Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Discutie plata impozit anaf

  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

A) cumperi in decurs de un an, 10k USDT

Presupun ca ai cumparat cu USD => ai cumparat 10k USDT cu 10k USD => pret mediu al unui USDT = 1 USD

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

cu 10k USDT cumperi BTC, care face 10x, dupa care ii vinzi in USDT

Deci ai 100k USDT in total.

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

vinzi 20k USDT in fiat

Presupun ca vinzi tot in USD => ai obtinut 20k USD.

Din moment ce ai vandut in fiat, esti obligat sa raportezi la ANAF astfel:
- pentru primii 10k USDT vanduti: castig = incasare vanzare 10k USDT - cost cumparare 10k USDT = 10k USD - 10k * pret mediu USDT = 10k USD - 10k * 1 USD = 0 USD => impozit datorat = 0
- pentru ceilalti 10k USDT: castig = incasare vanzare 10k USDT - cost cumparare 10k USDT = 10k USD - 0 USD = 10k USD => impozit datorat = 10% din 10k USD

Impozit total datorat = 0 + 10% din 10k USD = 10% din 10k USD.

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

Ai putea zice ca datorezi (20k-10k) x 10%, ceea ce e aliniat cu ce ziceam cu intrari-iesiri fiat-crypto.

Corect!
Dar acest exemplu are niste particularitati care permit acest tip de calcul:
- rata de schimb USD / USDT este constanta = 1
- din vanzarea partiala ai obtinut o suma mai mare decat suma initial investita

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

In US (din cate stiu) se ia in considerare fiecare schimb ca o vanzare si o cumparare.

In toate tarile se ia in considerare doar vanzarea care implica fiat; caci daca nu obtii fiat, cum ai putea sa calculezi un impozit care trebuie exprimat, obligatoriu, in fiat?
De exemplu: daca in urma vanzarii ai primit mere, cine decide care este valoarea unui mar in fiat? Sau platesti impozitul in mere? Posted Image

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

Deci la final datorezi impozit (100k-10k) x 10%, pentru ca BTC-USDT e o vanzare in profit (BTC luat la valoarea X, vandut la 10X cu care s-a cumparat apoi USDT).

Nu vad niciun fiat in textul asta deci nu datorezi niciun impozit.
Tu ai obtinut "USDT" care nu este fiat, este un fel de "măr"; dar da, ai dreptate: ai mai multe mere acum decat aveai la inceput.
Dar cine stie cat fiat vei obtine pe aceste multe mere cand vei incerca sa le vinzi? Poate se "strica" intre timp si nu mai obtii nimic pe ele...
Sigur, daca reusesti sa vinzi aceste "USDT" si obtii "USD" (fiat), atunci valoarea obtinuta este clara si datorezi impozit.

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

B) cumperi in acelasi an cu fiat BTC in valoare de 10k USD, ii transformi in ETH si ii vinzi in fiat tot 10k USD (presupunem ca nu au fluctuat).

Deci ai vandut ETH (discutam doar despre vanzare pentru ca doar vanzarea poate creea obligatia de a plati impozit).
Castig = incasare vanzare ETH - cost cumparare ETH = 10k USD - 0 USD = 10k USD => impozit = 10% din 10k USD
Costul de cumparare al ETH este 0 USD deoarece nu exista nicio tranzactie prin care tu ai cumparat ETH platind cu fiat.

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:24, said:

In US evident nu ai facut nici un profit

Esti sigur?

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:48, said:

Tu ce ai vrut sa spui cred cu "vanzare partiala" e ca daca cumperi direct 1 BTC la 10k USD, care ajunge la 100k USD si vinzi 0.1 BTC (=10k USD), ca in loc sa fie 0 pe intrari-iesiri, o sa fie impozabil 9k USD

Exact!
In acest caz, castigul tau este 9k USD deci datorezi impozit pe aceasta suma.
Iar dupa ce vei vinde si restul de 0.9 BTC (deci vei obtine 90k USD), castigul va fi 90k USD - 9k USD = 81k USD si vei datora impozit pentru aceasta suma.
Castigul total a fost: 9k + 81k = 90k USD.

Pe de alta parte, daca te uiti doar la diferenta dintre suma finala (10k USD) si suma initiala (10k USD), rezulta ca nu ai castigat nimic, deci nu datorezi impozit (ceea ce este gresit).
Daca insa continui cu acest mod de calcul, in momentul in care vei vinde si restul de 0.9 BTC (deci vei obtine 90k USD), castigul va fi 90k USD - 0 USD = 90k USD (nu poti lua in calcul, din nou, cei 10k USD ca suma initiala) si vei datora impozit la aceasta suma.

In ambele cazuri, castigul total este tot 90k USD si impozitul platit va fi identic.
Singura diferenta este anul in care platesti acest impozit ceea ce poate atrage penalitati de neplata a impozitului la timp.

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:48, said:

In alte cuvinte da, sa treci prin USDT iti da sansa sa poti face calcul si in cazul asta

........... deci e usor sa explici ANAF cum ai calculat.......

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 21:48, said:

nu e de parca scrie ANAF undeva

........... in lipsa unui calcul propus de ANAF. Posted Image

Altfel spus: "Mai, ANAF, daca tu nu ai fost explicit legat de calcul, eu am ales cea mai simpla si usor de inteles modalitate de calcul din cele disponibile"
Sa-l lasam pe ANAF sa demonstreze ca acest mod de calcul este gresit... Posted Image

Trebuie sa invatam sa folosim legea (si lipsurile ei) in avantajul nostru!
Parerea mea!

Edited by darkangel2, 07 December 2023 - 23:40.


#20
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 23:37, said:

In toate tarile se ia in considerare doar vanzarea care implica fiat; caci daca nu obtii fiat, cum ai putea sa calculezi un impozit care trebuie exprimat, obligatoriu, in fiat?
De exemplu: daca in urma vanzarii ai primit mere, cine decide care este valoarea unui mar in fiat? Sau platesti impozitul in mere?

Nu este asa, uite de ex in US: https://www.irs.gov/.../digital-assets

Exchange of a digital asset for property, goods, or services
Exchange or trade of one digital asset for another digital asset


In alte cuvinte un schimb intre monede virtuale poate sa fie considerat eveniment taxabil. Se considera valorile spot in momentul tranzactiei in fiat - poti sa cauti exemple de calcul pe internet, dar in esenta daca BTC s-a apreciat de la ultima tranzactie si schimbi BTC pe USDT, in US, e un eveniment taxabil (chiar daca ai USDT si nu USD la final) - taxabil la aprecierea BTC la valoarea spot in USD.

Am cautat si in UK si pare ca spune acelasi lucru: https://www.gov.uk/g...ll-cryptoassets
exchange your tokens for a different type of cryptoasset

Ceea ce are sens, pentru ca e absurd sa spui am luat BTC cu fiat cu 10k USD schimbat in ETH ptr 10k USD apoi vandut in fiat si nu am facut nici un profit, dar fiindca am vandut ETH si nu BTC (alt simbol), trebuie platit 10% impozit.

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 23:37, said:

Trebuie sa invatam sa folosim legea (si lipsurile ei) in avantajul nostru!
Parerea mea!

Cat timp legea e f vaga si in lipsa unor norme de aplicare uzuala, e la ghici cum trebuie procedat.

Edited by greywolfact, 08 December 2023 - 06:24.


#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
ANAF atat a putut, a publicat ghidul:
Broșurã privind tratamentul fiscal al veniturilor realizate de persoanele fizice din transferul de monedã virtualã...

https://static.anaf....monede_2023.pdf

Edited by wertyck, 08 December 2023 - 07:05.


#22
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postwertyck, on 08 decembrie 2023 - 07:05, said:

ANAF atat a putut, a publicat ghidul:
Broșură privind tratamentul fiscal al veniturilor realizate de persoanele fizice din transferul de monedă virtuală...

https://static.anaf....monede_2023.pdf

Stiu f bine brosura aia, dar nu zice nimic concret. Iar formularea folosita pe alocuri de genul "venituri din transferul de moneda virtuala" nu face decat sa amplifice si mai mult interpretarile.

#23
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Totusi... nu ar fi mai usor sa tinem evidenta banilor pe care i am depozitat in exchange(binance, ex)?
Adica eu depozitez prin banca 300 euro iar la final scot 400 euro. Nu e normal sa platesc impozit pe 100 euro? Chiar daca am avut mai multe tranzactii unele pe plus altele pe minus?
Adica din cate stiu, daca iesi pe - nu trebuie sa platesti impozit(adica daca din 300 euro bagati initial ies cu 250 sunt pe -50 euro). Nu e mai logic asa?

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nu e mai logic așa.
Ce spui tu se aplicã doar dacã ai avut o singurã tranzacție în care ai investit 300 și la vânzare ai scos 400.
Plãtești impozit pe tranzacțiile cu profit pentru tine și nu compensezi cu tranzacțiile fãcute în pierdere.

Eu așa am înțeles cã trateazã ANAF aceste venituri din criptomonede.

Edited by wertyck, 08 December 2023 - 09:14.


#25
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postwertyck, on 08 decembrie 2023 - 09:13, said:

Plătești impozit pe tranzacțiile cu profit pentru tine și nu compensezi cu tranzacțiile făcute în pierdere.

ANAF nici nu clarifica ce e o tranzactie, deci despre ce vorbim. E de asteptat insa cand vezi la ce nivel se face colectarea si cat de mare este evaziunea.

Ce discutam aici sunt chestii de finete oarecum, care abia sunt reglementate in tarile mai dezvoltate.

View Postbigwall, on 08 decembrie 2023 - 09:02, said:

Adica eu depozitez prin banca 300 euro iar la final scot 400 euro. Nu e normal sa platesc impozit pe 100 euro? Chiar daca am avut mai multe tranzactii unele pe plus altele pe minus?

Am cunoscut pe unul care aparent invartea sume f mari si facea cum zici. Pe de alta parte el a si varsat din castiguri in imobiliare si masini, deci probabil e in vizor la ANAF (daca nu sunt total incompetenti), dar cine stie cum procedeaza cei de la ANAF.

Cunosc insa altii cu castiguri medii as zice (gen 10-50k), care nu au declarat nimic la ANAF si nu s-a intamplat nimic.

Din nou, asta nu ma surprinde ptr ca eu vad ca ANAF nu reuseste sa ii prinda pe cei care au venituri recurente mari pe Revolut (gen din constructii) si care nu platesc nimic.

#26
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postgreywolfact, on 08 decembrie 2023 - 10:37, said:



ANAF nici nu clarifica ce e o tranzactie, deci despre ce vorbim. E de asteptat insa cand vezi la ce nivel se face colectarea si cat de mare este evaziunea.

Ce discutam aici sunt chestii de finete oarecum, care abia sunt reglementate in tarile mai dezvoltate.



Am cunoscut pe unul care aparent invartea sume f mari si facea cum zici. Pe de alta parte el a si varsat din castiguri in imobiliare si masini, deci probabil e in vizor la ANAF (daca nu sunt total incompetenti), dar cine stie cum procedeaza cei de la ANAF.

Cunosc insa altii cu castiguri medii as zice (gen 10-50k), care nu au declarat nimic la ANAF si nu s-a intamplat nimic.

Din nou, asta nu ma surprinde ptr ca eu vad ca ANAF nu reuseste sa ii prinda pe cei care au venituri recurente mari pe Revolut (gen din constructii) si care nu platesc nimic.
Sunt confuz. Imi poate explica cineva pana la urma cum se calculeaza, un exemplu concret?

#27
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008
Cat timp ANAF nu defineste clar anumite lucruri, nu poate nimeni sa iti zica ca aia sau aia e clar metoda de calcul a impozitului pe venituri.

#28
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postgreywolfact, on 08 decembrie 2023 - 10:42, said:

Cat timp ANAF nu defineste clar anumite lucruri, nu poate nimeni sa iti zica ca aia sau aia e clar metoda de calcul a impozitului pe venituri.
Deci pot sa aplic orice formula de calcul

#29
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbigwall, on 08 decembrie 2023 - 10:43, said:

Deci pot sa aplic orice formula de calcul

Poti sa aplici orice formula, ca nu e clar, dar la un control esti la mana lor.

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te opreste nimeni sa ceri inainte ajutorul si lamuriri de la ANAF: https://www.anaf.ro/...act/call_center
"Pentru a beneficia de îndrumare și asistență prin Call-Center, ne puteți contacta la numărul de telefon 031.403.91.60 și prin intermediul serviciului de CHAT, în intervalul orar al programului de lucru:
Luni - Joi: 8.30 - 16.30
Vineri: 8.30 - 14.00"


#31
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postwertyck, on 08 decembrie 2023 - 10:54, said:

Nu te opreste nimeni sa ceri inainte ajutorul si lamuriri de la ANAF: https://www.anaf.ro/...act/call_center
"Pentru a beneficia de îndrumare și asistență prin Call-Center, ne puteți contacta la numărul de telefon 031.403.91.60 și prin intermediul serviciului de CHAT, în intervalul orar al programului de lucru:
Luni - Joi: 8.30 - 16.30
Vineri: 8.30 - 14.00"


Poti sa suni si sa ceri o parere, dar daca e de avut vreo baza de raspundere, cel mai bine dai un mesaj pe SPV ca sa ai ceva scris de la ei.

#32
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postgreywolfact, on 08 decembrie 2023 - 10:57, said:



Poti sa suni si sa ceri o parere, dar daca e de avut vreo baza de raspundere, cel mai bine dai un mesaj pe SPV ca sa ai ceva scris de la ei.
Spv=?

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Spaţiul privat virtual: https://www.anaf.ro/...are_utilizatori
Iti poti face cont gratuit si ai acces la o gramada de informatii, inclusiv la veniturile declarate de angajator sau veniturile din pariuri, pe care statul le impoziteaza la sursa.
Alege verificare video pentru a te scuti de un drum la ANAF pentru activarea contului.

"ANAF lansează un nou serviciu, "Spaţiul privat virtual", prin intermediul căruia puteţi să vă informaţi asupra obligaţiilor fiscale pe care le aveţi neplătite şi vă puteţi vizualiza decizia de impunere.
   Accesând "Spaţiul privat virtual" puteţi verifica dacă angajatorul dvs. v-a declarat contribuţiile de asigurări sociale.
   Pentru mai multe informaţii utile referitoare la "Spaţiul privat virtual", accesaţi link-ul: Înregistrare/Înrolare persoane fizice şi juridice
   Pentru a sesiza orice problemă de natură informatică vă rugăm să folosiţi: Formularul de contact alegând categoria "Asistenţă tehnică servicii informatice".
       Datele de contact din cadrul Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Bucureşti la care vor putea fi depuse, în scris sau telefonic, solicitările contribuabililor, persoane fizice, care utilizează serviciul “Spaţiul privat virtual”"

#34
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

View Postbigwall, on 08 decembrie 2023 - 10:43, said:

Deci pot sa aplic orice formula de calcul

Poti sa aplici orice metoda dar esti obligat sa o folosesti pentru toate tranzactiile
Adica nu faci calculele diferit in functie de metoda mai avantajoasa

Da mai multe detalii: cand ai cumparat si cand ai vandut, ai tranzactionat doar pe spot sau si pe contul de margin/ futures, ai vandut doar in profit sau ai inregistrat si pierderi, sunt multe tranzactii (zeci, sute, mii), ai folosit un sigur cont bancar sau mai multe, un singur exchange?
Stiu ca exista softuri/ excel-uri care iti calculeaza automat profitul din istoricul tranzactiilor de pe exchange. Contabilii specializati in crypto ar trebui sa aiba asa ceva
Cum au spus si colegii mai sus, calculele se pot complica foarte mult daca vine vorba de multe tranzactii
ANAF nu are acces la istoricul tranzactiilor din exchange-urile crypto, asa ca daca faci diferenta dintre ce ai trimis si ce ai primit in contul bancar si platesti impozitul/ CASS nu ar trebui sa fie probleme.
Daca nu platesti impozit deloc sau platesti o suma mai mica decat considera ei, probabil ca vei fi supus unui control documentar si vei fi nevoit sa le pui la dispozitie istoricul tranzactiilor si extrasele de cont. Si garantat iti vor emite o decizie de plata cu o suma mai mare decat ai calculat tu

#35
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMrLTN, on 08 decembrie 2023 - 13:47, said:

Stiu ca exista softuri/ excel-uri care iti calculeaza automat profitul din istoricul tranzactiilor de pe exchange.

Sunt inconsistente cand vorbim de mai multe exchange-uri si/sau wallet-uri si mai mult e f greu sa se muleze si pe o legistlatie anume.

View PostMrLTN, on 08 decembrie 2023 - 13:47, said:

Contabilii specializati in crypto ar trebui sa aiba asa ceva.

Sa stii ca e f greu sa gasesti un contabil decent in general (de crypto e SF). Eu desi am contabil imi fac singur toate calculele pentru efectiv am avut parte numai de incompetenti si am avut mai multi (si implicit sport cu rectificative). Contabilul care nu e complet incompetent e bun ptr a te pune in tema cu proceduri, acte, dar nu as mai avea niciodata incredere intr-un contabil sa faca calculele, fara sa pot sa inteleg ce e acolo si sa le verific.

#36
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View PostMrLTN, on 08 decembrie 2023 - 13:47, said:



Poti sa aplici orice metoda dar esti obligat sa o folosesti pentru toate tranzactiile
Adica nu faci calculele diferit in functie de metoda mai avantajoasa

Da mai multe detalii: cand ai cumparat si cand ai vandut, ai tranzactionat doar pe spot sau si pe contul de margin/ futures, ai vandut doar in profit sau ai inregistrat si pierderi, sunt multe tranzactii (zeci, sute, mii), ai folosit un sigur cont bancar sau mai multe, un singur exchange?
Stiu ca exista softuri/ excel-uri care iti calculeaza automat profitul din istoricul tranzactiilor de pe exchange. Contabilii specializati in crypto ar trebui sa aiba asa ceva
Cum au spus si colegii mai sus, calculele se pot complica foarte mult daca vine vorba de multe tranzactii
ANAF nu are acces la istoricul tranzactiilor din exchange-urile crypto, asa ca daca faci diferenta dintre ce ai trimis si ce ai primit in contul bancar si platesti impozitul/ CASS nu ar trebui sa fie probleme.
Daca nu platesti impozit deloc sau platesti o suma mai mica decat considera ei, probabil ca vei fi supus unui control documentar si vei fi nevoit sa le pui la dispozitie istoricul tranzactiilor si extrasele de cont. Si garantat iti vor emite o decizie de plata cu o suma mai mare decat ai calculat tu
Deocamdata am tranzactionat doar pe spot, nu am extrem de multe tranzactii.
Am tranzactii cand am iesit pe +, am tranzactii cand am iesit pe -
Nu am investit foarte mult, undeva la 500E
Cred ca mi ar fi mai usor daca as aplica FIFO/LIFO. Cred ca imi sunt mai clare metodele acestea
Un singur exchange, un singur cont bancar

Edited by bigwall, 08 December 2023 - 17:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate