Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Asigurare RCA in functie de cati ani ai platit?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 GlCA_Contras, on 01 decembrie 2023 - 18:15, said:

Eu mi-am luat teapa ptr. un incident minor produs de femeie pe niste sleauri de gheata, cu un prost care si-a parcat masina pe curba exact langa sleaurile alea . Pentru o ureche de far rupta la un Logan am trecut la M8... daca stiam atunci ii dadeam lu ala bani de 2 faruri noi Posted Image
Se discuta acum modificarea claselor B/M incat sa creasca/scada clasele si procentele (in mod diferit) in functie de dauna. Ceea ce e si logic.
Pentru ca multe accidente usoare strica complet B/M, dar la fel ca ala care distruge 3 masini si omoara un om pe strada.

Trebuie sa se faca o diferenta. Dar sa vedem la ce concluzii se ajunge si cand. Si cum.

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Ar trebui ca să se aplice si sancțiuni legale vinovatilor în cazul amabilelor.
Si poate că ar trebui ca vinovatul totuși să suporte o parte din costuri.

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Valy_User, on 01 decembrie 2023 - 21:24, said:

Si poate că ar trebui ca vinovatul totuși să suporte o parte din costuri.
Daca s-ar intampla asta nu ti-ai mai recupera banii in vecii vecilor, pentru orice cacat s-ar da in judecata si procese de 3-4-5 ani... doamne fereste, unde s-ar ajunge...

#22
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 bigwall, on 01 decembrie 2023 - 14:35, said:

Intrebarea e urmatoarea: asigurarea va deveni mai ieftina in fiecare an pana la B8? Adica eu acum daca am B0, dupa ce platesc 1 an(masina fiind pe numele meu) avansez la B1? dupa 2 ani B2 si asa mai departe? Sau trebuie doar sa astept sa am 30+ ani ca sa pot beneficia de o asigurare mai mica? Daca acum nu am masina pe numele meu,presupun ca nu mi creste clasa Bonus? Tot la b0 sunt? Imi creste doar daca platesc?
Am o veste proasta sa iti dau, indiferent de ce B ai, asigurarea devine din ce in ce mai scumpa din an in an.
Sistemul nu e facut ca sa beneficiezi de reducere, ci doar ca sa ai senzatia ca ai avea o reducere, in realitate asigurarile cresc de la un an la altul mai mult decat presupusa reducere ca ai sarit o treapta in sus la B.
E ca la inflatie si cresterea preturilor, te bucuri ca a crescut salariul minim cu 10% si crezi ca ai mai multi bani, dar in realitate inflatia si cresterea preturilor e de 20%, adica tu ai mai putini bani desi ti-a crescut salariul cu 10%, pentru ca puterea de cumparare a banilor a scazut cu mai mult.

Iar daca peste 1-2 ani urmeaza iar un faliment, pac aproape se dubleaza asigurarea de la an la an, ca trebuie cineva sa plateasca jaful din sistemul ASF, nu?

#23
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

 Valy_User, on 01 decembrie 2023 - 18:37, said:

Nu cred că va mai crește semnificativ la anul.
Doar dacă mai dă faliment Groupama sau Grawe.


Mi se pare absurd prețul plătit, doar pentru că ești in Ilfov. In restul țării nu ai fi plătit mai mult de 900 de lei.
Oare un tânăr cu B0 în Ilfov sau București cu motor de 2 litri cât plătește?
Pt un golf 5 2.0 fsi platesc ~3000 lei (pe numele meu). Pe numele tatalui meu ~775 lei(asta anul trecut in mai)

#24
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 Valy_User, on 01 decembrie 2023 - 21:24, said:

Ar trebui ca să se aplice si sancțiuni legale vinovatilor în cazul amabilelor.
Ar face amiabilele inutile. Erau destul care faceau amiabile si cand nu erau vinovati doar ca sa nu isi mai piarda timpul pe la politie sau sa nu dea peste un prost sau corupt la politie care sa il mai arda o data desi era nevinovat. Altii faceau amiabila ca erau constienti ca in lipsa unei filmari e greu sa priceapa politistul ca el e nevinovatul si victima.

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Păi și ce facem. Face Ana Morodan 18 accidente și o doare în bascheți.
Noi trebuie să plătim asigurări scumpe pentru astfel de indivizi/individe.

Cine face accidente ar trebui să suporte niște consecinte, nu să plătim tot noi, cei fără accidente asigurări din ce în ce mai scumpe, iar alții să ne râdă în nas.


Quote

Mie mi-a fost foarte greu. Am rămas cu noroc în competiție, mai ales pentru Oase. Accidentarea lui Paul a fost ghinionul nostru. Am început să iau calmante isteric, să beau gin și să plâng când am aflat că trebuie să mă întorc. Am 18 incidente rutiere la activ, niciunul din vina altui participant la trafic. Am semnat amiabila, așa ziceam mereu. O dată m-am dat numa’ cu mașina peste cap, restul au fost tamponări din astea de proastă. Nici nu îmi mai repar mașina, e bușită toată, mai are sens?
https://www.unica.ro...la-activ-270823

Edited by Valy_User, 01 December 2023 - 22:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate