Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Asigurare CASCO fără valoare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,144
  • Înscris: 04.02.2011
Am fost păcăliți să ne facem o asigurare CASCO la uniqa, asigurare care nu a avut nici o valoare. Mașina e o toyota yaris din 2013, subevaluată (bun, evaluarea e aceeași la toți, asta e) la 11700 de lei. Valoarea reparațiilor a depășit 30% iar condiția era fie să predăm mașina și să primim acești bani (cu care am fi plătit fie avansul la o mașină nouă fie am fi luat una identică dar ar mai fi trebuit să punem bani). Așa că am reparat-o, am plătit vreo 8500 de lei și asta a fost.
Acuma nu vreau să mai facem casco la uniqa, chiar nu are sens. Am înțeles că la toți asiguratorii ar fi la fel, în aceste condiții mai are rost să faci vreun casco? Sau ce asigurare se poate face pe firmă care chiar să fie valabilă și să mai poți primi o parte din bani înapoi?

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
ca la orice chestie - citeste inainte sa semnezi, dar mai ales intelege ce citesti. cine stie ce cointract ai avut, ce franciza in ce conditii..

exista si asigurari decente la conditii, dar trebuie sa si stii  ce vrei

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut 2 ani CASCO. La mașină nouă. In 2008 plăteam 400 euro pe an la valoarea de 12.500€ noua. In fiecare an mașina se devaloriza cu 10% .
Am beneficiat în 2009 de o dauna de grindină la vreo 1.500 euro.
Apoi valoarea asigurată scădea drastic și nu a mai avut rost sa am CASCO.

La mașină nouă, părerea mea că e ok CASCO.
Dar la una +5 ani... e valoare mica asigurată.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 benis, on 17 decembrie 2023 - 11:07, said:

....Valoarea reparațiilor a depășit 30% iar condiția era fie să predăm mașina și să primim acești bani (cu care am fi plătit fie avansul la o mașină nouă fie am fi luat una identică dar ar mai fi trebuit să punem bani). ....
sau minti, sau n-ai inteles tu ce s-a intamplat (sau ce ai semnat).
dauna totala se da atunci cand reparatiile costa peste 75% din valoarea asigurata, nu la 30%.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,144
  • Înscris: 04.02.2011
Am înțeles. La mine s-a dat pentru că depășea 30%. De de aș minți? Nu mai lucrez în asigurări de 8 ani de zile, deja sunt total pe dinafară.

Edited by benis, 17 December 2023 - 12:08.


#6
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 30.12.2012

 dorin_2k, on 17 decembrie 2023 - 11:43, said:

Dar la una +5 ani... e valoare mica asigurată.
Asa am zis si eu dar spre suprinderea mea in ultimii 2 ani mi-a crescut valoarea asigurata a masinii si nu a scazut. Sper totusi sa nu aflu care a fost smecheria... si nu fost pusa de mine valoarea ci de ei.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Oare a crescut valoarea asigurată ca să îți crească și prima plătită de tine?

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La un Yaris de 10 ani oricum nu prea vad sensul de CASCO, valoarea ei in sine fiind mica.
Dar eu nu inteleg titlul, cum adica CASCO fara valoare?

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,144
  • Înscris: 04.02.2011
Adică bani dați degeaba. E drept, titlul e neinspirat însă după faza asta chiar că mi-a zburat toată inspirația.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ei bani dat degeaba!?!
Firma a câștigat binișor pe seama ta.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 benis, on 17 decembrie 2023 - 11:07, said:

Am fost păcăliți să ne facem o asigurare CASCO la uniqa, asigurare care nu a avut nici o valoare. Mașina e o toyota yaris din 2013, subevaluată (bun, evaluarea e aceeași la toți, asta e) la 11700 de lei. Valoarea reparațiilor a depășit 30% iar condiția era fie să predăm mașina și să primim acești bani (cu care am fi plătit fie avansul la o mașină nouă fie am fi luat una identică dar ar mai fi trebuit să punem bani). Așa că am reparat-o, am plătit vreo 8500 de lei și asta a fost.
Acuma nu vreau să mai facem casco la uniqa, chiar nu are sens. Am înțeles că la toți asiguratorii ar fi la fel, în aceste condiții mai are rost să faci vreun casco? Sau ce asigurare se poate face pe firmă care chiar să fie valabilă și să mai poți primi o parte din bani înapoi?


O poveste greu de crezut. La dauna totala poti sa optezi sa pastrezi masina, epava, si primesti mai putini bani, cam este exclus sa nu primesti nimic, asa cum sugerezi tu.
Desigur, nu exclud ca ai fost pacalit, o fi vazut ca nu citesti, ti-a spus ceva, ai semnat si aia e.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Casco la mașină de 11000 de lei(aprox.2200 de euro). Cred că glumești, make no sense.
Și întotdeauna după o viață de plătit CASCO tu vei fi cel care iese în pierdere, nu asiguratorii. E exact ca la păcănele, nu e mare diferență.

Edited by Valy_User, 17 December 2023 - 13:22.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 benis, on 17 decembrie 2023 - 12:07, said:

Am înțeles. La mine s-a dat pentru că depășea 30%. De de aș minți? Nu mai lucrez în asigurări de 8 ani de zile, deja sunt total pe dinafară.
deci tu ai lucrat in domeniu, dar ai acceptat totusi o asigurare subevaluata, cu dauna totala la 30% ? :)
pune o poza cu contractul de casco, in care se spune ca de la 30% in sus e dauna totala.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
cam ce sens are sa bagi 8500 intro masina care valoreaza 12000?

#15
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Eu nu am făcut asigurare CASCO la mașină noua de 28 mii euro și tu faci la una de 2200?

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
De ce n-ar face? Eu am la mazda mea din 2008 casco econom de la omniasig, 500 de lei pe an. Daca-l pup in cur pe unul, omniasigul imi da 7500. Oricum o bara fata sau un radiator e mai mult de 500 de lei.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,144
  • Înscris: 04.02.2011

 fqx, on 17 decembrie 2023 - 21:07, said:

cam ce sens are sa bagi 8500 intro masina care valoreaza 12000?

Mașina în realitate valorează la noi spre 5000 de euro. Da, spre surprinderea mea. Doar din Germania poți aduce ceva mai ieftin. Mașinile second hand s-au scumpit destul de mult la noi.

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 dorin_2k, on 17 decembrie 2023 - 11:43, said:

Am avut 2 ani CASCO. La mașină nouă. In 2008 plăteam 400 euro pe an la valoarea de 12.500€ noua. In fiecare an mașina se devaloriza cu 10% .
Am beneficiat în 2009 de o dauna de grindină la vreo 1.500 euro.
Apoi valoarea asigurată scădea drastic și nu a mai avut rost sa am CASCO.

La mașină nouă, părerea mea că e ok CASCO.
Dar la una +5 ani... e valoare mica asigurată.
Asa consider si eu, la masinile pana in 5 ani merita CASCO, dar la masina anterioara dupa prima dauna nu a mai meritat. Acum masina curenta a facut 5 ani in vara, Am platit 540 euro CASCO la 23100  euro valoarea asigurata, mi se pare ca merita. Sa vedem la anul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate