Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Gard intre vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 horatziu, on 04 decembrie 2023 - 22:50, said:

Am proiect verificat, urmeaza și autorizatia. Practic zidul e pe terenul meu, nu cred ca ma poate cineva opri sa imi fac un zid de 3 metri care sa sustina pamantul de deasupra, inconveniente rezultate din terasarea terenului. Primul proiect a fost realizat de catre proiectanta care s-a ocupat și de casa, dar din cauza faptului ca ea alta varianta nu vedea decat cu talpa in L (ma rog, de fapt e un T intors), am apelat la un alt proiectant pentru a găsi varianta potrivita astfel incat tot zidul sa fie la mine.

Nu voiam sa ii torn nimic fara sa ii cer voie înainte de a ma apuca de treaba. Nu zic ca nu are dreptate, insa mi se pare extrem de absurd sa nu fie de acord sa ii deranjez lui terenul (pe care repet, nu are absolut nimic construit), care ulterior vine refacut atata timp cat se trezește cu o limita de proprietate imprejmuita pe banii altuia.

Ma rog, întrebarea era alta: cum se aplica articolul 662 (1) daca cei 2 vecini nu au semnat în prealabil un acord la notar astfel încât gardul sa vina pe limita de proprietate?
Oameni rai dom`le! Daca erai vecinul meu, iti dadeam voie sa-ti faci lucrarea. Posted Image

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
io nu știu cum îți dai seama că ai trecut în terenul vecinului! :P
atât timp cât terenurile nu-s deloc delimitate, poți s-o dai în neștiință: „oops, chiar am depășit linia imaginară dintre proprietățile noastre? :o

tu fă-ți lucrarea, iar dacă el zice ceva, replici că s-a surpat terenul lui, când ai săpat la tine-n curte
și să-ți dea despăgubire că nu și-a consolidat terenul și-ți face probleme!

din păcate ai un vecin ciudos că tu-ți faci o casă (?) cât o secție de prelucrări mecanice, iar el n-are bani nici de gard... și nici nu vrea gard, vrea doar să ți-o tragă ție!!!

#21
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Eterna si fascinanta Romanie! Cand 2 prosti sunt vecini sa vezi ce de alte topicuri vom avea parte pe aici...
Posted Image

#22
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
Eu zic ca daca ai proiect, autorizatie de constructie pt acel gard poti sa ii dai bataie cu constructia ca nu iti poate face nimeni nimic. Cei care ti-au dat autorizatia clar stiu mai multe decat noi. Daca vine politia sau ISC iti cere autorizatia de constructie, in cel mai rau caz te vor pune sa duci la starea initiala terenul vecinului. Sa nu uiti sa iti pui placuta de santier ca e posibil sa iti faca reclamatie vecinul si iti iei o amenda de la politie de nu te vezi. Iti zic din propria experienta cu vecinii mei.

Edited by Kobra2602, 05 December 2023 - 21:30.


#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Kobra2602, on 05 decembrie 2023 - 21:28, said:

Eu zic ca daca ai proiect, autorizatie de constructie pt acel gard poti sa ii dai bataie cu constructia...
Da, dacă.  Însă el nu are AC. Și ca să o obțină legal, are nevoie de acordul vecinului.

#24
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 cristobob, on 05 decembrie 2023 - 22:06, said:


Da, dacă.  Însă el nu are AC. Și ca să o obțină legal, are nevoie de acordul vecinului.

De ce am nevoie de acordul vecinului ca sa fac un zid pe terenul meu? Nu il pun pe limita, ci la mine.
Am autorizație de construcție pentru imobil + împrejmuire teren. Nu scrie nicăieri cum este acea imprejmuire. Arhitecta mea zice ca pot forta nota sa fac zidul direct pe autorizatia respectiva, au mai fost situatii de genul în care proprietarii au motivat ca din cauza terasarii necesare construcției casei au fost obligați sa construiască zid de sustinere care are si rol de împrejmuire, dar am zis sa fiu mai catolic decat papa și sa cer autorizație strict pe zidul respectiv.

 Kobra2602, on 05 decembrie 2023 - 21:28, said:

Sa nu uiti sa iti pui placuta de santier ca e posibil sa iti faca reclamatie vecinul si iti iei o amenda de la politie de nu te vezi. Iti zic din propria experienta cu vecinii mei.

Am placuta de șantier pentru construcția casei, aia nu e buna?

Attached Files


Edited by horatziu, 05 December 2023 - 23:00.


#25
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
Placuta e buna ca scrie si de imprejmuire. La fel scria si la mine cand am facut casa si am facut fundatia de 80 cm la gard (la mine terenul e drept) si nu a zis politia nimic cand a verificat actele. Ca sa nu pelece cu buza umflata mi-au zis sa nu mai pun atat pamant pe camion ca distrug asfaltul ( caram cu un iveco de 25T Posted Image )..

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
deja pân' acu' era juma de gard făcut! :P

Edited by gushpi, 06 December 2023 - 13:57.


#27
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Sa scriu si deznodamantul: prin terte persoane din familia vecinilor, am reusit într-un final sa obțin acordul pentru construirea zidului/gardului. Este gata deja, in totalitate la mine pe teren, nu am indraznit sa le cer voie sa il punem pe limita de proprietate fiindca sigur refuzau, ei fiind mai in varsta si neavând planuri de construcție pe parcela respectiva. Desigur, cu autorizatie de constructie.

Edited by horatziu, 13 March 2024 - 11:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate