Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Backpacking Malaezia- o luna.

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postwiseguy76, on 23 februarie 2024 - 15:58, said:

A doua oara mi-a aratat testoase, ok, dragalase, de la distanta, cand sa plecam de acolo, zice, 'look, big one', imi arata una cat un VW Beetle era, smr, cat jumate de barca. Am fost impresionat.

Am vazut si eu broaste testoase "gigant" la "pascut", in Akumal. Chiar impresionant momentul, erau mari de tot, pasteau iarba marina sub mine, m-am dat cap in cap cu o italianca bezmetica, nu stiu de unde aparuse. Initial nu le-am vazut, inchiriasem labe, vesta, snorkel aveam eu si m-am intors bosumflat dupa ce am stat o gramada in apa. M-a intrebat sotia daca le-am vazut si cand am raspuns ofticat ca nu, un argentinian (statea langa noi sub un palmier cu prietena lui) mi-a zis: hai cu mine si ti le arat. Omul stia exact locul si le-am vazut Posted Image
Bine, cred ca apa + snorkel-ul le mareste dimensiunea, insa erau maaari. In schimb nu am vazut soparle monitor in Perhentian, insa nici nu am intrat in jungla iar pe zona de coasta cred ca se cam feresc sa intre in contact cu oamenii.

#38
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmccrya, on 23 februarie 2024 - 16:29, said:

si de ce nu ar trebui sa fie Singapore mai scump ca Londra lu` peste prajit

Pai tot englezii i-au smecherit, ca erau un sat de pescari. Se vede influenta peste tot, dar imi place, e un lux d-ala rafinat, englezesc, nu tiganie ca in Dubai. Mai multe Arnage-uri decat Ferrari, ca sa zic asa. Polo cu cai, barci, ocupatii de boieri.

#39
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmccrya, on 23 februarie 2024 - 18:24, said:

consider ca regulile alea ale lor de care se sperie lumea necivilizata, invatata sa arunce coji de seminte si ambalaje pe jos, sunt reguli normale.
Sunt reguli de foarte mare bun simt si daca le respecti nu ai treaba cu nimeni !

Da, dar eu personal tin la libertatea individuala si cred ca rolul statului e sa educe, nu sa constranga. Din banii mei de taxe, mai degraba as plati profesori, decat militieni si securisti care sa ma spioneze si amendeze la orice pas.  Si orice aparat represiv, poate fi folosit in diferite scopuri, unele cu care la un moment dat n-ai sa mai fii de acord.
Dar asta e o discutie pentru alt topic.

Attached Files



#40
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Deci. Sa continuam povestirea. Scuze, n-am mai apucat sa postez nimic, ca m-am tot plimbat. Nu scuze, ca nu e YT aici, si nu iau nici un ban.
Am ajuns in Malacca, un oras impresionant, amestec de cultura chineza, portugheza, ceva british, si malaeziana...super interesant. Evident, ar fi cu mult mai usor de vizitat daca n-ar fi mii de turisti chinezi peste tot.
Mi-am luat un apartament intr-un bloc de 40 de etaje (da, 40), 4 nopti pentru suma impresionanta de 100 de lire. Au si piscina, doar ca a trebuit sa-mi cumpar echipament de innot, adica pantaloni tre-sferturi si un tricou, pentru ca nu te lasa in short, sau la bustul gol, pentru ca, muslim laws. Nu e problema, am gasit Arena, chiar misto, si la pret bun. Nu stiu cat de originale sunt, ca aici am vazut fake-uri chinezesti care chiar arata 1:1 cu originalul, de la material la etichete si tot, e destul de dificil sa le detectezi. Dar, era magazin din mall, asa ca, sper ca sunt.
Postez si niste poze, cand se termina de updatat mizeria asta de Apple photos.

Am filmat o soparla-monitor, m-am trezit cu ea in fata, mergand pe strada, in Malacca. Incredibil, a iesit de sub o cladire si mergea pe strada, chiar in fata mea.

#41
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Malacca, Malaysia. Filmul ala e soparla monitor. Scuze pentru pozele puse invers, le-am uploadat de pe telefon, nu stiu de ce s-au asezat asa sau cum sa le pun in pozitie normala.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 07 March 2024 - 10:03.


#42
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Am ajuns acasa, de vreo 10 zile, dupa un drum care a inclus o oprire de o zi in Dubai, capitala modiala a prostului gust.

Dupa Malacca, am mai stat 3 zile in KL, unde pe langa shopping si relaxare, am avut timp sa vad Putrajaya, un oras construit de nou, unde sunt sedii de firma, ministere, lacuri artificiale, bulevarde imense si o moschee roz. Regret ca n-am vazut-o mai pe indelete, pana si drumul pana acolo e  cu un tren suspendat care trece pe deasupra KL la vreo 40 de metri- mi-am adus aminte cand propusese Oprescu sa faca centura Bucurestiului suspendata si toti 'cunoscatorii' se hahaiau de zor, de parca propusese sa trimitem un om pe luna. Anyway. Chiar uimitor.

Attached Files



#43
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Sa fac un total costuri, poate intereseaza pe cineva. Sfaturi nu dau, e o experienta care trebuie traita de fiecare dupa cum crede...mie personal imi place sa vad locurile, oamenii asa cum sunt, departe de atractiile turistice, pur si simplu sa stau sa ma uit, cu o cafea in fata, la cum se desfasoara viata de zi cu zi.
Nu ma intereseaza prea mult muzee, locuri faimoase si diverse atractii ( unele din ele la fel oriunde mergi- Sea World, sau Madame Tussauds).
De aia am luat trenul pentru 15 ore, dintr-o parte in alta a Malaysiei, doar sa vad orase, locuri, plus interactiunea cu oameni normali, mi se pare interesanta.
In fine, asta e parerea mea.

Deci:

800 de euro biletul la Emirates, care s-a dovedit o semi-teapa, pentru ca de la BUc la Dubai zboara Fly Dubai, care e un fel de Emirates pentru saraci.
3000 de lei cazarea- peste tot OK in afara de 3 nopti intr-o 'capsula'- am vrut sa vad si eu cum e, nu recomand, dar, la fel, de gustibus- oricum, pentru 200 de lei 3 nopti nu prea ai ce pretentii sa faci. Vreo 7000 de lei restul de cheltuieli, pentru 30 de zile, mancare, transport, excursii, inclusiv cumparaturi de vreo 1500- cadouri, toale, etc.

Cam atat, revin cu urmatoarea aventura- Iquitos, Peru. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate