Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Banii ca viciu la români

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postn-amname, on 21 noiembrie 2023 - 21:57, said:

Banii sunt importanti. Oricat ne dam de catolici si puri, nu-i pasa nimanui ca ai un suflet bun, ca esti cult, citit, mai stiu eu cum, daca n-ai bani nu prezinti interes si nu poti face mai nimic.
Tu cu cine ai vrea sa iti petreci timpul, cu cineva bogat care nu are suflet bun/nu e cult/citit/etc, sau cu cineva cu venituri mediocre care are suflet bun/e cult/citit/etc? Cu ce ma incalzeste pe mine ca e mai bogata acea persoana daca in rest nu are nimic interesant/de apreciat? De ce mi-as petrece timpul cu ea? Doar pe el eventual il incalzeste ca e mai bogat, din punctul meu de vedere ca persoana care interactionez cu el, nu ma incalzeste cu nimic ca e mai bogat dar in rest nu are nici o calitate pe care sa o apreciez si nici nu am ce sa discut cu el interesant.

Deci e normal sa-mi pese mai mult de calitatile persoanei decat de averea ei.

Daca vorbesti din punctul de vedere al unui viitor partener de viata, poate sa te intereseze in mod direct si situatia materiala, dar cam ce viata crezi ca poti avea cu o persoana cu bani dar care in rest e plina de defecte? Personal as prefera fara discutie un partener de viata care castiga o treime dar sta mai bine la alte calitati pe care le consider cu adevarat importante. N-as vrea sa-mi petrec nici macar o zi cu o bogatasa plina de defecte.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View PostManasu, on 21 noiembrie 2023 - 22:10, said:

Nu exista o buna calitate a vietii fara bani, asa ca nu pot fi dezinteresati in ce priveste aspectul financiar.
In ziua de azi si cu doua salarii minime in Romania iti asiguri lucrurile de baza intr-o familie (sigur, intr-o locuinta mica dintr-o zona nu prea grozava). Cu doua salarii medii iti permiti deja locuinta decenta in zona buna, masina compacta decenta, concedii in strainatate la 3 stele cu avionul si masa la restaurant, iesiri ocazionale in oras, mers periodic la evenimente, ai bani si de hobby-uri/activitati sportive/relaxare, iti permiti sa mergi ocazional la doctor in privat, ba iti mai raman si sa pui ceva deoparte.

A, ca sunt unii care cred ca daca nu ai ultimul iPhone si haine de fitze nu ai o calitate bune a vietii, e alta discutie.

#39
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
ca idee, incearca sa te limitezi in 8000 lei lunar, vreo jumatate de an.....sunt tare curios cum rezolvi si cu concediile in strainatate la 3 stele, iesitul la restaurant, hobby-uri si tot ce ai insirat tu acolo.

#40
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postutopium, on 21 noiembrie 2023 - 22:55, said:

In ziua de azi si cu doua salarii minime in Romania iti asiguri lucrurile de baza intr-o familie (sigur, intr-o locuinta mica dintr-o zona nu prea grozava).

Poate intr-un cartier "ghetou", si cu mancare de  proasta calitate, care duce la probleme de sanatate pe termen lung.
Macar stii cat e salariul minim?
Nu inteleg cum te poti pronunta, tu cu 5000 de euro  pe luna sau cat ai, despre cat de usor e sa "Asiguri lucrurile de baza" cu 500 de euro pe luna...

View Postkato1, on 21 noiembrie 2023 - 23:08, said:

ca idee, incearca sa te limitezi in 8000 lei lunar, vreo jumatate de an.....sunt tare curios cum rezolvi si cu concediile in strainatate la 3 stele, iesitul la restaurant, hobby-uri si tot ce ai insirat tu acolo.

Nici asta nu-i posibil.
E chiar ciudat punctul lui de vedere, clar pare rupt de realitatea de zi cu zi a romanului cu salariu mediu.

Edited by danigoleman, 21 November 2023 - 23:21.


#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postn-amname, on 21 noiembrie 2023 - 21:57, said:

Banii sunt importanti. Oricat ne dam de catolici si puri, nu-i pasa nimanui ca ai un suflet bun, ca esti cult, citit, mai stiu eu cum, daca n-ai bani nu prezinti interes si nu poti face mai nimic. Exceptie femeile frumoase, care vor avea mereu usi deschise.

Viziune infantila si superficiala cu o nota de misoginism.

#42
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013

View Postutopium, on 21 noiembrie 2023 - 22:37, said:

Tu cu cine ai vrea sa iti petreci timpul, cu cineva bogat care nu are suflet bun/nu e cult/citit/etc, sau cu cineva cu venituri mediocre care are suflet bun/e cult/citit/etc? Cu ce ma incalzeste pe mine ca e mai bogata acea persoana daca in rest nu are nimic interesant/de apreciat? De ce mi-as petrece timpul cu ea? Doar pe el eventual il incalzeste ca e mai bogat, din punctul meu de vedere ca persoana care interactionez cu el, nu ma incalzeste cu nimic ca e mai bogat dar in rest nu are nici o calitate pe care sa o apreciez si nici nu am ce sa discut cu el interesant.

Deci e normal sa-mi pese mai mult de calitatile persoanei decat de averea ei.

Daca vorbesti din punctul de vedere al unui viitor partener de viata, poate sa te intereseze in mod direct si situatia materiala, dar cam ce viata crezi ca poti avea cu o persoana cu bani dar care in rest e plina de defecte? Personal as prefera fara discutie un partener de viata care castiga o treime dar sta mai bine la alte calitati pe care le consider cu adevarat importante. N-as vrea sa-mi petrec nici macar o zi cu o bogatasa plina de defecte.
ca si prieten de conversatie da, banul nu conteaza in anumite circumstante, in altele da, gen vrei sa iesi si tu la o activitate, sa mergi intr-o excursie, sa iesiti la un suc, nu poti sa-i platesti la infinit si chiar daca-i platesti, daca e o persoana de calitate morala si are obraz se va simti prost. Eu cand eram sarac alegeam de multe ori sa stau acasa ca mi-era rusine sa tot n-am bani. Asta e, nu ies in seara asta, trebuie sa fac ceva. Csf, am vazut si la altii ca fac la fel.
La fel, o femeie nu va lua de barbat pe cineva sarac decat in anumite circumstante. Poti sa ai suflet bun, sa fii un barbat citit, daca stai intr-o pestera, ai hainele lui bunicu pe tine si n-ai bani de o excurie nu sta mai niciuna cu tine dupa o anumita varsta. Poate sa stea daca te iubeste, daca ai perspective sa cresti sau daca macar esti muncitor, dar daca tu n-ai una de-un leu in buzunar, nu muncesti si nu cauti si te intretine ea, atunci i-ati la revedere. Adica na, indiferent daca femeia respectiva vrea copii sau vrea sa se plimbe, pentru asta e nevoie de bani. Ca sa stati impreuna intr-un loc decent, e nevoie de bani. Ca sa faceti activitati impreuna, e nevoie de bani-bottom line, ai nevoie de bani in viata. Si da, e bine sa fie o balanta intre calitatile de om (moral, cultura, suport) si aspectul financiar, insa bottom line, fara bani nu se poate.

Edited by n-amname, 22 November 2023 - 00:33.


#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postn-amname, on 22 noiembrie 2023 - 00:32, said:

daca stai intr-o pestera, ai hainele lui bunicu pe tine si n-ai bani de o excurie nu sta mai niciuna cu tine dupa o anumita varsta. Poate sa stea daca te iubeste, daca ai perspective sa cresti sau daca macar esti muncitor, dar daca tu n-ai una de-un leu in buzunar, nu muncesti si nu cauti si te intretine ea, atunci i-ati la revedere.

Pai vezi, nu e o problema de bani ci un mix destul de nasol. Ai o anumita varsta, n-ai un leu in buzunar, n-ai perspective, n-ai de munca si nici nu cauti. Probabil calea e in vreo manastire.

Edited by ionutzitaly, 22 November 2023 - 01:15.


#44
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
In viata  nu banii conteaza......ci numarul lor...!

#45
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Interesante puncte de vedere, adaug si eu si subliniez cum s-a mai zis - trebuie neaparat un echilibru si un scop in viata, altfel e cam degeaba. Multi chiar trag non stop si au mai mult decat le trebuie, dar mereu gasesc cheltuieli total aiurea - ba casa mai mare, ba nu stiu ce si ajung in final ca niciodata sa nu aiba suficient si sa fie nefericiti. Sau sa traiasca intr-o frugalitate extrema dar cu banet la greu pus deoparte, pentru ce ...nici ei nu stiu exact! Stiu din pacate destul de multe persoane de genul care pentru ei este cica scopul suprem FIRE, insa sunt prinsi in cursa sobolanului mai mult decat realizeaza si nu se mai bucur de mai nimic, economie la orice, zgarcenie pura de imi dau palme uneori (pe moment poate ma amuz, dar chiar si acum daca ma gandesc mi se par de kkt). Dar fiecare si le stie pana la urma, insa, cred ca trebuie sa ne gasim fericirea si in lucruri marunte si nu neaparat materiale - gen ultimul IPHONE. Da, te va face si ala fericit, insa doar pe moment si de scurta durata...asta pana la urmatorul NOU IPHONE!

Este drept la urma urmei ca si fara bani nu prea ai perspective, nimeni nu te baga in seama si vorba unui user mai sus - degeaba ii platesti tu lui X iesiri si vacante, daca omul este de calitate morala se va simti si tot nu va fi confortabil.

Inca o data, revin asupra aspectelor - echilibru si scop. Cu scopul, poate nici eu personal nu sunt 100% stabilit, insa echilibru incerc si sa manageruiesc cat pot de bine anumite sume de bani, care poate pentru unii pot parea o avere, pentru altii poate peanuts. Dar cu cap manageruite chiar si sume mai mici (cam pe la mijloc fata de ce sume s-au tot vehiculat pe aici de nu iti vine sa crezi ca le castiga lunar recurent unii, dar chiar exista...) poti face si minuni daca le manageruiesti rational si NU EMOTIONAL. Sau cel putin incerc....

Edited by Al3xandrus, 22 November 2023 - 02:38.


#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postn-amname, on 22 noiembrie 2023 - 00:32, said:


La fel, o femeie nu va lua de barbat pe cineva sarac decat in anumite circumstante. Poti sa ai suflet bun, sa fii un barbat citit, daca stai intr-o pestera, ai hainele lui bunicu pe tine si n-ai bani de o excurie nu sta mai niciuna cu tine dupa o anumita varsta. Poate sa stea daca te iubeste, daca ai perspective sa cresti sau daca macar esti muncitor,....

M-ai lovit de mi-au mers fulgii aici.
Nu cred ca o femeie ar lua niciodata un barbat sarac, cum nici invers nu cred.
Cand ti-o zice tac-su: "...bah prapaditule..., ce dreaq sa faca ma fi-mea cu tine? Tu nu te uiti la tine? Si eu ce sa fac? Sa te sponsorizez toata viata?"

View Postionutzitaly, on 22 noiembrie 2023 - 01:13, said:

Pai vezi, nu e o problema de bani ci un mix destul de nasol. Ai o anumita varsta, n-ai un leu in buzunar, n-ai perspective, n-ai de munca si nici nu cauti. Probabil calea e in vreo manastire.

chiar daca aiperspective, nu conteaza
, voi traiti in basme sau ce?

#47
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Citez dintr-un clasic in viata: "nu ma incalzeste cu nimic ca e mai bogat dar in rest nu are nici o calitate pe care sa o apreciez" :)
E bine sa avem principii, dar si mai bine e sa nu le schimbam dupa cum bate vantul. In rest, piramida lui Maslow ar trebui sa-si spuna cuvantul.

#48
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Nu de asta e vorba. În exemplul dat de Ionuț faptul ca n-ai bani nu-i cauza problemei ci efectul unui cumul de probleme care oricum te fac nefrecventabil, cu sau fără bani.
Ești prost, leneș, bețiv, analfabet, neserios  etc.  Nu e nicio surpriza ca n-ai nici bani însă nu e neapărat asta problema. Chiar dacă ai avea tot nefrecventabil rămâi, și oricum probabil ii vei pierde.

La capătul alalalt al spectrului poți fi sărac însă harnic și deștept și determinat să ieși din sărăcie, iar faptul ca nu ai momentan bani nu e neapărat o problema.

Câți dintre noi aia mai purii eram rupți in c.. in studenție sau primii ani de cariera?

Edited by KiloW, 22 November 2023 - 09:02.


#49
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

View PostMatrix40, on 21 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Tinerii sub 30 ani nu mai sunt asa disperati dupa bani, sunt mai interesati de calitatea vietii.

Astea doua nu merg mana in mana?

#50
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

Propun o discuție oarecum relaxată cu privire la însemnătatea banului în ziua de azi
Adica filosofie de pahar in care lumea spune ce de fapt nu crede si nu face. Ca, n-asa, lumea nu iubeste banul ci doar ce poate cumpara (obtine) cu el.Altfel, nu cred ca ar deranja pe nimeni sa fie ca Ceausescu, sa aiba tot ce-i doreste inima la puterea 1000 fara sa aiba un ban in buzunar.

Sau na, daca vrei filosofie, na-ti filosofie: daca vrei sa cunosti omul cu adevarat, da-i bani si/sau putere. sau urmareste-l ce face cu banii/puterea. Scuza romanului dintotdeauna a fost „eu/noi am vrut, dar n-am putut (nu s-a putut sau atit s-a putut). Ei, urmariti-i pe romanii CARE POT ce fac cu ceea ce pot.

#51
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
A avea bani nu este o isterie.
Este in vremurile de azi o necesitate.
a avea bani te duce la o educatie mai buna, la o ingrijire medicala mai buna
la o calitate a vietii mai buna la oportunitati de investitii, bursa ca sa ii poti inmulti
si la sfarsit o ingrijire si un cadru de petrecere a batranetii bun

Isteria apare in felul cum ii cheltuiesti si cum te comporti.
si asta este si daca ai bani si daca nu ai bani

Edited by vio69c, 22 November 2023 - 09:23.


#52
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@hellmarvel Respectiv, ia-i jumatare din ei si vezi cum reactioneaza. Posted Image

Edited by tclau, 22 November 2023 - 09:23.


#53
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

Propun o discuție oarecum relaxată cu privire la însemnătatea banului în ziua de azi și asta deoarece am auzit aseară, nu dau sursa, cum că oamenii care pun înainte de toate banul sunt niște rebuturi sociale, niște sociopați ratați cu probleme mentale grave.
Bine, vânează ei bunăstarea din instinct, ca toată lumea de altfel, cu excepțiile de rigoare, dar odată căpătată această adicție pentru bani nu mai au vindecare și asta le ocupă tot timpul, iar banul devine un panaceu și nicidecum un mijloc cu rost extrinsec.

Singura bogatie reala este sanatatea.
Orice altceva este irelevant.

Nu am intalnit oameni care sa puna banii pe primul loc, nu am legaturi de prietenie cu manelisti si camatari.

Un om normal pune pe primul loc sanatatea,apoi distractia si timpul liber.
Banii sunt un amanunt neesential

Edited by Moinesti72, 22 November 2023 - 10:22.


#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Banii ca viciu? Pe mine ma supara banii dati pe vicii. Fumat, alcool, droguri, curve, jocuri de noroc. In schimb pe utilitati romanii detesta maxim sa dea bani, eu tocmai utilitatile si mancarea le consider prioritare si firesti, de taiat as taia din alte parti, nu suport nici sa fac ieconomie tovarasi nici sa apelez la "solutii alternative" cum este brainwashingul de astazi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate