Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Alcool la volan

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 JamesHetfield, on 02 decembrie 2023 - 16:11, said:

sint curios cum l-au ''depistat'' ca era baut la volan?
intreb pentru ca nu mai stiu cum e in Romania, in ce conditii te poate opri politia
era un filtru de politie unde oprea pe toata lumea pt alcool, a incalcat flagrant alta regula de circulatie sau l-au oprit pur si simplu pt un ''control de rutina''?
In orice condiții poți fi oprit.
L-au depistat că era băut cu etilotestul pe loc, apoi orobe la spital.

Inițiator: e de durata. Dosar, urmărire penala, trimitere în judecată, amânări, sentința, apel, sentința definitivă.

#20
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Sa nu mai cheltuie banii e avocat, si sa aiba bunul simt sa-si recunoasca vina si pedeapsa...
Prostia se plateste..... daca pentru doua strazi, te urci beat crita la volan.....asta e de condamnat... si permisul nu mai are de ce sa sta la tine.... De loc!!

Nu mai conteaza ce, cum, de ce te opreste....

#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
nu se poate cere procedura simplificata?

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 Andreeapopa01, on 02 decembrie 2023 - 16:26, said:

a parcat mașina l-au luat la întrebări*
dacă-i așa putea bea la volan în parcare cât dorește că nu l-a oprit poliția conducând.dar cum TU MINȚI  nu-i așa deci nu merge fenta

#23
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Prophecy, on 02 decembrie 2023 - 15:35, said:

Pai tu stai linistit si gata, ca n ai nevoie de ajutor.
Păi el vrea să primească ajutor pentru un "prieten"

#24
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Asculta la mine ca eu is versat.
Plateste avocat sa faca contestatie si isi ia permisul inapoi.
E vreo 1000 de lei pe afisare.
Face si apel si poate lungi treaba pana la 2 ani.
In plus si pedeapsa va fi mai mica ca avocatii stiu toate smecheriile.
Stiu pe cineva care are cazier ptr bataie,viteza,alcool etc.. si plateste ca sa il tot amane.Ce-i drept pana acum a cheltuit vreo 20.000.Dar macar e liber.
Si daca poate pleaca din tara inainte sa se dea sentina finala care va fi oricum cu suspendare deci cand vine inapoi e ca si ispasita.

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Andreeapopa01, on 02 decembrie 2023 - 15:11, said:

Bună ziua!
Zilele trecute un prieten a fost depistat de poliție în trafic, cu o alcoolemie de 1,24.
A fost la inml pentru probele biologice, i-a fost suspendat permisul și i-au întocmit dosar penal.
As vrea sa știu care sunt procedurile/pedepsele ce vor urma.
Dacă a mai fost cineva în situația asta, vă rog să mă ajutați!
Trage-o cu procesul pana in vara. Macar sa merita racoarea. ACul costa rau la cat e KWhul acum. In toamna iese si poate incearca sa traga la maseaua de pe partea cealalta, ca poate nu mai merge metrologia pana atunci etc etc. Bafta.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Valorile între 0,01 mg/l și 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat reprezintă contravenție și se sancționează cu amendă și suspendarea exercitării dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice pentru 90 de zile, în cazul unui accident rutier, suspendarea fiind aplicată pentru 120 de zile.
Citește și: Șofer prins cu sticla de alcool la volan: „Recunosc, am consumat în jur de trei-patru beri”
În cazul în care valoarea indicată de aparatul etilotest depășeste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, se vor recolta probe de sânge în vederea determinării alcoolemiei.
Este infracțiune și se pedepsește cu închisoare sau cu amendă conducerea unui vehicul sub influența alcoolului a cărei valoare depășeste 0,80 mg/l alcool pur în sânge.
Refuzul șoferului de a se supune la prelevarea de mostre biologice este infracțiune și se pedepsește cu închisoare,


#27
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 Andreeapopa01, on 02 decembrie 2023 - 15:11, said:

As vrea sa știu care sunt procedurile/pedepsele ce vor urma.
Dacă a mai fost cineva în situația asta, vă rog să mă ajutați!
are el timp sa afle. in 2-3 ani cat va sta fara permis o sa aiba muuuuult timp sa studieze legislatia si procedurile

#28
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Daca esti prins cu alcool la volan nu inseamna ca esti betivan.
Am observat ca au fost sterse postarile unuia care o tot tinea cu betivanii. Nu cred ca e ok trebuie lasate parerile tuturor si lamurit omul ca pare cam lobotomizat de media si nu e bine sa iti traiesti viata asa stresat.
Eu nu sunt betivan, nu beau tuica deloc, vin foarte rar si bere beau doar vara cand e cald,si am fost prins cu alcool dupa o bere.
Pedeapsa total disproportionata fata de betivani adevarati,unii care sunt angajati la stat umbla chiar liberi bine mersi.
Nu se diferentiaza intre un pericol public si un sofer obisnuit. Se ia in considerare doar o cifra pe alcooltest care nu e corelata cu capacitatea omului de a conduce. 0.01 nu afecteaza deloc nici un om.
Abia dupa 0.4 putem vorbi de posibilitatea afectarii condusului dar si atunci trebuie verificat,adica pus omul sa mearga drept etc

#29
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 Prophecy, on 02 decembrie 2023 - 15:44, said:

Durează o laie cativa ani...
Plătește manopera la SML/INML , vreo 200 de lei, in 2 luni e condamnat, peste 2 ani are permisul in mână din nou.
am 3 cunoscuti care au ramas fara permis ptr alcoolemie peste 0.8 la sange.
unul are deja 3 ani si vreo 3 luni de cand a ramas fara permis: a primit condamnare, a platit amenda, a efectuat munca in folosul comunitatii si acum asteapta sa se faca 1 an de la primirea deciziei (1 an condamnare cu suspendare)
ceilalti 2 au deja 2 ani si jumatate de cand au ramas fara permis: au primit decizia si asteapta sa se faca anul de la primirea deciziei

nici unul nu a primit decizia mai devreme de 1 an si jumatate asa a aia cu 2 luni e poveste vanatoareasca.
sau poate e vreun politician sau mare mahar ptr care urgenteaza procedura, dar ptr pu*ime dureaza....

Edited by rexx, 03 December 2023 - 13:11.


#30
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pentru mine e halucinant cum mai primesc vreodata permisul, nu ca in cat timp il primesc...

#31
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Nu s-a modificat codul penal vara asta?
Spuneau sus si tare ca pt alcool si droguri la volan va fi puscarie fara drept de suspendare, modificare a codului penal anuntata a fi prin iulie..

 Andreeapopa01, on 02 decembrie 2023 - 15:11, said:

Bună ziua!
Zilele trecute un prieten a fost depistat de poliție în trafic,
....
....
Cam obosita povestea asta cu "un prieten" dar asa o fi

#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Doar daca omori pe cineva beat/drogat/fara permis/cu masina furata/etc se da puscarie fara suspendare. Daca te prinde fara sa moara nimeni, ramai liber in 99% din cazuri

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
legea Anastasia si este cum a zis colegul mai sus. si a fost data pt ca betivi si drogati ajungeau sa omoare oameni si pe final primeau pedeapsa cu suspendare. acu, daca sunt gasiti vinovati merg obligatoriu la mititica, nu mai e la latitudinea judecatorilor sa le dea pedeapsa cu suspendare.

#34
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

 Andreeapopa01, on 02 decembrie 2023 - 16:26, said:

A mers cu mașina cam 2 străzi să cumpere ceva, iar după ce s-a întors și a parcat mașina l-au luat la întrebări*
La ce alcoolemie avea, era suficient să-l vadă poliția mergând când s-a dat jos din mașină (sau când s-a urcat).

 dtd234, on 03 decembrie 2023 - 13:01, said:

Daca esti prins cu alcool la volan nu inseamna ca esti betivan.
Am observat ca au fost sterse postarile unuia care o tot tinea cu betivanii. Nu cred ca e ok trebuie lasate parerile tuturor si lamurit omul ca pare cam lobotomizat de media si nu e bine sa iti traiesti viata asa stresat.
Eu nu sunt betivan, nu beau tuica deloc, vin foarte rar si bere beau doar vara cand e cald,si am fost prins cu alcool dupa o bere.
Pedeapsa total disproportionata fata de betivani adevarati,unii care sunt angajati la stat umbla chiar liberi bine mersi.
Nu se diferentiaza intre un pericol public si un sofer obisnuit. Se ia in considerare doar o cifra pe alcooltest care nu e corelata cu capacitatea omului de a conduce. 0.01 nu afecteaza deloc nici un om.
Abia dupa 0.4 putem vorbi de posibilitatea afectarii condusului dar si atunci trebuie verificat,adica pus omul sa mearga drept etc
Poți să fii un bețivan care consumă alcool 3 săptămâni pe lună până merge în 4 labe și să nu conduci decât când ești perfect treaz, iar atunci nu poate să se lege nimeni de tine. Faptul că ai consumat alcool o singură dată într-un an nu a fost o scuză dacă exact atunci când ai consumat ai urcat la volan. Indiferent cât de des bei alcool, nu te urci la volan când ai băut, atât timp cât legea interzice acest lucru.

P.S. Am mai băut și eu câte o bere, apoi m-am urcat la volan și am condus 100 de km prin oraș aglomerat și pe autostradă și nu am avut probleme, dar... nu în România.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 dtd234, on 03 decembrie 2023 - 13:01, said:

Daca esti prins cu alcool la volan nu inseamna ca esti betivan.

nu este infracțiune să bei alcool, nici să nu bei :P
nici să conduci autovehicul nu este infracțiune

dar dacă conduci având alcool „la bord” - DA, combinația este infracțiune...

este total irelevant CÂT alcool servești în unitatea de timp!

#36
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 Naijax, on 02 decembrie 2023 - 16:17, said:

Daca esti OK doar se uita pe acte si  ... Drum Bun !
Daca vede ceva ... se iau masuri

Rămâne la latitudinea lui dacă te pune să sufli în test... nu contează ce vede sau nu la tine...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate