Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum intorc corect in intersectia data?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 danbilserial, on 29 decembrie 2023 - 20:16, said:

Buna seara,

Se da intersectia din atasament, eu cu masina steluta verde. doresc sa intorc. Fiind a 6-7 masina din rand fix inaintea semaforului verde aveam deja 30-35km/h si am decis sa intorc mai "pe larg" si in viteza folosind traiectoria aratata de sageata galbena (lucru posibil deoarece cei cu care ma intersectez au toti rosu). Puteam s-o fac si fara sa intru in intersectie (sau nah, intrand partial), insa fiind mai din scurt trebuia sa incetinesc sub viteza deja existenta incurcand astfel participantii din spate care (probabil) doresc sa faca stanga (fiind majoritatea).

Intreb asta pentru ca m-a claxonat unul din spate (probabil 30-35km/h a fost prea incet) si nu stiu sigur daca am gresit eu sau nu.

Multumesc si seara faina! Posted Image

daca e aglomerat, eu as intoarce in urmatoarea intesesctie, putin mai in fata sau chiar in curte la service-ul ala
https://www.google.c...i8192?entry=ttu

p.s. legala e traiectoria galbena

#20
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 Leo2006, on 29 decembrie 2023 - 21:19, said:

https://lege5.ro/Gra...dp=ha2dsobrgqyq
Intoarcerea in intersectii si la mai putin de 50m de intersectie e interzisa.
Aia era valabila inainte de OUG195/2002, pe cand in giratoriu se dadea prioritate de dreapta. Acum ai voie, daca intersectia e dirijata, poti face manevra dintr-o singura miscare si nu e interzis virajul la stanga.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Sef-chenko, on 29 decembrie 2023 - 20:45, said:

Asta este intersectia pentru cine mai are pareri :)
Ce rol au liniile continue?

#22
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
In intersectia in discutie , pot sa intorc si eu TIR-ul?


LE, in niciuna din liniile,albastru.roz ale initiatorului nu se poate intoarce,

Edited by mcdsev3r, 30 December 2023 - 01:36.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă ai țidulă", care să îți permită accesul în oraș, cu tir-ul.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 mcdsev3r, on 30 decembrie 2023 - 01:26, said:

In intersectia in discutie , pot sa intorc si eu TIR-ul?
da, dar depinde din ce directie vi.

#25
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
M.da, radem..glumim, dar constatam ca multi posesori de permis nu cunosc legea,
In experienta mea de tir-ist am intalnit cazuri uneori comice alteori periculoase .

#26
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 crisstonne, on 30 decembrie 2023 - 01:02, said:

Ce rol au liniile continue?
In interiorul unei intersectii nu prea o sa gasesti linii continue, ca nu s-ar mai numi intersectie. Poti intalni marcaje de ghidare discontinue.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Alea sînt discontinue, și se poate trece peste ele, cum arată săgeata albastră?

Attached Files



#28
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Pai nu calca linia dintre sensuri, iar dunga continua intre benzile aceluiasi sens nu se sanctioneaza in lipsa altei abateri. Deci merge, daca face o singura miscare.
Eu sunt sigur ca ambele trasee sunt desenate orientativ si pot fi mai largi sau mai plate cu 1-2 metri in realitate.

Dar hai sa zicem, pentru purism, ca traseul albastru trebuie "lungit" pana trece de linia dintre sensuri si largit ca sa nu o calce nici pe cealalta. Eu nu vad o diferenta in traficul real, dar sper ca esti satisfacut.

#29
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009

 danbilserial, on 29 decembrie 2023 - 20:16, said:

Buna seara,

Se da intersectia din atasament, eu cu masina steluta verde. doresc sa intorc. Fiind a 6-7 masina din rand fix inaintea semaforului verde aveam deja 30-35km/h si am decis sa intorc mai "pe larg" si in viteza folosind traiectoria aratata de sageata galbena (lucru posibil deoarece cei cu care ma intersectez au toti rosu). Puteam s-o fac si fara sa intru in intersectie (sau nah, intrand partial), insa fiind mai din scurt trebuia sa incetinesc sub viteza deja existenta incurcand astfel participantii din spate care (probabil) doresc sa faca stanga (fiind majoritatea).

Intreb asta pentru ca m-a claxonat unul din spate (probabil 30-35km/h a fost prea incet) si nu stiu sigur daca am gresit eu sau nu.

Multumesc si seara faina! :)

Nu aveai voie sa intorci in intersectia aia, ai incurcat circulatia pentru ca ai incetinit cand tot poporul se astepta sa dai inainte mai cu spor, probabil de aceea ai fost si claxonat

#30
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
La ceaslov scrie ca are voie, iar poporul manuitor de covrig ar fi bine sa mai citeasca din cand in cand, ca apar diverse treburi interesante, cum ar fi intoarcerea in unele intersectii (printre care si aia).

#31
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009

 crisstonne, on 30 decembrie 2023 - 04:32, said:

Alea sînt discontinue, și se poate trece peste ele, cum arată săgeata albastră?

Cativa metri (nu mai stiu cati, 25 sau 50m) inainte de intersectie benzile sunt delimitate cu linii continue, iar intre sensurile de circulatie sunt chiar duble continue.

Doar pentru ca in intersectii ele nu sunt continuate, nu inseamna ca ele nu sunt acolo!
Asta inseamna ca, daca cineva se incadreaza gresit la presemnalizare merge pe banda aia (gresita pentru unde voia el sa mearga) pana la urmatoarea intersectie.

Intre sensurile de circulatie ar trebui sa fie marcaj dublu si continuu, imagineaza-ti ce harababura ar fi in intersectii daca ar exista toate marcajele alea pentru toate benzile.

Asa ca, legea e clara... NU intorci in intersectie decat daca exista semnul ca atare

#32
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 strongsss, on 29 decembrie 2023 - 21:41, said:


REGULAMENT din 4 octombrie 2006
de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice
Articolul 126
Se interzice întoarcerea vehiculului:
a) în locurile în care este interzisă oprirea voluntară a vehiculelor, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 142 lit. f);
b) în intersecțiile în care este interzis virajul la stânga, precum și în cele în care, pentru efectuare, este necesară manevrarea înainte și înapoi a vehiculului;
c) în locurile unde soliditatea drumului nu permite;
d) pe drumurile cu sens unic;
e) pe marcajul pietonal;
f) în locurile în care este instalat indicatorul "Întoarcerea interzisă".
Punctul (b) cred ca e destul de limpede...

#33
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006

 crisstonne, on 30 decembrie 2023 - 01:02, said:

Ce rol au liniile continue?

Nu exista marcaje in intersectia asta.

#34
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Cred ca daca initiatorul urma traseul albastru nu mai era claxonat. Ar fi avut viteza suficient de mica si manevra timpurie l-ar fi lamurit pe cel din spatele lui ca e vorba de o intoarcere. Pe traseul galben, a reusit sa prinda viteza si manevra a fost oarecum surprinzatoare.

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
traseul albastru e cam dubios. pe langa faptul ca acolo sunt linii continue intre benzi, mai e si problema spatiului (din satelit as zice ca nu-i chiar usor sa intorci acolo dintr-o singura miscare)

#36
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu n-as intoarce in intersectia aia deloc. As cauta alt loc, asa cum s-a zis mai sus.
Pe traseul albastru circuli pe contrasens, plus ca nu cred ca poti face virajul. Traseul galben este de asemenea, greu de facut, trebuie viteza mica si cam incurci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate