Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Discutie plata impozit anaf

  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Salut. Am si eu o intrebare, pentru cine cunoaste mai bine decat mine situatia cu plata impozitului la ANAF.
Sa zicem ca eu am cumparat
1)o singura data 1 polkadot = 5 euro sa zicem
2)Apoi mai cumpar inca 1 polkadot = 6 euro (Sa zicem)
3)Apoi mai cumpar inca 100 polkadot = 600 euro

daca vreau sa vand 50 polkadot la pretul de 10 euro, eu de unde stiu cat trebuie sa platesc la ANAF?
5 euro profit de la punctul "1)", 4 euro de la punctul "2)" si inca 192 euro profit din vazarea a 48 polkadot(luati de la punctul "3)", 48 deoarece s-au scazut cei 2 polkadot vanduti anterior)??? sau cum se calculeaza?

Edited by bigwall, 07 December 2023 - 10:39.


#2
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postbigwall, on 07 decembrie 2023 - 10:36, said:

cum se calculeaza?

Exact cum ai calculat tu.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View Postbigwall, on 07 decembrie 2023 - 10:36, said:

Salut. Am si eu o intrebare, pentru cine cunoaste mai bine decat mine situatia cu plata impozitului la ANAF.
Sa zicem ca eu am cumparat
1)o singura data             1     polkadot = 5 euro sa zicem
2)Apoi mai cumpar inca 1     polkadot = 6 euro (Sa zicem)
3)Apoi mai cumpar inca 100 polkadot = 600 euro

daca vreau sa vand 50 polkadot la pretul de 10 euro, eu de unde stiu cat trebuie sa platesc la ANAF?
5 euro profit de la punctul "1)", 4 euro de la punctul "2)" si inca 192 euro profit din vazarea a 48 polkadot(luati de la punctul "3)", 48 deoarece s-au scazut cei 2 polkadot vanduti anterior)??? sau cum se calculeaza?
Doar cã la profitul adunat de tine aplici 10% și plãtești impozit acel 10%.

#4
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 10:45, said:

Exact cum ai calculat tu.

View Postwertyck, on 07 decembrie 2023 - 10:49, said:

Doar că la profitul adunat de tine aplici 10% și plătești impozit acel 10%.
mersi de raspunsuri

#5
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Sunt mai multe metode de calcul: FIFO, LIFO, calcul pret mediu, etc. Important este ca daca ai inceput cu o metoda esti obligat sa o folosesti doar pe aceea
In functie de evolutia pretului in piata si de numarul de tranzactii una poate fi mai avantajoasa ca alta
La bursa se foloseste metoda pretului de achizitie mediu, adica se aduna sumele investite si totalul se imparte la numarul de asset-uri iar profitul/ pierderea se calculeaza in functie de acest pret mediu
5 euro + 6 euro + 600 euro = 611 euro. 611/ 102 monede = 5.99 costul mediu per moneda. Vinzi 50 de monede la pretul de 10 euro obtii 500 euro. Costul tau pentru cele 50 de monede este de 299.5 deci profitul este de de 200.5 euro
Daca folosesti metoda descrisa de tine (FIFO) profitul este 201 euro
Daca folosesti metoda LIFO profitul este 200 euro
Dpdv fiscal este important sa nu vinzi cu pierdere mare pentru ca pierderea nu este luata in calcul
Daca sunt tranzactii putine, intr-adevar, nu merita sa-ti bati prea mult capul
Dar daca sumele sunt mari este recomandat sa consulti un contabil pentru optimizare fiscala

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 10:45, said:

Exact cum ai calculat tu.
Exact ca NU asa!

Se face tot timpul un pret mediu / unitate. Daca ai cumparat 10 buc la 2 euro si 15 bucati la 3 euro = 10*2+15*3/25= 2.6 euro/bucata. Daca vinzi 20 de bucati la 3 euro = 60 euro. La pretul mediu de 2.6*20=52 euro era pretul mediu de achizitie, deci ai facut 8 euro profit (60euro vanzare - 52 euro mediu achizitie).

Pentru astia 8 euro platesti impozit.

Oricum platforma ta trebuie sa iti dea o fisa (la inceputul anului 2024 cu toata activitatea pe 2023. Acea fisa o pastrezi sau, mai bine, o atasezi in cadrul Declaratiei Unice cand o faci).

#7
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View PostXman_ghio, on 07 decembrie 2023 - 12:56, said:

Exact ca NU asa!

Exista mai multe metode de calcul asa cum a explicat colegul MrLTN...

#8
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 13:05, said:

Exista mai multe metode de calcul asa cum a explicat colegul MrLTN...

Nu exista nimic standard, clar definit de ANAF, iar calculele pot ajunge f complicate.

De exemplu iei 100 bucati X, apoi se apreciaza, schimbi 33% in X'1, 33% in X'2, 33% in X'3, dupa pretul scade la unele, urca la altele, vinzi apoi jumatate din X'1, jumatate din X'2 si jumatate din X'3. Cat datorezi? E f complicat de zis ptr ca la schimb ai 2 probleme mari, valoarea X in X'1 si fluctuatia USD/RON din acel moment.

Ce am descris mai sus e ceva f simplu, fata de o situatie reala cu poate zeci de monede, sute de schimburi ++ alte minunatii gen staking, comisioane etc.

Cred ca cel mai simplu faci doar dupa intrari si iesiri din RON in decursul unui an fiscal. Ai bagat de 1000 si ai scos de 10000, 10% din 9000 RON (chit ca mai ai monede virtuale). Iar cel mai sigur sigur e sa faci doar dupa iesiri fara sa iei in considerare intrari.

Edited by greywolfact, 07 December 2023 - 14:20.


#9
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 14:16, said:

calculele pot ajunge f complicate.

Asa este. Dar exista o metoda prin care se simplifica mult:
1 cand cumperi cu fiat, cumperi doar / mereu USDT; nu cumperi nimic altceva cu fiat => afecteaza raportarea ANAF
2 cand vinzi in fiat, vinzi doar / mereu USDT; nu vinzi nimic altceva in fiat = > afecteaza raportarea ANAF
3 daca vrei sa cumperi coinul X, cumperi cu USDT => nu afecteaza raportarea ANAF pentru ca nu ai folosit fiat
4 daca vrei sa vinzi coinul Y, vinzi in USDT => nu afecteaza raportarea ANAF pentru ca nu ai folosit fiat

Daca procedezi asa, pentru raportarea ANAF trebuie sa urmaresti doar tranzactiile USDT / fiat (care pot fi foarte rare pe an).

#10
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 14:29, said:

Asa este. Dar exista o metoda prin care se simplifica mult:
...
Daca procedezi asa, pentru raportarea ANAF trebuie sa urmaresti doar tranzactiile USDT / fiat (care pot fi foarte rare pe an).

Metoda are aceleasi probleme, daca inteleg eu bine ce vrei sa spui. Sa zicem cumperi 10k USDT, apoi cu acel USDT cumperi shitcoin care face 1000x si apoi schimbi in USDT si respectiv in RON. In acel moment tu din 10k USD bagati ai facut 1 milion USD, dar pe logica am cumparat 10k bucati la pretul X, vand 10k bucati la pretul Y, dar mai ai 990k bucati care au aparut magic din nimic. Intr-un fel tot la ce intrari/iesiri faci intr-un an ajungi.

In alte cuvinte ce spui poate sa ajute marginal daca vrei rapid sa faci estimari, dar oricum tranzactiile crypto-fiat au valoarea din fiat expusa, deci ca e BTC-fiat sau USDT-fiat, cat timp fiat e probabil USD/EUR si trebuie sa cauti corespondentul tot aia e.

LE: Evident e o complicatie inutila sa faci shitcoin1-fiat-shitcoin2 si nu shitcoin1-stable-shitcoin2 sau direct shitcoin1-shitcoin2.

Edited by greywolfact, 07 December 2023 - 15:26.


#11
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 15:20, said:



Metoda are aceleasi probleme, daca inteleg eu bine ce vrei sa spui. Sa zicem cumperi 10k USDT, apoi cu acel USDT cumperi shitcoin care face 1000x si apoi schimbi in USDT si respectiv in RON. In acel moment tu din 10k USD bagati ai facut 1 milion USD, dar pe logica am cumparat 10k bucati la pretul X, vand 10k bucati la pretul Y, dar mai ai 990k bucati care au aparut magic din nimic. Intr-un fel tot la ce intrari/iesiri faci intr-un an ajungi.

In alte cuvinte ce spui poate sa ajute marginal daca vrei rapid sa faci estimari, dar oricum tranzactiile crypto-fiat au valoarea din fiat expusa, deci ca e BTC-fiat sau USDT-fiat, cat timp fiat e probabil USD/EUR si trebuie sa cauti corespondentul tot aia e.

LE: Evident e o complicatie inutila sa faci shitcoin1-fiat-shitcoin2 si nu shitcoin1-stable-shitcoin2 sau direct shitcoin1-shitcoin2.
Dupa mintea mea,cred ca are dreptate utilizatorul anterior. Cred ca e mai simplu sa calculezi cat ai castigat pana la urma. Pt ca dupa ce transferi din usdt in fiat (poti face o regula nescrisa) ca atunci ai scos profitul, deci calculezi cat impozit datorezi.

#12
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 15:20, said:

Metoda are aceleasi probleme

La ce problema te referi?
Eu zic doar ca e mult mai simplu sa calculezi castigul doar pentru tranzactiile USDT / EUR...

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 15:20, said:

ca e BTC-fiat sau USDT-fiat, cat timp fiat e probabil USD/EUR si trebuie sa cauti corespondentul tot aia e.

Cate tranzactii USDT / EUR faci pe an? Eu fac foarte putine.
Cate tranzactii BTC / USDT faci pe an? Eu fac foarte multe...

P.S. Atentie: este USDT (stablecoin-ul), nu USD (fiat)...

Edited by darkangel2, 07 December 2023 - 15:51.


#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 15:49, said:

Eu zic doar ca e mult mai simplu sa calculezi castigul doar pentru tranzactiile USDT / EUR...

Pai asta scriam ca e la fel de complicat sa calculezi castigul, ca nu ai cum sa iei doar tranzactiile USDT / EUR. In alte cuvinte in exemplul dat mai sus de mine cat platesti impozit? Aproape 0 sau 10% din 990k?

Problema e ca nu faci doar RON -> USDT si USDT -> RON, faci intre ele N tranzactii care urca sau scad USDT-ul. In alte cuvinte poti sa consideri crearea de USDT din nimic similar cu staking si atunci cand il vinzi in fiat trebuie sa aplici 10%.

Edited by greywolfact, 07 December 2023 - 16:05.


#14
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 16:02, said:

Pai asta scriam ca e la fel de complicat sa calculezi castigul, ca nu ai cum sa iei doar tranzactiile USDT / EUR.

Le scrii intr-un XLS de fiecare data cand faci una (presupunand ca faci rar asta)?

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 15:20, said:

mai ai 990k bucati care au aparut magic din nimic.

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 16:02, said:

cat platesti impozit? Aproape 0 sau 10% din 990k?

Daca au aparut "din nimic" inseamna ca costul de cumparare a fost zero => castigul = vanzare - cumparare = suma vanzare 990k - 0 => 10% din castig = 10% din suma vanzare 990k

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 16:02, said:

Problema e ca nu faci doar RON -> USDT si USDT -> RON, faci intre ele N tranzactii care urca sau scad USDT-ul

N-am inteles...

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 16:02, said:

In alte cuvinte poti sa consideri crearea de USDT din nimic similar cu staking si atunci cand il vinzi in fiat trebuie sa aplici 10%.

Corect!

#15
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 17:52, said:

Daca au aparut "din nimic" inseamna ca costul de cumparare a fost zero => castigul = vanzare - cumparare = suma vanzare 990k - 0 => 10% din castig = 10% din suma vanzare 990k

Ma refeream "din nimic" ca fiind din tranzactii, gen USDT - BTC - USDT.

Oricum la final de zi totul se reduce la intrari iesiri fiat-crypto, iar faptul ca treci intai prin USDT nu simplifica lucrurile, ca ai oricum valoarea din fiat (cand vinzi/cumperi).

#16
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 20:03, said:

Ma refeream "din nimic" ca fiind din tranzactii, gen USDT - BTC - USDT.

Da, am inteles de la inceput la ce te-ai referit...

View Postgreywolfact, on 07 decembrie 2023 - 20:03, said:

ai oricum valoarea din fiat (cand vinzi/cumperi).

Presupunand ca am inteles ce zici (ceea ce nu sunt sigur):

E corect ce zici doar daca tot ce cumperi intr-un an calendaristic (pentru o moneda data), vinzi in acelasi an calendaristic.
Daca faci cel putin o vanzare partiala intr-un an (dar nu vinzi tot in acelasi an), acea vanzare ar putea genera un castig pe care esti obligat sa il raportezi la ANAF in anul respectiv; dar tu nu-l vei raporta deoarece suma pe care ai obtinut-o este mai mica decat suma totala pe care ai investit-o.
Sigur, anul viitor, cand (poate) vei vinde si restul cantitatii detinute, vei raporta un castig total corect pentru ambii ani.

Altfel spus: global, vei plati tot impozitul pe care trebuie sa-l platesti; local insa (adica anual), nu-l vei plati atunci cand trebuie sa-l platesti...

Edited by darkangel2, 07 December 2023 - 20:56.


#17
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdarkangel2, on 07 decembrie 2023 - 20:56, said:

Daca faci cel putin o vanzare partiala intr-un an (dar nu vinzi tot in acelasi an), acea vanzare ar putea genera un castig pe care esti obligat sa il raportezi la ANAF in anul respectiv;

Hai sa luam 2 cazuri:

A) cumperi in decurs de un an, 10k USDT, apoi cu 10k USDT cumperi BTC, care face 10x, dupa care ii vinzi in USDT, apoi vinzi 20k USDT in fiat. Daca toate operatiile sunt in acelasi an, nu este deloc clar cat impozit datorezi, pentru ca ANAF nu clarifica exact cum se considera exemplul.

Practic la final de an ai asa
fiat-crypto: -10k USD
crypto-fiat: +20k USD
crypto: +80k USDT (valoare estimata)

Ai putea zice ca datorezi (20k-10k) x 10%, ceea ce e aliniat cu ce ziceam cu intrari-iesiri fiat-crypto.
In US (din cate stiu) se ia in considerare fiecare schimb ca o vanzare si o cumparare. Deci la final datorezi impozit (100k-10k) x 10%, pentru ca BTC-USDT e o vanzare in profit (BTC luat la valoarea X, vandut la 10X cu care s-a cumparat apoi USDT). In RO nu e deloc clar ce inseamna un schimb de moneda virtuala si ce implicatii are.

B) cumperi in acelasi an cu fiat BTC in valoare de 10k USD, ii transformi in ETH si ii vinzi in fiat tot 10k USD (presupunem ca nu au fluctuat). Daca te uiti si conteaza moneda de intrare si iesire la crypto-fiat, practic ai bagat in moneda X care a disparut si ai vandut moneda Y. In US evident nu ai facut nici un profit, in RO e o nebuloasa cum se considera.

Edited by greywolfact, 07 December 2023 - 21:31.


#18
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008
Completare: Tu ce ai vrut sa spui cred cu "vanzare partiala" e ca daca cumperi direct 1 BTC la 10k USD, care ajunge la 100k USD si vinzi 0.1 BTC (=10k USD), ca in loc sa fie 0 pe intrari-iesiri, o sa fie impozabil 9k USD, dar o interpretare de genul (care ignora ideea de schimb intre monede si nu o fiscalizeaza) e aproape imposibil de calculat cand ai multe schimburi non stablecoin.

In alte cuvinte da, sa treci prin USDT iti da sansa sa poti face calcul si in cazul asta, dar nu e de parca scrie ANAF undeva - va recomandam 1 single stablecoin pentru regulile vagi pe care le avem.

Edited by greywolfact, 07 December 2023 - 21:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate