Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Noob Excel , creare baza de date

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Salut, am informatii basic despre Excel si as vrea sa creez o baza de date care sa contina cateva informatii : Nume furnizor -->Abr.Judet--->Nume Judet ---> Oras---> Nume client cu adresa ,numar telefon, persoana contact si ultima rubrica ..sa zicem observatii ( pe care as vrea sa o dezvolt mai tarziu ) . La inceput...sa zicem ca as vrea sa selectez Nume Furnizor...apoi judet, oras si sa imi apara lista cu clienti . Cand ma intorc la oricare din punctele anterioare , furnizor sau oras si modific, sa imi apara lista de clienti. Intrebarea mea : este excelul un program potrivit pentru asa ceva ? De unde sa incep studiul? link info...Cum incep introducerea datelor? Fac tabele separate cu Furnizor x - oras y -clienti x..y...z si apoi le grupez cumva in pagina? Sau este prea mult pentru mine si pun intrebari stupide? 😅. Ideea este ca sunt f ambitios si as vrea sa invat...dar nu stiu cum sa incep.  Va multumesc!

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View PostDodo03, on 21 noiembrie 2023 - 20:02, said:

Nume furnizor -->Abr.Judet--->Nume Judet ---> Oras---> Nume client cu adresa ,numar telefon, persoana contact si ultima rubrica ..sa zicem observatii ( pe care as vrea sa o dezvolt mai tarziu ) .

Eu n-am inteles daca-s furnizori sau clienti.

Oricum ar fi, filtrele sunt ceea ce te intereseaza.


Daca ai o versiune recenta, se gaseste la Insert->Filter.

Si te joci cu datele pe care le ai.

Edited by stevetlangat, 21 November 2023 - 20:19.


#3
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Excelul e bun pentru calcul tabelar, tu acolo stochezi date nu faci calcule.
Mai potrivit este Access, tot din MS Office. Creezi tabele pentru stocare date, forme pentru introducerea lor și rapoarte pentru output de info.

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pai sunt am x furnizori si xxx clienti , in cateva orase al unui anumit judet. Am 2019...Da , nu fac calcule de nici un fel momentan ...vreau doar info , si cu timpul o sa am nevoie si de anumite calcule pentru fiecare client dar asta e alta poveste .Asta am facut...dar imi da cu minus la sfarsit ...pentru ca eu as vrea ca dupa ce selectez furnizor, judet, oras ...la sfarsit sa imi apara lista de clienti . Acum daca bifez ceva...mi se selecteaza doar un anumit rand...imi dispar chestii...😓...varza .Sincer , abia am facut sa apara sageata cu ctrl shift l ...dar ma gandesc ca exista o posibilitate sa apara ca si lista, si sa pot bifa o casuta , fara chestia aia cu filter...sort...select all...
Multumesc ptr ideea cu Access...pare mult mai ok, desi acum l-am deschis pt prima data :)

Attached Files


Edited by Dodo03, 21 November 2023 - 20:37.


#5
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 18.06.2009
Poti face simplu cu pivot sau power pivot din excel.

#6
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Iti multumesc Rain, peste tot pe net am citit ca este simplu..sau poate fi simplu, am citit de pivot/pivot table dar nu stiu cum sa le aplic. Imi poti da o sursa de unde sa ma informez? Cum as putea sa fac asta cu pivot? Mersi! Prima data trebuie sa vad cum introduc datele, pentru ca daca selectez un anumit furnizor , imi dispare restul informatiilor. Ma gandesc ca gresesc eu cumva , in sensul ca ar trebui sa introduc pentru fiecare furnizor , toate judetele, orasele, clientii....si tot asa, nu doar o singura coloana cu furnizori...judete , orase....clienti..asa-i? Altfel de inde sa stie BD ce sa-mi afiseze.

Attached Files


Edited by Dodo03, 21 November 2023 - 20:54.


#7
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 18.06.2009
Urmareste si aplica clipurile acestui tip https://www.youtube....rch?query=pivot

#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Pivot Table & Slicers

#9
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Si eu zic ca Access e mai potrivit. Doar ca e alt animal decat Excelul si, pentru rezultate bune, trebuie sa te apleci asupra teoriei bazelor de date. Chei primare, chei externe, normalizare, relatii, integritate referentiala, inner si outer join, redundanta sunt doar cateva dintre notiunile de baza. Dupa ce le inveti pe astea, o sa vrei sa treci la o baza de date adevarata, cum ar fi MS SQL. Bafta!

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
In sheetul2 (sa zicem) ai furnizorii cu toate detaliile
In sheetul1 ai clientii. Daca selectezi un furnizor, atunci o parte din celule se vor completa in functie de el (list )

Ca sa vezi ce vrei, aplici filtre in sheetul1

Atasat un exemplu dar nu ti-l explic pentru ca ai zis ca vrei sa inveti. :)

Attached Files



#11
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Aici explicatie simpla in romana

#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
O sa incerc maine sa adun niste date concrete si vad ce reusesc . Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate