Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postalex342, on 05 ianuarie 2024 - 13:33, said:

FALS.
Sunt exceptii pt care aceasta lege nu ar trebui sa se aplice. In cazurile ca cel de mai sus, locuri limitate de parcare. Nu este ca la plata taxelor unde toata lumea prinde loc.
Scrie in lege pentru ce cazuri nu se poate aplica?! vorbim de cazul respectiv sau vorbim de: "Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil" ?
daca vorbim de ala care s-a bagat in fata cu copil in brate sa prinda loc, da mi se pare nesimtire, dar daca legea ii permite, cearatecu aia care au facut-o ca nu au pus si exceptii.

#38
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Și în 2024 tot aici suntem?
Câți oameni încă n-au descoperit ghișeul.ro?

#39
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View PostTidel_wave, on 05 ianuarie 2024 - 13:30, said:

Nu ma simt lezat, dar am vazut cazuri cu mamici cu copii in brate. LEgea e LEGE. Singurul gica contra esti tu, ti se pare normal sa nu se respecte legea in astfel de cazuri?
sa ceara certificat de nastere si buletin parinte care sa constate ca sigur e copilul celor care se baga in fata sau nu. Aici e si vorba de nesimtirea mamicilor si taticilor care fac asta ca nu vor ei sa stea la coada ca daca duc copilul in parc atunci copilul nu mai plange insa plange ca sta la coada 5 minute. Ar trebui sa ii invete ce inseamna respectul fata de semenii lor insa e prea mult asta. Normal ca acel copil o sa creasca tot nesimtit ca si parintii si o sa faca ce a vazut la ei

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postiladi, on 05 ianuarie 2024 - 13:37, said:

sau online?
eu am platit acum online, si zice am "bonificatie 10%"

#41
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdoujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:40, said:

sa ceara certificat de nastere si buletin parinte care sa constate ca sigur e copilul celor care se baga in fata sau nu. Aici e si vorba de nesimtirea mamicilor si taticilor care fac asta ca nu vor ei sa stea la coada ca daca duc copilul in parc atunci copilul nu mai plange insa plange ca sta la coada 5 minute. Ar trebui sa ii invete ce inseamna respectul fata de semenii lor insa e prea mult asta. Normal ca acel copil o sa creasca tot nesimtit ca si parintii si o sa faca ce a vazut la ei
Invata tu copilul de 2 ani ce e respectul fata de semenii lui, sunt convins ca poti asta.

#42
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostTidel_wave, on 05 ianuarie 2024 - 13:38, said:

Scrie in lege pentru ce cazuri nu se poate aplica?! vorbim de cazul respectiv sau vorbim de: "Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil" ?
daca vorbim de ala care s-a bagat in fata cu copil in brate sa prinda loc, da mi se pare nesimtire, dar daca legea ii permite, cearatecu aia care au facut-o ca nu au pus si exceptii.

Vad ca citesti insa nu intelegi. Pe topicul asta se discuta specific un caz, nu in general legea. Este vorba ca se primeste un beneficiu (se dau spre inchiriere un numar limitat de locuri de parcare) care este limitat la un numar maxim de persoane.

Se dau spre inchiriere niste apartamente de la primarie. Maxim 50. S-a mers pe principiul "primul venit, primul servit". Ia spune matale, legea ar trebui sa se aplice? NU, evident. Pt ca astfel nu mai exista sanse egale pentru fiecare care dorea apartamentul. Veneau 50 de oameni cu copii in brate si isi revendicau apartamentul.

La fel si cu acest caz expus de initiator. Se dau locuri de parcare spre inchiriere (pe care il platesti evident). Ia zi matale, legea ar trebui sa se aplice?

Edited by alex342, 05 January 2024 - 13:45.


#43
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Normal ar trebui sa fie locurile de parcare la liber si sa platiti toti care aveti masini parcarea indiferent unde o lasati ca o lasati pe un loc public.

Pentru taxe folositi www.ghiseul.ro ca aveti aceasi gratuitate de 10% pana in martie.

Contul dureaza 5 minute sa il faceti si plata in maxim un minut. :)

#44
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Legat de reducerea se 10% din ce stiu se aplica atat online cat si offline daca este platita pana la 31 martie anul curent daca nu ma insel.

#45
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postalex342, on 05 ianuarie 2024 - 13:44, said:

Vad ca citesti insa nu intelegi. Pe topicul asta se discuta specific un caz, nu in general legea. Este vorba ca se primeste un beneficiu (se dau spre inchiriere un numar limitat de locuri de parcare) care este limitat la un numar maxim de persoane.

Se dau spre inchiriere niste apartamente de la primarie. Maxim 50. S-a mers pe principiul "primul venit, primul servit". Ia spune matale, legea ar trebui sa se aplice? NU, evident. Pt ca astfel nu mai exista sanse egale pentru fiecare care dorea apartamentul. Veneau 50 de oameni cu copii in brate si isi revendicau apartamentul.

La fel si cu acest caz expus de initiator. Se dau locuri de parcare spre inchiriere (pe care il platesti evident). Ia zi matale, legea ar trebui sa se aplice?
ia zi matale ce zice legea?!

#46
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Nu te inseli, anual platesc pw www.ghiseul.ro de cand s-a lansat.

Nu am platit nicioadata la Finante, nici nu stiu unde se plateste, nu am stat niciodata la cozi ... :))

#47
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010

View Postalseeme, on 05 ianuarie 2024 - 13:44, said:

...Pentru taxe folositi www.ghiseul.ro ca aveti aceasi gratuitate de 10% pana in martie.

M-a distrat asta citata si bolduita de mine...Posted Image

#48
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Exista oferta mica raportat la cerere, licitatie, la fiecare 12/18 luni.
Sa vedem atunci preturile "a la Cluj" si bineinteles amendat pe cei care parcheaza neregulamentar si cati isi mai permit masini. Este un oras prin Romania, unde se platea pentru locul de parcare de la strada peste 1000lei in fiecare luna.
ghiseul.ro functioneaza destul de bine, poate primarii din mediul rural nu isi aplica.

PS: cum se inchiriau animale de companie in pandemie, se gasesc si copii de inchiriat oare?

Edited by vestale, 05 January 2024 - 13:50.


#49
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019
Aici nu este vorba de ghiseul.ro, e vorba ca a venit unul cu copilul si a avut nesimtirea sa intre in fata sa-si ia loc de parcare in fata celorlati, ca sa ii permite legea.

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Astept cu interes anunturi de genul 'inchriez copil pentru prioritate la cozi' :lol:

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTidel_wave, on 05 ianuarie 2024 - 13:50, said:

Aici nu este vorba de ghiseul.ro, e vorba ca a venit unul cu copilul si a avut nesimtirea sa intre in fata sa-si ia loc de parcare in fata celorlati, ca sa ii permite legea.

Totodata e vorba de nostalgia romanului de a sta la coada, pana in punctul in care mergi cu o noapte inainte.

#52
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostValy_User, on 05 ianuarie 2024 - 13:40, said:

Și în 2024 tot aici suntem?
Câți oameni încă n-au descoperit ghișeul.ro?

View PostMarianG, on 05 ianuarie 2024 - 13:40, said:

eu am platit acum online, si zice am "bonificatie 10%"


Nu e bre vorba de plata impozitelor. Alea le platesti cu aceeasi mega bonificatie de 10% pana pe 31 Martie 2024. Nu e nevoie de nicio coada si de nicio graba. E vorba de plata (si automat rezervarea) locului de parcare .

#53
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostSef-chenko, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Solutia?
Locuri de parcare la liber.

Solutia civilizata: minim 2000 euro pe an locul de parcare.
Sa vezi ce usor isi da seama romanul ca parca nu prea are nevoie de masina.

#54
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostValy_User, on 05 ianuarie 2024 - 13:40, said:

Și în 2024 tot aici suntem?
Câți oameni încă n-au descoperit ghișeul.ro?

Eu am platiti pe ghiseul.ro pentru Certificat Inamtriculare si nici dupa 3 zile, Nu se inregistrase in sistem. Norocul meu a fost ca, cel de la Inmatriculari ma stia si astfel, a dat drumu la acte, ca sa-mi ajunga Ceritificatul acasa. Deci, numai laudati atat de mult acest lucru, nu este Optimizat.
Odata l-am folosit si de atunci, nu-l mai folosesc, nu vreau sa stau sa ma cert cu lumea ca, eu am platit ( dar ei, nu au ce sa faca )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate