Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Comparare grosime ciorapi Smartwool Extra Cushion/ Maximum Cushion cu ciorapi de lana

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Salutare! Daca careva dintre voi aveti o pereche de ciorapi Smartwool Extra Cushion/ Maximum Cushion ati putea sa-mi spuneti cum se raporteaza grosimea lor comparativ cu o pereche de ciorapi de lana facuti manual, va rog?

Multumesc!

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
nu se pot compara cele două produse, lâna e diferită.

#3
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Va ganditi cumva din perspectiva proprietatilor termice dintre cele doua tipuri de lana sau va ganditi cumva din perspectiva ratei de compresie dintre lana de merinos, folosita in Smartwool, si lana folosita pentru ciorapii de lana?

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Incearca sa ajungi intr-un magazin sa pui mana pe asa ceva si o sa vezi ca e diferenta prea mare. Diferente sunt si la compresie, cred ca si la proprietatile termice, desi bunicele noastre, nu puteau impleti la fel de des cum ies din fabrica, dar firul de lana merinos e diferit mult fata de cele trase prin fus la noi.
Am o pereche de sosete 'industriale", alt model, si le folosesc doar la cort/refugiu/stana, iarna cand se anunta sub -10 grade Celsius, de purtat in casa in papuci/bocanci niciodata.

Edited by vestale, 24 November 2023 - 21:17.


#5
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Din pacate cel mai apropiat magazin care sa le aiba este la cateva sute de kilometri. Din informatiile culese de pe net, proprietatile termice ale lanii merinos sunt cele mai bune dintre toate lanele cand vine vorba de ciorapi, insa nu stiu cat mai bune sunt. De asemnea prezinta proprietati antibacteriene mai bune decat sinteticele si alte tipuri de lana.

Eram interesat sa aflu cum este compresia, incat planuiam sa iau niste perechi din strainatate, iar cum returul e mai anevoios, as fi dorit sa ma inforemez temeinic, sa nu fie nevoie sa apelez la retur. De ce anume compresia, pentru ca am o pereche de bocanci si nu stiu daca cei mai grosi ciorapi de la ei imi vor incapea.

Am vorbit cu cei de la Smartwool despre problema, unde mi-au spus ca pentru o pereche de incaltaminte cu acelasi numar cu cel al piciorului perechea light cushion vine la fix. Insa bocancii pe care-i am sunt cu putin mai mari, cu 1/3 dintr-un numar mai mari, si m-am gandit ca ar intra ceva mai mare decat light cushion. Dupa calculele facute pentru numarul meu, 1/3 reprezinta 1.165 mm in plus de material comprimat.

M-am mai informat de la cineva ca full cushion nu este la fel de gros precum o pereche de ciorapi de lana, dar acum vine problema de rata compresiei, incat nu stiu daca au aceeasi rata. Spre exemplu ieri am masurat cu sublerul in 4 parti ale unui ciorap de lana (cred ca lana de turcana): calcai, zona talpii apropiate de calcai, zona talpii apropiata de degete (unde se rup de obicei ciorapii) si zona degetelor. Ca urmare a masuratorii, media compresiei e undeva la 25%, pe cand la ciorapii sintetici, spre exemplu marca Artengo, compresia e undeva la 50%.

Concret, ciorapul de lana a avut media de 1.93 mm necomprimat, iar comprimat a avut media de 1.43 mm. Pe cand Artengo a avut 1.05 mm necomprimat si 0.56 mm comprimat. Testul l-am repetat cu alte 2 perechi de ciorapi sintetici (ciorapi grosi din bazar), de marci diferite, iar compresia a fost aceeasi, tot de 50%.

Tot din ce m-am mai informat, grosimea firului lanii de merinos folosit in cele de mai de inalta perechi de ciorapi, precum Darn Tough, Smartwool, Icebreaker, Silverlight este intre 15 si 25 de microni. Unde cu cat este mai subtire firul, cu atat mai inalta este calitatea. Comparativ, celelalte lani au un fir mai gros, am impresia cu de 2-3 ori mai gros (va trebui sa reverific informatia mai tarziu), presupun de aici ca merinosul va avea o rata de compresie sub 25%.

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
după încă vreo 2-3 luni de studiu atent, comparat micronii și măsurat cu șublerul, cred că îți vei lua inima în dinți și vei comanda o pereche. de care nu vei fi mulțumit, că nu ies la șubler, și îi vei returna.

nu te arunca din prima la Smartwool, ia ceva mai ieftin, eu am vreo 5 perechi din ăștia, mi se par mai ok decât SW, țin mai mult la tăvăleală.
https://www.decathlo...3145?mc=8781269

#7
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Multumesc! O sa arunc o privire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate