Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pisicuta bagacioasa intra in dulap

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023
Avem o pisicuta care a invatat sa deschida usile glisante ale unui dulap si e fascinata de hainele dinauntru pe care le imprasite si umple de par. Cum sa facem sa rezolvam problema? Nu prea vreau sa le lipesc usile cu scotch ca sa nu la mai poata impinge.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Bagati un castravete in dulap.

#3
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Sau un sarpe.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Sunt sigur că se poate adăuga un pic de frecare astfel încât să se deschidă mai greu ușile dulapului.

Sau poți pune un zăvor cu cârlig, se găsesc și variante minuscule.

https://www.bricodep...Q4aAqyeEALw_wcB

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai folosesti metoda "antica"
Pisicile urasc mirosul de citrice (portocale, lamai)
Pentru protejarea bradului de craciun, in "antichitate" se puneau pe langa brad coji de lamai sau portocale

Poti pune coji de lamai sau portocale in dulap
Pisica evita zona Posted Image

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
alooo, nu te pui cu dorintele stapanei. ea e stapana casei si poate sa faca orice vrea, voi sunteti umilii ei slujitori :D

acum mai in gluma mai in serios, va obisnuiti voi. oricum in curand pe toate hainele o sa aveti par de pisica :D

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 FreeThinker, on 30 noiembrie 2023 - 12:26, said:

Sunt sigur că se poate adăuga un pic de frecare astfel încât să se deschidă mai greu ușile dulapului.

Sau poți pune un zăvor cu cârlig, se găsesc și variante minuscule.

https://www.bricodep...Q4aAqyeEALw_wcB
sau lipiti niste magneti slabi

#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Exista tot felul de solutii de blocare a usilor/sertarelor pentru copii.

Eu am folosit ceva similar cu asta: https://www.nichidut...e-ikonka-341939

Se lipeste cu banda dublu-adeziva.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Eu am pus acest dispozitiv la ușile șifonierului. Se montează prin lipire (banda dublu adeziva).
https://www.ikea.com...e-alb-40339867/

Edited by corinadaniela, 30 November 2023 - 13:26.


#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 consultc, on 30 noiembrie 2023 - 10:03, said:

Avem o pisicuta care a invatat sa deschida usile glisante ale unui dulap si e fascinata de hainele dinauntru pe care le imprasite si umple de par.

 rexx, on 30 noiembrie 2023 - 12:52, said:

alooo, nu te pui cu dorintele stapanei. ea e stapana casei si poate sa faca orice vrea, voi sunteti umilii ei slujitori Posted Image


Probabil nu aţi avut timp să vedeţi că este un comportament tipic al felinelor şi că fac asta din instinct.
Fiind animale de casă, ele îşi îndeplinesc rolul de a inspecta cotloanele şi de a căuta şoareci.
Câinele apăra casa de intruşii mari, pisica de cei mici.
Asta este natura, astea sunt legile ei.

Nu încercaţi să reprogramaţi naturalul, alegeţi alte soluţii făcute de om. Pentru distracţie folosiţi TV&PC iar pentru protecţie camere şi senzori.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Doua câteva vizite în dulapul ăla, își potolește curiozitatea și caută altceva.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 george_alexandru, on 30 noiembrie 2023 - 13:36, said:

Doua câteva vizite în dulapul ăla, își potolește curiozitatea și caută altceva.

Pisica mea își făcuse obiceiul sa doarmă în șifonier. Nu am avut alta varianta decât blocarea ușilor.

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 terratec, on 30 noiembrie 2023 - 13:26, said:

Probabil nu aţi avut timp să vedeţi că este un comportament tipic al felinelor şi că fac asta din instinct.
Fiind animale de casă, ele îşi îndeplinesc rolul de a inspecta cotloanele şi de a căuta şoareci.
Câinele apăra casa de intruşii mari, pisica de cei mici.
Asta este natura, astea sunt legile ei.

Nu încercaţi să reprogramaţi naturalul, alegeţi alte soluţii făcute de om. Pentru distracţie folosiţi TV&PC iar pentru protecţie camere şi senzori.
nu stiu de ce m-ai citat pe mine, dar eu am pisica (de fapt un motan) care e stapanul casei: face ce vrea si cand vrea, ne lasa sa il mangaiem doar cand are el chef ca altfel ne gherane
si ca sa evit sa darame chestii am bagat totul in sertare. mai greu a fost cu substantele chimice de curatat din baie ca nu aveam pe unde sa le bag, dar am gasit o solutie si ptr alea sa le ascund

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

 george_alexandru, on 30 noiembrie 2023 - 13:36, said:

Doua câteva vizite în dulapul ăla, își potolește curiozitatea și caută altceva.

Nu, poate il lasa cateva zile/ saptamani dar apoi iar ii vine cheful :)

Asta e natura lor, sa se bage in dulap/ rafturi/ cutii etc.

Daca dulapul are manere se rezolva usor cu un snur ce prinde ambele manere, daca are manere incastrate... mai greu.

#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 corinadaniela, on 30 noiembrie 2023 - 13:40, said:

Pisica mea își făcuse obiceiul sa doarmă în șifonier. Nu am avut alta varianta decât blocarea ușilor.
Moderator cu pisica,nu am mai auzitPosted Image

#16
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
A mea pe langa faptul ca intra in dulap  mai rontaia si puloverele de mohair ale  nevestii. dupa ce a rontait doua bluze din astea mai scumpe a aparut criza in familie,  seful casei a dormit afara vreo doua zile  dupa care  usile dela dulap au fost incuiate.
Si ca sa fie clar pentru toata lumea, cand vorbim de seful casei nu ma refeream la mine.

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 rexx, on 30 noiembrie 2023 - 13:56, said:

nu stiu de ce m-ai citat pe mine, dar eu am pisica (de fapt un motan) care e stapanul casei: face ce vrea si cand vrea, ne lasa sa il mangaiem doar cand are el chef ca altfel ne gherane
si ca sa evit sa darame chestii am bagat totul in sertare. mai greu a fost cu substantele chimice de curatat din baie ca nu aveam pe unde sa le bag, dar am gasit o solutie si ptr alea sa le ascund

Te-am citat pentru a sublinia că animalul îşi face datoria, patrulează.
Ideea de stăpân a fost inoculată de diverşi indivizi din on-line, care se străduiesc să arate o altă realitate.

Şi eu am aflat acum mai mulţi ani de obiceiul de a scotoci prin dulapuri şi cămări sau de a monitoriza musafirii nou veniţi.
Am fost în vizită la un prieten al cărui motan ne-a studiat o săptămână,în dormitor, din dulap.
Discutând cu oameni din mediul rural am înţeles comportamentul pisicilor, eu cunoscănd mai mult câinii.

#18
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 25.04.2007

 Naijax, on 30 noiembrie 2023 - 12:26, said:

Pai folosesti metoda "antica"
Pisicile urasc mirosul de citrice (portocale, lamai)
Pentru protejarea bradului de craciun, in "antichitate" se puneau pe langa brad coji de lamai sau portocale

Poti pune coji de lamai sau portocale in dulap
Pisica evita zona Posted Image
Nu mai da rezultate nici metoda asta, s-au emancipat si pisicile. La al meu, am dat cu stropi de coaja de portocala pe pragul de la bucatarie ca sa nu mai intre cand gateam si nu eram atent, bineinteles si cand uitam usa deschisa, ca mi s-a intamplat sa intre si sa se ascunda sub coltar si apoi sa ramana inchis acolo o perioada (cu repercusiunile de rigoare, nu le mai pomenesc). A functionat o ora, doua, poate a fost o intamplare, apoi a intrat trecand peste zona "minata' fara retinere. Mirosul de citrice il deranjeaza cand e proaspat, dupa cateva ore nu-l mai afecteaza negativ. De fapt cautati pe google "asternut pisici miros lamaie" si o sa aveti surpriza sa gasiti destule.
Si intr-adevar, pisica este stapana casei, indiscutabil. Daca nu acceptati asta o sa aveti probleme cei ce o tineti in casa. Nu poate fi dresata cum poate fi dresat un caine (mai inteligent, ca sunt si rase sau exemplare ce fac exceptie). E frumoasa, eu ii zic decorativa, dragastoasa de cele mai multe ori, dar cu un caracter aparte, in general incapatanat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate