Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Recomandare proiect e-commerce

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007
Salut

Am nevoie de o recomandare pentru un webdesigner/firma, cu un portofoliu solid in domeniul asta. Care e scopul? Crearea unui site de e-commerce complex pentru o firma de piese auto, cu posibilitate integrare baza de date furnizori si actualizare automata stocuri si preturi. Nu ma intereseaza preturi de dumping, vreau ceva solid, serios. Vreau sa evit platformele cu abonament si cota parte din vanzari - ma intereseaza un pret fix. Eventual se poate face si un contract ulterior pentru servicii de SEO, Google Ads, Facebook Ads, daca respectiva firma are experienta si in zona asta.

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
si care e bugetul ptr asta?
ca cerinta "integrare baza de date furnizori si actualizare automata stocuri si preturi" e mult mai complexa decat pare

Edited by rexx, 27 November 2023 - 18:12.


#3
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007
Bugetul e suficient. Imi dau seama ca e o treaba complexa si nu as aloca doar niste mii de euro pentru asta.

Edited by Alexandru H., 27 November 2023 - 18:14.


#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Are balta multi programatori care pot sa faca treaba asta cap-coada. Da' fereste-te de Angulari, Reacti si Vue-isti.

Vezi sa-ti iei unul de asta batran sa se uite peste cod din cand in cand. Am vazut multe proiecte facute de oameni non-tehnici si pusti de astia de 20 - 30 de ani care au ajuns la gunoi.

Also: Γειά σου!

Edited by RedDev, 27 November 2023 - 18:44.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
are balta, dar cam costa :)

la modul minimal : un senior vrea macar 2k euro net, un junior-mid sa zicem ca se multumeste cu 1k. daca proiectul ar dura 4 luni, doar salariile ar ajunge la ~25k (cu tot cu taxele la stat). vorbim de firma, deci costul se dubleaza si ajungi rapid pe la 50k euro.

la modul realist, programatorii or sa vrea salarii mai mari (si 2 n-or sa fie suficienti), proiectul o sa dureze cel putin un an, firma va vrea profit mai mare. asa ca sunt si eu curios, ca si rexx, cam care e bugetul estimat pt asa ceva :)

ps: am vazut o gramada de proiecte d'astea esuate, pt ca s-au investit bani in infrastructura fara a se valida ideea de business. recomandarea mea ar fi sa se inceapa cu o platforma existenta (cu tot cu abonament si cota parte din vanzari) si daca afacerea merge, atunci se poate incepe lucrul in paralel si la o solutie proprie.

#6
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Pare un proiect foarte interesant, si ca recomandare, ar fi bine ca documentele de specificatii functionale sa fie pregatite in mare masura in avans de initiator, si mai putin de firma care va dezvolta aplicatia. O mare parte a costului/timpului se regaseste aici. De exemplu, API-urile furnizorilor sa fie bine documentate (nu intotdeauna sunt), chiar daca tu te vei ocupa de a obtine informatii.

#7
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007
Afacerea exista deja dar nu m-am ocupat suficient de ea in ultimul timp, ca am avut alte treburi - asa ca a mers mai mult din inertie (CA pe 2022 e de 100 de mii de euro).

Ca buget imi aranjasem ceva de genul 30 de mii de euro. Nu prea as vrea sa depasesc suma asta si in niciun caz nu doresc sa angajez un intreg birou de programatori timp de un an... asta e absurd

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Ai nevoie de un programator fullstack eventual si un web designer. Dar nu cred ca gasesti un programator bun si serios disponibil pentru un asemenea proiect, pentru ca cu siguranta deja lucreaza full time iar asta nu e un proiect de facut seara si in weekenduri. Deci cauta o firma si aloca un buget de 100k eur.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Ti-ai facut o simulare cu privire la cat te-ar costa pe X ani folosirea unei platforme existente? Nu de altceva, dar s-ar putea sa constati ca e o varianta mai buna.

In general, cand iti faci de la zero, e ca atunci cand iti faci o casa, e mai pe gustul tau (sau nevoile tale, in cazul de fata), dar vine la pachet cu costurile si stresul aferent.

Edited by george_alexandru, 27 November 2023 - 19:59.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlexandru H., on 27 noiembrie 2023 - 19:37, said:

...Ca buget imi aranjasem ceva de genul 30 de mii de euro. ...

pentru o platforma gen Magento sau Shopify, (cu cateva pluginuri, customizare + hosting) bugetul ar trebui sa fie relativ ok.
dar vezi ca un site propriu are si costuri ulterioare, de mentenanta/update.

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Pana in 30 000 de euro se poate face, dar trebuie oameni care stiu clar care sunt pasii. Trebuie facut design-ul, mulat pe ce se poate realiza tehnic si apoi batut in cuie sa nu fie schimbari cu o saptamana inainte de lansare.

Un om poate costa brut 5000 de euro pe luna. Eu pot recomanda un designer cu care am colaborat de nota 10. Dar pe partea de programare nu ma bag, eu personal 100% nu am timp sa ma ocup.

Ca om care am dus multe proiecte de astea la final stiu ca e nevoie de cineva foarte bun tehnic si cu o mana de fier sa gestioneze proiectul. Altfel iti vin tot felul de juniori care vor sa foloseasca cea mai noua tehnologie ca sa dea bine la CV-ul lor. Desigur, business-ul trebuie sa aleaga cea mai veche si stabila tehnologie.

Edited by RedDev, 27 November 2023 - 20:32.


#12
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007

Quote

Ti-ai facut o simulare cu privire la cat te-ar costa pe X ani folosirea unei platforme existente? Nu de altceva, dar s-ar putea sa constati ca e o varianta mai buna.


Mi-a recomandat cineva platforma asta... https://www.tradesoft.ro/

Vad ca se specializeaza pe ce vreau eu - ii voi suna maine sa vad daca e vreo posibilitate de colaborare.

Am contactat eu niste firme mai mari de webdesign si parca le-am bagat mortu' in casa, asa de rapid s-au scuzat ca nu au capacitatea sa faca o asemenea lucrare...

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Cand discuti cu ei, sa ai intrebarile la tine. Te intereseaza:

-cat de usor scaleaza pe viitor la cresterea numarului de clienti, produse, furnizori
-cum se configureaza, daca o faceti voi sau altul din exterior (exemplu: daca vrei sa adaugi un nou furnizor, sa  nu fii nevoit sa apelezi la ei, pentru ca te costa...n-ar trebui sa fie asa, dar cel mai bine sa intrebi)
-mentenanta...cat costa, ce SLA au...ca sigur o sa fie nevoie
-cat de flexibila e pe diverse modificari viitoare care ti-ar trece prin cap (ma rog, chestii de bun simt); daca fac modificari custom si care ar fi rate-ul
-care sunt cerintele minime pentru hosting

Edited by george_alexandru, 27 November 2023 - 20:54.


#14
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014

View PostAlexandru H., on 27 noiembrie 2023 - 20:30, said:

Mi-a recomandat cineva platforma asta... https://www.tradesoft.ro/

Vezi doar sa nu-ti arunce un site facut in Wordpress din 20 de plugin-uri facute de altii gratuit.

#15
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007

View PostRedDev, on 28 noiembrie 2023 - 09:24, said:

Vezi doar sa nu-ti arunce un site facut in Wordpress din 20 de plugin-uri facute de altii gratuit.

Daca era de facut site in wordpress, il faceam personal. This is above my pay grade.

#16
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007
Am vorbit cu oamenii - sunt multumit de ceea ce am auzit. Demo-ul (l-am butonat aseara vreo ora) e exact ce am nevoie - vor mai fi niste chestii custom pe care le vom adauga, designul evident customizat. Inca stau sa ma gandesc daca il voi lasa gazduit la ei sau imi voi instala propriul server. Am pus la calcul toate abonamentele  - cataloage, automatizarile, mentenanta, costurile per click si ma incadrez in buget.

Mai trebuie sa-i caut pe cei cu SEO, Google/Facebook ads...

#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Ai nevoie de o echipa, back end, front end developers și manager de proiect. Plus încă câțiva sa adauge produsele. In general o persoana poate adauga in 8 ore cam 5 produse dacă trebuie sa editeze și poze.
Dacă ai in portofoliu 5-6 mii produse unu singur are nevoie de 4 ani, numai sa le încarce.
Dedeman are exact ce vrei tu - ei au plătit 200 mii euro doar pentru soluția tehnica. Și au apoi o echipa la baza de date și alta la încărcat produse.

Edited by AztecWarrior, 29 November 2023 - 22:45.


#18
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,214
  • Înscris: 03.03.2007
Btw, poate intereseaza pe cineva...

Am obtinut finantarea si vom semna probabil contractul luna asta... Nu am mai mers cu cei de pe platforma aceea pentru ca am aflat intre timp ca au bagat reclama mincinoasa (nu au dreptul de a licentia in Romania baza de date ce ne interesa pe noi - plus sketchy legal history) - am mers cu firma ce are licenta exclusiva pe Romania. Avem 6 luni sa finalizam proiectul - dar sunt optimist.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate