Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Frica de nou?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Au fost ceva modificari pe la serviciu si am cam ramas pe dinafara.

Si am tot felul de ganduri interesante:
- Prea batran pentru un job nou?
- Sa iau o pauza de 2-3 ani?
- Sa fac ceva cursuri?
- Sa imi dau demisia?
- Am bani sa imi ajunga vreo 5 ani la un nivel de trait bine sau 10 ani de platit facturile si mancarea, adica asigurat strictul necesar.
- Sunt prea tanar sa ma gandesc la pensie.
- Ma gandeam la emigrat in UK, sunt variante sa iesi din tara si/sa te angajezi in UK fara viza lor, adica sa poti intra in tara si sa te poti angaja legal.

Am zis sa deschid subiectul asta de pe contul meu, sa nu ma feresc, sa folosesc vreun id anonim.
Va raspund la orice intrebare mai putin la intrebarea legata de domeniu de activitate.
Sau despre variantele cu viza in UK, prefer sa nu discut asa ceva.

Ma uitam pe OLX pe la joburi si inafara de sofer pe tir nu mi-a placut ceva.
Inteleg si vorbesc italiana, germana, spaniola, ma gandeam la un call center strain poate platesc mai bine.

Vreo idee, sfat, parere? Poate ceva incurajare.

Edited by MindArchitect, 06 January 2024 - 14:09.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Și nu te poți adapta la schimbările de la munca? Nu știi cum să faci sau nu ai chef să înveți?
Colegii cum au reușit?

#3
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Eu nu prea am inteles. Ai ramas pe dinafara dar o varianta e demisia...
Nu cred ca UK mai reprezinta o optiune momentan. De fapt nu cred ca a pleca in alta parte e o optiune pana nu se limpezec apele ( urmeaza alegeri si nu stie nimeni ce o sa vina prin Europa sau pe alte minunate taramuri(.
Nu cred ca o sa obtii sfaturi utile. Am observat pe aici cand omul cere sfaturi prima data primeste critici. Vreau robot de bucatarie si intreaba ce fel de model si raspunsurile sunt: Ce sa faci cu el, nu e bun, eu nu-l folosesc, mai bine iti cumoeri ruleta ca e mai utila...

Ce poti sa faci? FIX ce vrei tu dupa ce te linistesti si iti pui ordine in ganduri.
Poti sa stai, poti sa iti cauti altceva, poti sa incepi ceva pe cont propriu...o sa-ti dai tu seama mai devreme sau mai tarziu. Singurul sfat pe care-l pot da e sa te sfatuiesti cu cei foarte apropiati si sa faci ceva care sa-ti placa, sa nu stai prea mult departe de un loc de munca pentru ca o sa-ti fie din ce in ce mai greu sa te adaptezi.
Succes!

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
dorin_2k - Colegi au plecat.

Cum sa iti zic? Poate nici nu doresc, a fost o perioada destul de stresanta.

Edited by MindArchitect, 06 January 2024 - 14:27.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu scrii ce faci acum si ce experienta ai, cam greu sa primesti sfaturi.

Uite, tocmai am primit o oferta pe LinkedIn pentru job in Monaco, in IT. Trebuie sa ai experienta solida in domeniul bancar, contabilitate pe standardul francez, franceza si engleza vorbite fluent plus evident experienta in domeniul IT. 750 euro pe zi pe PFA/firma. Daca te incadrezi, imi spui si iti trimit pe PM.

PS. Acum am vazut, nu stii franceza.

Edited by george_alexandru, 06 January 2024 - 14:30.


#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cat de batran? :D
Cat de tanar? :D
Ce stii sa faci? :D
Ce domeniu de activitate? :P

Ba... naspa. La cum te-ai umflat in pene pe aici eram sigur ca tie nu o sa ti se intample asta.
Cat priveste UK.... ma, daca mergi... spor, si bafta. Da' io am invatat o lectie - banii tot aici ii faci, daca stii sa dai din urechi. Si eu aveam impresia ca tu stii.
bafta

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021

View PostP-I-G, on 06 ianuarie 2024 - 14:25, said:

Succes!
Inteleg ce zici, zic multumesc ca am pus naiba ceva bani deoparte.
Cu toate ca credeam ca am un job ok, cat de cat stabil.

Ma astept si la ceva mai nebune care sa ma enerveze dar asta este.

Am inceput sa imi caut altceva si incerc sa lucrez la partea profesionala, parca se numeste cand iti mai adaugi un curs in portofoliu, cauti sa iti imbunatatesti treburile la care te pricepi.

La asta ma gandesc, macar pot depune lunar bani deoparte pentru inca o luna. Adica traiesc, ma simt bine si pot sa economisesc pentru inca o luna.
Si ma gandesc ca 2-3 ani de pauza ar insemna sa cheltuiesc din economii si sa nici nu pun deoparte bani, sume noi.

Ai scris destul de bine.

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Daca ai fost obisnuit sa ai o ocupatie, va fi greu sa stai degeaba. Nu mai punem ca daca nu faci, nu produci ceva, poti sa cazi psihic.
Poti alege chiar joburi ocazionale, contracte pe durata determinata.
Poti chiar sa schimbi specificul, meseria, nu stii daca nu gasesti ceva care sa-ti placa mai mult.
Depinde si de posibilele constrangeri date de familie, prieteni, tabieturi.

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Ia o pauză o perioadă si vezi ce pică. Intre timp iti clarifici gândurile si vezi ce soluții sunt. Important e sa nu te grăbești.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca toți au plecat, ești ultimul mohican acolo? Așa mari schimbări că niciunul nu a vrut să se adapteze? Poate e un atuu asta. Tu ramai și ceri mărire de salariu.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Eu am fost dat afară din vreo 5 joburi si de fiecare dată aparea altceva sau se găseau soluții la care inițial nici nu ma gândisem.  Important e ca ai niște bani care iti permit acum sa privești mai relaxat. Iar acum cred ca sunt a șasea oară pe faras, dar am planuri alternative. E foarte important ca sa nu depinzi total de un job pt ca daca totul depinde de un job nici jobul nu ti-l poti face ca lumea ca ești prea stresat.

Edited by Testosteron, 06 January 2024 - 14:42.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Ideea ar fi sa cauti acum o oportunitate in ce s-a intamplat. Fiind singurul sau printre putinii ramasi, ai niste cunostinte pe care cei noi nu le au. Ma rog, asta in masura in care acela este un mediu in care iti doresti sa lucrezi si munca este ceva ce iti place si bine remunerata.

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Sumele economisite imi ofera variantele, ca am cunostinte in UK si bani sa pot sa imi platesc facturile in UK, daca emigrez.
Sau doar sa stau in Romania.

Dar tot din seria "ganduri de apoi" sunt si gandurile de ce nu am economisit mai mult, de ce am cheltuit asa de multe sume aiurea.

Vorbesc cu voi, ma uit si pe olx, mai caut si pe google.

Puteam sa fac treburile mai bine doar ca atunci ca atunci cand este bine, cand o duci bine, nu te gandesti sa investesti in tine, sa inveti ceva nou.

#14
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Unde lucrai ?

#15
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Problema este ca nu tii foame si esti relaxat !
Am facut shift in cariera la 180 de grade,  dar imi era foame si nu m-a interesat nimic decat sa plec si sa fie mult mai bine.
Fa-ti profile pe linkedin, ejibs, etc, baga aplicari si interviewuri, suna prietenii si vezi de unde sare iepurele.

#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Pai daca toti au plecat iar tu ai ramas poti pune pretentiile pe masa, ca doar n-o sa mearga afacerea fara angajati.
Nici n-am inteles daca esti fara job sau te gandesti inca.

Edited by Sef-chenko, 06 January 2024 - 15:16.


#17
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View PostMindArchitect, on 06 ianuarie 2024 - 14:27, said:



Cum sa iti zic? Poate nici nu doresc, a fost o perioada destul de stresanta.

Trebuie sa inveti sa gestionezi situatiile mai relaxat. Am avut si eu un job stresant, am schimbat tactica o vreme si dupa cativa ani cand m-am scarbit, am gasit intamplator ceva mai bun si am facut switch ul.
Societatea e destul de agitata/competitiva in zilele astea. Tre sa te adaptezi, asta e esential, inca poti invata si ai ca avantaj ca ai vechime la locul de munca. eu as zice ca e un deranj destul de mare ca sa o iei de la inceput in alta parte.  Invata sa te relaxezi si sa te doara la banana...in felul asta treci mai usor si nu te apuca starile astea cu moralul jos.  
Stii ca e o virba " cand esti obosit, invata sa te odihnesti nu sa renunti "

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Cel mai bine ar fi sa te analizezi psihic, sa vezi ce iti dorești cel mai mult psihic si cel mai profund pt ca atunci vei avea cea mai mare energie sa acționezi.
Eu de exemplu puteam sa ma relochez in Franța,  aveam job, salariu baban in domeniul meu si totuși nu am plecat. Pt ca aia nu ma interesa cel mai mult.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate