Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru taxe de ce ai sta la coada cand poti plati in maxim 1 minut pe www.ghiseul.ro ?

#20
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:27, said:

nesimtiti sunt si aia cu legea si astia care se folosesc de copil la 8 dimineata la finante sau ca nu vor ei sa stea la supermarketuri la cozi. N-are ce sa caute sotia mea cu un copil de 1 an si altul de 3 in brate la finante sau la supermaketuri si unde mai e. Vad ca esti Gica contra pe toate topicurile care atata nesimitirea anumitor romani, te simti lezat
Nu ma simt lezat, dar am vazut cazuri cu mamici cu copii in brate. LEgea e LEGE. Singurul gica contra esti tu, ti se pare normal sa nu se respecte legea in astfel de cazuri?

#21
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View Postalseeme, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Pentru taxe de ce ai sta la coada cand poti plati in maxim 1 minut pe www.ghiseul.ro ?

Nu este vorba de taxe. Este vorba ca este un numar limitat de locuri de parcare pt care depui cerere, adica situatia "primul venit, primul servit".
Daca sunt sa zicem 50 de locuri de parcare, pai eu degeaba mai stau la coada daca nu am copil, pt ca se vor gasi 50 de oameni sa vina de mana cu un copil si astfel au prioritate sa intre in fata. Eu din start nu am avut sansa la vreun loc de parcare.

Legea trebuie sa prevada niste exceptii de la a lasa pe cei cu copii sa intre in fata.

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Bre, nu mai bine il faci nesimtit pe Boc, ca intr-un oras de IT-sti trebuie sa mergi in persoana la "ghiseu" ca sa ai loc de parcare?

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:27, said:


hāhāhā! vezi cand te duci sa platesti intretinerea si s-o baga vecinu cu copil in fata ta. ce-o sa mai smiorcai pe forum Posted Image

Edited by laffin, 05 January 2024 - 13:33.


#24
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostSef-chenko, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Solutia?
Locuri de parcare la liber.

Ca sa isi lase toti Rableme / Harburile acolo cu lunile! Nu tata, e bine cu plata, de cand cu plata, s-au mai imputinat din Harburile Parasite

#25
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostTidel_wave, on 05 ianuarie 2024 - 13:30, said:

Nu ma simt lezat, dar am vazut cazuri cu mamici cu copii in brate. LEgea e LEGE. Singurul gica contra esti tu, ti se pare normal sa nu se respecte legea in astfel de cazuri?

FALS.
Sunt exceptii pt care aceasta lege nu ar trebui sa se aplice. In cazurile ca cel de mai sus, locuri limitate de parcare. Nu este ca la plata taxelor unde toata lumea prinde loc.

#26
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:10, said:

https://www.digi24.r...-aseara-2636217



" Prima persoană care s-a așezat la coadă a venit aseară, la ora 20.00, chiar dacă ghișeele se deschideau abia dimineață, la 8."
12 ore la coada, intre timp vin altii cu copiii in brate, care sigur ca nu si-au luat copiii cu ei dimineata la taxe si impozite ca sa profite si sa intre inainte. Asta e asa de " in your face fraiere".

Legea le permite acestor nesimtiti sa faca asta si unii profita.
Din pacate forumul nu permite dislike, ti l-as da cu bucurie.

Asta e legea si asta e, se respecta, e normal sa fie asa. De ani de zile lasam persoanele care aveau copii mici sa treaca in fata, la rand, e ceva de bun simt. Nici nu era nevoie de lege pentru asa ceva.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postalseeme, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Pentru taxe de ce ai sta la coada cand poti plati in maxim 1 minut pe www.ghiseul.ro ?


Cica in Minunatul si Nemapomenitul se fac matrapazlacuri, daca e "online" Posted Image

#28
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View Postsmoke, on 05 ianuarie 2024 - 13:27, said:

nu am nici cea mai vaga idee detaliile situatiei, dar daca nu a incalcat legea..aia e.
stii tu sigur ca ala nu a fost obligat de situatie sa ia copilul cu el? sigur sigur ? ca probabilitatea e mica...sunt de acord. dar nici mie nu imi plac o gramada de legi si nu am ce face ca de aia se numesc legi...
iti dai seama ca daca voia sa isi rezolve problemele la finante atunci sigur gasea un neam/prieten/parinti cu care sa lase copilul insa sa nu incercam sa le gasim scuze ca stim cum e romanul si cum nu vrea sa stea la coada si profita de orice

View Postraducanu969, on 05 ianuarie 2024 - 13:27, said:

Nu am inteles si nici nu am sa inteleg, de ce, la inceput de an, in toate institutiile statului ( Finante, Trezoreri, Taxe si Impozite locale ), nu se creeaza Ghisee Speciale unde, oamenii sa isi poata plati Taxele si Impozitele! Oare, atat de greu o fi sa-i treaca unuia prin cap! Sau unui sef, sa dea ordin ca toate 10 Clocitoare sa stea la ghisee!
Dar si oamenii sunt narozi, fiindca nu fac galagie, nu merg in audienta ( atunci, pe moment, la directorul acelei institutii ).
Astfel, acest tip de situatie, nu ar mai exista.
pai alea de la finante incep programul la 8:30 si de abia se misca, au pauza de la 12:30 la 13 si dupa se mai fac ca muncesc pana la ora 15 15:30. E si normal ca astia vor ca oamenii sa ajunga la disperare, sa ii scoata din pepeni ca stiu ca trebuie sa stea la cheremul lor

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View Postiladi, on 05 ianuarie 2024 - 13:32, said:

Bre, nu mai bine il faci nesimtit pe Boc, ca intr-un oras de IT-sti trebuie sa mergi in persoana la "ghiseu" ca sa ai loc de parcare?

aia ma miram si eu. clujenii se dau gaura din covrig la toate, cum dai de unu cum incepe si vorbeste din senin cat de minunat e orasul lui, dar stau la coada cu o zi inainte :lol:

#30
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postalex342, on 05 ianuarie 2024 - 13:31, said:

Nu este vorba de taxe. Este vorba ca este un numar limitat de locuri de parcare pt care depui cerere, adica situatia "primul venit, primul servit".
Daca sunt sa zicem 50 de locuri de parcare, pai eu degeaba mai stau la coada daca nu am copil, pt ca se vor gasi 50 de oameni sa vina de mana cu un copil si astfel au prioritate sa intre in fata. Eu din start nu am avut sansa la vreun loc de parcare.

Legea trebuie sa prevada niste exceptii de la a lasa pe cei cu copii sa intre in fata.

La cati bani sunt in Romania, Nu inteleg, de ce nu se gasesc acesi Constructori care sa faca un Parteneriat cu Primariile in a construi parcari si in schimbul unui procent din costul total al abonamentelor, sa-i revina Primariei si aceasta sa puna la dispozitie Terenul / Terenurile disponibile!

#31
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View Postalseeme, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Pentru taxe de ce ai sta la coada cand poti plati in maxim 1 minut pe www.ghiseul.ro ?
ca sa ai reducere de 10% pana la sfaristul lui martie

#32
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:35, said:

ca sa ai reducere de 10% pana la sfaristul lui martie

Si daca platesti online primesti bonificatia de 10%. Deci nu este obligatoriu sa mergi in persoana la ghiseu. Poti face foarte bine si online plata.

Edited by alex342, 05 January 2024 - 13:38.


#33
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

View PostSef-chenko, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Solutia?
Locuri de parcare la liber.

soluția completare - locuri de parcare la liber, contra cost (abonamente lunare, zonale, sau plata orara) si cu limita maxima de timp 72h pe un loc

sistemul actual cu locuri alocate din spatiul public practic gratis pentru o minoritate este discriminatoriu
bunurile publice trebuie folosite de toti cetatenii interesati, nu rezervate unora pe principii stupide (vechimea)

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:25, said:

pai da, se folosesc de copil ca sa intre in fata si sa ne ia mie/tie/altora locul de parcare sau sa isi plateasca produsele. Este o lege folosita abuziv si ar trebui ca daca se intampla asta atunci sa nu fie lasati in pace. Cine naiba vine cu copilul la finante ca sa isi plateasca darile sau sa ia locul de parcare? Acolo e de stat la cozi, sa dovedeasca ca e copilul lui ca asa poate sa ia copilul din vecini si sa zica ca e a lui
Zice in lege ca trebuie sa fie al tau ?
Intreb serios, care este exact aceasta lege ?

#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:35, said:

ca sa ai reducere de 10% pana la sfaristul lui martie

o

f

f

l

i

n

e

sau online?

#36
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:20, said:

ti se pare ca respecta legea in adevaratul sens al cuvantului? Se foloseste de copil ca sa se bage in fata si nu numai aici ci si la supermarketuri.
Aceeasi discutie am vazut-o{ auzit-o} la supermarket, ca vin cu copiii special ca sa treaca in fata. Legea spune ca daca exista persoane cu copii mici la rand, pot trece in fata, e simplu.

De exemplu eu am refuzat asta uneori, desi eram cu copilul si am fost invitat sa vin in fata. Am refuzat pentru ca am considerat ca nu e nevoie, copilul era linistit si mai puteam astepta cateva minute,insa nu mereu e aceeasi situatie.

Edited by tiestodj20, 05 January 2024 - 13:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate