Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Banii ca viciu la români

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Propun o discuție oarecum relaxată cu privire la însemnătatea banului în ziua de azi și asta deoarece am auzit aseară, nu dau sursa, cum că oamenii care pun înainte de toate banul sunt niște rebuturi sociale, niște sociopați ratați cu probleme mentale grave.
Bine, vânează ei bunăstarea din instinct, ca toată lumea de altfel, cu excepțiile de rigoare, dar odată căpătată această adicție pentru bani nu mai au vindecare și asta le ocupă tot timpul, iar banul devine un panaceu și nicidecum un mijloc cu rost extrinsec.

#2
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 ManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

Propun o discuție oarecum relaxată cu privire la însemnătatea banului în ziua de azi și asta deoarece am auzit aseară, nu dau sursa, cum că oamenii care pun înainte de toate banul sunt niște rebuturi sociale, niște sociopați ratați cu probleme mentale grave.

Well, fara bani nu prea poti trai deci, depinde "inainte de ce" e vorba sa ii pui.
Depinde unde e limita.
Sociopati sunt aia care "Calca pe cadavre" ptr profit.

Edited by danigoleman, 21 November 2023 - 20:08.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca la europeni e mai relaxata treaba cu banii. la americani as spune ca e o societate mai materislista, egocentrica si hedonista.

la noi, as zice ca generatiile tinere sunt spre genul asta de chestie. daca aia ”mai” batrani au tras in conditii naspa pe salarii mici, ca sa faca casa la copii si idealuri de genul. astia tineri cam vor tot ce e mai bun din viata, toale, telefoane, masini, etc. cateodata ma uit mirat cati dintre astia mai tineri au iphoane/audi/firma si nu stau prea bine financiar.

personal, tata nu ma suporta cand zic ca mie nu-mi trebuie bani, sau ca prefer sa dorm decat sa fac activitati care sa-mi aduca mai multi bani. Cred totusi ca e inversul la ce ai spus tu, majoritatea ii respecta oarecum pe astia care au job si dupa mai fac si altceva si fac bani, sau care au bani. Eu unul consider, ca sunt lucruri mai bune in viata pentru care sa investesti timp, iar de la un nivel in sus, sunt in principiu mofturi. Ma plimbam odata cu o fata, care din pacate a murit si desi eu ma dadeam crestin si toate cele, aveam idei din alea:” sa fii multumit dar sa vrei sa faci mai mult”, la care ea a zis ca trebuie sa fii multumit si atat, avea dreptate.

Edited by bobitad, 21 November 2023 - 20:01.


#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Trebuie inteles ca tara asta vine dupa o lunga perioada de lipsuri materiale, culturale, sociale, emotionale.
Statul controla viata in toate aspectele ei.

Democratia/Capitalismul ne-a invatat ca libertatea financiara, emotionala, este bogatia.

Si mie imi plac bani. Imi place ca sunt o activitate placuta. Nu stiu cum sa explic sau sa explic cumva sa ma fac inteles.

Nu este vorba ca nu te mai saturi de bani, este vorba ca sunt o activitate interesanta.

#5
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Dupa cum spunea un artist in olarit, spre rusinea mea nu-i stiu numele, dar este destul de popular: Oamenii ( la modul general si nu neaparat romanii) sunt atat de saraci in aceste vremuri incat NUMAI banii le-au mai ramas.  Cu cat au mai multi cu atat sunt mai saraci.

#6
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Tinerii sub 30 ani nu mai sunt asa disperati dupa bani, sunt mai interesati de calitatea vietii.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,902
  • Înscris: 14.08.2007

 ManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

cum că oamenii care pun înainte de toate banul sunt niște rebuturi sociale, niște sociopați ratați cu probleme mentale grave
Intrebarea e simpla, ai vrea sa ai in jur astfel de oameni? Care sa puna banul inainte de prietenie, familie, sanatate, dragoste, pasiuni, fericire? Eu unul n-as vrea. Da, foarte probabil ca respectivii sunt niste sociopati cu inteligenta emotionala foarte scazuta ... daca au sau nu probleme mentale nu stiu, dar cel mai probabil nu prea inteleg care e rostul banilor.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 ManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

Propun o discuție oarecum relaxată cu privire la însemnătatea banului

Banul e foarte important. Asa si?

#9
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 utopium, on 21 noiembrie 2023 - 20:06, said:


Intrebarea e simpla, ai vrea sa ai in jur astfel de oameni? Care sa puna banul inainte de prietenie, familie, sanatate, dragoste, pasiuni, fericire? Eu unul n-as vrea. Da, foarte probabil ca respectivii sunt niste sociopati cu inteligenta emotionala foarte scazuta ... daca au sau nu probleme mentale nu stiu, dar cel mai probabil nu prea inteleg care e rostul banilor.

Corect, cine arvrea sa aiba langa el niste profitori in cautare de beneficii. Mai bine fara

#10
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 utopium, on 21 noiembrie 2023 - 20:06, said:

Care sa puna banul inainte de prietenie, familie, sanatate, dragoste, pasiuni, fericire?

Cred ca trebuie detaliat la ce ne referim. Unii sunt nevoiti s-o faca, de ex cei care isi lasa familia si pleaca la munca in strainatate.
Ca nu poti sa ai tot ce scrie acolo cand esti rupt in ****, nu?

#11
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Nu neaparat pun banul inainte de altceva... poate tine mai mult de moralitate... de exemplu, itistii care mai nou sunt bagati la impozit... e munca lor, au o pondere imensa in economie... astia trebuie ocrotiti, de ce sa fie impozitati? :D

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014

 Matrix40, on 21 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Tinerii sub 30 ani nu mai sunt asa disperati dupa bani, sunt mai interesati de calitatea vietii.

E normal si oarecum pozitiv, o generatie care mai putin tulburata de concepte materiale.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,902
  • Înscris: 14.08.2007

 danigoleman, on 21 noiembrie 2023 - 20:12, said:

Cred ca trebuie detaliat la ce ne referim. Unii sunt nevoiti s-o faca, de ex cei care isi lasa familia si pleaca la munca in strainatate.
Respectivii o fac pentru a asigura un nivel de trai mai bun familiei de obicei ... daca o fac ca sa-si poata cumpara un second german premium in locul unui Logan sau un iPhone in locul unui Android mid-range, da, au o problema destul de mare din punctul meu de vedere.

 tclau, on 21 noiembrie 2023 - 20:18, said:

Nu neaparat pun banul inainte de altceva... poate tine mai mult de moralitate... de exemplu, itistii care mai nou sunt bagati la impozit... e munca lor, au o pondere imensa in economie... astia trebuie ocrotiti, de ce sa fie impozitati? Posted Image
Singura "problema" e ca acei IT-isti deja plateau in medie cele mai mari taxe salariale ... eu si fara impozit plateam taxe salariale peste 95% dintre angajatii romani. Asta in conditiile in care am asigurare privata de sanatate si nu mi-am folosit asigurarea medicala de stat in ultimii 20 de ani.

 bobitad, on 21 noiembrie 2023 - 20:00, said:

Eu unul consider, ca sunt lucruri mai bune in viata pentru care sa investesti timp, iar de la un nivel in sus, sunt in principiu mofturi.
Cam da, majoritatea alearga si se streseaza ca sa-si satisfaca niste mofturi ... fitze de care nu au nevoie. Noi in familie am ajuns sa cheltuim doar jumate din ce castigam si oricum ne satisfacem o gramada de mofturi inutile (si la multe chestii facem risipa - diverse chestii pe care le consumam chiar si peste triplu fata de o familie normala). Sigur, daca le poti satisface fara mari batai de cap, de ce nu ... dar realitatea e ca in afara unor domenii care te pasioneaza in mod special, nu ai nevoie de majoritatea acelor produse/servicii de fitze.

Edited by utopium, 21 November 2023 - 20:32.


#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
secretul sta intr-un echilibru, cand ajungi sa ai suficienti bani incat dupa ce ti-ai aranjat sa traiesti comod, cu toate conditiile moderne, sa nu iti lipseasca nimic din ce e necesar zilinic, sa iti ramana suficient sa investesti in hobbies sau pasinui/calatorii ..whatever, si apoi sa zici e ok asa, acum imi trebuie timp sa cheltui banii aia care ii am - atunci esti pe drumul corect. cei mai multi uita asta si dupa ce au ajuns in punctul asta, vor mai mult, si mai mult...si tot timpul cauta sa faca bani, dar nu ii folosesc..si ajung sa fie cei mai bogati din cimitir.

acu fiecare face cum vrea :)

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Am si eu cunostinte care se zgarcesc la orice, strang bani fara sa inteleaga de ce.

Cred ca cei mai tineri inteleg ca viata este limitata.
Cei batrani traiau sa ajunga la pensie si apoi nu mai stiau ce sa faca.

#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017

 utopium, on 21 noiembrie 2023 - 20:34, said:

Cam da, majoritatea alearga si se streseaza ca sa-si satisfaca niste mofturi ... fitze de care nu au nevoie. Noi in familie am ajuns sa cheltuim doar jumate din ce castigam si oricum ne satisfacem o gramada de mofturi inutile (si la multe chestii facem risipa - diverse chestii pe care le consumam chiar si peste triplu fata de o familie normala). Sigur, daca le poti satisface fara mari batai de cap, de ce nu ... dar realitatea e ca in afara unor domenii care te pasioneaza in mod special, nu ai nevoie de majoritatea acelor produse/servicii de fitze.
eu mereu sunt oarecum mirat, ca sunt oameni care castiga mult mai mult ca noi si se vaita, iar eu nu am nici macar salariu mediu iar nevasta-mea lucreaza la LIDL, avem si 2 copii si cumparam de obicei chestiile cele mai scumpe de mancare.
nu stiu daca e o chestie romaneasca neaparat, dar multi pierd/scapa bani in lucrurile mari. adica ce am observat eu e ca se zgarcesc la mancare si isi fac casa de nu stiu cate sute de metri patrati, sau isi iau masina samsarita in care baga bani aiurea. sau efectiv isi iau lucruri de care nu au nevoie, are omul de insurubat odata la 3 ani ceva, isi ia bosch profesional nu stiu de care, mai multe masini.

 MindArchitect, on 21 noiembrie 2023 - 20:38, said:

Am si eu cunostinte care se zgarcesc la orice, strang bani fara sa inteleaga de ce.
Cred ca cei mai tineri inteleg ca viata este limitata.
Cei batrani traiau sa ajunga la pensie si apoi nu mai stiau ce sa faca.
aici ai foarte mare dreptate. mie inca mi se pare ireal ca sunt, nu multi, enormi de multi oameni, care s-au ”focusat” pe toate rahaturile in viata, ajung undeva, fie cu creierul terci sau fie si-au indeplinit visele, dar descopera ca visele lor lor erau de cacat si nu stiu pe ce drum sa o ia.  poate trebuiau sa se gandeasca mai devreme ca viata nu e doar bani si sa treaca timpul, poate cu timpul dat ar trebui sa faca lucruri.

Edited by bobitad, 21 November 2023 - 20:48.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Banii nu aduc fericirea, dar o întrețin. Nu?
Cu cât mai mulți bani , cu atât fericirea e întreținută mai bine. :)

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 21 noiembrie 2023 - 20:47, said:

Banii nu aduc fericirea, dar o întrețin. Nu?
Cu cât mai mulți bani , cu atât fericirea e întreținută mai bine. Posted Image

Banii sunt necesari pentru indeplnirea scopului nu pentru a-i avea in sine
Banii ca numar nu ma fac fericit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate