Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Pisicuta bagacioasa intra in dulap

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Una dintre pisicile mele intra in dulap si dormea pe hainele mele, pe vremea cand aveam pisici. Am incercat cu vorba buna, cu cearta, cu "pedepsirea"(gen directionarea lui catre afara, stiau ca daca fac prostii mari raman in curte cateva ore si nu le convenea), in cele din urma a trebuit sa ma declar invins si ca sa previn murdarirea hainelor si parul am plasat cateva prosoape deasupra lor, in special pe locul in care se ducea (aveam pisici de casa/curte, mai veneau si tavalite in noroi, si ude leoarca, si pline de maracini, nu puteai sa le speli mereu cand intrau pe usa). Daca i-a intrat in cap, n-ai ce sa-i faci, pisica nu va face niciodata altfel decat ii spune mintea.
Poti incerca sa blochezi usile, dar probabil ca isi duce atentia catre altceva-daca are prea multa energie si n-aveti timp sa va jucati mereu cu ea, incercati niste jucarii de genul, trebuie sa exite si prin tara.

Edited by n-amname, 30 November 2023 - 17:23.


#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 consultc, on 30 noiembrie 2023 - 10:03, said:

Avem o pisicuta care a invatat sa deschida usile glisante ale unui dulap si e fascinata de hainele dinauntru pe care le imprasite si umple de par. Cum sa facem sa rezolvam problema? Nu prea vreau sa le lipesc usile cu scotch ca sa nu la mai poata impinge.
La mine mai intră bichonița. Nu mă deranjează, mă amuz să mă uit la ea. Nu lasă păr cățelușa mea.

#21
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 Bursul, on 30 noiembrie 2023 - 12:15, said:

Bagati un castravete in dulap.

 newusername123, on 30 noiembrie 2023 - 12:18, said:

Sau un sarpe.

 Naijax, on 30 noiembrie 2023 - 12:26, said:

Pai folosesti metoda "antica"
Pisicile urasc mirosul de citrice (portocale, lamai)
Pentru protejarea bradului de craciun, in "antichitate" se puneau pe langa brad coji de lamai sau portocale

Poti pune coji de lamai sau portocale in dulap
Pisica evita zona Posted Image
Astea sunt mituri. Or functiona pe o mica parte din pisici, insa eu am vazut pisici care cand vad castravete sau sarpe nu numai ca nu se sperie dar ori ataca ori se joca. Ba chiar sunt pisici care si mananca ce credeti voi ca le sperie.
Cat despre portocale si lamai, poate ca evita sa manance, dar n-au nici o problema in a sta in dulapul unde sunt lamai si portocale taiate.

 terratec, on 30 noiembrie 2023 - 13:26, said:

Probabil nu aţi avut timp să vedeţi că este un comportament tipic al felinelor şi că fac asta din instinct.
Fiind animale de casă, ele îşi îndeplinesc rolul de a inspecta cotloanele şi de a căuta şoareci.
Câinele apăra casa de intruşii mari, pisica de cei mici.
Asta este natura, astea sunt legile ei.

Nu încercaţi să reprogramaţi naturalul, alegeţi alte soluţii făcute de om. Pentru distracţie folosiţi TV&PC iar pentru protecţie camere şi senzori.
Spui asta generatiei care se pune cu curul impotriva naturii si cand ii loveste realitatea naturii se dau victime discriminate.

#22
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
inchidere cu magnet, pe interior. gsesti la ikea.

#23
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
e mai simplu sa o directionezi catre alta zona in care sa doarma.
Pisica ta cauta un loc retras si intunecat (preferabil sus) unde sa se simta in siguranta. Temperatura ideala pentru pisici incepe pe la 25 grade, a mea iubeste caloriferul.
Construieste pentru ea o cutie din carton cu prosoape moi si pune cutia undeva mai sus de podea.

#24
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023
Multumesc pentru idei. O sa incerc si variantele soft, gen locuri alternative unde sa-si faca de cap si apoi cele mai hard, cu sigurante magnetice sau cum or fi (sper sa se poata monta, usile cu pricina sunt cu oglinda pe exterior si pal pe interior).
Nu tin sa ma obisnuiesc cu parul ei pe haine. Nu vreau sa fluier in biserica dar adevarul e ca nu sunt incantat de integrarea pisicii in familie Posted Image, am vrut doar sa le fac o bucurie copiilor. Distractia cu litiera imi e de ajuns... Dar poate sunt eu mai ursuz. Multumesc inca o data pentru sfaturi.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si a mea deschidea sertarele, scotea jumatate din continut si se culca pe lucrurile ramase. I-am cumparat o vizuina si e foarte multumita(am blocat și sertarele).

Attached Files


Edited by Freddy12, 07 December 2023 - 15:51.


#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Faina vizuina. O gasesc si eu pe undeva, te rog?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate