Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Merita sa repar masina de spalat vase?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Am un Whirlpool model WRIC 3C26 care a mers fara absolut nicio problema timp de 4 ani si 4 luni. Cand am cumparat-o era o promotie prin care puteai extinde garantia pana la 4 ani. Iata ca a iesit din garante si s-a stricat. Coincidenta. Posted Image

Masina a inceput sa scoata un sunet ciudat la finalul ciclului de spalare, parca pompa se chinuia sa traga, si afisa eroare 15, aici este un scurt filmulet: https://d.pr/v/F8TV5r

Am intrebat la un service si mi-au spus ca s-a defectat pompa de recirculare. Aici este raspunsul lor complet:

Quote

E vorba de un ansamblu complet care este compus din rezistenta pompa si motor , acest ansamblu se numeste pompa de recirculare . De cele mai mult ori datorită mizeriei care strange înauntru si uzură in timp , axul principal al pompei începe sa nu mai fie rigid si are un mic joc   , astfel apare aceasta eroare 15 senzorul  care ne anunța faptul ca pompa de evacuare nu mai  comunica cum ar trebui cu pompa de recirculare.

Piesa respectiva costa 580 de lei iar montarea 160 de lei, total 740 lei (plus deranjul cu transportat masina la/de la service.

Am scos-o de la locul ei, am inclinat-o in toate partile, crezand ca poate este apa adunata pe undeva, am curatat tot ce se poate curata si am pus-o la loc. Acum simptomele sunt diferite, nu mai incalzeste apa (cred ca de aia nici pastila nu mai iese, am inteles ca usita aia este termoresistenta si se deschide doar daca e apa calda), nu se mai aude cum se auzea cand spala normal, parca nu prea se aud acele stropitori si dupa vreo 30 de minute se opreste).

Problema mea este ca nu stiu daca merita sa o repar sau nu. Ma tem sa nu bag banii astia in ea si curand sa se strice altceva. Stiu ca nimeni nu poate garanta nimic, nu asta vreau. Ma intreb daca staistic ar trebui sa ma astept sa mai mearga totusi cativa ani daca schimb piesa asta. Repet, are 4 ani si un pic, a fost folosita zilnic, aproape fara excepetie (doar cand suntem plecati nu merge, in rest, pentru ca suntem 2 adulti si 2 copii si gatim acasa zilinic, masina e folosita zi de zi).

Ce parere aveti? Merita sa o repar sau mai bine sa iau una noua?

Editat de bluesky_c3, 17 decembrie 2023 - 00:43.


#2
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.978
  • Înscris: 29.07.2017
Pe la site ai umblat?

#3
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Da, am curatat toate sitele si filtrele.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 02.08.2021
La cum sună problemele tale posibil să fie ceva la placa electrică mai mult.
Nu au cum să se întămple toate de-o dată.

Editat de Valy_User, 17 decembrie 2023 - 01:48.


#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.025
  • Înscris: 14.11.2006
ramane apa in cuva la final?

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.873
  • Înscris: 22.02.2014
La ce uzura are masina de spalat vase te astepti sa pice orice piesa.Reparatia si curatatul garniturilor sau inlocuirea lor poate depasi 1000 lei.Mai bine o masina noua cu garantie cat mai mare.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.528
  • Înscris: 01.12.2001
Votez mașină nouă.
Poate prinzi și un buy back.

740+transport  +alte defecte găsite ajungi la 1000 lei.
Găsești la 1400 ceva.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014
Și eu am renunțat sa repar tot un whirlpool, tot MSV, alt model e adevarat.
Deci, masina noua.

#9
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 476
  • Înscris: 30.03.2010
Masina noua + rabla (Emag, Flanco, Altex), primesti un voucher, dar e bun si ala la tranzactii ulterioare. Sa citesti cu atentie termenii si conditiile de folosire a voucherului inainte de achizitie, deoarece difera de la magazin la magazin.

#10
rixthina

rixthina

    3538 cu noroc stop stop 🛑

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.538
  • Înscris: 29.10.2017
Pompa de recirculare, pompa ce nu are absolut niciun rol.
E o piesa care daca se strica, scoti banutul.

Editat de rixthina, 17 decembrie 2023 - 10:23.


#11
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.702
  • Înscris: 17.01.2008
Cum sa nu aiba nici-un rol???
Pai de ce au mai pus-o???

Voi va auziti ce vorbiti???

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.777
  • Înscris: 08.10.2004
nu merita, si nu mai lua whirlpool, si eu am renuntat dupa 2 stricate imediat la iesire din garantie.  vinde pe olx pt piese, mai ales daca electronica e buna.

#13
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Am uitat sa precizez, daca ar fi sa o repar, transportul nu il platesc, o duc eu la mine in oras la service.

#14
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.004
  • Înscris: 29.11.2005
Tot mai mulți producători au introdus rezistenta de încălzire în corpul pompei de recirculare.
Mai nou pompele de recirculare au o ditamai placa electronică.
Pompa de recirculare funcționa bine mersi și când era un simplu motor cu condensator.
Scopul a fost creșterea prețului la piesele de schimb pentru a te convinge să iei una nouă.

Am găsit asa ceva la Wirlpool, Bosch, Beko, etc


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.166
  • Înscris: 30.04.2007
din descrierea facuta de cei de la service si dupa mintea mea cea proasta, problema s-ar rezolva "simplu" (observi ghilimelele) cu citeva picaturi de cianoacrilat ("picatura"), problema este ca trebuie sa demontezi pompa din locul ei, sa demontezi corpul pompei, astfel incit sa poti scoate rotorul, dupa care cu "ciano" sa rigidizezi magnetul de pe axul rotorului ... pe acesta, dupa care in ordine inversa, remontarea. m-am lovit de problema asta la niste pompe de apa de uz acvaristic, doar ca acolo, era extrem de simplu de extras rotorul.

mai departe, tu hotarasti ;)

#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.186
  • Înscris: 06.02.2011
Whirlpool sunt varza alaturi de Indesit, nu mai cumpar niciodata brandurile astea. am avut o masina de spalat Whirlpool dupa 4 ani au inceput problemele, reparam una se strica alta pana la urma am decis sa cumpar alta noua. Din propria experienta cu Whirlpool te sfatuiesc sa cumperi o masina noua, te va scuti de bani si timp pierdut aiurea. Mergi pe Bosch, cel putin teoretic ar trebui sa fie inca buni....

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 02.08.2021
Ariston sunt foarte bune.

#18
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 28.05.2014
Si eu votez pentru o masina noua; pana la urma, 4 ani si 4 luni folosita zilnic a tinut bine, zic eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate