Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Un mini-laptop s.f. din anii '90

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am ajuns mai mult sau mai puțin din întâmplare la un videoclip despre un palm-laptop din anii '90. Palm-laptopuri au fost destule, am văzut și eu unul prin 2008-2012, dar faptul că avea acel slot, în făcea special.
Nu e însă numai mini-laptopul. Și acele micro P.D.A. e tare. Dar ce e cu adevărat s.f. și m-a mirat chiar în zilele noastre, când avem atâta tehnică e ce pot facele 2 împreună!   :w00t:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JZ4AemnZRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdjl, on 27 noiembrie 2023 - 11:23, said:

Am ajuns mai mult sau mai puţin din întâmplare la un videoclip despre un palm-laptop din anii '90. Palm-laptopuri au fost destule, am văzut şi eu unul prin 2008-2012, dar faptul că avea acel slot, în făcea special.
Nu e însă numai mini-laptopul. Şi acele micro P.D.A. e tare. Dar ce e cu adevărat s.f. şi m-a mirat chiar în zilele noastre, când avem atâta tehnică e ce pot facele 2 împreună!   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JZ4AemnZRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Frumoasa jucarie, nu am avut asa ceva, in schimb erau niste agende gen calculator unde scriai si puteai sa copiezi la materiile de liceu....Posted Image))
Aratau si ora pe Glob daca imi aduc bine aminte..
Se gaseau cu sutele in targ la vitan sau la valea cascadelor..

Edited by ovidiu21, 27 November 2023 - 11:55.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nokia Communicator

#4
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am pe acasă un PDA cu Windows mobile din 1900 toamna. Era funcțional ultima oara.
L-am folosit pentru înregistrări pe circuit înainte sa am smartphone. Sa tot aibă vreo 20 ani.
Il donez :)

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
@KiloW: Zii un model si un pret.
Au fost cateva modele faine cu Win CE 4, 5, chiar 6, cateve le-am avut si eu, inclusiv cu tastura QVERTY.

#6
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2023 - 12:07, said:

Nokia Communicator
eheee, erai centaur dacă aveai așa ceva la vremea aia... Posted Image

#7
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
@vestale
Ceva Qtek însă nu mai țin minte modelul. Ii fac acasă poza și proba. Sper ca am păstrat un cablu usb din ala din precambrian.
0.01ron, e ok? :D

PS
In Romania am si 2xAiris T620. Am avut 3, unul pentru mine, unul taica-miu și unul socra-miu. Mie mi-au spart mașina și mi-a fost furat însă din ce știu alea din Ro încă mai sunt prin torpedouri...

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Cabluri erau miniUSB pe acele vremuri, e foarte bun pretul, platesc transportul!

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 24.05.2006

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2023 - 12:07, said:

Nokia Communicator

Am avut eu, super telefon, SF pentru vremea aia. Mi-aduc aminte, incepuse timid wifi-ul, si nimeni n-avea parola, asa ca oriunde opreai, gaseai o retea la care sa te conectezi.

Edited by wiseguy76, 27 November 2023 - 14:50.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu când am văzut un "Nokia" 9210(i) la cineva de pe un alt forum (era o întrunire forumistică) mi s-a părut uau! Şi visam să am unul. Am avut un de 2 ori însă '9110': unul mi l-au furat, celălalt s-a stricat. Şi ăsta a fost un palm computer, avea şi slot pentru card de memorie (M.M.C., care putea fi şi cu Hard Disc!   :w00t:  ), dar nu era aşa de versatil precum dispozitivul din clip. Am avut şi '9000' în colecţie, însă nu aveam cablu de alimentar; '9000' nu avea card. Cablurile de date, erau dedicate. La transfer date, cel puţin pe fără fir, nu erau cine ştie ce, dar ele, ca dispozitive erau deja un "Boeing" 707 .   :D
Agendele alea le ştiu. Cred că am avut una în colcecţie. Până se prindă profii ce puteau face unele dispozive, era cam liber la copiat.   :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tnNOSlrhnVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View PostKiloW, on 27 noiembrie 2023 - 12:11, said:

Eu am pe acasă un PDA cu Windows mobile din 1900 toamna. Era funcțional ultima oara.
L-am folosit pentru înregistrări pe circuit înainte sa am smartphone. Sa tot aibă vreo 20 ani.
Il donez Posted Image

Scuze ca ma bag si eu la off-topic....

Am si eu un Fujitsu Pocket Loox N560 cumparat de nou in 2007 si eu sint singurul proprietar de atunci,  de care m-am hotarit sa ma despart fiindca oricum nu mai fac nimic cu el (sta in dulap si ocupa loc).
Este functional si a fost folosit de mine o perioada destul de lunga pe post de sistem de navigatie (a rulat iGo pe el).

L-as da la schimb pentru un Raspberry PI 3B+ sau un Raspberry Pi 4 cu 2G RAM de care are nevoie unul din proiectele mele curente.

Daca cineva este interesat de un astfel de schimb il rog sa-mi trimita un PM ca sa putem sa discutam detalii despre cum facem schimbul.

Edited by cralin, 27 November 2023 - 15:05.


#12
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Prin anii 2001-2002 aveam ceva de genul tot un palm de la HP cand eram angajat reprezentant vanzari PepsiCo. Pe el luam comenzile in teren,iar la birou le descarcam folosind cardul de memorie. Era ceva decent la vremea aceea chiar si cu ecran monocrom.
P'orma aparusera palmurile mai evoluate,color cu "pencil" care isi faceau "actualizarile" online incat pana terminai programul,toate comenzile preluate erau deja pregatite in depozite pentru livrarea de a doua zi. Era insa cu mare bataie de cap modificarea acestor comenzi dupa ce acestea erau inregistrate in sistem...Deh..vremuri... Au trecut totusi niste ani..

Edited by Bebeluka, 27 November 2023 - 19:54.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la ăla off-şome, cum le făceai? Le introduceai la sediu? Şi trebuia să le scrii manual sau se introducea un soft în palm-laptop şi doar bifai?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate