Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Society of the Snow

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Abia ce a aparut pe Netflix:

https://www.imdb.com/title/tt16277242

Ecranizarea tragediei aviatice din Anzi din 1972, superba!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Adica inca o ecranizare a tragediei din Anzi.
Ramane sa-l comparati cu Alive
https://www.imdb.com/title/tt0106246/

Io nu-l compar ca n-am Netflix. Ca-s zgarcit.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Esti zgarcit la comparatii.

#4
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022
Vazut. Foarte bine realizat, efecte bune. Merita vizionat.

#5
Kloojson

Kloojson

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.12.2022
Da, când te apuci să interpretezi și să prezinți povestea suferinței cumplite a acelor supraviețuitori, știi că pentru mulți nu este ceva ușor de privit.
Compasiunea, empatia... pentru victime nu poate să fie decât îndreptățită și am spus la final: Vaaai, bieții de ei!
Un film care te mișcă emoțional.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Chiar daca stiam povestea (drama) filmul m-a surprins placut. In sensul ca este un film bun :)

Edited by mircea812, 05 January 2024 - 23:30.


#7
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Film bun cu "gust amar"...

#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

 mircea812, on 05 ianuarie 2024 - 23:24, said:

Chiar daca stiam povestea (drama) filmul m-a surprins placut.
Yeah, nah, am vazut la vremea lui Alive pe Sky Movies din greseala si m-am enervat (mai ales la partea cu canibalismul). Fuck it, esti pe un munte LA TROPICE, e de-ajuns s-o iei la vale si vremea se incalzeste, dar no, noi am vazut filme americane la care se mobilizeaza lumea sa te caute. Eh, uite ca viata nu e ca-n filme.

Mai bine vedeti Yelowjackets, expune mult mai bine (profund) problemele legate de canibalism, psihologia naufragiatului, cu o perspectiva credibila cum ar trece niste femei (daca ar trece) peste o astfel de trauma.

#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,590
  • Înscris: 10.04.2009
vazut asta seara, film bun, dar greu... o tragedie care probabil i-a marcat pe viata pe supravietuitori

#10
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011

 hellmarvel, on 10 ianuarie 2024 - 09:26, said:


Yeah, nah, am vazut la vremea lui Alive pe Sky Movies din greseala si m-am enervat (mai ales la partea cu canibalismul). Fuck it, esti pe un munte LA TROPICE, e de-ajuns s-o iei la vale si vremea se incalzeste, dar no, noi am vazut filme americane la care se mobilizeaza lumea sa te caute. Eh, uite ca viata nu e ca-n filme.

Mai bine vedeti Yelowjackets, expune mult mai bine (profund) problemele legate de canibalism, psihologia naufragiatului, cu o perspectiva credibila cum ar trece niste femei (daca ar trece) peste o astfel de trauma.

Filmul reda un caz real; majoritatea erau o echipa de rugby !
Deschideti o harta/GE, Anzii ajung la 7 km altitudine; aia care au plecat au mers 10 zile  … food for thoughts

Edited by jakota, 11 January 2024 - 07:01.


#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

 jakota, on 11 ianuarie 2024 - 07:01, said:

Deschideti o harta/GE, Anzii ajung la 7 km altitudine;
Ăia nu s-au prabusit pe Aconcagua, BUNUL SIMT trebuia sa le spuna ca au mai multe sanse sa plece decit sa astepte sa fie salvati. Practic nu le trebuia decit apa (si asta aveau din blesug, din zapada) pina sa dea foamea peste ei. Probleme de orientare n-aveau (the only way is down) si la fiecare 100 de metri coboriti temperatura creste cu un grad. Pur si simplu trebuiau sa se uite in ce directie nu erau alti munti si s-o ia intr-acolo. Asa, au asteptat cit, 3 saptamini, o luna pina sa plece citiva sa incerce sa se autosalveze (din ce-mi aduc aminte din filmul din '93, ca nu-s curios de datele exacte de pe internet).

Iar faptul ca erau rugbisti trebuia sa lucreze in avantajul lor, ca vorba aia, tipi solizi si antrenati. Imi mai vin si altele la gura, mai bine o las asa.

#12
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Cred ca, din greșeală confunzi Anzii cu Munții Macinului...

#13
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Nu stiu daca filmul reda exact cele intamplate, totusi multe ar fi decurs altfel daca se organizau si gandeau altfel.
Stiind ca urmeaza dezghetul si vor fi avalanse puteau dupa prabusire sa traga bucata de avion ramasa mai dupa stanci la adapost de avalanse.
Apoi sa-l ingroape sau acopere cu zapada lasand doar o cale de acces, faceau ceva ca un iglu, nu mai sufereau asa de frig.
Din tot ce aveau pe acolo din avion nu gaseau ceva care sa arda cu mult fum? Cand inca ii mai cautau fumul ar fi fost destul de vizibil.
Avionul in cauza fiind al Fortelor Aeriene ar fi trebuit sa aiba pe langa ceva truse medicale macar un pistol de semnalizare cu rachete

#14
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,590
  • Înscris: 10.04.2009
nu aveau cum sa vada fumul cei de sus (ma gandisem si eu la varianta asta cu focul), chiar daca dadeau foc la paturi/ cabluri ale avionului, din cauza altitudinii

cea mai buna varianta ar fi fost sa plece de cum s-au prabusit... sansele de supravietuire cred ca erau mai mari...

Edited by beavis03, 11 January 2024 - 10:43.


#15
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

 hellmarvel, on 11 ianuarie 2024 - 08:38, said:

Ăia nu s-au prabusit pe Aconcagua, BUNUL SIMT trebuia sa le spuna ca au mai multe sanse sa plece decit sa astepte sa fie salvati. Practic nu le trebuia decit apa (si asta aveau din blesug, din zapada) pina sa dea foamea peste ei. Probleme de orientare n-aveau (the only way is down) si la fiecare 100 de metri coboriti temperatura creste cu un grad. Pur si simplu trebuiau sa se uite in ce directie nu erau alti munti si s-o ia intr-acolo. Asa, au asteptat cit, 3 saptamini, o luna pina sa plece citiva sa incerce sa se autosalveze (din ce-mi aduc aminte din filmul din '93, ca nu-s curios de datele exacte de pe internet).

Iar faptul ca erau rugbisti trebuia sa lucreze in avantajul lor, ca vorba aia, tipi solizi si antrenati. Imi mai vin si altele la gura, mai bine o las asa.
pai se vedeau mai multe lanturi muntoase..problema era ca dupa ce coborai trebuia sa urci iar 1000m altitudine si iar sa cobori...inmulteste asta cu 10x..vezi daca mai supravietuiesti atatea nopti in ger.

#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

 razzvann, on 11 ianuarie 2024 - 11:54, said:

pai se vedeau mai multe lanturi muntoase..problema era ca dupa ce coborai trebuia sa urci iar 1000m altitudine si iar sa cobori...inmulteste asta cu 10x..vezi daca mai supravietuiesti atatea nopti in ger.
Dude, in situatii dintr-astea trebuie sa faci ca apa: apa de pe munti trebuie sa se scurga pe undeva, altfel era lac acolo. Si trebuie sa faci cel mai logic lucru din mai multe motive decit cele logice: daca faci ce e logic sa faci, daca iese rau ai o scuza, logica e de vina. Dar daca ai idei crețe si crezi ca stii tu mai bine si iese prost, te faci TU vinovat 100%.

#17
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
E un film foarte bun. Ne arata ca omul e o fiinta capabila sa indure multe.

#18
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostPavel54, on 05 ianuarie 2024 - 12:23, said:

... Foarte bine realizat, efecte bune...

Da-mi voi sa nu fiu chiar de acord. In 72 zile trebuiau sa aiba toti barba, dar in momentul salvarii unii dintre ei nu aveau deloc. Doar un detaliu, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate