Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Backpacking Malaezia- o luna.

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
6 februarie- 5 martie.

Zbor Bucuresti-Dubai-Kuala Lumpur

6 februarie- 12 februarie Kuala Lumpur
12 feb.-14 feb. Jerantut
14 feb.- 18 feb. Kuala Tahan, langa Taman Negara.

Dupa, vreau sa iau trenul ala 'jungle railway' pana pe coasta de est, Kuala Teregganu, si insulele Perhentian. O sa mai adaug pe masura ce fac rezervarile, plus poze etc.

Nu ma intereseaza sfaturi, pareri, experiente anterioare, e plin netu' si YT de ele. Multumesc.

#2
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008
E un fel de jurnal zilnic in care doar el posteaza..

Edited by December, 26 December 2023 - 06:28.


#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Got it. In caz ca apare vreo stire ca a disparut un roman prin Malaysia, sa avem un posibil jurnal de calatorie :))

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Drum bun! Tine-ne la curent. Daca ai pune filmari pe un podcast - si ai avea audienta - ai scoate si maruntis pentru o shaorma pe-acolo. :)

#5
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
[...]

Chiar voi urmari excursia ta ... astept si poze

Edited by Barboso, 25 December 2023 - 22:56.
Raspuns la continut (trolling) sters.


#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.07.2022
pe mine m-ar interesa daca vrei sa te casatoresti...sau daca doar vrei sa scapi de 5G..de ce te duci defapt ca eu nu am inteles inca..

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postwiseguy76, on 25 decembrie 2023 - 18:41, said:

Nu ma intereseaza sfaturi, pareri, experiente anterioare, e plin netu' si YT de ele. Multumesc.
Deci doar tu vei scrie in acest topic. Nu vrei nicio părere sau sfat că e plin netul de ele? Și deci vrei sa fie și mai plin cu părerile tale? Doar a tale!

Pt ce mulțumești la final? Că ți-am citit topicul?

#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Daca nu te duci si in Malacca, n-ai facut nimic...

A, si banane prajite... la plaje...

Edited by danutzu_1069, 25 December 2023 - 23:43.


#9
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Please, fara "sfaturi, pareri, experiente anterioare, e plin netu' si YT de ele".

Scrieti orice alteva, dar nu pomeniti de Malaezia, ca nu se pune.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Rucsacul! Cat e rucsacul? Asta e important.
Ce culoare are?

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View Postwiseguy76, on 25 decembrie 2023 - 18:41, said:


Cum sfaturi nu doresti ce sa iti spun.. bravo co aie!

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postlost2209, on 25 decembrie 2023 - 18:59, said:

E un fel de jurnal zilnic in care doar el posteaza..

Initial am vrut sa-l fac un doc sau note sau ceva, sa-mi ordonez acolo ce si cum fac, dupa aia, zic, poate mai foloseste cuiva...nu ca forumul asta ar merita efortul, dar, deh, Christmas spirit'n'shit.

View Postdorin_2k, on 26 decembrie 2023 - 08:32, said:

Rucsacul! Cat e rucsacul? Asta e important.
Ce culoare are?

Osprey, negru. Si inca unul mic, noname de pe Amazon. Si o borseta de pe la TK Maxx.

View Postdorin_2k, on 25 decembrie 2023 - 23:30, said:


Pt ce mulțumești la final? Că ți-am citit topicul?

Da, ai recunostinta mea vesnica.

#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
Deci. Am revenit, dupa ce mi-a dat 'Zucc' prietenul meu tovarasu' plutonier de la postul din comuna.

Am aterizat la Kuala Lumpur, dupa juma' de ora de asteptat taxiul si inca o ora de mers printr-o ploaie torentiala am ajuns la hotel, am baut o cafea si ma bag la somn. Revin maine cu poze si impresii.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
Am platit un taxi prin booking, de la aeroport la hotel, m-a costat 75 de lei pentru o cursa de 50 de km, care a durat o ora. Da, si eu m-am mirat, pana a oprit omu' la peco (Petronas) si am vazut ca motorina e 2 lei litrul.

O cafea la mec e 7 lei, parca, un suc de portocale la fel, mancarea cam 30 de lei o masa, deci preturi ok, avand in vedere ca e capitala. Ma rog, d-astea de oameni normali. Cartela prepaid, internet nelimitat, 50 de lei o luna.
N-am mai fost in afara Europei, decat la turci si in Maroc, dar e mult mai lejer, nu se tine nimeni dupa tine pe strada, e politie peste tot, e destul de curat, asa ca, deocamdata n-am obiectii.
Singura problema e caldura, e ca intr-o sera, cum iesi de la AC se uda tricoul instantaneu, am baut cred 4 litri de apa si suc de fructe.
Sunt si astia fierti pe mall-uri, daca eram pasionat de shopping, nu mai ieseam toata ziua, noroc ca nu le am cu astea, si nici nu mi-as permite, ca majoritatea sunt branduri de top, nu stiu cine le cumpara, ca par mai scumpe decat prin UK.
E revelionu' chinezesc, nu stiu cand zilele astea, si azi am vazut unii care plimbau un dragon, unul batea de zor intr-o toba si altii dadeau pocnitori-radeam singur, zic, astia umbla cu dragonu' cum umbla romanii cu capra.
Revin.

LE- chestiile alea sunt de aur, aur, am zis ca sunt tinichele pana am vazut pretul- o bratara cam un miliard jumate. Bling.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 07 February 2024 - 16:31.


#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 07 februarie 2024 - 16:27, a scris:

E revelionu' chinezesc, nu stiu cand zilele astea, si azi am vazut unii care plimbau un dragon, unul batea de zor intr-o toba si altii dadeau pocnitori-radeam singur, zic, astia umbla cu dragonu' cum umbla romanii cu capra.

Anul nou chinezesc incepe pe 10 feb in acest an si da, ei plimba dragonul (sarpele zburator - se inchina la balaur fara sa stie). Insa ca si la noi, cu capra, aceleasi traditii pagane, tobe, pocnitori care "alunga" spiritele rele si altele asemenea. O sa fie puhoi de lume.

Te duci si prin Cameron Highlands?
Vezi ca vremea este buna sa vizitezi si Langkawi (arhipelag chiar misto cu 99 insule) si poti face o scurta incursiune la tailandezi (doar daca ai luat viza de acasa, nu poti VOA pe frontiera maritima din cate stiu eu) in exotica si "hipi" insula Koh Lipe.

Have fun!

Edited by metalactual, 07 February 2024 - 18:33.


#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmetalactual, on 07 februarie 2024 - 18:27, said:

Anul nou chinezesc incepe pe 10 feb in acest an si da, ei plimba dragonul (sarpele zburator - se inchina la balaur fara sa stie). Insa ca si la noi, cu capra, aceleasi traditii pagane, tobe, pocnitori care "alunga" spiritele rele si altele asemenea. O sa fie puhoi de lume.

Te duci si prin Cameron Highlands?


M-a uimit ca le-au aruncat/bubuit in mijlocul strazii, de s-a oprit si circulatia, da' nu s-a agitat nimeni, ba chiar au iesit din masini sa filmeze.

Ma duc in Taman Negara, vreau sa vad jungla, pentru 5-6 zile, de acolo iau trenul spre Wakaf Baru si apoi insula Perhentian. De acolo inca nu m-am decis.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 08 February 2024 - 00:55.


#17
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Daca te mergi prin jungla, mare atentie la lipitori, ti se urca pe la glezne si fac ce stiu ele mai bine...

#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdanutzu_1069, on 08 februarie 2024 - 07:11, said:

Daca te mergi prin jungla, mare atentie la lipitori, ti se urca pe la glezne si fac ce stiu ele mai bine...

Mai bine decat gagica-mea nu stiu, oricum.

Apropo de mers prin 'jllunggla', vorba lu' aia...m-am uitat sa-mi iau o pereche de ghete comfortabile, waterprrof, piele, si foarte rezistente. Si m-am tot uitat, pana am realizat ca, toate aceste calitati le au ghetele mele DeWalt pe care mi le-a dat gratis de la munca, si care sunt aproape noi. Nu noi-noute, ca sa te roada sau ceva, pana 'isi dau drumul', dar nici uzate prea mult. Sunt tocmai bune. Si in aceasta nota, pantaloni comozi, rezistenti si cu multe buzunare? Am o pereche de Dewalt si una de Snickers, la fel, noi. Cel mai bun lucru, nu m-au costat nimic, asa ca, daca e sa le las aici sau ceva, nu-mi pare rau dupa bani. O sa vad prin experienta proprie daca am avut dreptate sau nu.
Cu rucsacul ieftin de pe Amazon am dat chix, ca s-a dovedit a fi o porcarie asa ca m-am dus azi si mi-am luat unul Jansport, cum trebuia sa fac de prima data.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate