Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Scoala de soferi cu cutie automata, poti conduce cutie manuala?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Prin 2005 a fost ordinul 574/2005 ce stipula ca daca ai facut scoala de soferi pe o masina cu cutie automata, cei vea pe carnetul de sofer codul 78, ce inseamna ca poti conduce doar masini cu cutie automata.

Acest ordin a fost abrogat si inlocuit cu ordinul 1497/2006, unde nu am mai gasit nimic despre acest subiect.

Inteleg ca nu mai este interzis sa conduci masini cu cutie manuala, daca ai facut scoala de soferi si ai dat examen pe masina cu cutie automata?

Atentie, vorbim de LEGE, nu de impresii si pareri!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum e valabil asta:
https://legislatie.j...Document/124490

Articolul 15^3
(1) Examinarea la proba practică se susține cu autovehicule cu transmisie manuală sau cu autovehicule cu transmisie automată.
(2) În cazul în care proba practică se susține cu autovehicule cu transmisie automată, pe permisul de conducere obținut se efectuează mențiunea corespunzătoare.

Edited by pasilla, 25 November 2023 - 14:34.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,242
  • Înscris: 24.02.2007
https://legislatie.j...Document/124490

https://legislatie.j...mentAfis/170782

https://lege5.ro/Gra...p=gyytiobyhezdi

Edited by dani.user, 25 November 2023 - 14:40.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Imi raspund singura Posted Image

Legea romaneasca magnifica.

Quote

ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010
Articolul 15
(3) Posesorii permiselor de conducere în care se găsesc menţiuni privind dreptul de a conduce autovehicule cu transmisie automată, care solicită obţinerea dreptului de a conduce autovehicule cu transmisie manuală din aceeaşi categorie, trebuie să susţină o nouă probă practică, sub condiţia prezentării documentului al cărui model este prevăzut în anexa nr. 9, care atestă efectuarea, într-o şcoală de conducători auto, a unui număr de cel puţin 6 ore de conducere practică a unui autovehicul cu transmisie manuală.
Acest al doilea articol citat este in continuare in vigoare dar cu doua mentiuni foarte importante:
In primul rand, conducatorii auto care au obtinut permisul de conducere pe o masina cu cutie automata vor primi un permis care sa indice acest lucru. Aceasta mentiune este semnalata cu codul “78” in dreptul categoriei B.

Acest articol face referire la pasii necesari pentru a elimina respectiva restrictie de conducere de pe permis, si anume sustinerea unei noi probe practice dupa prezentarea unei anexe care atesta efectuarea a unui numar de cel putin 6 ore de conducere a unui autovehicul cu transmisie manuala in cadrul unei scoli auto.

A doua mentiune si cea mai importanta este ca acest articol nu prevede nici un fel de sanctiune pentru situatia in care un participant la trafic este depistat conducand o masina cu cutie manuala chiar
daca permisul acestuia include restrictia “78”.


Rezumat:

1. Daca fac scoala pe masina cu cutie automata:
- primesti cod "78" la mentiuni pe carnetul de sofer
- poti conduce cutie cu cutie manuala, pentru ca legea nu interzice si NU sanctioneaza explicit asta

2. Poti scoate codul "78" dupa 6 ore de scoala pe masina cu cutie manuala si examen practic cu politia (chestie pe care nu cred ca o face cineva)

#5
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Pe hartie se poate daca legea nu o interzice. Practic nu se poate deoarece automatele nu au ambreiaj. Am cautat si eu in lege si nu am gasit nimic.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt o gamada de mentiuni care pot fi trecute in permisul de conducere.
Valabilitatea lui este limitata in functie de acele coduri.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mai e un ordin Posted Image

Nr. 268 din 8 decembrie 2010
Art. 23.
(6) In cazul în care un candidat promoveaza proba de verificare a aptitudinilor si comportamentului pe un vehicul cu transmisie automata, acest lucru se înregistreaza pe orice permis eliberat pe baza unei astfel de examinari. Permisele cu aceasta mentiune se utilizeaza doar pentru conducerea vehiculelor cu transmisie automata. Vehicul cu transmisie automata înseamna un vehicul în care raportul de angrenare între motor si roti poate fi variat doar prin folosirea pedalei de acceleratie sau a celei de frâna. In cazul vehiculelor din categoria Asi subcategoria A1, vehicul cu transmisie automata înseamna un vehicul care nu are pedala de ambreiaj sau maneta.

http://www.legex.ro/...010-108942.aspx

Deci, conform legii = NU prea ai voie

Problema e ca legislatia NU prevede nicio sanctiune pentru ... "infractori"

Ai facut scoala cu transmisie automata ... te prinde nenea politistu in trafic = ridica din umeri si ... viata merge mai departe

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BaYkqdmldN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Nu-i (aproape) aceeasi problema daca dupa ce ti-ai luat permisul pe o masina normala (volan stanga) conduci una adusa din UK (fara ca personal sa fi calcat pe acolo)?
In R0 numai fraierii cunosc si respectă legea. :(

Edited by __Dan__, 25 November 2023 - 15:05.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Aia cu volanul pe dreapta a ramas ... cum am stabilit

In 2022 ...
Senatul a aprobat interzicerea lor pe soselele patriei
Guvernul a respins proiectul legislativ

Avem o tara ... Posted Image

Edited by Naijax, 25 November 2023 - 15:12.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,242
  • Înscris: 24.02.2007
Restrictia de pe permis in ce lege e definita? Ce inseamna, ce efecte are, ...?

Logic mi s-ar parea ca daca ai categoria X restrictionata de ..., neindeplinirea restrictiei sa fie echivalent cu a nu avea permis pt categoria respectiva.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asa este, dar au uitat sa precizeze asta in lege.

Codurile sunt cele din UE.
https://legislatie.j...Document/139178

Edited by pasilla, 25 November 2023 - 15:22.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,242
  • Înscris: 24.02.2007
Deci au definit cum sa scrie restrictiile pe permis, dar nimic despre ce faca cu ele apoi? Posted Image

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te pune sa iti faci ochelari ca sa treci examenul auto, dar poti conduce fara ei, ca nu au baza legala sa te sanctioneze.

#15
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Prevederile legale au efect nu numai daca sunt prevazute sanctiuni pentru incalcarea lor. De ele se pot lega alte actiuni care sa-ti devina potrivnice.
Un exemplu: esti implicat(a) intr-un accident/coliziune in care vinovat dpdv al regulamentului rutier este "celalalt". Implicatiile sunt suficient de serioase si celalalt suficient de tupeist sa te dea in judecata ca nu erai calificat(a) sa conduci auvehiculul cu care ai avut accidentul. Din asta poti sa iesi daca nu vinovat, macar culpa comuna.
De acelasi subiect se poate prevala un asigurator CASCO, conform clauzelor ca nu despagubeste daca masina este condusa fara permis de conducere valid.

#16
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013

 pasilla, on 25 noiembrie 2023 - 15:25, said:

Te pune sa iti faci ochelari ca sa treci examenul auto, dar poti conduce fara ei, ca nu au baza legala sa te sanctioneze.

Poti detalia?

Eu am trecut in permis codul 01.01 ceea ce imi interzice sa conduc fara ochelari de vedere. Daca totusi conduc si sunt oprit de politie, inteleg ca nu exista "pedeapsa" in lege pentru acest fapt?

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am gasit nimic referitor la codurile de limitare care sunt trecute in permisul de conducere.

#18
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 Adm, on 25 noiembrie 2023 - 14:36, said:

- poti conduce cutie cu cutie manuala, pentru ca legea nu interzice si NU sanctioneaza explicit asta
Asa este din ce am inteles de la cineva ce lucreaza in politie si care nu e prima generatie care lucreaza in politie, ba mai nou si ultimul copil e tot in politie.
Ultimul copil are scoala facuta pe automata si conduce manuala, ba chiar si masina de politie, care e tot manuala.
Alt copil, ala mai batranul inteleg ca nici pana in ziua de azi nu are permis desi conduce masina de politie. Aparent legea le permite politistilor sa conduca masina fara sa aiba permis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate