Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Organizatie Non Profit - Prestari servicii casnice pentru persoane vulnerabile

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022
Salutare dragi colegi !

Avand in vedere inflatia si problemele in crestere in ceea ce inseamna cheltuieli crescute pentru absolut orice , de ceva vreme ma agata un gand .
Cred ca existenta unui Organizatii non profit care sa se ocupe cu ajutorarea persoanelor nevoiase in ceea ce priveste mici servicii casnice (reparatii centrale termice , masina de spalat , electrice , reparatul unui robinet etc . ) ar fi de folosinta.  Acestea sunt proiecte mici si necesita bugete mai mici decat renovarea unei case sau altele pe care le vad la multe organizatii caritabile.
Ma gandesc sa construiesc un website cu 2 sectiuni principale - una care sa fie un registru unde te poti inscrie daca ai nevoiede ajutor iar a doua sectiune sa fie dedicata celor care pot contribui fie financiar , fie prin serviciile lor . De asemenea ma gandesc la un canal de Youtube care sa contina mici materiale video unde sa se prezinte situatia pentru a putea fi cat mai transparenti dar si pentru a ne face reclama .

Venitul penru acoperirea cheltuielor ar veni din donatii in principal  , secundar din publicitate (oferita celor care doresc sa se afilieze ).
Consider ca pentru inceput ar fi nevoie de 2-3 persoane care sa se ocupe cu urmatoarele functii: cea de director al organizatiei , manager de proiecte si manager de resurse umane . Restul e nevoie sa fie subcontractat.

Sunt interesat adca exista pesoane care s-au ocupat cu oragnizati non profit si ce nevoi implica conducerea unei astfel de organizatii.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.cabineta...infiintare-ong/

Daca tot vrei sa ajuti, ai bine propune-le o colaborare ONG-urilor cunoscute, care au deja clienti si pe care le cunoaste publicul.

Este admirabil ce vrei sa faci dar eu nu as avea incredere intr-o organizatie noua infiintata.

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 AlexEn, on 03 decembrie 2023 - 17:15, said:

...
Este admirabil ce vrei sa faci dar eu nu as avea incredere intr-o organizatie noua infiintata.
Off topic: Eu nu am incredere în organizațiile existente, muulte dintre ele sunt prea lacome. Și personalul,  foarte indiferent la problemele reale și "flamand" .

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
deci un ONG care se ocupa cu "mici servicii casnice" incepe prin a angaja un director si vreo doi manageri :)
si apoi te miri de ce oamenii (ex: cristobob) au o parere asa de proasta despre ONG-uri...

#5
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022

 AlexEn, on 03 decembrie 2023 - 17:15, said:

https://www.cabineta...infiintare-ong/

Daca tot vrei sa ajuti, ai bine propune-le o colaborare ONG-urilor cunoscute, care au deja clienti si pe care le cunoaste publicul.

Este admirabil ce vrei sa faci dar eu nu as avea incredere intr-o organizatie noua infiintata.

Asta e o idee buna. Eventual o sectiune separata a lor.

Nu vorbim de angajari aici , vorbim de voluntariat

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am zis ca te referi la angajari.
Am zis ca eu, ca si potential client, nu as avea incredere intr-un ONG nou aparut.

In plus habar nu am cum ii verifici tu pe cei care se inscriu sa preseteze serviciile, ca voluntari. Sa nu te trezesti ca dau ei tepe, ca fura sau ca fac alte nebunii in casa celor pe care ar fi trebuit sa ii ajute.

#7
MhnGrosu

MhnGrosu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.12.2023
Super idee cu organizația non-profit pentru ajutor casnic! Pentru site, ține-l simplu și ușor de folosit. Un canal YouTube e o idee grozavă pentru a arăta munca voastră și a atrage suport. La început, e important să ai un mic grup dedicat pentru a gestiona lucrurile și poate fi util să subcontractezi anumite servicii. Succes cu proiectul, sună ca o inițiativă fantastică!

View PostIMVR, on 03 decembrie 2023 - 16:45, said:

Salutare dragi colegi !

Avand in vedere inflatia si problemele in crestere in ceea ce inseamna cheltuieli crescute pentru absolut orice , de ceva vreme ma agata un gand .
Cred ca existenta unui Organizatii non profit care sa se ocupe cu ajutorarea persoanelor nevoiase in ceea ce priveste mici servicii casnice (reparatii centrale termice , masina de spalat , electrice , reparatul unui robinet etc . ) ar fi de folosinta.  Acestea sunt proiecte mici si necesita bugete mai mici decat renovarea unei case sau altele pe care le vad la multe organizatii caritabile.
Ma gandesc sa construiesc un website cu 2 sectiuni principale - una care sa fie un registru unde te poti inscrie daca ai nevoiede ajutor iar a doua sectiune sa fie dedicata celor care pot contribui fie financiar , fie prin serviciile lor . De asemenea ma gandesc la un canal de Youtube care sa contina mici materiale video unde sa se prezinte situatia pentru a putea fi cat mai transparenti dar si pentru a ne face reclama .

Venitul penru acoperirea cheltuielor ar veni din donatii in principal  , secundar din publicitate (oferita celor care doresc sa se afilieze ).
Consider ca pentru inceput ar fi nevoie de 2-3 persoane care sa se ocupe cu urmatoarele functii: cea de director al organizatiei , manager de proiecte si manager de resurse umane . Restul e nevoie sa fie subcontractat.

Sunt interesat adca exista pesoane care s-au ocupat cu oragnizati non profit si ce nevoi implica conducerea unei astfel de organizatii.


#8
JoXYZ

JoXYZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2024
Stiu ca nu e colegial sa raspunzi la o intrebare cu alta intrebare. Nu e frumos.
Asa ca am sa pun mai multe intrebari ca de ceva vreme (cam 10 secunde) ma agata un gand, cum ar zice OP.

View PostIMVR, on 03 decembrie 2023 - 16:45, said:

Restul e nevoie sa fie subcontractat.


1. La ce resturi te referi?
2. Ce salar primeste directorul al organizatiei?
3. Manager de proiecte, CATE proiecte?
4. Manager de resurse umane, subcontractorul sau resturile?

Totusi cred ca am inteles: "Restul e nevoie sa fie subcontractat"
Aicea e raspunsul: resturile = sunt = subcontractorii


Acum nu ma mai agata nici un gand.

Multumesc





p9 (probabil) + v4 (stiu)

#9
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Ideea de ONG converteste-o in firma care sa produca profit. Apoi daca ai profit poti sa te gandesti sa faci si binefaceri daca vrei. Ai loc destul.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
pai toata "afacerea" se bazeaza pe dorinta oamenilor de a face bine si a dona pentru a-i ajuta pe altii :).

View PostIMVR, on 03 decembrie 2023 - 16:45, said:

....Venitul ...ar veni din donatii in principal  , secundar din publicitate ...
daca in loc de ONG face firma care vrea ("la vedere") profit, de unde venituri?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate