Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Laptop cu user Windows dezactivat din cloud

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Engineer_xxl, on 22 noiembrie 2023 - 12:28, said:

Am asteptat 2 luni si nimeni nu s-a obosit sa aranjeze o colectare si vorbim de vreo 600 de oameni...
Stai linistit ca o sa te caute. Sa nu cumva sa il vinzi ca ti-l mai si imputa la pretul de cost din contabilitate! Ala este un bun de inventar al firmei si cand se va face lichidarea/reorganizarea vi se vor cere inapoi - daca un laptop din ala e 3000 lei si erau 600 de laptopuri, tu ai lasa (ca administrator special) bunuri de 1.8 mil lei pe la angajati? Alea vi le cere inapoi rapid si pentru drepturile bansesti asteptati voi mult si bine. Perfect legal pentru ei.

#20
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Cumpara un SSD si il pui in laptop in locul celui blocat

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 stoshiba, on 22 noiembrie 2023 - 13:33, said:

Cumpara un SSD si il pui in laptop in locul celui blocat
...si daca laptopul nou are SSD soldered? Unde "il mai baga in laptop"??? :-D

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Alea nu sunt SSD-uri care sunt lipite - sunt eMMC-uri - doar al laptopuri ieftine/tablete gasesti asa ceva.

Oricum, nu mai deviati subiectul.

#23
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Nu vreau sa suflu in iaurt, dar erau unul pe olx care vindea un Nitropad care, cica nu accepta niciun fel de windows sa instalezi pe el. probabil blocat in AZURE, esti nevoit sa folosesti un distro de Linux. Vezi sa nu fie si al tau la fel. Ia cel mai ieftin SSD - dar tot trebue sa stii configuratia exacta hardware ce suporta, SATA sau M.2, si daca e m.2 e NVMe sau NGFF - si macar testezi. Nu-l vinde ca te cocosheaza la o eventuala recuperare de asset-uri. Nu te incanta ca au trecut deja 2 luni, acceptul unui lichidator la firma maredureaza uneori si 6...

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși nu poți face un user local offline?
Sau fa un cont nou microsoft și te conectezi cu acesta.

#25
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

 stoshiba, on 22 noiembrie 2023 - 13:33, said:

Cumpara un SSD si il pui in laptop in locul celui blocat

Si ala care l-ai scos din laptop il pui bine ca sa nu il pierzi.
Cine stie cind trebuie sa-l scoti la iveala si sa-l dai inapoi impreuna cu laptopul.
;)

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai acces la BIOS faci un fresh install.

#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Nu știu dacă dezactivarea contului online, inclusiv din Azure, presupune imposibilitatea accesarii totale a laptopului, dar exista o metoda bine documentată pe internet și YT, prin care, dacă ai acces fizic la USB și BIOS, se poate crea pe orice laptop un user nou cu drepturi de ADMIN, și astfel se poatw prelua accesul pe laptop. Testat de mine pe câteva sisteme, la care foștii angajați nu au respectat cerințele de a salva pe server anumite situații legate de activitatea în firma și am fost nevoit să le recuperez așa. In cazul meu însă, era vorba de cont online cu logare în domeniul privat al companiei.

@ inițiator - deocamdată ai rămas cu un bun care nu e al tău, și dorești să îl faci al tău. Fiind vorba despre 600 angajați, sigur va fi un proces de durată legat de insolvență, taxe la stat, creanțe si drepturi ale angajaților. Cum s-a spus anterior, ai grija de acel laptop, s-ar putea sa fii obligat să-l restitui, sau să-ți fie imputat in caz contrar. Dacă vrei sa-l folosești până la clarificarea situației, mai bine înlocuiește HDD sau SSD original cu altul nou pe care reinstalezi Windows, păstrând originalul intact. In cazul in care ți se solicită restituirea, instalezi stocarea originala la loc, îți păstrezi stocarea nouă, și restitui laptopul. Gândește-te că poate informațiile stocate acum pe laptop va vor ajuta sa va recuperați o parte din bani, dacă tu le distrugi reduci șansele...

Edited by nei-k, 23 November 2023 - 06:57.


#28
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Ok, am inteles si simpatizez cu ideea ca mai sunt sanse sa vina sa isi ceara laptopul inapoi, dar sincer pana atunci daca pot sa ma folosesc de el ... de ce nu? Date ale firmei nu sunt pe el ca totul era pe cloud, mai degraba sunt ceva date personale care probabil si alea isi facusera backup pe One Drive...
In orice caz am facut chestia cu command prompter sa vad care e situatia cu drive-ul C si zice ca "This drive is locked by Bitlocker Drive Encryption. You must unlock this drive from Control Panel".
Deci din ce s-a zis pe aici singura varianta ar fi sa inlocuiesc ssd-ul...

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Da Format C:\? :)

#30
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 dorin_2k, on 23 noiembrie 2023 - 19:08, said:

Da Format C:\? Posted Image
Daca e blocat nu cred ca te lasa sa faci mai nimic cu el... si oricum dupa cum m-a sfatuit lumea pe aici e mai bine ca momentan sa nu ma joc hardul.

Imi mai trecu un gand: e o varianta de considerat sa folosesc un SSD extern pe care sa instalez licenta mea de windows si sa folosesc laptopul normal dar cu bootare de pe ssd extern?

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Asta e o varianta foarte ok - cea mai eleganta in caz ca trebuie sa il dai inapoi.

O alta este sa inlocuiesti SSD-ul daca nu e lipit pe placa de baza (nu am vrut sa intru in discutia de mai sus, dar 90% din laptopurile business/high-end au SSD-urile soldered pe placa de baza). In cazul asta nu il poti da jos pe cel vechi si nu poti instala unul nou. Atunci ramai tot la varianta ta de mai sus.

Dar daca ai acces in BIOS poti sa iti faci un stick boot-abil si de acolo sa stergi complet (in fel de "format c:") SSD-ul laptopului. Instalezi pe el ce vrei si daca trebuie dat inapoi faci aceeasi operatiune.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ai acces la BIOS?
Pui un stick și instalezi fresh Windows.
Însă dacă nu ai acces la BIOS: nasol. Chiar daca pui alt SSD, nu poți să începi procedura de instalare.

#33
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008
ce este  fresh Windows?.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Instalare Windows pe curat cu formatarea partitiei vechi, fara să păstrezi nimic din vechea instalare

#35
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Leo2006, on 22 noiembrie 2023 - 11:02, said:

Criptare nu ai ca nu-ti cere parola de bitlocker dar sunt facute setari in security policy care conditioneaza accesul la cont.

Nu neaparat. Poate sa fie si criptat si sa ceara doar parola de Windows.

@initiator, poti sa scoti HDD / SSD-ul si printr-un adaptor sa il conectezi la alt calculator? Daca ai acces la date, atunci evident nu e criptat, daca cere cheia de Bilocker, atunci ghinion.

 Engineer_xxl, on 23 noiembrie 2023 - 19:30, said:

Imi mai trecu un gand: e o varianta de considerat sa folosesc un SSD extern pe care sa instalez licenta mea de windows si sa folosesc laptopul normal dar cu bootare de pe ssd extern?

Bun, deci HDD-ul e criptat.
Eu sincer l-as lasa asa, cel putin pina se clarifica situatia cu firma si iata de ce. Nu stiu ce licenta de Windows ai, dar stiu ca si in cazul celor consumer e mai tolerant sa (re)instalezi pe aceeasi placa de baza. Daca insa licenta aia e instalata pe hardware diferit, atunci se aprinde un bec pe la serverele de activare si poti sa te trezesti ca ti-au blocat licenta.

#36
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Refresh fara pierdere de date nu se poate accesa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate