Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Camerele de supraveghere dau uneori eroare pe wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Am camere imou life, AP-uri Ubiquiti dar indiferent de setări sunt momente când nu se pot accesa cu aplicația imou deși pe cablu merg ok. Având în vedere că și alte camere mai făceau așa, constat că modulele lor sunt de rahat. Să trag iar cabluri sau să bag switch-uri în plus e exclus așa că m-am gândit să iau niște repeatere în 5 ghz de la tplink care numa bine merg și pe post de AP.  Vreau să cer însă mai întâi și alte păreri.

#2
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Aplicația funcționează când camere sunt legate prin cablu, dar nu funcționează la fel de bine când camerele sunt conectate prin wifi?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Exact, se încarcă greu streamul, uneori chiar deloc. Semnal wifi e full.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca repetoarele injumatatesc banda - trebuie sa comunice si cu routerul si cu clientii..
Camerele sunt full HD sau peste ?
Daca da, mai taie din framerate sau din calitate - probabil e reteaua suprasaturata - papa astea la banda de nu se poate.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu la camera wifi am aplicatia Icsee.  Camera este conectata perfect la wifi-ul din casa. Problema este ca atunci cand o verific de pe telefon, fiind prin alta parte, cand am semnal slab spre deloc.... nu se conecteaza foarte repede sau deloc.  Nu stiu daca a ajutat cu ceva explicatia mea.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Depinde ce model de AP-uri ai - posibil sa ai congestie pe wifi si de asta sa "pierzi pachete". Fluxul video utilizeaza banda foarte mare, mai ales daca ai setat camerele sa transmita la calitate maxima.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
daca de pe calculator intri cu VMS Lite si mie imi face la fel, cu icsee merge perfect, camera are semnal bun la wifi, dar cu vms trebuie sa dau de cateva ori pana se leaga, nu e de la camera ci de la serverul lor

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postbenis, on 06 decembrie 2023 - 09:19, said:

Am camere imou life, AP-uri Ubiquiti dar indiferent de setări sunt momente când nu se pot accesa cu aplicația imou deși pe cablu merg ok. Având în vedere că și alte camere mai făceau așa, constat că modulele lor sunt de rahat. Să trag iar cabluri sau să bag switch-uri în plus e exclus așa că m-am gândit să iau niște repeatere în 5 ghz de la tplink care numa bine merg și pe post de AP.  Vreau să cer însă mai întâi și alte păreri.
Am o camera IMOU WiFi la 1.5m de router WiFi 6 AX3000 doar cu geam intre ele si/sau perete de lemn, deci semnal excelent, nu distanta mare, nu betoane de 40cm sau altceva.
La fel, primesc cateodata mesaje din astea ca e conexiunea slaba, sau nu se incarca sau o face foarte lent.

Asta in conditiile in care si in aplicatia IMOU semnalul e Strong, fizic semnalul e foarte bun (au in aplicatie si modul de testat semnalul in locul montajului cu ajutorul telefonului).
Si oricum streamingul se face la un bitrate vai de el fata de cat poate WiFi-ul deci oricum nu ar fi problema o conexiune la viteza mai mica.

Deci nu stiu pe ce se bazeaza producatorii cand afiseaza astfel de mesaje sau cand camerele se incarca de parca ar fi pe dial-up. Cred ca tine efectiv de puterea lor de procesare si o dau pe seama WiFi-ului.

Desi camera pe care o am are o calitate foarte buna a imaginii pentru ce este, clar vad avantajele unui sistem integrat cu DVR, pe cablu, cu filmare 24/24 pe HDD unde poti accesa rapid, simplu, fata de accesarea prin WiFi si cu puterea de procesare mica a camerei unde stai 3 ani iar sa incarce clipurile. Ce vreau sa zic e ca pentru a vedea ceva, urmari ceva sunt ok astea. Dar pentru a putea vizualiza fara probleme, eventual 2-3 useri simultan (unde astea crapa), pentru a putea inregistra si scapa de alte probleme de conectare, un sistem cablat ajuta mult. Si as zice si lampi IR separate, dezactivate cele de pe camera, dar e in afara discutiei.

View Postxcit, on 06 decembrie 2023 - 10:07, said:

daca de pe calculator intri cu VMS Lite si mie imi face la fel, cu icsee merge perfect, camera are semnal bun la wifi, dar cu vms trebuie sa dau de cateva ori pana se leaga, nu e de la camera ci de la serverul lor
Nu am auzit de acele aplicatii, stiu ca IMOU au aplicatia proprie pe Windows.
Sunt gratuite, cine sunt dezvoltatorii si merg cu aceste camere IMOU? Toate functiile sunt disponibile?

Edited by d4m4g3, 06 December 2023 - 10:53.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Wifiul are încărcare zero. E clar că modulele lor wifi sunt niște mizerii ordinare.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Am uitat sa mentionez. Majoritatea camerelor WIFI folosesc banda de 2,4 Ghz, nu pe cea de 5 Ghz.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postbenis, on 06 decembrie 2023 - 11:11, said:

Wifiul are încărcare zero. E clar că modulele lor wifi sunt niște mizerii ordinare.
Da, sau paseaza vina pe WiFi asta putand usor fi asupra clientului desi puterea de procesare/componentele/modulul WiFi sunt slabe.
Dar cred ca mai degraba tine de procesare, pentru ca orice modul WiFi de 20lei pe USB poate 54Mbps lejer, adica un standard vechi, desi sa nu poata <1Mbps cat folosesc ei la streaming mi se pare ciudat. Ei zic ca cel putin a mea poate 150Mbps pe WiFi ca si standard.

Spre exemplu daca e activata functia TLS scrie acolo o atentionare ca performanta va avea de suferit - deci ma duce cu gandul tot la puterea de procesare.
La fel, daca vizualizez feedul pe un dispozitiv si mai intru pe al doilea, al doilea nu se incarca si primul incepe sa crape, se blocheaza.
Tot nu cred ca e vorba de banda si nici de limitare impusa (teoretic ar fi 6 utilizatori parca).

De asta zic, cumva candva voi trece la camere simple cu DVR, teoretic nu ar mai trebui sa fie probleme de genul asta.

#12
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbenis, on 06 decembrie 2023 - 09:47, said:

Exact, se încarcă greu streamul, uneori chiar deloc. ...
Probabil atât poate serverul producătorului. Imou sau cum îi spune.
Eu folosesc Tapo de la tp-link. Zbârnâie. Nicio problemă de când le-am instalat. Și tot pe wi-fi merg și cea mai îndepărtată e la vreo 40m de router și cu un perete între ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate