Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Upgrade geam 24mm la 38mm profile Trocal Innonova Germania clasa A

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mai cerceteaza un pic, colegul Cipaul cred ca zice ceva si conteaza in “ecuatie”, adica nu este deviere de la topic. Un zid izolat cu 10cm nu poate avea coeficient de transfer termic atat de apropiat cu al unei rame pvc. Ia-o logic, ai zidarie 25, 30, 35 cm + 10cm polistiren. Cum dracu sa fie atat de aproapiati coeficientii cu a unei chestii care are 7cm? Eu nu ma pricep la constructii si termoizolatii insa din ce stiu eu ferestrele nu au cum sa fie atat de aproape cu zidaria izolata cu 10.
Gandeste-te ca acum exista profile care ajung la coeficienti sub 0.7, sigur, nu prea au multi in ro sub 0.7, majoritatea au 1.0 pe aceleasi profile si exista printre ele si de clasa A, evident ca nu vreu sa atentez la statulu minunii tehnologice, dar ele exista. Insa nici acestea nu cred ca ajung la coeficientii unei zidarii izolata cu 10.
Sticlele in pachete mari de geam (48, 52mm) pot ajunge la 0.5 cu argon, iar cu krypton sunt tot pe acolo dar mai scumpe.
Agoterm aia au krypton? Eu ma gandeam ca esti din vest si ai acces la o fabrica din ue pentru kripton.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 18 December 2023 - 17:59.


#38
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Slabe șanse la kripton. Nave spațiale! Agoterm cel puțin, nu are. E un producător bun în schimb, are calitate .

#39
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Are macar tps, tpx ceva?

#40
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
N-are nici tps. Și asta e un lucru foarte rar pe la noi. Nu știu vreo firmă din București să aibe. Baghetă caldă pun.

#41
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Este o fabrica la Buzau care face cu tps. Ce efect are acel tps (in afara de pretul mai mare) pe termen lung fata de o bagheta calda normala?
Din ce observ toti vor sa iti vanda rahaturi si greu gasesti un geam bun chiar cu doua foi.
Am citit pe multe forumuri impresii proaste despre geamurile cu 3 foi produse in ultimii ani si care sunt mai slabe decat cele cu doua foi mai vechi.

#42
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Serios, in Buzau si cum ii zice la fabrica?

#43
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Se lauda unii https://termopaneval...plastic-spacer/
Ar avea un furnizor in Buzau cu asa ceva, dar am auzit si de fabrici din Ilfov care au.

Poate ne spui cat costa in vest 1mp de geam bun, ce calitate si ce parametri reali iti vand.
In Romania in afara de 2-3 furnizori seriosi care oricum nu vand nave spatiale, restul numai gainari.

#44
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostAcapulko, on 22 decembrie 2023 - 17:31, said:

Se lauda unii https://termopaneval...plastic-spacer/
Ar avea un furnizor in Buzau cu asa ceva, dar am auzit si de fabrici din Ilfov care au.

Poate ne spui cat costa in vest 1mp de geam bun, ce calitate si ce parametri reali iti vand.
In Romania in afara de 2-3 furnizori seriosi care oricum nu vand nave spatiale, restul numai gainari.
Ce am vrut sa iti transmit e ca trebuie sa gasesti firma care este dispusa sa iti schimbe doar geamurile fara tamplarie.
La mine a fost foarte greu sa gasesc singura firma din zona capitalei care facea aceasta operatie la preturi decente, mai ales ca aveam de schimbat un geam de aproape 6 mp.
Pe urma sa mergi mai departe cu cautarea tipului de geam daca este disponibil la firma aleasa.
Dupa care poti face o evaluare daca nu e totusi mai avantajos sa schimbi cu totul tamplaria, eu banui ca da.

#45
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Am gasit deja 3 firme, problema se pune la lipsa de incredere in calitatea oferita. Cred din ce in ce mai mult ca geamurile vechi sunt mai calitative decat ce se fabrica acum, chiar daca au pierdut din gaz. La mine nu a fost condens niciodata in camere asa cum se vaita multi cu tripane azi. Nu se pune vreodata problema inlocuirii ramelor.

#46
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Din ce citesc eu aici pina la urma tu nu vrei sa schimbi sticla( care se pare că nu transpira și este mai eficienta decit un tripan nou) ,ci doar să te lauzi cu un profil trocal( komerling,kbe)clasa a , vechime de 12 ani( posibil și cu ceva plumb in el🤔),in alta ordine de idei să știi că am  schimbat baghetele la niste ferestre luate din Leroy de un client( el cerea 3 sticle iar constructorul a spus că are....3 camere🤣🤣🤣),am dus ce baghete am avut( sau am putut face rost) ,am găsit una care se potrivește iar apoi i-am pus tripan de 42(sic!)la niste panarame de ferestre🤕, nu probleme nu condens iar clientul fericit,deci se poate și la tine,nu știu dacă merita avind in vedere vechimea tâmplăriei ,costurile care se implica ,eu personal as schimba ferestrele cu unele performante( 3 garnituri,tripan cu bagheta termica,poate și argon 🤔,feronerie completa) ,nu m-aș crampona pe chestia aia cu 3 mm ,mai degrabă aș cere armatura de 2 cu montaj corect

#47
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Concluzia este ca nu stie nimeni de pe forum sa fi facut manevra solicitata de mine in titlu.
Multa gargara ieftina in schimb pe langa subiect si multi ageamii care doar isi dau cu parerea pentru ceva ce habar n-au si nici nu detin acest profil.
Niciunul din userii care au raspuns nu au profilul respectiv.
Multumesc pentru nimic!

P.S. Unicul user care m-a ajutat cu informatii utile (desi are alt tip de profil) este cipaul, caruia ii multumesc pe aceasta cale.

#48
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAcapulko, on 30 decembrie 2023 - 10:56, said:

Concluzia este ca nu stie nimeni de pe forum sa fi facut manevra solicitata de mine in titlu.
Multa gargara ieftina in schimb pe langa subiect si multi ageamii care doar isi dau cu parerea pentru ceva ce habar n-au si nici nu detin acest profil.
Niciunul din userii care au raspuns nu au profilul respectiv.
Multumesc pentru nimic!

P.S. Unicul user care m-a ajutat cu informatii utile (desi are alt tip de profil) este cipaul, caruia ii multumesc pe aceasta cale.

Nu inteleg frustrarea ta, daca vrei sa schimbi doar sticla fara sa schimbi profilul ( si eu am recomandat sa cauti pe la ateliere de tamplarie ) fa-o treptat, si vezi cum se comporta si daca merita efortul.

#49
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostAcapulko, on 21 decembrie 2023 - 08:22, said:

Am citit pe multe forumuri impresii proaste despre geamurile cu 3 foi produse in ultimii ani si care sunt mai slabe decat cele cu doua foi mai vechi.
Nu mai crede tot ce citești pe forumuri. Încearcă să filtrezi informația. Peste 70-80% din informațiile scrise pe forumuri sunt doar păreri persoanale, drept urmare sunt informații subiective. Aproape toate geamurile din 2 foi pe care le am montate prin casă, au făcut condens între foi. Or fi fost proaste, o fi bătut soarele prea tare în ele, cine știe... nu mai contează, au 16 ani. Deja am schimbat o fereastră și am pus cu 3 foi, cu tot cu 4 seasons și este cu totul altceva. Tehnologia avansează, dacă ai răbdare și te informezi, poți alege un produs bun, mai modern, la un preț corect.

#50
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Buna ziua

ma aflu cam in aceeasi situatie cu a initiatorului acestui topic: Innonova 70 AD si termopan 24 mm.

as vrea sa inlocuiesc termopanul cu un tripan, pentru micsorare pierderi termice.

rugamintea este daca stiti cumva ce grosime de tripan poate fi montat pe acest profil, cu cat mai putine modificari (baghete, etc).

stiti cumva daca pot fi inlocuite garniturile de la profil?

va multumesc

#51
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
A facut ravagii minunea tehnologica la vremea ei.
Sa schimbi pachetul de geam nu cred ca poti, asteptam, poate initiatorul gaseste solutii.
Garniturile se pot schimba, insa ideal ar fi sa gasesti garnituri identice, nu mai subtiri dar nici mai groase. Ceea ce inseamna ca se pot intampina aceleasi probleme cu minunea tehnologica, la fel ca si cu schimbarea pachetului de geam.

#52
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
din ce am inteles, teoretic se poate monta un tripan d egrosime mai mare decat termopanul, dar dat fiind faptul ca este un profil care nu se mai fabrica, nu se gasesc baghete care sa fie montatte in locul celor existente.

#53
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 cretu22, on 11 ianuarie 2024 - 09:01, said:

din ce am inteles, teoretic se poate monta un tripan d egrosime mai mare decat termopanul, dar dat fiind faptul ca este un profil care nu se mai fabrica, nu se gasesc baghete care sa fie montatte in locul celor existente.
teoretic și practic se poate dar trebuie să cauți ce baghete de la alte profile se potrivesc,am făcut așa ceva ( nu pe trocal) ,nu este mare inginerie doar că este un pic de umblătură și bineînțeles să accepți prețul care este ceva mai ridicat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate