Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Alcool la volan

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Andreeapopa01

Andreeapopa01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2023
Bună ziua!
Zilele trecute un prieten a fost depistat de poliție în trafic, cu o alcoolemie de 1,24.
A fost la inml pentru probele biologice, i-a fost suspendat permisul și i-au întocmit dosar penal.
As vrea sa știu care sunt procedurile/pedepsele ce vor urma.
Dacă a mai fost cineva în situația asta, vă rog să mă ajutați!

#2
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pai tu stai linistit si gata, ca n ai nevoie de ajutor.

Prietenul a belit o, la sange ii va iesi aproximativ dublu, deci 2,5 ceea ce înseamnă ca era cam beat.

In continuare i se va face dosar penal, va fi condamnat, probabil cu suspendare, iar permisul i se va anula.

#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
1.24 la fiola este enorm, sa conduci in starea asta... cum s-a zis mai sus, la sange dublu, deja stare de ebrietate avansata...
Drumuri bune ca pieton si sa speram ca mai conduce maxim trotinete Posted Image

Edited by Rares95, 02 December 2023 - 15:38.


#4
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Spune-i la prieten sa-si ia bicicleta, bine ca n-a omorat pe cineva. Desi, daca ma gandesc mai bine, nici pe bicicleta n-ar merita sa umble cineva care s-a urcat la volan in asa hal.
Oricum, permis suspendat toata perioada care o sa dureze cativa ani, apoi se anuleaza, si sa speram ca se da legea aia cum ca astia de sunt prinsi bauti sa nu mai aiba drept 10 ani de a conduce.

#5
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Durează o laie cativa ani...
Plătește manopera la SML/INML , vreo 200 de lei, in 2 luni e condamnat, peste 2 ani are permisul in mână din nou.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Poate sa-si vanda masina ca e de durata toata treaba. De acum va folosi o bicicleta electrica pentru cativa ani de acum in colo. Intr-un caz fericit 2 ani. Trebuie sa mearga pe procedura simplificata si sa plateasca testul cat mai rapid.

Edited by Leo2006, 02 December 2023 - 15:51.


#7
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 Prophecy, on 02 decembrie 2023 - 15:44, said:

Durează o laie cativa ani...
Plătește manopera la SML/INML , vreo 200 de lei, in 2 luni e condamnat, peste 2 ani are permisul in mână din nou.
Nu cred ca cunosti procedura, ca sa-l condamne trebuie intai sa treaca pe la procuror, care o sa il bage in seama peste vreun an, in functie de cazuri, sunt cativa procurori pe tot judetul.  Dupa ce il trimite in judecata, prima instanta se pune peste cateva luni, (ex caz din mai 2023 prima instanta martie 2024), si dupa prima instanta posibil sa se amane pronuntarea, care mai dureaza cateva luni.
Doar sa isi ia vreun avocat super smen sa-l scoata condamnat mai devreme, dar eu stiu cazuri care au stat aproape 5 ani doar pana i-a trimis in judecata, sau 3 ani cu avocat care i-a stresat la cap.

Edited by mariustpz, 02 December 2023 - 15:53.


#8
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Eu cred ca ai puține spre deloc lucruri pe care sa mi le spui tu mie despre cun se desfășoară un proces penal in faza de urmărire si in cea de judecată, unii stiu lucrurile la prima mână, nu din auzite.

Hai să o lăsăm moartă.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
La nivelul ala de alcool, pedeapsa se poate executa in penitenciar
Sa-si ia avocat URGENT

#10
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 florinellll, on 02 decembrie 2023 - 15:59, said:

Nu mi se pare corect,a gresi e omenestePosted Image
Normal, putea sa-l ierte, nesimtiti militienii astia ba frate numa pe el l-a vazut... Posted Image

 Prophecy, on 02 decembrie 2023 - 15:59, said:

Eu cred ca ai puține spre deloc lucruri pe care sa mi le spui tu mie despre cun se desfășoară un proces penal in faza de urmărire si in cea de judecată, unii stiu lucrurile la prima mână, nu din auzite.

Hai să o lăsăm moartă.
Da cine a zis ca spun din auzite?

#11
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 Naijax, on 02 decembrie 2023 - 15:59, said:

La nivelul ala de alcool, pedeapsa se poate executa in penitenciar
Sa-si ia avocat URGENT

E situație de supraaglomerare in penitenciare pentru cazuri mult mai grave, ii da cu suspendare mai mult ca sigur.

 mariustpz, on 02 decembrie 2023 - 16:01, said:


Da cine a zis ca spun din auzite?

Înseamnă că ești incepator...

#12
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.01.2022
sint curios cum l-au ''depistat'' ca era baut la volan?
intreb pentru ca nu mai stiu cum e in Romania, in ce conditii te poate opri politia
era un filtru de politie unde oprea pe toata lumea pt alcool, a incalcat flagrant alta regula de circulatie sau l-au oprit pur si simplu pt un ''control de rutina''?

#13
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 JamesHetfield, on 02 decembrie 2023 - 16:11, said:

sint curios cum l-au ''depistat'' ca era baut la volan?
intreb pentru ca nu mai stiu cum e in Romania, in ce conditii te poate opri politia
era un filtru de politie unde oprea pe toata lumea pt alcool, a incalcat flagrant alta regula de circulatie sau l-au oprit pur si simplu pt un ''control de rutina''?
Nu are nici o relevanta asta. Politia rutiera poate opri in orice situatie daca este in timpul atributiilor de serviciu. Politia rutiera, in speta politistii daca sunt in afara orelor de serviciu (chiar si in civil) te pot opri daca vor observa o infractiune.

Edited by costinuti, 02 December 2023 - 16:21.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Politia te poate opri oricand ... oriunde ... oricum
Cel mai des - se organizeaza actiuni comune (politie + jandarmi) care opresc masini in trafic
Daca esti OK doar se uita pe acte si  ... Drum Bun !
Daca vede ceva ... se iau masuri

#15
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 Andreeapopa01, on 02 decembrie 2023 - 15:11, said:

Bună ziua!
Zilele trecute un prieten a fost depistat de poliție în trafic, cu o alcoolemie de 1,24.
A fost la inml pentru probele biologice, i-a fost suspendat permisul și i-au întocmit dosar penal.
As vrea sa știu care sunt procedurile/pedepsele ce vor urma.
Dacă a mai fost cineva în situația asta, vă rog să mă ajutați!
Sa se astepte la o perioada lunga de asteptare in cercetare in primul rand cat este la procuror, iar apoi la faza de judecata cel mai probabil se va ajunge la condamnare cu suspendare sau executare in functie de istoricul cazierului.
Oricum permisul este suspendat fara drept de circulatie pe toata perioada cercetarilor/procesului iar daca va fi condamnat (cel mai probabil) atunci permisul va fi anulat.

Edited by costinuti, 02 December 2023 - 16:19.


#16
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 JamesHetfield, on 02 decembrie 2023 - 16:11, said:

sint curios cum l-au ''depistat'' ca era baut la volan?
intreb pentru ca nu mai stiu cum e in Romania, in ce conditii te poate opri politia
era un filtru de politie unde oprea pe toata lumea pt alcool, a incalcat flagrant alta regula de circulatie sau l-au oprit pur si simplu pt un ''control de rutina''?

Contează ?
Dacă l a oprit si l a depistat băut, crezi ca mai interesează pe cineva faptul că l a oprit la control de rutină ?
Nu că n ar putea inventa ăia un motiv pentru oprirea lui....

#17
Andreeapopa01

Andreeapopa01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2023

 JamesHetfield, on 02 decembrie 2023 - 16:11, said:

sint curios cum l-au ''depistat'' ca era baut la volan?
intreb pentru ca nu mai stiu cum e in Romania, in ce conditii te poate opri politia
era un filtru de politie unde oprea pe toata lumea pt alcool, a incalcat flagrant alta regula de circulatie sau l-au oprit pur si simplu pt un ''control de rutina''?

 costinuti, on 02 decembrie 2023 - 16:15, said:


Nu are nici o relevanta asta. Politia poate opri in orice situatie daca este in timpul atributiilor de serviciu. Politia daca este in afara orelor de serviciu (chiar si in civil) te poate opri daca observa o infractiune.

 costinuti, on 02 decembrie 2023 - 16:15, said:


Nu are nici o relevanta asta. Politia poate opri in orice situatie daca este in timpul atributiilor de serviciu. Politia daca este in afara orelor de serviciu (chiar si in civil) te poate opri daca observa o infractiune.

 JamesHetfield, on 02 decembrie 2023 - 16:11, said:

sint curios cum l-au ''depistat'' ca era baut la volan?
intreb pentru ca nu mai stiu cum e in Romania, in ce conditii te poate opri politia
era un filtru de politie unde oprea pe toata lumea pt alcool, a incalcat flagrant alta regula de circulatie sau l-au oprit pur si simplu pt un ''control de rutina''?


A mers cu mașina cam 2 străzi să cumpere ceva, iar după ce s-a întors și a parcat mașina l-au luat la întrebări*

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Dosar penal, condamnare (probabil cu suspendare) si multi ani fara permis (durata suspendarii pedepsei + ce-i mai da judecatorul peste).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate