Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Backpacking Malaezia- o luna.

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 08 februarie 2024 - 00:49, a scris:

Ma duc in Taman Negara, vreau sa vad jungla, pentru 5-6 zile, de acolo iau trenul spre Wakaf Baru si apoi insula Perhentian. De acolo inca nu m-am decis.

Ai verificat ca poti ajunge in Perhentian?

https://diveintomala...-when-to-avoid/

Nu este sezon si nu stiu daca ai transport pana acolo, este sezonul ploios. Noi am fost in iunie cand este sezonul uscat si insulele din rezervatia natura deschise turismului.
Dar poate ca in 12 ani, de cand am fost acolo, s-au mai schimbat niste reguli. Verifica.
Cazarile in general erau pe Perhentian Besar, m-am uitat acum si vad ca au aparut cazari si pe insula cu localnici, Perhentian Kecil.
Nu mai este ce a fost, era o liniste...Maldive low cost. Iar musulmanii gateau demential, mult peste si fructe de mare pescuite in ziua respectiva, meniul il faceau fct de ce prindeau.

Succes prin jungla!

#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmetalactual, on 08 februarie 2024 - 17:59, said:

Ai verificat ca poti ajunge in Perhentian?

Succes prin jungla!

Am vb cu aia de la hotel au zis ca au un speedboat, si ma iau ei. Am vaz ca vremea e uscata de o saptamana. Oricum, nu ma scufund ca mi-e frica, doar de stat pe plaja si de umblat prin jungla. O sa vad, stiam ca e problematica treaba dar mi-am dorit mult sa ajung acolo.

Multumesc, astept cu nerabdare.

#21
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Poti sa prinzi vreme buna si in sezonul ploios, nu ploua non-stop.
Vezi daca te intalnesti prin jungla insulei cu soparle monitor Posted image

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmetalactual, on 09 februarie 2024 - 20:39, said:

Poti sa prinzi vreme buna si in sezonul ploios, nu ploua non-stop.


Le-am dat mesaj, sa cer informatii, inca nu mi-au raspuns. Cred ca o anulez si ma duc sa vad intai ce si cum, preturile sunt oricum cam la fel.

Ieri m-a oprit unu' pe strada, sa-i zic unde e McDOnalds...el fiind arab. Dupa aia incepe, stii, am venit acum din Dubai, lalala, ma intreaba de unde sunt, zic UK, aa, ma duc la Londra saptamana viitoare, as avea nevoie de niste lire, scoate un teanc de dolari din buzunar  Posted Image))...zic, cumetreee, cu mine te-ai gasit sa faci Maradona, l-am lasat in pace si am plecat, si s-a volatilizat instant.
E prima oara cand patesc d-astea aici, spre deosebire de Maroc unde erau la tot pasul.
Am fost la Batu Caves, un indian, sa platesc intrarea, ii dau 20 de ringgiti, 5 costa intrarea, imi da 5 rest, zic, 'ma frend', ai gresit socoteala, 'sorry sir, sorry sir'. Nu e vb de 10 lei, da-i naibii, da' nu-mi place sa ma intepe lumea.

Attached Files



#23
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Deci.
Am plecat din KL, dupa 3 ore cu autobuzul, la 110 kmh, am ajuns in Jerantut, un fel de oras la tara, 3 case si o moschee, dar foarte curat si cu oameni foarte prietenosi. O gramada de chinezi, cu mici afaceri, la fel ca peste tot. Tot drumul pana aici, jungla si plantatii de palmieri.
De notat, n-am vazut nici un camion cu lemne, desi orasul e in mijlocul padurii. Cateva gatere, pe drum, da' subtire fata de ce e la noi.
Stau o zi aici, merita mai mult pentru faptul ca e linistit, mancarea e autentica 100% si, cel mai important, nu sunt turisti.
A, au KFC, am mancat ieri. Daca se cheama 'fiery chicken' te gandesti ca e iute, da' nu ma asteptam sa fie atat de iute Posted Image).

Attached Files


Edited by wiseguy76, 13 February 2024 - 03:19.


#24
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Jungla, ziua 1. Ma rog, juma' de zi, ca am facut 3 ore cu barca pe rau pana la destinatie.

Attached Files



#25
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Jungla, ziua 2: Cand vezi in filmele americane cum merg aia prin jungla si taie liane cu machetele, e vrajeala. Pe langa liane, sunt un milion de alte ierburi, musuroaie de termite, radacini, copaci putreziti, crengi, frunze, etc, e epuizant la maxim.
Am bagat cam 6 ore de traseu, si pe easy mode, ca au carari facute, si o punte de scandura, pe cativa km buni. Ma rog, nu e scandura, ca a zis omu' ca o mananca termitele, e plastic d-ala cum au la Dedeman pentru terase. In fine.
Cand am iesit inapoi aveam tricoul si pantalonii de zici ca facusem baie imbracat.
M-am intors la hotel sa ma revergorez si ma duc inapoi. Maine dimineata plec la 9:30, drum de 5 ore, pauza de masa, inca 3 ore, dormim in jungla, intr-o pestera, a doua zi iar mers vreo 3-4 ore pana la rau, barca pana la nu stiu ce trib de bastinasi, si inapoi la baza.

#26
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Jungla.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 15 February 2024 - 15:32.


#27
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Jungla, pe hard - doua zile si o noapte, super experienta.
Cand intri in rezervatie iti fac poza la ce ai in rucsac, si cand iesi te controleaza din nou. Pentru orice sticla de plastic, ambalaj sau obiect de imbracaminte lipsa, 100 de lei amenda.

Am ajuns la Perhentian Islands, ma rog in orasul de pe mal, care se cheama Besut- un fel de Eforie, pe jumate inchis ca n-a inceput sezonul full inca. Insula e impreionanta, iar resorturile sunt mai mult casute, cabane, etc, destul de ok pentru peisaj, fara hoteluri de 20 de etaje si yacht marina. De apreciat. Jungla e intacta, ceea ce adauga la aspectul cat de cat natural al zonei. Daca n-ar fi turistii chinezi, ar fi si mai frumos, si mult mai liniste.
Ma duc la snorkeling maine, mi-am invins teama (sper).

Attached Files



#28
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Turistii chinezi au distrus orice experienta in Asia. Bine ca nu i-am prins, erau putini in anii in care am calatorit prin Asia.
Sunt o plaga. In Rusia am crezut ca ma urc pe pereti la Catherine Palace. Ultima oara cand am fost la Louvre, la Mona Lisa era o mare de chinezi, non-stop, le-am facut poze cum isi faceau selfie cu Mona Lisa, mi s-a parut mai autentic decat copia celebrei picturi, pe care o pozasem cu multi ani in urma (aveam o sapuniera atunci).
Vezi daca dai de soparle monitor si sa mananci supa din fructe de mare, proaspat prinse de musulmanii din insula. Era liniste, unele cazari aveau curent electric doar 12 ore pe zi (toate erau pe generatoare atunci). Noi am luat "lux", aveam 24/24h curent electric Posted image Enjoy la snorkel!

#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Apropo de musulmani. Se vede ca nu mai e Kuala Lumpur, unde, sa zic, e mai relaxata treaba. Aici, Kelantan, parca se cheama statul, sunt mai fundamentalisti, pana si limba e putin diferita de aia normala- mi s-a parut auzindu-i vorbind, si am dat pe google, si asa e- se cheama malayan kelantanese.
Astia la care stau acum, la un fel de pensiune, au o boxa data la maxim pe radio Trinitas, care transmite slujbe non stop.. Ce e mai amuzant, e ca si vecinii au una, si aia de peste drum la fel, asa ca, la ora cand e chemarea aia la rugaciune, e un cor de tanguieli de muezini, de m-am si speriat prima data cand am auzit. Ma rog, nu e rau, putina credinta nu strica nimanui.
La fel cu imbracamintea, am intrat intr-un 7/11 din cartier, eu la bermude cu tricou, tatuat pe picioare si maini, s-au cam uitat oamenii la mine, nu foarte prietenos. In fine, data urmatoare mi-am luat blugii 'pa mine' si n-au mai fost probleme.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 21 February 2024 - 01:05.


#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Da, nu are nicio legatura cu KL, e bine sa le respecti cutuma. Am fost si noi intr-o zi pe insula cu localnici, era cam haos (or fi evoluat si ei in 10 ani).
Ai bagat supa iute din fructe de mare sau fructe de mare pe gratar cu jar?...imi ploua in gura.
In Cameron Highlands ajungi? Acolo au plantatiile de ceai, am luat niste ceai pentru ora 5 p.m. exceptional, nu te tine treaz noaptea (nu beau cafea si nici ceai negru). Este interesant cum cresc/culeg/usuca/proceseaza frunzele de ceai, chestie britanica.
Dar in Langkawi? Este sezon uscat acolo, cat poate fi de uscat la ei. Daca ajungi, sa dai o fuga si pe Langkawi Sky Bridge, noi l-am prins in renovare si era inchis Posted image
Ai vazut soparle monitor? Nu le-am vazut si am ramas cu un pitic pe creier.

#31
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Am vazut o soparla, da' nu era foarte mare, in schimb cand m-a dus ala la snorkeling, a oprit intr-un golf, si zice 'shark', eu what?, el iar 'shark, reef shark', zic, prinde asta avioane cu rechinii lui, sar inapa, ma bag la fund, pac, ditamai rechinu' frate, bine, nu era marele alb, da' avea la un metru jumate' lungime, m-am racit putin, sincer sa fiu.
A doua oara mi-a aratat testoase, ok, dragalase, de la distanta, cand sa plecam de acolo, zice, 'look, big one', imi arata una cat un VW Beetle era, smr, cat jumate de barca. Am fost impresionat.
Plus mii de pesti, care nu stiu cum se cheama in afara de ala din Nemo, clown fish, arici de mare d-aia otravitori, o mreana,  lighioane la greu, plus coralii aia sunt imensi, ca niste blocuri cu 4 etaje, de toate formele si culorile.

Nu ajung pe coasta de vest, acum sunt in Johor, am fost la Singapore, ma duc maine iar. EU, naiv, credeam ca treci in Singapore ca la bulgari, pasaportul si pa...de unde frate, eram eu si un milion de bangladeshieni transpirati, care presupun ca muncesc p-acolo da' locuiesc in malaysia. A durat ceva sa ma urc in autobuz, ca tren nu mai era. Dupa ce m-au jefuit aia in Singaopre, ca au preturi mai mari decat in centrul Londrei. Revin maine cu poze, pa bogatie si opulenta.

#32
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Lucs Posted Image

Attached Files



#33
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
si de ce nu ar trebui sa fie Singapore mai scump ca Londra lu` peste prajit ?  E civilizat, curat, modern si mai ales safe in comparatie cu Londra.

Edited by mccrya, 23 February 2024 - 16:36.


#34
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Da, chiar ma gandeam, arata ca Londra, fara mizerie. Si cu mai multi chinezi.
Are un aspect de oras d-ala din viitor, unde totul pare la prima vedere ideal, societatea perfecta, dupa care incepi sa observi, camere peste tot, anunturi- nu face aia, nu face aia, toate cu amenda plus inchisoare, politia cu arme de foc, etc.
Dupa aia spre periferie, sute de blocuri cu 20 de etaje, cu apartamente cutii de chibrituri, cu hainele agatate la geam la uscat. Evident, colorate, moderne, da' tot blocuri de saraci, un fel de hai sa ascundem murdaria sub pres, sa se vada doar magazinele de fite si hotelurile. Ma rog, ca peste tot in lumea asta, presupun.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 23 February 2024 - 17:01.


#35
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Nu exista nicaieri societati perfecte.
Exista orase curate ca Singapore, Hong Kong si orase in care ti-e scarba sa te plimbi ca Londra, Paris, NYC, San Francisco.
Grafitti, drogati, cersetori, mirosuri fetide, mizerie pe jos, cam asta au ajuns orasele vestice.

#36
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
consider ca regulile alea ale lor de care se sperie lumea necivilizata, invatata sa arunce coji de seminte si ambalaje pe jos, sunt reguli normale. E naspa ca nu ai voie sa arunci guma de mestecat pe pavajele strazii  ? Sau ca nu ai voie sa tragi pe nas niste iarba ?
Sunt reguli de foarte mare bun simt si daca le respecti nu ai treaba cu nimeni !

Blocuri mai modeste la periferii sunt in toate marile capitale ale lumii. Sa mergi in HK sa vezi ce standard au aia la locuinte...acolo sunt cutii de chibrite.

Edited by mccrya, 23 February 2024 - 18:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate