Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Extindere retea wifi prin cablu Ethernet

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014
Salutare tuturor. Probabil s-au mai postat probleme asemanatoare dar eu nu am gasit si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Doresc extinderea unei retele Wi-Fi, dar folosind cablul si mi-am prins urechile.  
A internet de la Digi si am routerul de la ei trecut in modul Bridge. Am Wifi de la Routerul TP-Link Archer C80 AC 1900 pe care l-am achizitionat separat. Am incercat sa cumpar un Wifi Extender, tot de la TP-Link dar nu a fonctionat cum trebuia pentru ca am peretii foarte grosi la casa si practic unde doream eu sa pozitionez acel extender este mult prea departe de router.

Imi trebuie ceva care poate fi conectat la Router cu un cablu Ethernet( Pe care sa-l trag pana unde imi este necesar sa amplasez noul device). Intrebarea mea este: Ce device trebuie sa cumpar care sa poata fi conectat la router prin cablu? Am vazut ca acel range extender pe care l-am cumparat avea si port ethernet, dar am inteles ca era doar pentru iesire.


Exista posibilitatea sa folosesc un device si sa fie practic "O extensie" a retelei wifi pe care o am deja? Sau va trebui sa fie o retea separata?

Sper ca s-a inteles ce am scris, iar daca nu, va stau la dispozitie cu mai multe info.


Multumesc frumos!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Acel Archer este destul de slabut daca si cu extenderul langa perete nu transmite nimic. In rest nu cunoastem nimic ca sa-ti sugeram o solutie. Unde ai routerul ? Pana unde vrei sa extinzi semnalul? Cati pereti ai pana la ultima camera?
Eu cu un mesh cu 3 sateliti Mercusys AC1900, pot acoperi o casa cu 2 niveluri si toata curtea pana in strada.

Edited by Leo2006, 19 December 2023 - 01:06.


#3
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014
Extenderul era pus initial la vreo 20 m de router, era prea departe. L-am dus mai aproape si a fost ok, dar tot nu imi ajungea pana in camera unde am nevoie de internet.
Stau la tara intr-o casa veche, tip vagon ( Ca un dreptunghi foarte lung compartimentat in camere). Routerul este in prima camera, cea de la drum , iar eu am nevoie de internet in Bucatarie care este penultima. In total am 3 pereti intre router si TV ul din bucatarie ( Pentru asta am nevoie de internet, va fi un smart).
Din pacate nu exista posibilitatea sa merg cu un cablu direct pana la TV, ar fi fost mai simplu. De aceea doresc montarea pe peretele exterior al bucatariei al unui device (Router/Mesh/Extender/ Nu stiu exact ce imi trebuie) si folosirea wifi-ului acestuia. (Distanta intre Acest device si TV va fi de aprox 3m )

Edited by Ravy, 19 December 2023 - 03:10.


#4
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View PostxAlexandru, on 19 decembrie 2023 - 00:42, said:

Imi trebuie ceva care poate fi conectat la Router cu un cablu Ethernet( Pe care sa-l trag pana unde imi este necesar sa amplasez noul device). Intrebarea mea este: Ce device trebuie sa cumpar care sa poata fi conectat la router prin cablu?

Ce descrii tu, se numeste Wireless Access Point (AP).
Un AP are una sau mai multe interfete pentru reteaua cablata si una sau mai multe interfete wireless care ii permit sa ofere clientilor wireless din aria de acoperie access la reteaua cablata.

Edited by cralin, 19 December 2023 - 01:22.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Mai cumperi un router si il setezi ca ap. Mai exact dezactivezi dhcp si conectezi cablul intr-un port lan.
https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR80X/
E un router bun si se poate seta ca AP foarte usor. La routerul actual nu trebuie sa modifici nimic.

Edited by Leo2006, 19 December 2023 - 01:25.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostxAlexandru, on 19 decembrie 2023 - 01:13, said:

Routerul este in prima camera, cea de la drum
Aici e problema... routerul trebuie sa fie in mijlocul casei nu in prima camera. Acoperirea se face concentric in raport cu el deci daca pui in marginea casei pierzi mai mult de jumatate din acoperire/energie. Ajunge in strada in loc de casa. SI eu am casa vagon dar nu chiar asa mare. Routerul in zona centrala pe hol e pozitia ideala, ofera semnal decent in toate camerele de interes:

Attached File  tempFileForShare_20231219-015140.jpg   156.16K   7 downloads

Cand esti in zona verde functioneaza la maxx iar QAM e 256 sau mai mult daca ai AX, eu am doar wifi5. Cum iesi din zona verde (-56/-57dB) se produce prima degradare de modulatie la o treapta inferioara, asta se intampla cam la 4-5m cu max un perete. In zona galbena modulatia ramane decenta dar scade usor link speed dupa conditii, in general e fain pana in -67dB, poti lua 290-390 din 433 sau echivalent daca te conectezi la 866 (mimo). Asta inseamna cam 2 ziduri caramida si 5-10m. Sub -67 merge dar vitexza e sub 50% si modulatia e probabil in QAM 16. Zona portocalie este instabila si viteza mica, de multe ori se trece la N ca nu mai tine in AC-AX iar la rosu nu avem ce discuta. Nu iei decat ssid-urile si ce se transmite FSK la bitrate mic de 2Mb tipic.

Edited by andreic, 19 December 2023 - 02:06.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ia un AP , cum s-a sugerat mai sus, îl legi cu cablu la un port lan al router-ului, setezi în el la wifi nume retea si parola ce este si pe celălalt și ai o retea extinsă .  Pentru calitate deosebita îți recomand gama Ubicuity. Sunt scumpe dar extrem de stabile. Le-ai montat și uiți de ele. Dacă te hotărăști la ceva îți vom scrie și setarile mai de finețe ( canale, lațime de bandă...etc)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Solutia ca ma isimpla - muti routerul xistent undeva la mijlocul casei. Practic pui un cablu mai lung intr GPON-ul Digi si routerul existent.
O alta solutie simpla - ia vezi ce extender ai cumparat - multe modele de la TP-Link au si port RJ45 si pot fi trecute in mod AP. daca nu stii sa citesti manualul, zi aici modelul. Sigur ce ai luat tu merge si pe fir si nu stii sa-l configurezi.

Orice solutie cu AP pe fir implica sa fie o alta retea - alt SSID.
Singura solutie in care ai acelasi SSID peste tot e sa ifolosest o solutie MESH.

Edited by eiffel, 19 December 2023 - 07:48.


#9
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Cauta "Kit Adaptor Powerline Mercusys MP510 KIT, AV1000 Gigabit, 2 antene Wi-Fi" si ai rezolvat

Foloseste reteaua electrica casei si nu ai nevoie sa tragi niciun cablu

Edited by HAL9000, 19 December 2023 - 08:35.


#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@xAlexandru
Ce model de extender ai cumparat ; de obicei cele Tp Link au si mod de functionare AP a.i. sa il poti conecta la router cu ethernet si sa functioneze cu backhaul pe cablu . Vezi in manualul de utilizare daca nu suporta mod AP .

#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Posteiffel, on 19 decembrie 2023 - 07:46, said:

Orice solutie cu AP pe fir implica sa fie o alta retea - alt SSID.
Singura solutie in care ai acelasi SSID peste tot e sa ifolosest o solutie MESH.


Nu chiar. O solutie de tip Unifi sau Omada permite adoptarea mai multor AP pe acelasi SSID

#12
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View Posteiffel, on 19 decembrie 2023 - 07:46, said:

Orice solutie cu AP pe fir implica sa fie o alta retea - alt SSID.
Singura solutie in care ai acelasi SSID peste tot e sa ifolosest o solutie MESH.

Serios ?!?!?!!

Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr Home da. Poti pune acelasi SSID daca vrei ,dar pot apare probleme de conectare.

View Postiladi, on 19 decembrie 2023 - 09:57, said:

Nu chiar. O solutie de tip Unifi sau Omada permite adoptarea mai multor AP pe acelasi SSID
E tot sistem MESH, dar cu alta denumire si ceva mai sofisticat - se folosesc mai mult in aplicatii Business, nu home.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 19 decembrie 2023 - 10:40, said:

Ptr Home da. Poti pune acelasi SSID daca vrei ,dar pot apare probleme de conectare.
E chiar bine, cand da de semnal mai slab schimba cu acelasi ssid semnal mai bun. Folosesc demult nume unic intre retelele de 2.4 si 5Ghz.

Edited by andreic, 19 December 2023 - 10:52.


#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
NU, nu este MESH. Adica poti folosi AP-uri (si) in sistem MESH, dar nu e neaparata nevoie, doar in cazul in care nu ai acces cu fir in locatia respectiva (outdoor sa zicem).

Sistemul se preteaza foarte bine si home, mai ales daca ai multi "consumatori" si/sau ai nevoie de stabilitate a retelei. E adevarat ca solutiile nu sunt cele mai ieftine, comparabil cu pretul unui sistem MESH de top dar mult peste ca si performante.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Practic e tot un MESH - doar denumirea difera si modul de realizare - controlerul e separat in cazul respectiv.
MESH-ul e practic o versiune simplificata facuta ptr buget mai redus - home use, cel mult SoHo.

Foloseam ceva de genul asta acu 15 ani dar costa un sistem de te rupea - cateva mii de dolari - era facut de Belden.
Suporta inclusiv telefonie - un fel de repetor DECT.

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Sunt mai multe confuzii…MESH inseamna doar mai multe device-uri L2 (de ex) ce sunt interconectabile si formeaza/alcatuiesc acelasi domeniu de broadcast.
Cum se conecteaza ele la router/sistem central sau/si intre ele nu are importanta - poate fi doar pe cablu, doar pe wifi sau combinat.
Strict dpdv al WIFI-ului, o retea MESH e doar o retea compusa din mai multe AP-uri ce permit/dau posibilitatea clientilor sa faca seamless handoff intre ele (AP-uri) - sub observatia ca roaming-ul este apanajul clientului nu al AP-ului: daca clientul nu stie atunci poti avea si mama mesh-ului, clientul va ramane conectat la primul AP intalnit chiar daca are alte optiuni mai bune (exista totusi solutii si pt astfel de clienti dar conteaza si AP-urile).


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandreic, on 19 decembrie 2023 - 10:51, said:

E chiar bine, cand da de semnal mai slab schimba cu acelasi ssid semnal mai bun. Folosesc demult nume unic intre retelele de 2.4 si 5Ghz.

Am facut si eu chestia asta, dar nu mergea bine - uneori telefonul sau laptopul nu stia la ce sa se conecteze, in special cand erai cam pe la mijloc -semnale egale.
Cu SSID diferit mergeau ok - cand era prea slab semnalul pe unul comutau pe celalalt - schimba reteua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate