Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Upgrade geam 24mm la 38mm profile Trocal Innonova Germania clasa A

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Schimba aplicatia. Valorile sunt prea mici ca sa fie reale.

#20
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Este aceasi aplicatie Calumen folosita si de Dorel.

#21
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
25 dB este zgomotul recomandat in dormitor.
Inseamna ca eu trebuie sa imi schimb aplicatia, mai putin de 36 dB nu mi-a aratat niciodata, desi era liniste in camera.

#22
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Eu vorbeam de aplicatia pentru generare date estimate la geamuri Saint Gobain.
Pentru verificare acustica am utilizat sonomentru din google play, poate diferi de la telefon la telefon, dar cu numai 15 db izolare fonica auzi cam tot de afara.
Cand afara sunt 50-60 db in camera sunt 35-45 db.
De curiozitate, cand ai 36 db inauntru cu geamul inchis, cu geamul deschis cat ai?

#23
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Acum am facut si eu un upgrade la tamplaria clasica cu cele 2 geamuri de 3 mm:
Inca o foaie de policarbonat de 3 mm.
25...30 dB se pare ca izoleaza fata de zgomotul de pe strada cu noua aplicatie.
Greu de masurat pt. Ca unele masini emit cca. 62 dB iar Tirurile spre 80. La fiecare variaza destul de mult.

#24
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Acapulko said:

1702799757[/url]' post='30468042']
Dar prima data sa incercam gasirea solutiei de bagheta pentru geamuri de 38.

Nu cred ca ai sanse.
Da, solutia 1 e smecherie termic (la 0.4w/mpk), fonic cred ca e ok. Probabil niste laminate cu silence fac treaba un pic mai buna fonic.
Dar ce faci cu ramele unde ai 1.3w/mpk? Daca mai e 1.3, ca sa fie trebuia sa ingrijesti garniturile, feroneria.  Deja colegului care a zis ca avantajele sunt discutabile incep sa-i dau dreptate.
Apropo, unde gasesti tu krypton? Si cam cat costa toata afacerea, ai o estimare cam cat te-ar costa schimbarea cu solutia 1 daca gasesti baghetele? Fara baghete si manopera, doar sticlele.
Si ce faci cu greutatea de 40kg/mp, este o crestere destul de mare de la 25? Stii ce grosime are armatura din minunea tehnologica numita trocal innonova?

Daaa…., mi se pare mie sau tu ti-ai luat o teapa acum 12 ani cu minunea tehnologica? Ce vrei tu sa obtii acum exista si acum 12 ani. Nu mai zic de ce exista acum, fata de ce-ti doresti tu, ca nu vreau sa jignesc minunea tehnologica.

L.E. Nu cred ca trebuie sa fie neaparat 38mm, important este sa gasesti bagheta si sa fie 38 sau mai mare un pic, reglezi din sticla. Daca pui krypton 100% cred ca poate fi si mai mic un pic.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 17 December 2023 - 15:30.


#25
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Am verificat acum si cand nu treceau masini: 34 in interior vs. 48 in exterior.
Cred ca asa e normal pt. Ca oricum e zgomot de fond care nu are treaba cu geamurile
Deci de la 14..30 asa aproximativ, oricum e diferenta mare.

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAcapulko, on 16 decembrie 2023 - 10:19, said:

Nu sunt de specialitate dar te rog sa imi explici cu argumente tehnice de ce nu ar fi mai bune 3 sticle tratate termic vs 3 sticle identice dar numai doua din ele tratate termic?
Tu zici ca 3 foi de 4mm izoleaza fonic la fel ca doua foi de 4mm?
Am absolvit un curs de configurare de la Saint Gobain și am și primit un certificat de la ei că sunt în stare să configurez corespunzător pachetele de sticlă. Am folosit programul Calumen și AGC și am observat valorile obținute. Am creat un articol despre izolarea fonică în blogul de termopane, blog care îmi aparține. Am mai citit prin studiul experimental de laborator al lui Tadeu  și Mateus despre izolarea fonică în panourile de sticlă. Cred că am cât de cât o idee despre configurarea cât mai aproape de optim.

Foi de aceeași grosime, ori una, ori două, ori trei, se comportă precum membrana unui difuzor. Vibrează împreună la aceeași frecvență.

#27
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

cipaul said:

1702813648[/url]' post='30468554']
Acum am facut si eu un upgrade la tamplaria clasica cu cele 2 geamuri de 3 mm:
Inca o foaie de policarbonat de 3 mm.
25...30 dB se pare ca izoleaza fata de zgomotul de pe strada cu noua aplicatie.
Greu de masurat pt. Ca unele masini emit cca. 62 dB iar Tirurile spre 80. La fiecare variaza destul de mult.
Pune si poze sa vedem.

View PostDorel-Jefuitorul, on 17 decembrie 2023 - 15:24, said:

Da, solutia 1 e smecherie

Scuze, acum am vazut ca are trei sticle tratate la “solutia 1”. Dar cu doua este smecherie.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 17 December 2023 - 16:30.


#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcipaul, on 17 decembrie 2023 - 13:47, said:

Acum am facut si eu un upgrade la tamplaria clasica cu cele 2 geamuri de 3 mm:
Tâmplăria clasică are 2 foi de sticlă de 4mm.

#29
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostDigix, on 17 decembrie 2023 - 17:39, said:


Tâmplăria clasică are 2 foi de sticlă de 4mm.
Corect, am gresit eu grosimea.

#30
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 17 decembrie 2023 - 15:24, said:

Nu cred ca ai sanse.
Da, solutia 1 e smecherie termic (la 0.4w/mpk), fonic cred ca e ok. Probabil niste laminate cu silence fac treaba un pic mai buna fonic.
Dar ce faci cu ramele unde ai 1.3w/mpk? Daca mai e 1.3, ca sa fie trebuia sa ingrijesti garniturile, feroneria.  Deja colegului care a zis ca avantajele sunt discutabile incep sa-i dau dreptate.
Apropo, unde gasesti tu krypton? Si cam cat costa toata afacerea, ai o estimare cam cat te-ar costa schimbarea cu solutia 1 daca gasesti baghetele? Fara baghete si manopera, doar sticlele.
Si ce faci cu greutatea de 40kg/mp, este o crestere destul de mare de la 25? Stii ce grosime are armatura din minunea tehnologica numita trocal innonova?

Daaa…., mi se pare mie sau tu ti-ai luat o teapa acum 12 ani cu minunea tehnologica? Ce vrei tu sa obtii acum exista si acum 12 ani. Nu mai zic de ce exista acum, fata de ce-ti doresti tu, ca nu vreau sa jignesc minunea tehnologica.

L.E. Nu cred ca trebuie sa fie neaparat 38mm, important este sa gasesti bagheta si sa fie 38 sau mai mare un pic, reglezi din sticla. Daca pui krypton 100% cred ca poate fi si mai mic un pic.

Colegu' in primul rand nu sunt primul proprietar, deci nu eu am pus geamurile.
Incerc sa imbunatatesc confortul acustic si termic acum. Sfaturile tale si ale colegilor sunt utile, invat din ele si caut sa gasesc solutia optima imbunanatire-pret.
Inca nu am depus armele in ceea ce priveste bagheta de inchidere potrivita, dar imi dau seama ca ar costa mult mai mult cu bagheta noua si geam tripan vs bagheta veche si geam dublu in varianta data de mine pe solutia 2, poate usor imbunatatita ca sa scot un coeficient fonic mai bun.
Daca ramele au 1,3W am ajuns la concluzia ca nu merita geamuri de 0,4W cu baghete noi, ci ar fi optim geamuri noi cu 0,8-0,9W si un coeficient fonic mult mai bun ca in prezent.
Garniturile sunt in stare f buna dupa atatia ani, dar in caz de nevoie se pot schimba la un cost scazut.
Daca ai avut experiente cu aceste profile, te rog un sfat daca sa utilizez 25 sau 30 kg/m2.
Oscilez intre 6-14-4 sau 8-12-4 dupa ce am aflat de vitrajele asimetrice pentru scoaterea gaurii de frecventa joasa.

View Postcipaul, on 17 decembrie 2023 - 15:36, said:

Am verificat acum si cand nu treceau masini: 34 in interior vs. 48 in exterior.
Cred ca asa e normal pt. Ca oricum e zgomot de fond care nu are treaba cu geamurile

Deci ai in jur de 14-15 db ca si mine acea izolare fonica a geamurilor, foarte departe de 25-35 db cat dau producatorii "estimat" in configurarile lor.
De fapt daca citesti aici: https://www.saint-go...izolatia-fonica
O sa observi gaura de la 250 Hz la duble vitraje simetrice, unde ai doar 15 db izolare fonica.

View PostDigix, on 17 decembrie 2023 - 16:12, said:

Foi de aceeași grosime, ori una, ori două, ori trei, se comportă precum membrana unui difuzor. Vibrează împreună la aceeași frecvență.

Multumesc mult de sfat colegul. Ai mare dreptate, am facut un research si voi merge pe asimetrie.
Unica problema ar fi la geamul de 8 care nu permite in aplicatia Calumen depunere interioara Planistar Sun Plus pentru perioada de vara.

#31
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostAcapulko, on 17 decembrie 2023 - 18:12, said:


Daca ai avut experiente cu aceste profile, te rog un sfat daca sa utilizez 25 sau 30 kg/m2.


Nu am avut experiente cu minunea tehnologica, acum zece ani am lucrat prima data cu profile din grupul profine, innonova nu mai exista. Insa ce spun eu nu prea tine de minunea tehnolgica, minunea tehnologica are in ea o armatura de metal (daca are, la anumite dimensiuni  pe vremuri se permitea lipsa armaturii, nu prea se stia de tripane, sticle fonice). Doar nu-ti inchipui ca minunea tehnolgica tine gemul sa nu cada pe tine atunci cand geamul este un pic mai mare sau/si mai greu?
In principiu poti sa mergi in 30kg, ar trebui sa ai armatura in el si sa fie macar de 1.5mm.

#32
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Plecand de la ideea lui Dorel referitoare la coeficientul termic de 1,3W/m2K al profilelor, am facut o cercetare tehnica mai amanuntita pentru a vedea necesarul noilor geamuri de schimb.
O scriu aici ca sa fie utila si altora.

Asadar, se lasa o camera neincalzita de pe o zi pe alta. Se masoara temperatura zidurilor, profilelor pe margine la mijloc (nu pe cercevea) si ale geamurilor existente. Eu am folosit un multimetru cu un senzor extern de temperatura, ceea ce nu este chiar precis, dar ofera o proiectie cat de cat apropiata de real.
Test efectuat la 0 grade temperatura exterioara.
Temperatura zid exterior caramida porotherm 30 cm cu izolatie de 10 cm polistiren = 17,5 grade
Temperatura profile interior = 16.5 grade
Temperatura interioara geamuri termopan 2 foi de 4 mm cu distantier aluminiu 16 mm si argon 90% vechime geamuri 12 ani = 15 grade

Plecand de la coeficientul de transfer termic (care nu se modifica in timp) de 1,3W/mpk al profilelor, rezulta un coeficient in jur de 1,2W/mpk al zidurilor (pe care le au majoritatea caselor construite in ultimii 20 de ani) si cam 1,5W/m2K al geamurilor.

Concluzie 1: Geamurile mai vechi de 10 ani merita schimbate deorece sunt veriga slaba a lantului de izolare termica, dar nu merita investita o suma prea mare pentru geamuri tripan (asa cum am dorit initial) ca sa ajungi la niste geamuri cu coeficient de 0,4-0,6, deoarece in acel caz veriga slaba vor fi zidurile si profilele, care oricum au mai multi mp in total decat geamurile, iar impactul termic va fi limitat mult.

Concluzie 2: Nu merita tamplarii si geamuri cu coeficient mai mic decat zidurile. In cazul meu au fost bine proiectate (1,3W profilele si 1,1W geamurile la momentul instalarii) dar in timp geamurile au pierdut gazul si nu mai izoleaza termic eficient. merita inlocuirea cu unele asimetrice si cu alt gaz, plus bagheta calda care se spune ca nu mai pierde gazul in timp.

@Dorel: Profilele Trocal au armatura de 1,3 mm (masurata cu sublerul de mine) dar cred ca este irelevanta atata timp cat stii ca nu e sudata la colturi, profilele de PVC fiind lipite doar la capitolul plastic, nu si metal. Cred insa ca vor tine fara probleme 30 kg/m2 geam deoarece au cea mai solida constructie a peretilor, de 3 mm grosime cum nu se mai fabrica azi.

#33
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
De unde ai formula de calcul si ce temperatura interioara ai avut?
La zid nu poate sa fie coeficientul pe care l-ai scris, un 0,3...0,5 e mai aproape de realitate.

Edited by cipaul, 18 December 2023 - 09:40.


#34
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
19,7 temperatura interioara fara incalzire de ieri, camera pe colt, dar este irelevanta.
Coeficientul zidului l-am calculat matematic luand ca baza t profil si coef profil Trocal dar in niciun caz nu este mai mic de 1,2-1,1. Ca sa ajungi la 0,3 ai nevoie si de izolatie interioara pe zid, gen polistiren 2 cm sau rigips+vata.
Deviem prea mult de la topic, sa revenim in apropiere. Mai nou am inteles ca geamurile cu bagheta calda si gaze grele argon/kripton, nu mai au supape.
E adevarat sau e teapa?

#35
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
E adevarat, dar doar la unii producatori. Oricum nu doar lipsa supapelor inseamna un geam de calitate.

#36
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022
Asa m-am gandit si eu. Nu toti au camere vidate de montaj si lipire geam sub gaz greu.
As inclina catre geamuri de Agoterm. Stiu ca merg cu Saint Gobain.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate