Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Lenovo Yoga 7 pro sau IdeaPad?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Salut.
Care varianta ar fi mai ok pt office / programing ( fara gaming )?
Yoga 7 pro AMD
https://altex.ro/lap.../LAP82Y80014RM/
Yoga 7 pro Intel
https://altex.ro/lap.../LAP82Y7007YRM/
Ideapad 5
https://altex.ro/lap.../LAP83AR0014RM/

Vad ca au specificatii foarte asemanatoare.
Am avut un asus de 15.6" si la munca un dell de 14" si parca imi placea ecranul mai mare. Dar oricum va fi folosit maj timpului cu un ecran extern

Din ce am citit eu pe net , yoga 7 pro e o varianta mai buna pentru ca are materiale mai premium, bateria tine mai mult , fan-urile nu sunt asa galagioase

Edited by exydos, 19 December 2023 - 15:21.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Amd e mai performant (4nm) iar grafica integrata Radeon 780M e cam pe la nivelul lui GTX1050. Deci nu te astepta ca un laptop atat de subtire sa fie prea linistit. Pentru office si programare este overpower.

Edited by Leo2006, 19 December 2023 - 15:56.


#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostLeo2006, on 19 decembrie 2023 - 15:53, said:

Amd e mai performant (4nm) iar grafica integrata Radeon 780M e cam pe la nivelul lui GTX1050. Deci nu te astepta ca un laptop atat de subtire sa fie prea linistit. Pentru office si programare este overpower.
pe mine nu ma deranjeaza daca se aud un pic cam tare, eu as merge pe ideapad pt ecran mai mare , dar citind probleme pe net ( consuma multa baterie in sleep mode, materiale proaste , tastatura/touchpad lasa de dorit  )

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View PostLeo2006, on 19 decembrie 2023 - 15:53, said:

Amd e mai performant (4nm) iar grafica integrata Radeon 780M e cam pe la nivelul lui GTX1050. Deci nu te astepta ca un laptop atat de subtire sa fie prea linistit. Pentru office si programare este overpower.
Ai auzit de fabula Ciobanul si lupul ?
Acum poate inseamna ceva tehnologia de fabricatie la amd, insa atata timp s-a batut moneda pe diferenta de fabricatie dintre amd si intel care de dapt a fost o mizerie incat nu mai pot lua in considerare argumentul asta.
Aici ma gandesc la isteria cu ryzen 5 3600 si pretul nesimtit de 1000 lei tinut chiar si dupa 2 ani de la lansare. A mai fost si isteria cu procesoarele rgzen gen 2 cu x in coada si care veneau din fabrica cu overclock la maxim. Asta in timp ce pe piata gaseai i5 10400f la 700 lei si mult peste amaratul de ryzen 5 3600.
Dar teoretic era diferenta de tehnologie de fabricatie in fzvoarea amd. Practic nu se comparau cu procesoarele de la intel.
Cum poti spune ca grafica integrata e de nivelul lui gtx 1050?
Poate de nivelul gtx 1050 varianta pt laptop.



Nu poti spune ca gafica integrata e de nivelul unei placi video de desktop.
Intr-un laptop ai un ventilator amarat. Placa video gtx 1050 are 2 ventilatoare si individual un ventilator e superior la toata racirea laptopului.

Edited by mariusixy, 19 December 2023 - 18:30.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Nu eu am spus asta ci testele de peformanta prezentate de surse independente. Unele surse afirma ca e chiar la nivelul unui GTX1650 de laptop.
https://videocardz.c...x-q-in-new-leak

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Merci pt lamurire.
Asa cum esa evident, se face referire la o placa video de laptop. Nu are treaba cu desktop.

Cel mai probabil LENOVO Yoga Pro 7 14APH8 are incarcator de 65 w.
E o gluma proasta sa il compari cu un desktop.

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Mergi si vezi care iti place, eu de exemplu as prefera Ideapad pentru ecranul mai mare si tastatura numerica. Din ce stiam AMD-ul e mai e ceva mai eficient cu consumul de energie.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,047
  • Înscris: 30.11.2021
Ideapad pentru ecran 120hz.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 mariusixy, on 19 decembrie 2023 - 18:29, said:

Nu poti spune ca gafica integrata e de nivelul unei placi video de desktop.
Intr-un laptop ai un ventilator amarat. Placa video gtx 1050 are 2 ventilatoare si individual un ventilator e superior la toata racirea laptopului.

Sunt ferm convins ca s-a referit la varianta pt laptop.Nu exista laptop cu placa video comparabila cu cea de pe desktop,poate la Acer Predator varianta de varf  dar acolo vorbim de laptopuri de 6000 de euro.

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Mergi sa vezi IdeaPad Pro 5.
Arata si se simte premium.

#11
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Pana la urma am luat Ideapad 5 pro , de o saptamana ,  Yoga mi s-a parut mult prea mic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate