Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Banii ca viciu la români

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pai eu ce am zis? Banii trebuie pt întreținerea fericirii

#20
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

cum că oamenii care pun înainte de toate banul sunt niște rebuturi sociale, niște sociopați ratați cu probleme mentale grave.


Vorba spusa de un frustrat sarac si invidios Posted Image

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdorin_2k, on 21 noiembrie 2023 - 20:54, said:

Pai eu ce am zis? Banii trebuie pt întreținerea fericirii

Daca n-ai nici un scop, n-ai ce fericire sa intreti

#22
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Asta doar daca stii ce te face fericit.

Au fost atatia care si cu bani n-au fost in stare sa gaseasca un rost vietii lor.

Banii aduc fericirea unor oameni normali la cap, care stiu ce vor. Oamenii care stiu ce au de facut nu se schimba. Nici cu bani, nici fara bani, aia sunt la fel, se comporta la fel, stilul de viata este acelasi..

Pentru astia care habar n-au ce sa faca, lipsa banilor este o binecuvantare pentru ca ii tine departe de prostii. Fara bani n-ai cum sa o iei cu droguri, alcool, tutun, sex, cluburi elitieste si petreceri ascunse in petreceri, masini cursiere, mai omori si pe cineva... De asta cuvintele astea "a iti trai viata" e nasol daca ajung in mainile cuiva fara o "busola morala". Daca unul din astia care nu stie ajunge sa aibe foarte multi bani peste noapte, tot felul de ciudatenii se vor observa: case, masini de lux, incepe sa schimbe tot in jur, sa arunce tot.. O iau pe aratura. Pe cand astialalti, si daca le vin o pleasca mare de bani.. traiesc la fel. Asta insemna.

---

Tinerii sunt debusolati total. Sunt sugestibili, manipulabili, slabi, iar parintii lor sunt internetul.

#23
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postutopium, on 21 noiembrie 2023 - 20:34, said:

Noi in familie am ajuns sa cheltuim doar jumate din ce castigam si oricum ne satisfacem o gramada de mofturi inutile

Voi...altii cheltuie tot si se mai si imprumuta, si asta ptr strictul necesar.
E usor sa dai sfaturi cand castigi salariu de America in Romania...

Edited by danigoleman, 21 November 2023 - 21:28.


#24
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023
daca nu ai bani ești nevoit sa mergi zilnic la munca si sa suporți niste colegi imbecili si un șef căreia i-ai desface cutia toracica cu o șurubelniță ca sa ii poți urina direct pe inima.

#25
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMindArchitect, on 21 noiembrie 2023 - 20:38, said:

Am si eu cunostinte care se zgarcesc la orice, strang bani fara sa inteleaga de ce.

Cred ca cei mai tineri inteleg ca viata este limitata.
Cei batrani traiau sa ajunga la pensie si apoi nu mai stiau ce sa faca.

Ca tot zici de pensie, stai sa vezi ce frumos va fi cand vei iesi la pensie si aia va avea o valoarea derizorie, ptr ca sistemul nu se mai sustine mult timp.
Atunci, ptr cei care au cheltuit tot,n-au pus deoparte, n-au investit nimic, va fi jale...

View Postsebastian-ionescu, on 21 noiembrie 2023 - 21:26, said:

si un șef căreia i-ai desface cutia toracica cu o șurubelniță ca sa ii poți urina direct pe inima.

Esti din Hamas?

Edited by danigoleman, 21 November 2023 - 21:31.


#26
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

View Postdorin_2k, on 21 noiembrie 2023 - 20:54, said:

Banii trebuie pt întreținerea fericirii

de exemplu:

1000 euro = 1 luna de libertate decenta. = cat cheltuiesc ca sa nu mor

3000 euro = 1 luna de pușcărie (relativ decenta) = salariul lunar

#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbobitad, on 21 noiembrie 2023 - 20:47, said:

poate trebuiau sa se gandeasca mai devreme ca viata nu e doar bani si sa treaca timpul, poate cu timpul dat ar trebui sa faca lucruri.

Sa faca ce anume? La ce te referi?

#28
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

View Postdanigoleman, on 21 noiembrie 2023 - 21:27, said:


Esti din Hamas?
nu , sunt de la Electrica ......am șurubelniță la mine ....ce ai vrea sa folosesc?

De unde sa fac eu rost la ora asta de drujba?

Edited by sebastian-ionescu, 21 November 2023 - 21:30.


#29
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 21 noiembrie 2023 - 19:44, said:

..am auzit aseară, nu dau sursa, cum că oamenii care pun înainte de toate banul sunt niște rebuturi sociale, niște sociopați ratați cu probleme mentale grave.
Schimba grupul/sursa, nu mai pierde timpul cu looseri
Doar fraerii cred in baliverne superioare ca sa-i faca smecherii la portofel in minus, sub orice varianta ar fi manevra...de cele mai multe ori perfect legala.

#30
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017

View Postdanigoleman, on 21 noiembrie 2023 - 21:29, said:


Sa faca ce anume? La ce te referi?
pai asta e o intrebare mai mult filozofica care nu face scopul topicului. unii o sa-ti zica ca sa te imbeti si sa ai cat mai multe femei sau sa calatoresti, altii o sa-ti spuna sa te duci in misiune sa convertesti tribul de canibali la crestinism.

ideea pe care o spun, e ca si la 90 de ani, daca ma lasa Dumenzeu atat, nu o sa ma plictisesc, fiindca stiu ce vreau de la viata si cam ce sa fac. Din cate vad eu, multi se preocupa cu chestiile zilnice, pentru diferite castiguri,  dar daca nu ai un scop, ceva pentru care sa traiesti, atunci zilele o sa treaca una dupa alta, pana cand o sa fii singur si nici tu nu stii ce mai vrei de la viata sau ce ar trebui sa faci, de ce esti aici, s.a.m.d.

#31
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Banii sunt importanti. Oricat ne dam de catolici si puri, nu-i pasa nimanui ca ai un suflet bun, ca esti cult, citit, mai stiu eu cum, daca n-ai bani nu prezinti interes si nu poti face mai nimic. Exceptie femeile frumoase, care vor avea mereu usi deschise. Cei care critica banii la modul acela sunt oameni care ori au bani suficienti (de obicei, de la parinti, dar sunt constient ca sunt si exceptii), ori oameni sub 25 de ani. Da, la 20 de ani gandeam si eu la fel, dar la un moment dat trebuie sa ne platim facturile si sa plecam de acasa. Asta e, csf.

View PostMatrix40, on 21 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Tinerii sub 30 ani nu mai sunt asa disperati dupa bani, sunt mai interesati de calitatea vietii.
Depinde care tineri, aia proveniti din familii cu bani da, aia care au crescut saraci, nu prea. Asa e mereu.

Edited by n-amname, 21 November 2023 - 21:59.


#32
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbobitad, on 21 noiembrie 2023 - 21:40, said:


ideea pe care o spun, e ca si la 90 de ani, daca ma lasa Dumenzeu atat, nu o sa ma plictisesc, fiindca stiu ce vreau de la viata si cam ce sa fac. Din cate vad eu, multi se preocupa cu chestiile zilnice, pentru diferite castiguri,  dar daca nu ai un scop, ceva pentru care sa traiesti, atunci zilele o sa treaca una dupa alta, pana cand o sa fii singur si nici tu nu stii ce mai vrei de la viata sau ce ar trebui sa faci, de ce esti aici, s.a.m.d.

Aaa, da, aici de acord. Iti trebuie un scop si abia apoi faci banii ptr a indeplini acel lucru. Nu asa, doar sa ai acolo, o suma in banca.

#33
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

View PostMatrix40, on 21 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Tinerii sub 30 ani nu mai sunt asa disperati dupa bani, sunt mai interesati de calitatea vietii.
Nu exista o buna calitate a vietii fara bani, asa ca nu pot fi dezinteresati in ce priveste aspectul financiar.

#34
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostManasu, on 21 noiembrie 2023 - 22:10, said:


Nu exista o buna calitate a vietii fara bani, asa ca nu pot fi dezinteresati in ce priveste aspectul financiar.
Nici cand alergi ca disperatul dupa bani nu ai o calitate a vietii de invidiat, nici nu auci sa iti vheltui banii si sa te bucuri de viata, caci tu esti ocupat full time sa alergi dupa bani.

Edited by Matrix40, 21 November 2023 - 22:13.


#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Nu toți banii sunt egali.

O parte din ei sunt strict necesari supraviețuirii.

O parte aduc confort și siguranță sporita

Cine are noroc și pricepere poate ajunge sa aibă bani și pentru o a treia tranșa care practic nu mai aduc nimic suplimentar dpdv al confortului și practic nu mai sunt relevanti decât maxim la un concurs de măsurat luli.

Dacă pentru ăștia din a treia categorie ești dispus să-ti "vinzi sufletul" atunci da, ai o problema cu nervii capului.

Pentru aia din prima categorie nu prea ai de ales, ca totuși contează și stomacul, nu doar sufletul.

Pentru aia din a doua categorie (confort) e discutabil care compromisuri merita făcute și care nu, probabil e o alegere personala. Și mulți dintre "noi" - aka o clasa medie din tari relativ curățele, unde nu se mai pune problema sa murim de foame  sau de frig însă nici nu suntem miliardari aici e discuția relevanta, cât suntem dispuși sa ne vindem și la ce preț.

Edited by KiloW, 21 November 2023 - 22:29.


#36
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Well, degeaba ai bani dacă nu știi ce să faci cu ei. Adică să te ajute să experimentezi lucruri, să evoluezi prin cunoaștere.
Și cum majoritatea oamenilor sunt tălâmbi .. banii înseamnă fix nimic.

Edited by Ev_eee, 21 November 2023 - 22:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate