Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Permis auto in alta tara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 24.05.2006
Daca ti se suspenda 'dreptul de a conduce', inseamna a conduce oriunde, nu doar in Romania.

#20
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Daca eu am permis luat in UK mai pot da in RO de permis? ca daca fac magarii sa prezint pe cel romanesc si sa raman cu ala uk ? .

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
nu, legal nu poti avea 2 permise in acelasi timp.


View Postwiseguy76, on 04 decembrie 2023 - 19:40, said:

Daca ti se suspenda 'dreptul de a conduce', inseamna a conduce oriunde, nu doar in Romania.
depinde, daca ti se suspenda dreptul de a conduce in alta tara decat unde a fost obtinut permisul suspendarea e valabila doar in tara respectiva, ca exemplu: permis din ro si ti se suspenda in ungaria, asta inseamna ca nu mai ai dreptul de a conduce pana la granita ungariei, dar in austria ai in continuare dreptul de a conduce.
daca e permis obtinut in ro si se suspenda in ro nu mai ai dreptul de a conduce nicaieri.

Edited by _-livio-_, 04 December 2023 - 20:25.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce lege internationala prevede asta ?

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvirginu92, on 04 decembrie 2023 - 20:13, said:

Daca eu am permis luat in UK mai pot da in RO de permis?.

Il schimbi cu cel romanesc, nu ai dreptul sa detii 2 permise de conducere (in afara de mine)

#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Postpasilla, on 04 decembrie 2023 - 20:25, said:

Ce lege internationala prevede asta ?
art 102 pct 8.
si
directiva europeana 2006/126/EC


treaba cu suspendarea e simpla, o terta tara nu-ti poate suspenda dreptul de a conduce in alta, pe cand tara emitenta practic suspenda documentul in sine.

Edited by _-livio-_, 04 December 2023 - 20:41.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se refera la altceva.
Nu ai voie sa detii 2 permise, daca sunt obtinute in acelasi stat ( adica unul emis in RO si altul preschimbat in alta tara.

Edited by pasilla, 04 December 2023 - 20:44.


#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
nu, nu se refera la altceva doar ca e prost pus in fraza.
iar ce zici tu nu e fizic posibil, cand preschimbi un permis il predai pe cel vechi, nu exista nici un moment in care sa le ai pe amandoua in mana.
peste asta ai directiva europeana ce spune ca nu ai dreptul sa detii mai mult de 1 permis
link aici: https://eur-lex.euro...018:0060:EN:PDF
art 7. pct 5 lit a.

si cum discutia a plecat de la uk: https://www.gov.uk/g...ctive-2006126ec
plus: https://www.gov.uk/g...ctive-2006126ec

Edited by _-livio-_, 04 December 2023 - 20:58.


#27
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Art 220 regulament cod rutier
"(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita şefului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost constatată fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii teritoriului României.
(2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), şeful poliţiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române comunică sancţiunea aplicată autorităţii străine care a eliberat documentul."

Deci permisul eliberat de o alta tara si retinut de politia romana il poti primi inapoi dar depinde de tara care la emis si unde doresti sa-l folosesti daca suspendarea va produce efecte si acolo. Deoarece legislatiile rutiere nici macar in tarile membre UE nu sunt unitare eu zic ca existe sanse ca permisul sa ramana suspendat doar pe teritoriul Romaniei. in mod normal politia romana ar trebui sa comunice fapta pt care permisul a fost suspendat iar autoritatea straina ar trebui sa analizeze acesta fapta potrivit codului rutier din tara emitenta si abia apoi , functie de incadrarea faptei, sa ia o decizie.

Edited by AlexD2, 04 December 2023 - 21:00.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgvincentiu, on 04 decembrie 2023 - 16:09, said:

Nu cred asa ceva...un moderator sa aiba astfel de parere.
Deja ti-au raspuns altii la subiect, inclusiv cu articolele de lege. Se confirma duap cum vezi.

#29
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

View PostTsunamii, on 04 decembrie 2023 - 15:42, said:

Daca ai fi avut permis strain si ti-l suspendau in Romania, atunci faceai cerere la romani si ti-l dadeau in ultima zi de Romania

Doar daca nu iti faceau si dosar penal, asteptai solutionarea dosarului iar permisul se trimite in tara de origine

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaustralis, on 04 decembrie 2023 - 21:37, said:

Doar daca nu iti faceau si dosar penal, asteptai solutionarea dosarului iar permisul se trimite in tara de origine

Nu m-am gandit la chestii serioase cu accidente etc

#31
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ce prostii debiteaza unii pe aici..
Permisul romanesc, retinut de Statul român - pedeapsa iti interizce sa circuli cu un autovehicul (sau vehicul nu mai stiu) pe drumurile publice din Romania. Atat!
Poti sa iti iei permisul inapoi cu o cerere precum ca nu o sa conduci in Romania pe timpul pedepsei.

Am trecut prin chestia asta. Nu vorbesc din balarii ca altii. Atentie ca nu ai voie sa conduci nici trotineta electrica, doar bicicletă "manuală" etc.

Vezi că sunt cateva forumuri de avocați cu aceeași speță.

Cel mai bine te lamurești citind pedepasa care ŕi se aplică. Cauți articolele de lege.

App, iti schimbi permisul romanesc in cel de UK si nu ți-l mai ia. Dar tot nu o să ai voie sa conduci in Romania.

Edited by scrisit, 04 December 2023 - 21:48.


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postscrisit, on 04 decembrie 2023 - 21:46, said:

Nu vorbesc din balarii ca altii.

I beg to differ

Permisul romanesc retinut in Romania, retinut in Romania ramane indiferent de statul in care vrei sa conduci. Parca e totusi o exceptie, Antarctica

Permisul romanesc nu-l poti schimba in permis de UK decat daca UK ti-l schimba. Cred ca trebuie sa ai resedinta oficiala acolo sa poti face asta, si nu ti-l schimba daca nu-l ai fizic in brate.

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
greu de crezut ca ti-l da inapoi daca promiti ca nu conduci in tara.

nu numai ca iti trebuie fizic, dar il trimiti pe cel romanesc prin posta la ei si astepti sa ti-l trimita inapoi pe cel nou.

#34
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 13.11.2006

View PostTort, on 04 decembrie 2023 - 18:19, said:

LE: Daca obtii permisul in alta tara in timp ce ai deja unul in Romania, risti sa o dai in penal.
Nu risti nimic, ca sa obtii permisul in alta tara, trebuie sa il predai pe cel dobandit inainte, cel Romanesc in cazul de fata.

Edited by DY2, 04 December 2023 - 23:43.


#35
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Românii tot români. Cu legea la îndemână, ei cred și stiu mai bine, ei nu citesc legea.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postscrisit, on 05 decembrie 2023 - 00:34, said:

Românii tot români. Cu legea la îndemână, ei cred și stiu mai bine, ei nu citesc legea.

Pune legea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate