Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

McDonalds da lovitura la Severin

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Bursul, on 21 noiembrie 2023 - 10:27, said:

McDonalds e foarte popular intre tineri, care pot fi dusi usor de nas cu reclama si sunt usor influentati unii de altii.
E popular in toate categoriile de varsta in primul rand pentru ca e ieftin si asta conteaza cel mai mult. Sunt francize mai scumpe care n-au succesul McDo din cauza de pret, calitativ le fac poate mai bine dar nu pot mentine tariful iar sa dai 30-40 lei pe un sandwitch sa fim seriosi, e hipstereala curata. Sunt si francize romanesti, unele au dat deja faliment altele abia supravietuiesc... pentru ca vin cu preturi mari.
Sa ne amintim si de marele brand Tzanca... a deschis pe Mihalache shaormerie cu preturi de fitze, in 4 luni a inchis.

Edited by andreic, 21 November 2023 - 13:13.


#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 andreic, on 21 noiembrie 2023 - 13:11, said:

E popular in toate categoriile de varsta in primul rand pentru ca e ieftin si asta conteaza cel mai mult. Sunt francize mai scumpe care n-au succesul McDo din cauza de pret, calitativ le fac poate mai bine dar nu pot mentine tariful iar sa dai 30-40 lei pe un sandwitch sa fim seriosi, e hipstereala curata. Sunt si francize romanesti, unele au dat deja faliment altele abia supravietuiesc... pentru ca vin cu preturi mari.
Sa ne amintim si de marele brand Tzanca... a deschis pe Mihalache shaormerie cu preturi de fitze, in 4 luni a inchis.
E o chestie de imagine. Exista firme care trebuie doar sa reaminteasca oamenilor ca exista. Coca Cola, Mc Donalds, companiile de bere. Daca privesti reclamele, ele nu fac publicitate la gust, la valori nutritve sau ale chestii de genul asta, ci la stil de viata. Esti cool daca ai o sticla de Coca Cola in mana, esti cool daca manci un burger de la Mec, te distrezi numai daca bei o bere cu prietenii etc.

Cand merg la mall ( in Germania), vad ca la Mc e plin tot timpul, 90% sunt tineri intre 14-20 de ani, vin in grupuri. Cat despre pret, nu stiu, dar la ce oferta au chinezii bate la fund McDolnalds. Si atunci de ce toti tinerii merg la Mc?

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Si marketingul conteaza desigur dar daca nu e si multumirea clientului degeaba e marketing. In prezent se orienteaza pe tineri pentru ca au bani de cheltuit... in trecut McDo era orientat pe muncitori si oameni grabiti. Dar retine ce am spus cu varstele, eu am vazut dese ori pensionari la coada la McDo.

Edited by andreic, 21 November 2023 - 13:43.


#58
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

 andreic, on 21 noiembrie 2023 - 13:11, said:


Sa ne amintim si de marele brand Tzanca... a deschis pe Mihalache shaormerie cu preturi de fitze, in 4 luni a inchis.
Pai Tzanca a deschis vis a vis de una dintre cele mai titrate shaormerii din zona Victoriei -Mihalache..la aia vin echipe de fotbal si sectii intregi de politie sa manance una mixta cu de toate.

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ei Victoriei... despre ce vorbesti... a deschis pe Maica Alexandra colt cu Mihalache, la piata 1 Mai unde nu mai era nimic de genul, era singur... doar ca inauntru batea vantrul. Probabil credea ca vin manelistii pe acolo si sparg bani fara sa se uite la preturi Posted Image
Dupa ce a inchis, alti 2 au deschis, unu putin mai la nord la cladirea renovata cu ajutorul lui Clotilde, fosta "Vodafone" la parter Gala Galaction vis a vis de fostul "Cuptorul de aur" din epoca de aur, acolo s-a facut Shaormeria Aladin... si pe Turda a venit si lantul renumit Baneasa pe o locatie veche al unui mic marche local... le merge perfect ambilor, n-au concurenta pe o raza de 1km Posted Image Ce alta concluzie poate fi decat ca... preturile conteaza.

In locul lui Tzanca e o frizerie de copii faina. https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Edited by andreic, 21 November 2023 - 16:58.


#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

 Fane, on 20 noiembrie 2023 - 22:16, said:

bine macar ca n-au scos sabiile...
Ăia cu săbiile sunt la Craiova.

 vrajitoruldinoz, on 21 noiembrie 2023 - 07:37, said:

iar milioane de oameni din Japonia pana in Franța, adică inclusiv tari cu tradiție culinara mult peste a României, sunt niște prosti.

Ah, tu nu știai că lumea e plină de proști? Aveai impresia că lumea e plină de academicieni? Mai ieși din turnul tău de fildeș și cunoaște oameni de rând, oameni "de bine", niște muncitori în construcții, zilieri, oameni ce reprezintă o felie seminificativă din populație. Vei fi uimit.

 KiloW, on 21 noiembrie 2023 - 12:31, said:

Eu merg la McDonalds când călătoresc în tari dubioase.

Mai bine mă încred în oameni care trăiesc acolo și au experiența locului. De ce te mai duci în țările alea dacă preferi să te închizi într-o bulă occidentală standard?

#61
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Foarte tare, ce mi-ar placea sa apara McDonalds si la Petrosani. Dar stiu ca sunt foarte slabe sansele.

Edit: In ultima vreme pot zice ca peste tot pe unde am mers/calatorit nu am vazut sa fie gol la McDonalds :D cu toate astea nu cresc preturile pana la cer cum ar face alte afaceri locale in caz ca au destui clienti. Sa nu mai zic ca dau si salarii mai bune angajatilor, timpi de lucru mai respectati, etc.

Edited by LunaCrystal, 21 November 2023 - 22:48.


#62
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 20 noiembrie 2023 - 23:15, said:

Peste tot, nu numai la noi Posted Image
mc.png

 LukRo, on 21 noiembrie 2023 - 00:37, said:

Am fost recent in zona.

De la Tg Jiu inspre Dunare, esti in anii '90. Nu mi-a venit sa cred... au ramas incremeniti in timp!

Nu ma mira deloc imaginile.
Ce sa te faci si tu!

#63
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,088
  • Înscris: 04.03.2014

 LunaCrystal, on 21 noiembrie 2023 - 22:47, said:

Foarte tare, ce mi-ar placea sa apara McDonalds si la Petrosani. Dar stiu ca sunt foarte slabe sansele.

Inseamna ca e deprimata rau zona.

#64
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 abac, on 21 noiembrie 2023 - 08:57, said:

Iti dai seama sa fii seful la hamburgarie si sa vezi hoarda aia de flamanzi afara care nu acorda subiectul cu predicatul, si care abia asteapta sa-ti paradeasca restaurantul nou-nout, sclipind de curatenie?
Nici tu nu pari sa fi fost vreun premiant!

#65
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Mc ca Mc, macar bagi ceva la matz (Fassbender in The killer :))  dar eu nu inteleg pe aia de se inghesuie la Starbucks pentru o cafea mediocra la pret astronomic.

#66
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Olteanul_sfios, on 21 noiembrie 2023 - 11:18, said:

Cand scrieti ca numai in Romanica e asa, sa nu uitati sa cautati pe net ceva clipuri cu reducerile din SUA.

Pentru mine a ramas de neuitat bataia la un magazin de rochii de mireasa, de unde a iesit victorioasa una cu vreo 3-4-5 bucati...
Pai ei presteaza pe Romania, pe SUA sint colegii de la alt etaj!

 RaimondMacelaru, on 21 noiembrie 2023 - 11:40, said:

Daca nu bagai ceva propaganda anti libertate de curculatie, nu te simteai bine.
Nu mai e o problema cu curculatia in Romania!

Edited by tytysor, 22 November 2023 - 00:07.


#67
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

 ionutzitaly, on 21 noiembrie 2023 - 23:50, said:

Inseamna ca e deprimata rau zona.
Este si aia dar si eu fan mare McDonalds inca de mic si voi fi mereu :D ma deranja in trecut doar ca erau foarte scumpi, imi place ca acum e un restaurant mai accesibil, si ca vad populatie tanara pe acolo. Imi place si gustul mancarii de la ei, de-altfel doar la McDonalds pot si manca cartofi prajiti fara paine.

 n-amname, on 21 noiembrie 2023 - 02:03, said:

Saracii oamenii aia, s-au inghesuit la McDonalds de curiozitate, doar ca au platit mai mult si au mancat mai prost decat la shaormaria din colt.
Cel putin aici la mine majoritatea shaormeriilor/fast-food-urilor ne-dubioase rau ar fi mai scumpe decat McDonalds-ul. Nu e McDonalds, asa ca raman la cele dubioase :)

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

 benis, on 21 noiembrie 2023 - 21:04, said:


Ăia cu săbiile sunt la Craiova.


Ah, tu nu știai că lumea e plină de proști? Aveai impresia că lumea e plină de academicieni? Mai ieși din turnul tău de fildeș și cunoaște oameni de rând, oameni "de bine", niște muncitori în construcții, zilieri, oameni ce reprezintă o felie seminificativă din populație. Vei fi uimit.


Chiar dacă as fi de credința ca lumea e plină de prosti, statistic și Softpedia e la fel.
Din experiența mea însă cei care spun asta sunt cei care au cel mai puțin de arătat ca dovada ca ar fi deștepți.
Mai alea când o simpla diferența de gusturi devine una de inteligenta.
Mi se pare distractiv ca unul care ne spune ca lumea e plină de prosti tine prelegeri despre turnuri de fildeș :)

Quote


Mai bine mă încred în oameni care trăiesc acolo și au experiența locului. De ce te mai duci în țările alea dacă preferi să te închizi într-o bulă occidentală standard?

Ca sa nu te îmbolnăvești, eventual sa mori, in deplasare.
Pentru mine de exemplu o țara dubioasa era România acum 10-15 ani, mai ales prin gara de nord. Acolo am mâncat cam jumătate sau mai mult din tot macdonaldsul pe care l-am mâncat in viața mea.

#69
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 benis, on 21 noiembrie 2023 - 21:04, said:

Mai bine mă încred în oameni care trăiesc acolo și au experiența locului.
Cum sa nu, ca tu ai imunitatea alora.

#70
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,088
  • Înscris: 04.03.2014

 vrajitoruldinoz, on 22 noiembrie 2023 - 00:13, said:


Ca sa nu te îmbolnăvești, eventual sa mori, in deplasare.
Pentru mine de exemplu o țara dubioasa era România acum 10-15 ani, mai ales prin gara de nord. Acolo am mâncat cam jumătate sau mai mult din tot macdonaldsul pe care l-am mâncat in viața mea.

Acum vreo 10 ani Kiev eram cu munca si in fuga, lovit de foame ca nu rezistam pan la hotel ma invarteam pe o strada cu hotdoguri si placinte de ale lor la fel de  dubioase, sushi in fuckin statia de autobus, niste kebaburi tot asa cu "drojdieri" la tejghea,  McDonald's a fost un safe spot.   Stiam restaurante bunicele, chiar stateam la un hotel cu restaurant bun dar in cazul ala axat pe mancat fast-food si rapid alternativele erau mult mai triste.

Edited by ionutzitaly, 22 November 2023 - 00:39.


#71
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 Bursul, on 20 noiembrie 2023 - 21:49, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zNw0Pn2MRgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In al doilea link (FB) se vede mai clar nebunia. Imbulzeala la McDonalds. Posted Image Cei din San Severino sunt cu vreo 10-15 ani in urma.

https://www.facebook...271104235434476

Aha, deci sa ne lamurim :

Astia din Bucuresti :

1. https://www.puterea....ar-la-promotie/

2. https://www.zf.ro/zf...icolaj-13406116

3. https://adevarul.ro/...ul-1377002.html


se gasesc ei sa rada de aia de la Severin.  

Eu zic s o lasati asa, rad si curcile de voi si de emanciparea voastra .... :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate