Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

centrala lemne Ferroli si puffer setare termostate pompa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
gabigabi

gabigabi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.12.2023
Buna ziua! Am instalat de curand o centrala Ferroli 30 kwh pe lemne si un puffer cu 1 serpentina de 1000 litri. Nu reusesc sa incalzesc casa mai mult de 21 grade si
e nevoie de multe lemne. Casa are 70 mp. Cred ca ceva setari nu sunt corect facute. Ce temperatura e recomandata sa setez pe termostatul de tur ce merge din cazan in puffer, respectiv pe cel pus la  puffer? Va multumesc!

#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 09.08.2006
Pune o schema a instalatiei si da mai multe detalii despre casa. Si eu folosesc o instalatie asemanatoare (Viadrus de 35kW si puffer de 1000 l, fara serpentina), dar n-am probleme de astea. Si nici nu consum lemne cu caruta.

#3
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
Caldura intra, caldura iasa.
Nu au treaba termostatele.
Daca nu erau setate corect se supraincingea pufferul.

In centrale de genul nu se baga lemne cu brata, ca la soba, se baga cu roaba!

Ca centrala sa aibe teoretic 30 kw ar trebui sa arzi undeva la 8kg lemne pe ora.
Ca sa incalzesti pufferul de la 25c la 75c trebuie 55kwh, adica vreo 15 kg lemne, doar pentru puffer.

#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
E bine bre, baga mai multe lemne, alimenteaza o data la 2 ore, timp de cateva zile, o  sara de 22*C.
Fara gluma, cazan clasic randament 60-65%, nu ai ce sa faci, bagi pe foc stai la caldura.

Edited by leomagic44, 14 December 2023 - 19:35.


#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 09.08.2006
Reusesti sa aduci pufferul in 80 de grade de sus pana jos? Serpentina ce rol are?

#6
gabigabi

gabigabi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.12.2023

 yo9hrb, on 14 decembrie 2023 - 20:04, said:

Reusesti sa aduci pufferul in 80 de grade de sus pana jos? Serpentina ce rol are?

Temperatura in puffer nu urca mai mult de 50 grade, si cu 2 focuri pe zi

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 01.09.2021
Daca serpentina e activa in sistemul actual si nu e pentru vre un panou solar, de acolo e problema, e subdimensionata.
Daca serpentina nu e intrata in joc inca, trebuie verificat diferenta tur -retur cazan. Incalzit puferul la 70-80 grade si apoi trimis catre calorifere. Daca cu temp asta pe tur nu se incalzeste casa, nu e  izolata destul. Cat ajunge temp in cazan? Dar in puffer? etc, trebuie verificat din aproape in aproape.

#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 09.08.2006
Pune o schema a instalatiei, e ceva gresit pe acolo. Cazanul trebuie sa functioneze in 80 de grade, ca sa ai randament. La mine, fara sa consum in calorifere, in doua ore este pufferul la 80 de grade.

#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
Serpentina nu are nici un rol.
Adica nu ar trebui folosita.
Daca era legata pe centrala se supraincalzea centrala si dadea afara.
Daca e legata pe calorifere nu se incalzesc caloriferele si dupa ce se incalzea pufferul dadea afara.
Trebuie libera cu dop in ambele capete.
2 focuri nu sunt de ajuns,prima data ii trebuie dat in gura cum s-ar zice.

Trebuie poze si se afla problema.

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Un lucru foarte important, nu ai pomenit nimic de umiditatea lemnelor, trebuie sa fie egala sau mica de 20%.
Cu lemne ude nu faci focul, trebuie lemne de 2 ani.
La preturile din ziua de azi, plus cazanul asta atmosferic, e ruina totala, asta daca nu ai casa in padure.

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 09.08.2006

 leomagic44, on 15 decembrie 2023 - 08:41, said:

Cu lemne ude nu faci focul, trebuie lemne de 2 ani.
Depinde cum le usuci. Eu le cumpar prin martie, le tin in curte si, in septembrie, cand le bag inauntru mai au 14-16% umiditate. Ard cam 10-12mc (nu steri) de lemne de fag pe sezon (oct- apr/mai). Nu e chiar ruina totala.

#12
gabigabi

gabigabi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.12.2023
am atasat schema centralei și a pufferului

#13
gabigabi

gabigabi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.12.2023

 leomagic44, on 15 decembrie 2023 - 08:41, said:

Un lucru foarte important, nu ai pomenit nimic de umiditatea lemnelor, trebuie sa fie egala sau mica de 20%.
Cu lemne ude nu faci focul, trebuie lemne de 2 ani.
La preturile din ziua de azi, plus cazanul asta atmosferic, e ruina totala, asta daca nu ai casa in padure.

lemnele sunt ok, sunt de 2 ani și sunt uscate, doar tăiate poate pre subțire

#14
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Nu se vede nimic, apasa butonul * Mai multe optiuni de raspuns* situat in dreapta jos.

#15
gabigabi

gabigabi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.12.2023
atasat schema centralei

Attached Files



#16
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Ah ce am urat cel mai mult intalatiile teava de cupru, am io o chestie cu cupru, scump si inestetic, trebuie acoperite tevile cu vopsea, iar in camera tehnica trebuie izolate.
Senzorul ala trebuia bagat in teaca, asa cum e aruncat acolo cu ariciul ala, da valori inexacte.
Cum am spus mai sus trebuie un foc zdravan sa incalzesti acumulatorul de caldura si casa.
Trebuie ceva automatizare sa incalzesti casa, apoi acumulatorul.
La cum e legat pe acolo ma tem ca nu poti face asta, nu ai robineti de separatie.
Din poze nu pot identifica corect conexiunile hidraulice.

Edited by leomagic44, 16 December 2023 - 08:30.


#17
gabigabi

gabigabi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.12.2023
am atasat si un video. pentru apa calda este centrala pe  gax, am uitat sa mentionez

Attached Files



#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 01.09.2021
În primul rand lucrezi cam în orb acolo. Trebuia termometru pe tur, retur, sus și jos puffer. Ce ți arata sus pe centrala nu e aceeași temperatura cu ce pleacă spre puffer, din experienta îți spun că termometrul de pe centrala indica cu vreo 10 grade mai mult decât ți ar indica un termometru montat pe tur. În fine...

În al doilea rand nu ai vana anticondens. Apa din puffer întra în centrala cu 20-25 grade cam pe toată durata de funcționare. Centrala reușește sa o ridice pe la 50 grade ai asta e. Abia când jos in puffer și implicit  pe retur vei avea 60 grade, atunci vei vedea și tu 80-90 grade pe centrala.

Pune pe foc pana încălzești pufferul calumea apoi trimite în casa. Trebuie montata vana anticondens dacă vrei sa meargă centrala în parametri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate