia, unde vei face fata cu brio pe de 3 ori mai multi bani. Asa?

In principiu in strainezia trebuie sa fii cam de 2x mai bun decat un localnic ca sa compensezi pentru bariera lingvistica si culturala.

Edited by abac, 06 January 2024 - 16:23.


#23
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

Au fost ceva modificari pe la serviciu si am cam ramas pe dinafara.

Orice sut in cour este un pas inainte. Basic physics.

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Prea batran pentru un job nou?

Niciodata.

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Sa iau o pauza de 2-3 ani?

Ntz, nu.

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Sa fac ceva cursuri?
- Sa imi dau demisia?

Idei deloc rele.

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Am bani sa imi ajunga vreo 5 ani la un nivel de trait bine

Pensie privata, urgent!

1. Un maț gol este mult mai usor de suportat la varste mai reduse.
2. Este o adevarata binefacere sa poti fi pensionar inainte de 60 de ani (orgasm multiplu inainte de 55)

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Sunt prea tanar sa ma gandesc la pensie.

What?!? Eroare grava!

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

inafara de sofer pe tir nu mi-a placut ceva.

Fiul meu repara motoare de avion. Are cunostinte solide de mecanica + electrica auto si a “pus” 3 litere pe permisul auto. Pentru vremurile cand c.ac.atu’ va lovi cu putere ventilatorul, zice el. Are 29 de ani si pensie privata de anul trecut.

Ca si incurajare, o expresie adanca din intelepciunea poporului francez: “Bucuria, bunastarea materiala si spirituala in general, inseamna doar 2 lucruri: o sanatate buna si o memorie proasta”.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Daca vrei sa te re-specializezi pe alt domeniu, incepe sa faci cursuri, dar nu iti da demisia ... abia dupa ce incepi sa stapanesti cat de cat noul domeniu poti incepe sa-ti cauti ceva de lucru. Desi trebuie sa ai un motiv serios ca sa iti schimbi complet domeniul de activitate.

#25
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Sa imi dau demisia?
Daca te intrebi asta probabil ca trebuia sa o faci demult

Quote

- Am bani sa imi ajunga vreo 5 ani la un nivel de trait bine sau 10 ani de platit facturile si mancarea, adica asigurat strictul necesar.
Adica 60-70.000 de euro? Daca ii investesti cu cap ai sanse ca in cativa ani sa traiesti doar din randamentul pe care ti-l ofera investitia banilor si sa nu mai fii nevoit sa muncesti

Quote

Vreo idee, sfat, parere? Poate ceva incurajare.
Citeste. Mult. (Carti) Si mai lasa softpedia

#26
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgeorge_alexandru, on 06 ianuarie 2024 - 14:28, said:

Daca nu scrii ce faci acum si ce experienta ai, cam greu sa primesti sfaturi.

Uite, tocmai am primit o oferta pe LinkedIn pentru job in Monaco, in IT. Trebuie sa ai experienta solida in domeniul bancar, contabilitate pe standardul francez, franceza si engleza vorbite fluent plus evident experienta in domeniul IT. 750 euro pe zi pe PFA/firma. Daca te incadrezi, imi spui si iti trimit pe PM.

PS. Acum am vazut, nu stii franceza.

In IT sa cunosti ce limbaj, ce aplicatie?  Cegid, Cogilog, WinDev nu stiu cati au auzit de astea  daca nu sunt in Franta, poate unii de departe de Pc Soft.

Experienta in contabilitate, alta meserie este alt domeniu, cine a facut oferta nu are habar ce inseamna contabilitatea franceza.

View Postabac, on 06 ianuarie 2024 - 16:22, said:

Deci nu mai faci fata in Romania din cauza noutatilor in domeniu, deci te-ai gandit sa te duci in UK la inapoiatii aia, unde vei face fata cu brio pe de 3 ori mai multi bani. Asa?

In principiu in strainezia trebuie sa fii cam de 2x mai bun decat un localnic ca sa compensezi pentru bariera lingvistica si culturala.

100% de acord daca nu vii la pont ca te aduce nu stiu ce relatie, trebuie sa fii mai bun decat un localnic, nu stiu de cate ori, insa mai bun.

Edited by iulian_1976, 06 January 2024 - 17:43.


#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,384
  • Înscris: 28.10.2018
[Raspuns la intrebarea: Prea batran pentru un job nou?]

View PostMasutatsu-Oyama, on 06 ianuarie 2024 - 16:25, said:

Niciodata.



Ia zi cumetre un job nou, munca calificata, de care sa te apuci, de la zero, la 40 de ani.

Edited by abac, 06 January 2024 - 17:52.


#28
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postabac, on 06 ianuarie 2024 - 17:51, said:

… cumetre …

Onanie?… 😏

Edited by Masutatsu-Oyama, 06 January 2024 - 17:57.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

Vreo idee, sfat, parere? Poate ceva incurajare.

:lol:

Esti in panica
Revin, o sa fie okay

Daca trimiti rezumeul il periem si vin cu sfaturi
Nu am citit tot subiectul dar o s-o fac.

#30
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:08, said:

- Am bani sa imi ajunga vreo 5 ani la un nivel de trait bine sau 10 ani de platit facturile si mancarea, adica asigurat strictul necesar.
- Sunt prea tanar sa ma gandesc la pensie.

Si peste 5-10 ani ce faci? Cine te angajeaza cu un gap de 5-10 ani, mai ales de la 45 incolo?

Daca esti in IT, gandeste-te cat de mult o sa se schimbe tot in 5-10 ani.
Mai poti sa te re-specializezi? Mai ai puterea sa concurezi cu d-astia care n-au catel, purcel, familie si pot sa bage zi lumina? Mai ales daca sunt ambitiosi (din ce in ce mai putini).
Daca faci pasul asta, trebuie sa te gandesti la o cariera de back-up. Poate ceva instalator, electrician, sa vina ceva bani, dar nici sa trebuiasca sa urci 100 de saci de ciment la etaj zilnic

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,384
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMasutatsu-Oyama, on 06 ianuarie 2024 - 17:57, said:

Onanie?… ��

Vezi ce cuvinte stii daca te invarti in cercurile potrivite?

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,037
  • Înscris: 30.11.2021
Va multumesc pentru mesaje.

Cred ca pe undeva pe parcurs mi-am pierdut din ambitie, poate cand eram mai tanar era mai increzator, mai tupeist, mai increzator.

Din fericire am ceva surse de venit pasiv si pot sa folosesc sumele alea pentru a inveti nitel.
Din nefericire? Ma simt fara motivare, a fost o lunga perioada de stres si incertitudine.

Perioada stresanta a fost lunga dar bani erau calumea.
Vestea a venit cam rapida, adica nu am avut timp sa ma pregatesc.
Ca daca stiam? Economiseam mai mult, invatam mai multe.

Am pensie pilon 2 BRD.
Din cauza asta am economisit. Sa ma retrag inainte de 65 de ani sau cat este varsta de pensionare la barbati.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 19:32, said:

Va multumesc pentru mesaje.

Cred ca pe undeva pe parcurs mi-am pierdut din ambitie, poate cand eram mai tanar era mai increzator, mai tupeist, mai increzator.

Din fericire am ceva surse de venit pasiv si pot sa folosesc sumele alea pentru a inveti nitel.
Din nefericire? Ma simt fara motivare, a fost o lunga perioada de stres si incertitudine.

Perioada stresanta a fost lunga dar bani erau calumea.
Vestea a venit cam rapida, adica nu am avut timp sa ma pregatesc.
Ca daca stiam? Economiseam mai mult, invatam mai multe.

Am pensie pilon 2 BRD.
Din cauza asta am economisit. Sa ma retrag inainte de 65 de ani sau cat este varsta de pensionare la barbati.

Intotdeauna cand ti-o iei in freza ai o perioada scurta de neincredere si frica.
Sursele de venit tine-le ca back-up nu ca venit.
Daca n-ai probleme de sanatate, baga marea

Fii bold

Daca pot eu si incep o munca tare la 60 de ani poti si tu.

Ia o pauza de o luna, trage aer in piept, gandeste-te ce ai vrea sa faci, ce ti-ar placea, tinteste firmele sau cel putin domeniul, perie-ti rezumeul si la lupta

Daca dai mai mult din casa vin cu sfaturi de rupi orice misca. trebuie numai sa vrei

#34
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,037
  • Înscris: 30.11.2021
Este ciudat ca nu reusesc sa incep.
Stiu de am facut, am resursele financiare puse pe card, adica am alocat bugetul necesar.
Dar am o retinere, nu stiu cum sa zic sa nu para ciudat? Parca am o teama si nu inteleg de ce.

Ma gandeam sa ma interes cat mai am concediu, ca aici este si asa.
Adica daca plec o sa fie platit concediu. Daca bag concendiu teoretic trag de timp dar nu ma ajuta cu nimic ca pe termen scurt nu o sa reusesc sa termin nimic din ce doresc sa invat.

Am citit mesajele tuturor, am cautat pe google, am analizat, doar ca viata este de asa natura ca am fost la cumparaturi, am facut ceva curatenie, am bagat aspiratorul, nu stiu unde trecu ziua.

Parca am simtit nevoia ca astazi sa nu ma gandesc la asa ceva dar ironic ca fix la asta m-am gandit.

Mai stau putin si ma bag sa vad un film, sa ma uit pe telefon peste bani, peste ce doresc sa fac.
Cred ca am devenit perfectionist, astept momentul ala perfect sa pot incepe ceva nou.

Edited by MindArchitect, 06 January 2024 - 20:18.


#35
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
@MindArchitect, spune-ne totusi un domeniu. S-ar putea sa apara oportunitati chiar aici, pe forum. In domeniul meu sunt venituri (brute) intre 220 Eu/ zi si 900 Eu/zi. Depinde ce vrei sa faci.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Baga un UBER, te distrezi si ai timp de gandire, e fun si simti ca nu cheltui ce-ai strans.
Asta inseamna sa dispara o presiune de pe tine.
Si inseamna sa te si gandesti ce-ai de facut intr-un mod placut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate