Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum intorc corect in intersectia data?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 crocko.dilul, on 30 decembrie 2023 - 13:20, said:

Eu n-as intoarce in intersectia aia deloc. As cauta alt loc, asa cum s-a zis mai sus.
Pe traseul albastru circuli pe contrasens, plus ca nu cred ca poti face virajul. Traseul galben este de asemenea, greu de facut, trebuie viteza mica si cam incurci.
Dar sunt legale ambele, asa cum e si pastrarea distantei intre masini. Claxonatul aiurea e, in schimb, interzis si toparlanesc. Nu stiu daca as intoarce acolo, dar sigur nu l-as claxona pe unul care o face.

Edited by MareleIntelept, 30 December 2023 - 13:40.


#38
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Pe traseul albastru e ilegal, pentru ca circuli pe contrasens. Bineinteles, daca intorci dupa banda dubla continua, nu peste ea.

#39
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
La orice intoarcere circuli pe contrasens. Ba chiar si la virajul la stanga, in unele cazuri. Si in orice intersectie, cand virezi la stanga sau mergi inainte, calci pe contrasens. Daca vrei sa cerni nisipul, ia o sita, nu folosi o galeata de tabla.

#40
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009

 MareleIntelept, on 30 decembrie 2023 - 14:33, said:

La orice intoarcere circuli pe contrasens. Ba chiar si la virajul la stanga, in unele cazuri. Si in orice intersectie, cand virezi la stanga sau mergi inainte, calci pe contrasens. Daca vrei sa cerni nisipul, ia o sita, nu folosi o galeata de tabla.

Tu faci ca in bancul asta

La un moment dat, Maria aude la radio: un șofer circulă pe contrasens cu viteză foarte mare și reprezintă un mare pericol.
Maria pune mâna pe telefon și îl sună pe Ion:
- Ai grijă la trafic că au anunțat că un nebun circulă cu mare viteză pe contrasens.
La care Ion:
- Numai unu'?! Eu văd cum vin cu sutele și toti pe contrasens.

#41
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Bancu-i una, realitatea e alta. Pui mana pe un creion, o rigla, poate si un compas si, daca poti, ma contrazici. Geometric. Altfel e o fanfaronada ieftina, pe care o accept o (singura) data.

#42
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009
@MareIntelept: nu vreau sa te contrazic, hartia suporta orice, realitatea este insa diferita, pentru ca nu intra nimeni in intersectie cu creionul, rigla si compasul in mana!


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Bai copii, se poate face analiza la legi mii de ani. Important e sa folositi si bunul simt si sa nu incurcati circulatia, cel putin nu premeditat.
Daca aplicati asa ceva,e  suficient

Mie in trafic imi e frica numai de politie. In rest stiu sa conduc si sa fiu un partener ideal la trafic

#44
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
"Bai copii", zise el, mangaindu-si tuleiele abia rasarite...

#45
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009

 Tsunamii, on 31 decembrie 2023 - 10:10, said:

Bai copii, se poate face analiza la legi mii de ani. Important e sa folositi si bunul simt si sa nu incurcati circulatia, cel putin nu premeditat.
Daca aplicati asa ceva,e  suficient

Mie in trafic imi e frica numai de politie. In rest stiu sa conduc si sa fiu un partener ideal la trafic

Subiectul este clar, ai voie sa faci stanga-mprejur in intersectia aia, da ori ba?

Nota: eu am zis de la inceput ca NU, apoi ca sa fiu si mai sigur, m-am dus pe harta la "nivel 0", imi sustin punctul de vedere  in continuare: NU este voie sa intorci!

Daca gresesc, o fac pe pielea mea, mai merg 2-3-5 Km si ma intorc prin giratoriu.

Mie, in trafic mi-e frica de prosti, multi pot sa aiba pistol la ei si mori degeaba cu dreptatea in mana!

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 Costi_68, on 31 decembrie 2023 - 10:36, said:

Subiectul este clar, ai voie sa ...

Am spus, pentru mine legea conteaza DOAR sa nu o iau de la politie. In rest, ma descurc si nici nu irit pe nimeni

#47
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Domnu' Costi, nu e obligatoriu sa intorci acolo. Dar e permis, prin regulament.
Nici depasirea nu e obligatorie pe linie discontinua, dar si acolo gasesti unu' sa te claxoneze din spate daca nu-l depasesti pe ala din fata...
Initiatorul a ales sa intoarca. Avea voie? Da. Punct.

LE. Eu nu-ti zic sa intorci acolo. Eu iti zic sa nu claxonezi ;)

Edited by MareleIntelept, 31 December 2023 - 10:48.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunamii, on 31 decembrie 2023 - 10:39, said:



Am spus, pentru mine legea conteaza DOAR sa nu o iau de la politie. In rest, ma descurc si nici nu irit pe nimeni
politie si firmele de asigurari...

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 31 decembrie 2023 - 11:07, said:

politie si firmele de asigurari...

nope, doar politie, de firma de asigurare nu am nevoie

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Pe traseul liniei albastre intoarcerea este neregulamentara, initiatorul a specificat ca daca ar fi intors pe acolo era necesara manevrarea inainte - inapoi, plus ca ar fi incalcat linia aia dubla continua.

#51
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 arg, on 29 decembrie 2023 - 22:23, said:

daca e aglomerat, eu as intoarce in urmatoarea intesesctie, putin mai in fata sau chiar in curte la service-ul ala
https://www.google.c...i8192?entry=ttu

p.s. legala e traiectoria galbena

 crocko.dilul, on 30 decembrie 2023 - 13:20, said:

Eu n-as intoarce in intersectia aia deloc. As cauta alt loc, asa cum s-a zis mai sus.

^ this is the way.

De multe ori e mult mai simplu sa faci un mic ocol decat sa faci manevre la care fie e dificil sa te asiguri, fie incurci, fie e complicat / ilegal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate