Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Laptop cu user Windows dezactivat din cloud

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Salutare lume! Am si eu nevoie de un sfat in legatura cu un laptop. Povestea pe scurt este ca acum o luna firma la care lucram a dat faliment la modul la care s-a comunicat ca nu mai veniti la munca de azi ca nu va mai putem plati... astfel mai toti am ramas cu laptopurile (macar atat), e un laptop destul de bunicel, dar odata cu falimentul firma lichidatoare a inchis mai toate conturile cloud.
Acum am decis sa pun laptopul in folosul familiei dar ieri am avut marea surpriza sa nu ma mai pot loga pe el si desi aveam full access pe el nu pot decat sa presupun ca contul microsoft a fost dezactivat...
Care este varianta optima de a refolosi acest laptop, reinstalarea sistemului as prefera sa fie ca ultima optiune.
Windows vine cu licenta pe laptop sau acum e totul bazat pe cloud si conturi?

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Depinde de laptop si de cum a fost setat/instalat initial.
Singura optiune normal posibila este reinstalarea pe curat si poate ca din linux ai putea avea acces la ce era pe el daca nu s-a folosit criptarea datelor.

p.s. @All: Orice sfat "necurat" va fi "recompensat"

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Nu te poti loga offline la contul Microsoft ?
Varianta cu reinstalarea e cea mai rapida. Kitul de windows vine ca imagine si doar privesti 10 minute ecranul pana ai un win functional.

Edited by Leo2006, 22 November 2023 - 10:45.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea cred ca scapi fara reinstalare
Cel mai probabil, toate datele erau conectate la serverul firmei care ... nu mai este

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Leo2006, on 22 noiembrie 2023 - 10:38, said:

Nu te poti loga offline la cont ?
Din pacate daca nu e conectat la retea imi zice din prima ca no internet, no access...

 Naijax, on 22 noiembrie 2023 - 10:40, said:

Nu prea cred ca scapi fara reinstalare
Cel mai probabil, toate datele erau conectate la serverul firmei care ... nu mai este
Asta ma gandesc si eu dar ma gandeam daca e vreo posibilitate sa creez cumva un user now avand in vedere ca am aveam full access si pot accesa si Biosul..

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca ai acces la BIOS, incearca sa elimini vechiul administrator + parola
Nu pot sa-ti zic mai mult ca mi-o iau de la moderatori Posted Image

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
cel mai probabil au folosit ciptare bitlocker pe el, asa ca discul este criptat

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Din bios nu poti face nimic inafara ca te va ajuta la reinstalare.
Criptare nu ai ca nu-ti cere parola de bitlocker dar sunt facute setari in security policy care conditioneaza accesul la cont.

Edited by Leo2006, 22 November 2023 - 11:05.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu exista un user local - Administrator.
Dar incepand cu Windows 10 este dezactivat. Si nu prea se poate activa decat din Windows...
Si daca este activat, are parola mai mult ca sigur

Vezi in coltul din stanga jos de al ecranul de logare daca scrie Other User si d click pe el.

Uite cum s-ar crea un user nou - https://pureinfotech...unt-windows-11/
Acum nu stiu daca ar merge sa bootezi de pe un stick - sa dai repair ca sa intrii in command prompt si sa incerci de-acolo sa reactivezi Administratorul - trebuei selectata partitia cu Windows-ul. N-am incercat niciodata si n-am gasit pe nicaieri posibilitatea, deci probabil nu ar merge...

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
ai mai multe solutii, dar nu vezi ca nu sunt acceptate pe forum.

poti sa reactivezi admin local, poti sa creezi un nou user ca admin - ia si cauta pe gogle...

#11
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012
Daca chiar ai ghinion si a fost blocat in Azure nu mai poti sa loghezi cu nici un user (chiar si daca reinstalezi windows-ul). Asta vara am cumparat vechiul laptop de la servici si cand am vrut sa imi instalez un windows nou nu ma lasa decat cu useri ai companiei (nu ma lasa sa pun nici un fel de user local). Evident la mine firma inca mai functiona si l-au deblocat.

Edited by numerci, 22 November 2023 - 11:41.


#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
daca este criptat trebuie sa ii scoti criptarea ....
poate cea mai buna solutie ar fi sa intrii in BIOS si sa incerci sa il configurezi cu un nou OS de la zero.....
totusi este ciudata metoda de a renunta la hardware ca daca firma este falimentara cu siguranta un executor va incerca sa ia controlul asseturilor vechi care inca mai au valoare.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
99% va trebui sa reinstalezi windows 11.Si va trebui sa o faci fara conexiune de internet.Este cat se poate de simplu si nu dureaza mai mult de 15 minute.Nimic ilegal.Sa zicem ca este un caz fericit totusi la tine.Sunt cazuri in care persoane ce au ramas cu laptopul dupa ce au ramas fara serviciu ,ei bine ,laptopul respectiv nu l-au mai putut folosi deloc, cu absolut nimic facut sau incercat  pe el.

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
mai sunt solutii si in cazurile alea, dar trebuie intervenit fizic pe acolo pe undeva....

#15
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Mihai_3, on 22 noiembrie 2023 - 12:04, said:

daca este criptat trebuie sa ii scoti criptarea ....
poate cea mai buna solutie ar fi sa intrii in BIOS si sa incerci sa il configurezi cu un nou OS de la zero.....
totusi este ciudata metoda de a renunta la hardware ca daca firma este falimentara cu siguranta un executor va incerca sa ia controlul asseturilor vechi care inca mai au valoare.
Am asteptat 2 luni si nimeni nu s-a obosit sa aranjeze o colectare si vorbim de vreo 600 de oameni... ideea e ca inca din primele zile se taiase accesul la mai tot ce era microsoft inclusiv emailuri, au mai fost doar cateva comunicari pe emailul personal si 2 scrisori...
Nu ma intereseaza sa recuperez ceva date ca oricum totul era pe One Drive de la mirosoft, e un laptop prea bun sa devina doar mobila.
Oricum din ce inteleg pe aici cred ca tre sa reinstalez sistemul, singura nedumerire acum este daca windows e cu licenta pe laptop astfel la reinstalare imi folosesc userul meu personal sau tre sa cumpar o licenta.
Oricum o sa incerc sa vad cum e treaba cu acel admin user, in Bios am vazut ca mai tot ce era legat de parole era dezactivat.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Licenta e inregistrata pe serverele de activare. Chiar si cu alt cont se va activa automat cat timp e aceiasi placa de baza.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil sa fie si in BIOS licenta si atunci al instalare nu va cere serial si nici nu va oferi posibilitate de a alege ce varianta de 11 sa instaleze.
Oricum ar fi, cum da de internet se va activa.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Intreaba AI-ul de la Bing, ca m-a scos din cateva belele de tipul asta.
Mi se pare mai bun ca CHATGPT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate