Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Voltaj acumulator acumulator Sony NP-FW50?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare!

Am de cativa ani un Sony A6100 la care as vrea sa mai iau un acumulator. Cel original tine inca foarte bine, dar sunt situatii in care trebuie sa ma pot baza si pe un al doilea acumulator.
Dupa ceva research pe internet, am gasit cel original la 270 lei, un Duracell la ~100-150 lei si ceva Patona & alte branduri la sub 100 de lei.
Raport pret/calitate ma gandeam sa iau pe cel de la Duracell, insa la specificatii tehnice spune ca ar avea 7,4V cu 7,6Wh, iar cel original are 7.2V cu 7,3Wh.
Poate afecta cu ceva aparatul faptul ca difera specificatiile?

Va multumesc! Posted Image

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ala original vad a e InfoLithium - adica iti zice foarte exact ce capacitate are in orice moment..
Celelalte thid-party sigur vor da valori aproximative. La fel e posibil si cel original din pachetul camerei ( unele nu sunt InfoLithium )

Strict la intrebarea ta, diferenta e minima, deci nu ar fi problema.

Edited by eiffel, 15 December 2023 - 12:33.


#3
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 eiffel, on 15 decembrie 2023 - 12:36, said:

Ala original vad a e InfoLithium - adica iti zice foarte exact ce capacitate are in orice moment..
Celelalte thid-party sigur vor da valori aproximative. La fel e posibil si cel original din pachetul camerei ( unele nu sunt InfoLithium )

Strict la intrebarea ta, diferenta e minima, deci nu ar fi problema.

Multumesc mult pentru raspuns!

Cel cu care a venit camera observ ca este InfoLithium. Da, ma interesa mult daca ar fi afectat camera cu ceva, dat fiind faptul diferenta de voltaj...intr-adevar, mica. Posted Image

Edited by Disturber, 15 December 2023 - 13:14.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Nu are treaba. Voltajul de pe acumulator oricum nu e fix 7.2 ci depinde de gradul de incarcare al acumulatorului.
Poate fi pana la 8.7V, la o baterie incarcata full. Sau 6V cand e descarcata aproape total (depinde de dispozitiv cat de mult permite descarcarea)

7.2V e tensiunea nominala, calculata ca fiind tensiunea la care numarul de mAh bate cu capacitatea in mWh.

Edited by maccip, 15 December 2023 - 14:39.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am la camera 2 originale - cel venit cu camera nu e InfoLithium. Cel cumparat este. Ambele sunt Sony.
Cel venit la pachet il tin ca backup daca se termina primul, ptr ca nu stiu niciodata cand se termina. Arata ceva vag pe afisaj pe cand la cel cu infolithium de ex daca filmez imi zice exact cate minute mai tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate