Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Merita sa repar masina de spalat vase?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Ma bate gandul la un Electrolux, vad ca au ceva campanie prin care dau 5 ani garantie. Macar as sta linistit anii astia.

De exemplu asta: https://www.emag.ro/...reviews-section

#20
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 17.02.2020
Nu merita sa ai masina de spalat vase. Daca nu ai vreo 4-5 copii sau nu dai petreceri tot la 3 zile nu merita.
In 11 ani am folosit-o de 3 ori. Prima data din curiozitate, o data am spălat și după vreo 10 ani s-a strâns mizerie și mirosea și am activat-o sa se spele ea. Soția niciodată nu a folosit-o.
Am renuntat la ea.

#21
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Fiecare cum crede. Mie mi se pare cea mai tare inventie. :)

Suntem 2 adulti si 2 copii, gatim zilnic, spala masina zilnic. Acum de cand s-a stricat asta, mi-am amintit cum e sa speli vase la mana... minim o ora pe zi!!! Nu mai vorbesc de consumul de apa..

#22
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 28.05.2014

View Postbluesky_c3, on 17 decembrie 2023 - 21:51, said:

Fiecare cum crede. Mie mi se pare cea mai tare inventie. Posted Image

Suntem 2 adulti si 2 copii, gatim zilnic, spala masina zilnic. Acum de cand s-a stricat asta, mi-am amintit cum e sa speli vase la mana... minim o ora pe zi!!! Nu mai vorbesc de consumul de apa..
Total de acord. Apropo, vezi ca ti-a trimis un mesaj privat

@AztecWarrior: nu esti singurul caruia nu ii place masina de spalat vase, am prieteni de aceeasi parere.
Depinde mult si cat timp liber ai, sau mai bine zis, cat nu prea ai; o apreciezi altfel, cand timpul este limitat.
Si depinde mult sa speli cu ea vreo cateva zile si apoi nu vei mai putea trai fara ea. Dar asta depinde si de cel care spala vasele de obicei, daca este reluctant la asa ceva, e clar ca nu are rost...

#23
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,294
  • Înscris: 02.08.2021

View PostAztecWarrior, on 17 decembrie 2023 - 21:26, said:

De Crăciun, Paște și de Revelion. Foarte bună.
Și când ai de spălat pahare.
Și la sterlizat borcanele cu murături.

Edited by Valy_User, 17 December 2023 - 22:15.


#24
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 12.05.2006
Decizia de reaparare /inlocuire depinde mult de bugetul ce esti dispus sa investesti. In general de considerat:
- pt produsele de dimensiuni mari, servisorul vine la tine, nu tu la el. Ala care cere asa ceva, nu e profi clar.
- nu stiu daca la masina curenta ai efectuat asa ceva, dar se recomanda ca macar la cateva luni sa faci o curatare a masinii cu substante de igienizare/degresare - nu doar sitele. Cred ca ar ajuta pe viitor - adevarat ca primul meu msv, un Bosch de 45cm, a vazut asa ceva dupa vreo 8 ani de functionare, insa la cea "noua" cred ca are cca 7 ani si asta, fac in mod constant cand cere (sau macar aproape cand cere, ca mai dau cu "ignore")...asta inseamna 1,5 - 2luni.

Edited by plimbaretul, 17 December 2023 - 23:54.


#25
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007

View Postplimbaretul, on 17 decembrie 2023 - 23:53, said:

Decizia de reaparare /inlocuire depinde mult de bugetul ce esti dispus sa investesti. In general de considerat:
- pt produsele de dimensiuni mari, servisorul vine la tine, nu tu la el. Ala care cere asa ceva, nu e profi clar.
- nu stiu daca la masina curenta ai efectuat asa ceva, dar se recomanda ca macar la cateva luni sa faci o curatare a masinii cu substante de igienizare/degresare - nu doar sitele. Cred ca ar ajuta pe viitor - adevarat ca primul meu msv, un Bosch de 45cm, a vazut asa ceva dupa vreo 8 ani de functionare, insa la cea "noua" cred ca are cca 7 ani si asta, fac in mod constant cand cere (sau macar aproape cand cere, ca mai dau cu "ignore")...asta inseamna 1,5 - 2luni.

Da, sunt excelente solutiile respective. Primii 2 ani nu am folosit nici eu, abia apoi am inceput sa foloesc, o data la cateva luni.

#26
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Nu cred ca merita reparatia.  Daca era vreun Miele, poate merita.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,059
  • Înscris: 03.12.2005
In pandemie, cand si sa vrei nu aveai alternativa am schimbat pompa de recirculare tot la un Whirlpool, dupa vreo 5-6 ani de folosire zilnica, curatat sita si cosul cu filtru mai mult nu decat da. Uneori spalat pe programul intens cu sticluta din aia de aruncat in cosul de tacamuri.
Acum are inca vreo cati ani sunt de atunci de folosire in acelasi fel.
Am schimbat-o singur cu piesa livrata prin curier. Cel mai mare deranj a fost sa gasesc pe undeva un colier care sa inlocuiasca Oetikerul original, cand tot ce nu era esential era inchis.

#28
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbluesky_c3, on 17 decembrie 2023 - 23:55, said:

Da, sunt excelente solutiile respective. Primii 2 ani nu am folosit nici eu, abia apoi am inceput sa foloesc, o data la cateva luni.
Care? Se poate un link?

View Postsebulbus, on 18 decembrie 2023 - 12:45, said:

Uneori spalat pe programul intens cu sticluta din aia de aruncat in cosul de tacamuri.
Ce sticluta?

#29
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Eu pe asta o folosesc de ceva timp, o data la cateva luni: https://www.emag.ro/...14/pd/DTJFDMBBM

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,059
  • Înscris: 03.12.2005
Somat sau Finish, ca marca magazinului prefer sa nu cumpar. Ce intalnesc prima data dupa ce imi aduc aminte de rubrica asta.

#31
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 12.05.2006
NU recomand solutia proprie de la Kaufland. O fi ea ieftina doar a putit masina a chimic 1 săptămână dupa...
Folosesc Finish. Cumpar cand gasesc la oferta 15-17 lei. Am mai incercat si solutia de la DM dar e greu sa o fixezi daca nu ai cos de tacamuri clasic.
Cred ca am incercat si somat? Nu mai stiu cum era, parca usor mai parfumat...

#32
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,244
  • Înscris: 30.07.2006
Eu am o Hansa de 10 ani, acum vad ca s-a blocat butonul cu care setezi programul.

Nu stiu cat costa sa o repar, o sa intreb.

Dupa 10 ani, cred ca una peste alta e o investitie inutila, nu merita nici banii, ocupa si spatiul.
O foloseste sotia ff rar.
Dar nu stii asta cand iei un apartament nou, gol si la gramada toate electricele cu care mobilezi bucataria.
Daca ar fi sa o iau de la inceput, as renunta la tot ce e incorporabil, in afara hotei.

Edited by Moinesti72, 19 December 2023 - 11:46.


#33
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 28.05.2014

View PostMoinesti72, on 19 decembrie 2023 - 11:44, said:

Dupa 10 ani, cred ca una peste alta e o investitie inutila, nu merita nici banii, ocupa si spatiul.
pai, e clar, aveti marea sansa de a renunta definitiv la masina de spalat vase; frontul ei, in mobila, se poate modifica de un baiat priceput in montare corpuri mobila

#34
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 23.02.2007
Mai bine renuntati si la curent electric si la a mai posta amboulea pe forum :P

#35
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,244
  • Înscris: 30.07.2006

View Postc-daniel, on 19 decembrie 2023 - 12:39, said:

pai, e clar, aveti marea sansa de a renunta definitiv la masina de spalat vase; frontul ei, in mobila, se poate modifica de un baiat priceput in montare corpuri mobila

N-am eu bulanul asta...tocmai ce si-a bagat nevasta nasul prin ea, a curatat filtre si a facut-o sa mearga...chiar am sperat sa scap de ea

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 23.02.2007
*de nevasta? :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate