Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Viteza scazuta Wi-fi 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Salut!

Daca aveti timp si disponibilitate va rog sa ma ajutati/lamuriti cu urmatoarea problema:

Am abonament Fiber1000 de la Digi si am primit de la iei sistemul Mesh SR104IY cu 2 sateliti.

Laptopul pe care-l am are o placa de retea slaba care nu suporta 5Ghz, asa ca am luat un adaptor extern AC1300. Cand ma conectez la reteaua 5Ghz la o distanta de aproximativ 6 m de routerul principal am viteze de cca 30-35 mb/s download si la jumatate upload.

Langa routerul principal inregistrez viteze de cca 500-600 mb/s download&upload pe wifi.

Peretii casei sunt de 30 cm grosime. Satelitii sunt amplasati in camere diferite si formeaza un triunghi cu routerul principal

Sunt anumite setari pe care sa le am in vedere sau asta e semnalul din cauza peretilor?

Furnizez alte informatii necesare daca e necesar.

Multumesc,

Edited by greenvision, 27 November 2023 - 19:12.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Laptyopul respectiv, ce nu suporta 5GHz, ce fel de USB are?

Eu zic sa testezi cu alt dispozitiv, pe care esti sigur ca duce. Altfel nu vei sti daca-i de la laptop, de la placa, de la usb, de la mesh, de la perete, de la windows. Prea multe variabile.
Daca merge cu alt dispozitiv, vedem mai apoi ce-i cu acel laptop.

#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Placa de retea interna este Realtek RTL8723BE Wireless Lan 802.11n.

Din moment ce langa router laptopul atinge viteze de 600 mb ma gandesc ca nu e de la laptop

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 greenvision, on 27 noiembrie 2023 - 19:09, said:

Peretii casei sunt de 30 cm grosime.

Sunt anumite setari pe care sa le am in vedere sau asta e semnalul din cauza peretilor?

BINGO!

Din pacate trebuiau sa iti explice faptul ca vei pierde masiv semnal (deci viteza). In plus pe 5Ghz ai vitezele alea in "camp deschis" (adica langa router, asa cum ai zis si tu). Deja cand ai pus obstacole intre router si receptor ai pierdut masiv.

Ce sa faci, n-ai ce sa faci?!

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
E minciuna din reclama 5G.
5G este atenuat masiv de obstacole.

#6
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Ok. Multumesc!
Ma gandeam ca era de facut vreo setare de care nu aveam cunostinta.

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,722
  • Înscris: 21.06.2016
Solutia e simpla, pune satelitii in locuri cu vizibilitate directa fata de router si computer, nu dupa ziduri.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Daca vrei viteza routerele din mesh le conectezi cu cablu intre ele, daca le-ai conectat wireless si ai pus un-doi pereti de 30 cm intre ele adio viteza ...
2.4Ghz trece mai bine prin pereti dar ai viteza mica, 5Ghz ai viteza mare dar trece mai greu prin pereti.

#9
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Vitezele cu care se lauda WiFi de 5,8 GHz sunt obtinute destul de artificial, cu device-uri aflate la maxim un metru de router, cu antenele pozitionate optim, si cu criptarea conexiunii dezactivata si NUMAI in reteaua locala peer-to-peer. Ce e dincolo de Ip-ul oferit de provider nu mai tine de configuratia hardware. Numai criptarea te penalizeaza cu vreo 30-35% din viteza specificată ca fiind maxima.
Eu am PC-ul cu placa Wifi pe PCI in camera cu routerul. ala merge pe 5,8 Ghz. Televizorul si laptopul sotiei, din camere diferite sunt conectate pe 2,4 Ghz, din motove de penetrare semnal. Ah si jucariile de la digi - eu am routerul ala fiberhome, simplu, cu 4 antene - se pot configura sa mentina separat doua retele, una pe 2,4 si una pe 5,8 Ghz. Doar ca trebuie sa ia ceva cunostinte de programare - e mult spus programare, te joci cu interfata lui - routere. Bineinteles, si configuratia hardware a routerului sa fie suficient de bună să sustina vitezele alea.

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

E drept ca banda de 5 GHz e mai afectata de obstacole, insa o distanta de 6 metri fata de AP nu ar trebui sa fie o problema. Chiar si un perete de 30cm grosime nu este o problema, atat timp cat evident nu este din metal. Intr-o casa normala o distanta de 6 metri inseamna maxim 1-2 pereti.

Insa, chiar daca lasam de-o parte banda de 5 GHz, vitezele pe care le-ai mentionat sunt mici chiar si pentru banda de 2.4 GHz.

Eu te sfatuiesc sa iti instalezi pe telefon aplicatia Wifiman si sa verifici:
1. AP-ul la care esti conectat (base station sau unul dintre sateliti). Asta afli in functie de mac-ul ap-ului.
2. calitatea semnalului (in -dBm, cu cat valoarea e mai mare cu atat e mai rau)
3. channel spectrum (tab-ul de scan) sa vezi cum fac overlap retelele locale dar si alte posibile retele ale vecinilor)

Ideal ar fi sa poti vedea din meniul AP-ului si calitatea semnalului intre sateliti si base station. Nu stiu cum se face asta pe echipamentul tau, dar aproape toate au un meniu in care poti vedea acest lucru.

O schema cu pozitionarea lor ar ajuta in cazul asta.

Mai este o situatia la care ma gandesc, aceea ca unul dintre sateliti, in loc sa comunice direct cu base station, comunica cu celalalt satelit si de aici poate si viteza mai mica.

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@raz0rblade
criptarea poate avea o influenta acum 10-15 ani, acum chiar daca matematic e o mica diferenta de throughput, in real life nu o sesizezi (hardware-ul a progresat enorm cel putin pe partea de cript/decript).
@bogdan_0
un perete (de beton de ex) poate sa induca o atenuare intre 20-50 dBm deci la 2 nu prea mai merge niciun wifi pe 5Ghz.
Pt ca “mai” relevant e materialul din care e facut “obstacolul” nu grosimea lui.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Pune ssid diferit pe 2.4Ghz si 5Ghz. Pe stick-ul wifi te conectezi doar cu parola de pe reteaua de 5Ghz. Nu are cum sa ai semnal praf dupa 2 pereti si 6m distanta. In aceleasi conditii dar fara mesh, am 400Mb/s pe telefon.
Am testat routerul sa vad daca stie sa optimizeze transferul daca setez acelasi ssid pe ambele benzi si nu stie. La 6m si 2 pereti m-a bagat pe 2.4Ghz si 70mb/s doar pentru ca semnalul de frecventa joasa era mai puternic.

Edited by Leo2006, 28 November 2023 - 14:24.


#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ai testat dar ai testat degeaba...roaming-ul e apanajul STA-ului (clientului) nu al AP-ului (roaming-ul este atat AP to AP cat si SSID to SSID).
In cel mai bun caz, AP-ul (daca stie evident) poate sa "sugereze" clientului sa foloseasca 5 Ghz dar nu il poate obliga.
Se poate folosi pt asta min RSSI si/sau strict mode (sau cum ii mai zice -asta difera de la producator la producator-) -un fel de min RSSI dar AP-ul e pe mute (nu mai raspunde) deloc clientilor sub un anumit nivel al semnalului (usual 80dBm).---
***DAR*** toate astea merg cand exista cel putin 2 AP-uri - pt ca avand un singur AP clientul n-are unde sa faca roaming si va incerca (la infinit) sa se conecteze la AP-ul care-l vede, alegand cel mai puternic semnal (indiferent cat de slab e el si bineinteles in "aria" de acoperire a clientului) - iar 2.4 va fi mereu over 5 Ghz prin 2 pereti.
Din ce stiu, doar Apple si Samsung (pt mobile) au publicat de la ce semnal si ce/cum fac echipamentele lor roaming - ceilalati, Dumnezeu cu mila.
Posibil Intel sa aiba studii de caz, dar nu m-a interesat - cablu-i sfant Posted Image

Edited by ogo, 28 November 2023 - 16:19.


#14
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View Postogo, on 28 noiembrie 2023 - 11:27, said:

@bogdan_0
un perete (de beton de ex) poate sa induca o atenuare intre 20-50 dBm deci la 2 nu prea mai merge niciun wifi pe 5Ghz.
Pt ca “mai” relevant e materialul din care e facut “obstacolul” nu grosimea lui.

peretii sunt din caramida

@bogdan_o
1. Din schema de pe pagina de admin Digi imi apare ca device-urile mele sunt conectate la Satelit 2 care e conectat la Satelit 1 care-si ia de la AP (nu-mi dau seama daca Satelitul 1 e cel din dormitor sau celalalt care e mai indepartat)
2, 3. Channel spectrum: 2.4 GHz -46 dBm, 5Ghz - 58 dBm
AP  - 47 dBm
Latency 27

Edited by Ravy, 29 November 2023 - 05:55.


#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
conform NIST (National Institute of Standards and Technology), undeva la 15 decibeli (dB) pierzi la un perete de caramida pe 5Ghz..
cum toate ca nu exista o formula in a transforma in dBm, poti aproxima (de genul): 10 dB <=> cu un semnal de 10x mai slab
daca ai cu ce sa masori in dBm (ar trebui sa existe o gramada de aplicatii, mai ales pe android), tot ce trebuie sa ti cont ar fi:
tot ce e pana in 65 dBm e f bine.
pana-n 70 e ok
80 e minim
90 deja e inutilizabil
masori la client nu la AP

si evita multi-hop (ce ai tu: satelit 1 conectat la satelit 2 conectat la main wifi)

#16
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
@ogo
Cum pot conecta ambii sateliti direct la AP?

Edited by greenvision, 28 November 2023 - 21:22.


#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Incearca sa ii pozitionezi egal departati de AP si opus unul de altul.
SATELIT 1 <————-> AP <—————-> SATELIT 2

PS
Indicat e pe cablu…e sfant.

#18
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Sunt pozionati la aproximativ aceeasi distanta si intampina acelasi nr. de pereti.
Satelit



AP



   Satelit

Exclud varianta din cablu, prefer sa am semnal slab si sa nu mai dau gauri/sa stric designul casei.
AP nu prea am cum sa-l mut fiind pozitionat la intrare unde am cablurile, DVR pt sistemul de supraveghere

Daca renunt la sistemul mesh  digi si iau unul mai bun (1000-1500 lei?) o sa fie diferente sesizabile?

Edited by greenvision, 28 November 2023 - 22:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate